Zavrieť

Porady

opatrovateľka v Rakusku na živnosť

Čo potrebuje švagrina ak si vybavý živnosť na opatrovanie ľudí v Rakúsku? Aké bude platiť odvody? Tak ako hociktorý živnostník na Slovensku? - odvody do zdravotnej poisťovne a do socialnej až po roku podnika po odovzdaní DP.

Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 01.03.12 at 09:56
Usporiadat
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluv...anenia-rakusko
preštuduj si zmluvu myslím že článok 23 pojednáva o vyňatí príjmov z rakúska
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Anik Pozri príspevok
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluv...anenia-rakusko
preštuduj si zmluvu myslím že článok 23 pojednáva o vyňatí príjmov z rakúska
ale toto sa zasa píše v Zákone o dani z príjmov:
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu....

tak ako teda tomu rozumieť?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ty snáď nemáš trvalý pobyt na území slovenskej republiky ?
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Anik Pozri príspevok
ty snáď nemáš trvalý pobyt na území slovenskej republiky ?
Dobrý večer Anik,
asi ste v tomto smere zdatná, nechám si poradiť...čiže na jednej strane tu máme zákon o dani...danovník s neobm.povinnosťou (mám slov.príslušnosť a trvalý pobyt na SK), čiže podávam danové pr....a na druhej strane je zákon o dvojitom zdanení, resp. máme možnosť vyňať príjem z AT. Čiže ked zhrniem, podávam na SK - súčet oboch príjmov a vyjmem príjem z AT? Prosím...díky
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Anik Pozri príspevok
ty snáď nemáš trvalý pobyt na území slovenskej republiky ?
Dobrý večer Anik,
asi ste v tomto smere zdatná, nechám si poradiť...čiže na jednej strane tu máme zákon o dani...danovník s neobm.povinnosťou (mám slov.príslušnosť a trvalý pobyt na SK), čiže podávam danové pr....a na druhej strane je zákon o dvojitom zdanení, resp. máme možnosť vyňať príjem z AT. Čiže ked zhrniem, podávam na SK - súčet oboch príjmov a vyjmem príjem z AT? Prosím...
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ano ako píšeš v SK danovom priznaní vyjmeš príjem z AT...
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Anik Pozri príspevok
pýtaš sa na slov. dp? K paušálnym, výdavkom si už nemôže pripočítať nič. A tiež si nemôže odčítať už žiadnu poistku v podstate to ani nepotrebuje, lebo tento príjem vyjme a daň z toho na slovensku platiť nebude pokiaľ sa bavíme o slov. DP a žiadny iný príjem zo slovenska nemala ?
k prísp. 111 ona je na slovensku rezident - prepokladám, že tu má trvalý pobyt a zdaňuje tu celosvetové príjmy kvačku nedávaš
oddiel XII. nevyplňaš
trvalý pobyt má na slovensku, ďakujem za upresnenie!
...
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Anik prosím ťa,
mne by si vedela poradiť v tom prípade, že opatrovateľka má príjem len z rakúska, ale má rakúsku aj slovenskú živnosť?

na slovensku si platila len odvody do SP a ZP, žiadne príjmy zo slovenska nemala...

Príjem z rakúska mala 9500e za opatrovanie + naturálny príjem za stravné 189dní *6,54=1236,06, spolu s príjmom za opatrovanie to bude 10736,06€.
už nič netreba k týmto príjmom prirátať?

výdavky budú 40% z 10736,06 = 4294,42 + odvody platené na slovensku?
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

posúvam
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

cibka1 cestovné nemala preplácané k príjmu?
mimochodom neplatila odvody aj v Rakúsku? platí sa len v jednom štáte takže by si mala vybaviť zrušenie živnosti na slovensku a pokračovať rakúskou a na slov. by odvody neplatila urobila by som to tiež tak ako píšeš ty k príjmu by som uplatnila 40% výdavky a prirátala by som do výdavkov odvody platené na slovensku a celý príjem by som nakoniec vyňala
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

mysimis Pozri príspevok
Lenže, taká opatrovateľka, ktorá má príjmy aj zo slovenskej živnosti, keď preukázala svoje príjmy zo zahraničia - tak z týchto odvody neplatila. Okrem iného sa už nepodávajú výpisy do SP, už to hlási DÚ a v daňovom priznaní sa píše odkiaľ príjmy pochádzajú a v akej výške a koľko mesiacov podnikala na Slovensku.
A ešte raz - napíš mi znenie zákona podľa ktorého sa platia odvody zo zahraničných príjmov!!!!!!!!!!!!!!!!
kočeny,
čítam tu tieto Vaše príspevky a mám jednu vlastnú skúsenosť:
Nedávno ma naša sociálka listom informovala, že na Slovensku musím byť povinným plátcom odvodov (nie dobrovoľným), pretože sa započítavajú príjmy zo Slovenska i Rakúska (mám v oboch štátoch živnosti). Lebo DU im dal údaj o výške zárobku z oboch štátov. Čo Vy na to?
Ešte pre info: rakúska strana mi oznámila, že platiť odvody mám na Slovensku (po posúdení ...) a ja som platila dobrovoľné, a teraz mám doplatiť povinné odvody. Som z toho magorka. Díky za postrehy, resp. názory.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

mysimis Pozri príspevok
Xeva, ja robím pre agentúru ktorá združuje asi 600 opatrovateliek. Tie ktoré majú ŽL aj na Slovensku neplatia odvody aj v AT aj na Slovensku. Platia si ich len v AT. Nie je možné platiť si odvody aj tu aj v AT. Riešila som takýto prípad - pani si platila odvody v AT a aj na Slovensku. Zaplatené odvody jej všetky vrátili a ešte dostala aj pokutu.
Ahoj Mysimis, ja podobnú situáciu riešim tiež, zo začiatku som platila v oboch štátoch. Chcela som si to dať do poriadku, tak som písala do slove. poisťovní aj do SVA a obe strany mi odpísali, že mi to nevrátia. Mám z toho obavy, a hlavne z toho, aby som neplatila nejakú pokutu. Poradíš prosím? Díkes
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Ak máš určenú cez E 101/ A 1 príslušnosť k právnym predpisom SK, platíš všetko poistenie na Slovensku. Informácia od mysimis nie je správna. Vymeriavací základ tvorí súčet príjmov zo Slovenska a Rakúska, resp. príjmov zo slovenského DP. V prípade, že si mala v dobe platby poistného ošetrenie, bola si PN a pod. zaplatené poistenie nevracajú. Myslím, že to je len začiatok problémov žien s "dvojitým" poistením, podstatná časť príde, keď sa poisťovne v rámci EÚ prepoja.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

xeva Pozri príspevok
Ak máš určenú cez E 101/ A 1 príslušnosť k právnym predpisom SK, platíš všetko poistenie na Slovensku. Informácia od mysimis nie je správna. Vymeriavací základ tvorí súčet príjmov zo Slovenska a Rakúska, resp. príjmov zo slovenského DP. V prípade, že si mala v dobe platby poistného ošetrenie, bola si PN a pod. zaplatené poistenie nevracajú. Myslím, že to je len začiatok problémov žien s "dvojitým" poistením, podstatná časť príde, keď sa poisťovne v rámci EÚ prepoja.
Díky xeva,
1)ja som však myslela vrátenie odvodov napr. z Rakúska. Keďže som nejaký ten mesiac platila odvody aj v AT aj na SK, a to vlastne je "nezákonné". Nemá s tým prosím niekto skúsenosti?

2)
A ako prosím budem ošetrená v Rakúsku? Budem tam lekárov platiť? alebo?
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Anik Pozri príspevok
cibka1 cestovné nemala preplácané k príjmu?
mimochodom neplatila odvody aj v Rakúsku? platí sa len v jednom štáte takže by si mala vybaviť zrušenie živnosti na slovensku a pokračovať rakúskou a na slov. by odvody neplatila urobila by som to tiež tak ako píšeš ty k príjmu by som uplatnila 40% výdavky a prirátala by som do výdavkov odvody platené na slovensku a celý príjem by som nakoniec vyňala
Cestovné preplatené nemala, platí si ho sama...

Odvody v rakúsku zatiaľ neplatila, ale už som jej kázala zistiť, koľko by tam platila, keby ich neplatila na slovensku, ale vraj jej známa opatrovateľka v rakúsku platí omnoho vyššie odvody ako na slovensku, preto uvažuje slovenskú živnosť si ponechať, ona si tú slovenskú živnosť založila len kvôli úveru z banky a tam potrebovala mať aj doklad zo SP že si platí odvody, ale úver už dostala, takže teoreticky by tú slovenskú živnosť mohla zrušiť.

Srdečne ti ďakujem za tvoj príspevok, už dva týždne sa snažím nájsť odpovede ako to robia ostatné opatrovateľky, keď majú slovenskú aj rakúsku živnosť, ale nik so mnou nechcel diskutovať... stále sa rieši len rakúska živnosť, tak som ti vďačná, že si sa ozvala.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

cibka1 Pozri príspevok
Cestovné preplatené nemala, platí si ho sama...

Odvody v rakúsku zatiaľ neplatila, ale už som jej kázala zistiť, koľko by tam platila, keby ich neplatila na slovensku, ale vraj jej známa opatrovateľka v rakúsku platí omnoho vyššie odvody ako na slovensku, preto uvažuje slovenskú živnosť si ponechať, ona si tú slovenskú živnosť založila len kvôli úveru z banky a tam potrebovala mať aj doklad zo SP že si platí odvody, ale úver už dostala, takže teoreticky by tú slovenskú živnosť mohla zrušiť.

Srdečne ti ďakujem za tvoj príspevok, už dva týždne sa snažím nájsť odpovede ako to robia ostatné opatrovateľky, keď majú slovenskú aj rakúsku živnosť, ale nik so mnou nechcel diskutovať... stále sa rieši len rakúska živnosť, tak som ti vďačná, že si sa ozvala.
Cibka, k tomuto príspevku pridávam vlastnú skúsenosť, resp. riešim ešte aj nejaké veci ohľadne tohoto. Takže ja mám aj slov. aj rakúsku živnosť, odvody na SK sú nižšie ako v AT ...a dokonca, keĎže sa v AT len zvyšujú, tak som si po dlhšom rozhodovaní ponechala slovenskú. Je pravdou, že ked žena pracuje dlhšie (ale podľa mna to musí byť ozaj zopár rokov), tak má nárok na nejaký ten dôchodok v AT. Ale ked som si to zisťovala, zasa to nie je až taká horibilná cena... treba všetko uvážiť a porovnať. Ja sa tu skôr pýtam, ako ma ošetria v AT, ked si platím odvody na SLovensku...zaťiaľ sa mi tu nikto neozval. Tak asi toľko.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

alencek Pozri príspevok
Cibka, k tomuto príspevku pridávam vlastnú skúsenosť, resp. riešim ešte aj nejaké veci ohľadne tohoto. Takže ja mám aj slov. aj rakúsku živnosť, odvody na SK sú nižšie ako v AT ...a dokonca, keĎže sa v AT len zvyšujú, tak som si po dlhšom rozhodovaní ponechala slovenskú. a príjmy máš len z AT? odvody si platíš na slovensku?Je pravdou, že ked žena pracuje dlhšie (ale podľa mna to musí byť ozaj zopár rokov), tak má nárok na nejaký ten dôchodok v AT. Ale ked som si to zisťovala, zasa to nie je až taká horibilná cena... treba všetko uvážiť a porovnať. veď toto... Ja sa tu skôr pýtam, ako ma ošetria v AT, ked si platím odvody na SLovensku...zaťiaľ sa mi tu nikto neozval. fakt neviem, táto otázka by sa asi hodila do fóra opatrovateliek...Tak asi toľko.
.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

cibka1 Pozri príspevok
.
CIbka, príjmy som mala aj zo Slovenska (ale nepatrné). Odvody si platím na Sl. (ZP+SP). Mám napr. kolegyne opatrovateľky(pracujú už viac ako 3 roky) a tie sú zhrozené, aké veľké odvody už musia platiť. Je pravda, že zasa ženy, ktoré dostávajú prídavky na deti, sú v oveľa väčšej výhode, prídavky sú v AT ozaj veľmi pekné. Asi toľko.
1 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Dovolím si ešte osloviť misimis i xevu, vedeli by ste mi povedať, čo je to VALIDA v AT? Aká inštitúcia? Kedysi mi dali rakúšania na výber akúsi spoločnosť a ked som si nevybrala, dali mi VALIDU a teraz mi prišiel list, že mám u nich nejaké euráče, niečo ako Selbständigenvorsorge (die aktuelle Höhe Ihrer Selbständigenvorsorge bei der Valida Plus AG beträgt zum 31.12.2011... díky za vysvetlenie
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

alencek Pozri príspevok
CIbka, príjmy som mala aj zo Slovenska (ale nepatrné). Odvody si platím na Sl. (ZP+SP). uviedla si tieto odvody platené na slovensku k výdavkom a pod tabuľku I.?Mám napr. kolegyne opatrovateľky(pracujú už viac ako 3 roky) a tie sú zhrozené, aké veľké odvody už musia platiť. áno, toto som už počula, preto som radila opatrovateľke, aby zistila, čo je pre ňu výhodnejšie, či platiť na slovensku, alebo v AT, ale zasa rozmýšľam, ak si bude platiť len v AT a nie na slovensku, ako ju potom ošetria na slovensku?Je pravda, že zasa ženy, ktoré dostávajú prídavky na deti, sú v oveľa väčšej výhode, prídavky sú v AT ozaj veľmi pekné. dieťa zatiaľ nemá, tak toto našťastie nemusím riešiť ;-)Asi toľko.
v texte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať