Zavrieť

Porady

Konateľ a cestovné náhrady

žena
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje Díky, Monita
Usporiadat
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

LUBY Pozri príspevok
ODPOVEDE V TEXTE
Ďakujem za odpoveď
V tej tretej možnosti si určite uplatnujem aj PHM aj náhradu za 1.km t.j. 0,183???
0 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

LUBY Pozri príspevok
ODPOVEDE V TEXTE
Cesťáky treba robiť vo všetkých prípadoch či nie?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Evanka Pozri príspevok
Zatiaľ sa nič "nestihlo" zmeniť.

Daňovníkom je tiež
§85
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
Zatiaľ nie, ale od 1.12.2012 to prečiarknuté vypadáva.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Ivana J. Pozri príspevok
Cesťáky treba robiť vo všetkých prípadoch či nie?
V prípade že je auto napísané na firmu a uplatňujete si 80% PHM do nákladov, cesťáky robiť netreba.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

LUBY Pozri príspevok
V prípade že je auto napísané na firmu a uplatňujete si 80% PHM do nákladov, cesťáky robiť netreba.
To by som netvrdila. Cesťáky nemajú nič spoločné s uplatňovaním nákladov na nákup PHM.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
Zatiaľ nie, ale od 1.12.2012 to prečiarknuté vypadáva.
Janko, ten dátum je v poriadku ?
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Ivana J. Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď
V tej tretej možnosti si určite uplatnujem aj PHM aj náhradu za 1.km t.j. 0,183???
Konateľ je považovaný za zamestnanca s nárokom na cestovné náhrady, takže PHM + paušál za km na základe cesťákov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

LUBY Pozri príspevok
V prípade že je auto napísané na firmu a uplatňujete si 80% PHM do nákladov, cesťáky robiť netreba.
ak cesťákom rozumieš knihu jázd - netreba.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
ak cesťákom rozumieš knihu jázd - netreba.
Cesťák a kniha jázd, to sú dva rozličné pojmy.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Samozrejme, že sú to dva rozličné pojmy, len som chcela Ivane J. povedať, že ak si chce uplatniť do VOZD iba 80% nafty, netreba k používaniu MV robiť knihu jázd a ani cestovné príkazy. Jasné, že aj pri používaní služobného auta je možné vystaviť pracovníkovi cestovný príkaz, nezaratáva sa doňho však náhrada za použitieMV.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Janko, ten dátum je v poriadku ?
Aj ja som na to pozeral. Je to v prílohe hospodárskych novín niekoľkokrát uvedené. Naozaj neviem prečo taký dátum. Pôvodne som myslel, že je to od 1.1.2012.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

marjankaj Pozri príspevok
Aj ja som na to pozeral. Je to v prílohe hospodárskych novín niekoľkokrát uvedené. Naozaj neviem prečo taký dátum. Pôvodne som myslel, že je to od 1.1.2012.
1.12.2012 je spravne - povodne mala platit novela zakona od 1.12.2011 ale prezident vratil zakon do parlamentu okrem ineho s navrhom na ucinnost od 1.12.2012

novela vysla v zbierke pod cislom 460/2011
http://zbierka.sk/zz/predpisy/defaul...82&Rocnik=2011


Z dovodovej spravy:

K bodu 56
V záujme vylúčenia možnosti obchádzania zákona sa spresňuje daňovník, ktorým je zamestnávateľ. Odstraňuje sa podmienka, že zamestnanec, ktorý používa vozidlo pre zamestnávateľa, musí byť držiteľom vozidla zapísaným v*dokladoch vozidla. Zároveň sa dopĺňa odkaz na osobitný predpis o*cestovných náhradách.
3 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Zdravím poraďákov. Mám pred sebou jednu s.r.o. z minulého roka a chcem si overiť cestovné náhrady- konateľ s.r.o. (nie zamestnanec), používal auto súkromnej osoby (matky svojej zamestnankyne) na základe dohody a tak mu boli vyplácané cestovné náhrady za rok 2011. Nič neoznamoval ani neplatil daň z MV. Je to takto správne, áno?
Auto má ale spomínaná matka zamestnankyne na leasing. Mohlo to takto byť?

Ďakujem pekne za pomoc a odpoveď.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

čítam tu veľa vecí okolo toho len vás poprosím o ubezpečenie že je to takto dobre.

posúvam..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katkasabka Pozri príspevok
Zdravím poraďákov. Mám pred sebou jednu s.r.o. z minulého roka a chcem si overiť cestovné náhrady- konateľ s.r.o. (nie zamestnanec), používal auto súkromnej osoby (matky svojej zamestnankyne) na základe dohody a tak mu boli vyplácané cestovné náhrady za rok 2011. Nič neoznamoval ani neplatil daň z MV. Je to takto správne, áno?
Auto má ale spomínaná matka zamestnankyne na leasing. Mohlo to takto byť?

Ďakujem pekne za pomoc a odpoveď.
Je to v súlade s platnými zákonmi.
1 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Ďakujem pekne za potvrdenie....a ideme ďalej pracovať
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, ja by som ešte doplnila otázku či je v poriadku ak je auto konateľa používané pre sro na cudzích štátnych značkách. Platí sro aj tak DMV?
Ďakujem
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

certik Pozri príspevok
Ahojte, ja by som ešte doplnila otázku či je v poriadku ak je auto konateľa používané pre sro na cudzích štátnych značkách. Platí sro aj tak DMV?
Ďakujem
§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O38) (ďalej len „vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov39) (ďalej len „podnikanie").


§85
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

zakon nevymezuje na platenie DMV len vozidla so SK ECV
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Prosím o radu. Konateľ našej s.r.o. chce používať auto inej s.r.o. na svoje služobné cesty a samozrejme uplatňovať cestovné náhrady na toto auto.

Ako to je v tomto prípade, čo nám z toho vyplýva, je to možné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať