Zavrieť

Porady

vypocet koeficientu dph

Simi Simi

Simi je offline (nepripojený) Simi

Ahojte prosim Vas, prvy krat robim dph ked musim vstupy kratit koeficientom a nie som si ista v jeho spravnom vypocte:

1. vstupna fa za prenajom priestorov + sluzby
sluzby 1000,- Sk + 190,- Sk/dph/
prenajom priestorov bez dph 10,000,- Sk
---------------------------------------
spolu fa 11.190,-

- nakolko sa prenajimany priestor /50%/ dalej prenajima /neplatcovi dph/ tak na vystupnej fa nevypocitavame dph , cize je napr. 6000,- Sk

a/ na vstupe kratim narok na odpocet dph /50%/ zo sluzieb nakolko vystup je bez dph , cize mam narok na odpocet 95,- Sk

b/ kedze musim pocitat koef aj preto lebo mame este aj ine oslobodene plnenia na vystupe, musim kratit aj tych 95,-Sk ? -alebo tie su uz ok ?

c/ trzby za prenajom mi vstupuju do vypoctu celkoveho koeficientu alebo tym ze som si na vstupe neuplatnila 50% dph uz to mam osetrene ?

Dakujem- dufam ze som to aspon trochu zrozumitelne napisala
Usporiadat
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

ako sa zaokruhľuje koeficient, smerom nahor?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Vranová Pozri príspevok
ako sa zaokruhľuje koeficient, smerom nahor?
§ 50 ods. 1 zákona o DPH - nahor na dve desatinné miesta
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Takže , keď bude koeficient...0,9566...zaokrúhlime na 0,96! Ďakujem za odpoveď!
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

paťuška Pozri príspevok
Momentálne je objekt v rekonštrukcii, po jeho dokončení bude ten prenájom časti budovy - myslím pre neplatcu. Plánujeme ho dať do dlhodobého prenájmu s tým, že si priestory bude upravovať na vlastné náklady. Aj vtedy budem počítať koeficient? Možno sa pýtam pre niekoho samozrejmé veci, ale v koeficientom som ešte dph nekrátila, nechcem spraviť chybu
Ak sa poskytujú oslobodené plnenia na výstupe, počíta sa koeficient.
Čiže ak budete prenajímať priestory pre neplatcu (tie musia byť vždy pre neplatcu oslobodené).

Ak máte oslobodené činnnosti, používate koeficient.
Ak už pri rekonštukcii viete, že budova bude používaná na oslobodené plnenia, už pri vstupoch krátite daň koeficientom.
Ak by sa teraz rátalo, že nebude slúžiť na oslobodené činnosti, odrátate daň v plnej výške (pri rekonštrukcii). Následne po zmene účelu použitia (zo zdaňovaného na oslobodené) je povinnosť prepočítať odpočítanú daň a vysporiadať .
napr. táto téma (ale sú aj iné s danou problematikou.)
http://www.porada.sk/t70288-zmena-uc...zitia-him.html

Je to širšia téma, presahujúca možnosti jedného príspevku. To len na začiatok .... Ale neboj sa, s Poradou to zvládneš.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

To máš pravdu, je to téma širšia ako si viem len predstaviť a už teraz mám z toho mindráky. Asi navrhnem potencionálnemu nájomcovi, aby sa zaregistroval na dph :-))) A ak nie, nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie...
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Mimochodom prečítala som si príspevok o zmene účelu použitia HIM a veľmi sa mi páčil námet, že vyvesíme plagát - priestory na prenájom len pre platcov dph.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

paťuška Pozri príspevok
To máš pravdu, je to téma širšia ako si viem len predstaviť a už teraz mám z toho mindráky. Asi navrhnem potencionálnemu nájomcovi, aby sa zaregistroval na dph :-))) A ak nie, nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie...
Vôbec nemusíš mať mindráky. To len na prvý pohľad sa to zdá zložité, ale čím dlhšie sa budeš danou problematikou zaoberať, tým viac sa bude obzor Tvojich poznatkov rozšírovať a Tvoja neistota bude klesať, až sa zmení na Tvoj suverenný postoj.
.... a Tvoja posledná veta má univerzálne použitie.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Čo ma nezabije, to ma posilní. Alebo usmievaj sa človeče, zajtra bude ešte horšie..... Anka potešila si ma
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

Ahoj, chcela by som sa spýtať. Podnikateľ prevádzkujúci bar a taktiež vykonávajúci sprostredkovanie poistenia sa bude musieť od 2/2009 prihlásiť ako platca DPH / v bare prekročí 35 000 EUR/. Spoločné plnenia tam budú akurát možno fa. za mobil a aj tá sa dá rozčleniť, lebo mobily sú dva. Bude musieť používať koeficient???
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

Prosím, odpovie mi niekto ????
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

andrea70 Pozri príspevok
Ahoj, chcela by som sa spýtať. Podnikateľ prevádzkujúci bar a taktiež vykonávajúci sprostredkovanie poistenia sa bude musieť od 2/2009 prihlásiť ako platca DPH / v bare prekročí 35 000 EUR/. Spoločné plnenia tam budú akurát možno fa. za mobil a aj tá sa dá rozčleniť, lebo mobily sú dva. Bude musieť používať koeficient???
Pri poskytovaní kombinovaných plnení na výstupe ( zdaňovaných aj oslobodených) sa používa koeficient na výpočet pomerného odpočítania dane na vstupe pri nákupoch, ktoré sú spoločné .

Jednoznačne sa Ti odpovedať nedá. Až keď prichádzajú faktúry, bločky a posudzuješ nárok na odpočet, až vtedy budeš vedieť, či si okrem "mám nárok", "nemám nárok" povieš aj "krátiť".

Napr. ak používa auto, nakupuje PHM- ako by si uplatnila odpočet Dph z PHM ?
...podľa mňa asi len cez koeficient.

...a časom zistíš, že aj iné nákupy môžu byť spoločné.

Skôr sa dá povedať, že nie je vylúčené, že sa koeficient používať bude.
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

Ďakujem za opoveď. Auto neúčtujem do nákladov. To má na lízing manželka a celé si uplatňuje ona. Nákupy do baru robia buď zamestnanci /svojim autom-robím cesťák/ alebo tovar je dovezený dodavateľom. V poisťovníctve si do N vlastne okrem odvodov , telefonu, stravného nedáva nič.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

dobrý deň prajem poraďáci
prosím Vás,keď si idem vypočítať koeficient DPH, príjmy oslobodené od DPH za nájom (je fakturované bez DPH), tieto príjmy uvádzam vo vzorci do čitatela rozumiem tomu prosím správne,áno?
Ďakujem.krásny víkend prajem
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ja si to vždy pamätám asi tak, že menšie číslo delím väčším, teda zjednodušene povedané v čitateli sú zdaňované a v menovateli oslobodené aj zdaňované /všetky/
to čo z výnosov nevstupuje do koeicientu uvádza § 50 ods.2 písm. a-d
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

optimistka Pozri príspevok
ja si to vždy pamätám asi tak, že menšie číslo delím väčším, teda zjednodušene povedané v čitateli sú zdaňované a v menovateli oslobodené aj zdaňované /všetky/
to čo z výnosov nevstupuje do koeicientu uvádza § 50 ods.2 písm. a-d
ďakujem ti optimistka
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

S. r. o. kupuje nehnuteľnosť, ktorú chce ďalej prenajímať neplatcovi DPH. Čiže budem fakturovať nájom bez DPH? Ale tomu koeficientu vôbec nerozumiem, to budem musieť na vstupe krátiť DPH u všetkého, či len u vstupov týkajúcich sa danej nehnuteľnosti? Som z toho jeleň.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
pokiaľ obstaráš nehnuteľnosť s dph a prenajímať budeš neplatcovi dph, nemáš nárok na odpočítanie dph, to platí aj na všetky ostatné vstupy týkajúce sa tejto nehnuteľnosti
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Vôbec neuplatním DPH na vstupe? A načo je potom ten koeficient?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
koeficient používaľ vtedy, ak robíš kombinované plnenia, napr. prenajímaš platiteľom aj neplatiteľom, ale ty píšeš, že budovu prenajmeš neplatiteľovi, čo je zo zákona oslobodené od dph
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... a pri dnešnej výške obratu pre účely DPH - dokedy nebude nájomca platiteľ DPH ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať