Zavrieť

Porady

Konateľ a cestovné náhrady

žena
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje Díky, Monita
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

mondes Pozri príspevok
Takže z toho mi vyplýva, že ak idú dvaja konatelia na pracovnú cestu autom jedného z nich, tak ten druhý môže dať tú prac. cestu do N s.r.o. bez toho, aby to mal povinnosť to oznámiť DÚ a zaplatiť DzMV?
Prípadne ked si vymenia svoje sukromne auta a kazdy pojde autom toho druheho, tak DMV neplatí nikto.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede. Ešte by som Vás chcela poprosiť, keďže som vyúčtovanie prac. cesty ešte nikdy nerobila, či by ste mi nenapísali nejaký postup, napr. ako to robíte vy. Viem, že tu na porade je toho veľa, ale neviem či to ešte platí a každý má svoj systém. Mám konateľovi vystaviť aj cestovný príkaz, alebo stačí len ak mi prinesie vyúčtovanie? (Myslím, že v prípade, ak ide na pracovnú cestu SZČO, nie je potrebný cestovný príkaz, len vyúčtovanie). Ak vystavím konateľovi cestovný príkaz, tak tým príkazcom bude s.r.o.? A bločky za PHM budem v tom prípade počítať podľa vzorca na náhradu PHM alebo má nárok na 100% PHM? Prosím Vás ujasnite mi to, pretože manžel (SZČO) chodí na pracovné turnusy do zahraničia, mám mu urobiť "cesťáky" , ale neviem, ako začať. Ďakujem.
0 0
sjuzn sjuzn

sjuzn je offline (nepripojený) sjuzn

ahojte poraďaci,
ja by som sa Vás chcela spýtať od ktorého miesta môžem počítať cestovné náhrady, nakoľko sídlo firmy je na inom mieste ako trvalý pobyt konaneľa.....čoho sa mám držať, miesta firmy alebo adresy konatela???....ďakujem Vám velmi pekne za odpoveď
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

sjuzn Pozri príspevok
ahojte poraďaci,
ja by som sa Vás chcela spýtať od ktorého miesta môžem počítať cestovné náhrady, nakoľko sídlo firmy je na inom mieste ako trvalý pobyt konaneľa.....čoho sa mám držať, miesta firmy alebo adresy konatela???....ďakujem Vám velmi pekne za odpoveď
Cesta z miesta bydliska do prace nie je pracovna cesta.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

A viete mi poradiť ako to je ak,
1) konateľ zároveň spoločník svojej s.r.o. používa manželkine, ktorá je tiež konateľkou a spoloč.tejto s.r.o. a zároveň sú aj jej zamestancami súkromné auto na pracovné cesty? Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM? Bude to zároveň daň.náklad s.r.o? Má povinnosť s.r.o. platiť daň z MV?
2) ak zamestanec podnikateľa(FO) používa manželkine auto, ktorá je tiež zamestnaná u toho istého podnikateľa??
Ďakujem
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

janapill Pozri príspevok
A viete mi poradiť ako to je ak,
1) konateľ zároveň spoločník svojej s.r.o. používa manželkine, ktorá je tiež konateľkou a spoloč.tejto s.r.o. a zároveň sú aj jej zamestancami súkromné auto na pracovné cesty? Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM? Bude to zároveň daň.náklad s.r.o? Má povinnosť s.r.o. platiť daň z MV?
2) ak zamestanec podnikateľa(FO) používa manželkine auto, ktorá je tiež zamestnaná u toho istého podnikateľa??
Ďakujem
Fuha....

zamestnávateľ platí DMV v prípade, že vypláca cestovné náhrady zamestnancovi ktorý je v TP uvedený ako držiteľ vozidla. Takže ak by používal manželkino, tak toto pravidlo nie je splnené.

Kedze je vsak aj manželka zamestnana v tej istej firme... hm... no fakt si netrufnem povedat ako by sa na to dival danovy urad, ked je to taketo do oci bijuce...
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

no veď práve aj mňa toto pletie, tak pre istotu sa tá daň uhradí, ale môže si s.r.o. tieto výdavky a potom aj tú cestnú daň uplatniť ako daňové???
a tak isto to bude aj u toho podnikateľa -FO??
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

V podstate ide o tie iste pripady ano? Len raz je zamestnávatelom PO a raz FO... podla mna je to to isté...
Ja by som si dala dopyt na drsr.sk ...

I ked zákon jednoznačne hovorí že zamestnávateľ platí DMV iba v prípade ze vypláca cestovné náhrady za použitie vozidla v ktoreho TP je zamestnanec uvedený ako držiteľ vozidla.

My toto tiež využívame. Akurát ze zamestnanec používa synovo vozidlo (ale reálne ho aj využíva, lebo nemá vlastné), ale tento syn nie je zamestnancom tejto firmy...
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

[QUOTE=zk24;1931965]V podstate ide o tie iste pripady ano? Len raz je zamestnávatelom PO a raz FO... podla mna je to to isté.. áno, raz je zamestnávateľ PO a raz FO
Ja by som si dala dopyt na drsr.sk ...
ďakujem za radu a asi skúsim dať ten dotaz na drsr, sama som zvedavá, že čo oni na to.

VĎaka )
0 0
COSSO COSSO

COSSO je offline (nepripojený) COSSO

Dobrý deň.
Ja mám prípad, že zamestnanec s.r.o. používa na služobné cesty (dovoz tovaru) súkromné auto (dodávku) konateľa, ktorý nie je zamestnancom s.r.o. Ako je to potom s DzMV a DP za auto? Cestovné náhrady mu vypláca s.r.o.
Ďakujem
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

dobry vecer poradaci
prosim vas,ako je to s nahradou za 1 km,menilo sa nieco v r,2011? kolko je prosim nahrada za km? 0l183 Eur? vypocet predpokladam rovnaky,po starom.. dakujem vopred moc
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Všetko po starom, nič sa nezmenilo
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

tibor1000 Pozri príspevok
dobry vecer poradaci
prosim vas,ako je to s nahradou za 1 km,menilo sa nieco v r,2011? kolko je prosim nahrada za km? 0l183 Eur? vypocet predpokladam rovnaky,po starom.. dakujem vopred moc
Náhrada za km je aj v roku 2011 0,183 € za km.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

COSSO Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ja mám prípad, že zamestnanec s.r.o. používa na služobné cesty (dovoz tovaru) súkromné auto (dodávku) konateľa, ktorý nie je zamestnancom s.r.o. Ako je to potom s DzMV a DP za auto? Cestovné náhrady mu vypláca s.r.o.
Ďakujem
Daň z motorových vozidiel v tomto prípade nie je povinný platiť nikto v zmysle Zákona o miestnych daniach..... §85 odst 2 písm a), nakoľko zamestnanec používa na pracovné cesty automobil, ktorého vlastníkom nie je s.r.o., ani zamestnanec.

Zatiaľ sa nič "nestihlo" zmeniť.

Daňovníkom je tiež
§85
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

janapill Pozri príspevok
A viete mi poradiť ako to je ak,
1) konateľ zároveň spoločník svojej s.r.o. používa manželkine, ktorá je tiež konateľkou a spoloč.tejto s.r.o. a zároveň sú aj jej zamestancami súkromné auto na pracovné cesty? Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM? Bude to zároveň daň.náklad s.r.o? Má povinnosť s.r.o. platiť daň z MV?
2) ak zamestanec podnikateľa(FO) používa manželkine auto, ktorá je tiež zamestnaná u toho istého podnikateľa??
Ďakujem
Ak by sme sa mali držať litery zákona, kde sa nepíše o automobile vlastnom, teda o tom kto je vlastníkom (v takom prípade sú obaja manžela v prípade ak ho majú v BSM), ale podstatné je pre daň z MV, kto je v dokladoch zapísaný ako držiteľ vozidla.
Ak ho teda použije manžel a držiteľ v dokladoch je manželka, nevyplýva zo zákona povinnosť zaplatiť DzMV. Mne to vyplýva zo zákona.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

dakujem moc za radu
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Evanka Pozri príspevok
Náhrada za km je aj v roku 2011 0,183 € za km.
Prosím Vás, pri výpočte cestovných náhradách u auta súkromného využívajúceho sa na podnikat. účely sa vychádza z ceny PHM s DPH alebo bez DPH? U neplatcu s DPH, to mi je jasné. Ide mi o platcu DPH.
0 0
COSSO COSSO

COSSO je offline (nepripojený) COSSO

Dakujem
0 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

Prosím o odpoveď na niekoľko otázok:
1. konateľ zároveň spoločník, nie je zamestnanec používa vlastné vozidlo na prac.cestu
a, platí s.r.o DzMV za toto auto?
b, s.r.o.si uplatní cestovné náhrady za PHM a paušál?
c, musí robiť cesťak?
2. konateľ tiež spoločník nie zamestnanec používa auto zaradené do majetku
a, platí daň DzMV
b, uplatní si PHM a tiež opravy, odpis
3. konateľ, spoločník používa auto na služobné účely manželky, ktora nemá s s.r.o. nič spoločné
a, platí DzMV?
b, uplatnuje cestovné náhrady za PHMa paušál?

Ďakujem
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Ivana J. Pozri príspevok
Prosím o odpoveď na niekoľko otázok:
1. konateľ zároveň spoločník, nie je zamestnanec používa vlastné vozidlo na prac.cestu
a, platí s.r.o DzMV za toto auto? ANO
b, s.r.o.si uplatní cestovné náhrady za PHM a paušál?ANO
c, musí robiť cesťak?ANO
2. konateľ tiež spoločník nie zamestnanec používa auto zaradené do majetku
a, platí daň DzMV ANO
b, uplatní si PHM a tiež opravy, odpis ANO
3. konateľ, spoločník používa auto na služobné účely manželky, ktora nemá s s.r.o. nič spoločné
a, platí DzMV? NIE
b, uplatnuje cestovné náhrady za PHMa paušál? ANO A ROBI CESTAK

Ďakujem
ODPOVEDE V TEXTE
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať