Zavrieť

Porady

vypocet koeficientu dph

Simi Simi

Simi je offline (nepripojený) Simi

Ahojte prosim Vas, prvy krat robim dph ked musim vstupy kratit koeficientom a nie som si ista v jeho spravnom vypocte:

1. vstupna fa za prenajom priestorov + sluzby
sluzby 1000,- Sk + 190,- Sk/dph/
prenajom priestorov bez dph 10,000,- Sk
---------------------------------------
spolu fa 11.190,-

- nakolko sa prenajimany priestor /50%/ dalej prenajima /neplatcovi dph/ tak na vystupnej fa nevypocitavame dph , cize je napr. 6000,- Sk

a/ na vstupe kratim narok na odpocet dph /50%/ zo sluzieb nakolko vystup je bez dph , cize mam narok na odpocet 95,- Sk

b/ kedze musim pocitat koef aj preto lebo mame este aj ine oslobodene plnenia na vystupe, musim kratit aj tych 95,-Sk ? -alebo tie su uz ok ?

c/ trzby za prenajom mi vstupuju do vypoctu celkoveho koeficientu alebo tym ze som si na vstupe neuplatnila 50% dph uz to mam osetrene ?

Dakujem- dufam ze som to aspon trochu zrozumitelne napisala
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

optimistka Pozri príspevok
koeficient používaľ vtedy, ak robíš kombinované plnenia, napr. prenajímaš platiteľom aj neplatiteľom, ale ty píšeš, že budovu prenajmeš neplatiteľovi, čo je zo zákona oslobodené od dph
Jasné, a keď budem prenajímať len platiteľom DPH, tak ma koeficient nemusí trápiť?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
vtedy nie, máš plný nárok na odpčítanie zo vstupov
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

A keď je takáto situácia:
firma prevádzkuje reštauráciu a zároveň na inom mieste prenajíma predajné stánky plátcom aj neplátcom DPH. Týka sa koeficient komplet všetkých nákladov firmy alebo len nákladov súvisiacich s tými stánkami. Teda, musím počítať koeficientom DPH aj na nákupy do reštaurácie?
Ďakujem za radu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Benko Pozri príspevok
A keď je takáto situácia:
firma prevádzkuje reštauráciu a zároveň na inom mieste prenajíma predajné stánky plátcom aj neplátcom DPH. Týka sa koeficient komplet všetkých nákladov firmy alebo len nákladov súvisiacich s tými stánkami. Teda, musím počítať koeficientom DPH aj na nákupy do reštaurácie?
Ďakujem za radu
Áno.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tweety Pozri príspevok
Áno.
Prečo ?
§49 Zákona o DPH
(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
0 0
svetielko svetielko

svetielko je offline (nepripojený) svetielko

Keď budovu prenájimam budovu iba neplatiteľom DPH, použijem koeficient,alebo nie.
Merače na energiu má vlastne. iba vodné a stočné sa prefakturuje, Tu mám nárok na celú DPH pri dodaní faktúry
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Poradte aj mne prosim,
čo sa týka koeficientu - myslim ze som povinna ho ratať,
nakolko prevádzkovať krčmy sa stal od 1.3.2009 platcom DPH
a ma aj príjmy oslobodene (z výherných hracích automatov)
Ale stale neviem ako sa ten koeficient prejaví v praxi prvý-krát
1. kedy ho rátať? na konci roka 2009 podla tržieb za rok 2009?
2. kedy ho dať schváliť na daňovom úrade?
3. kedy ho používať? pri každom štvrťročnom daň.priznaní alebo až na konci roka 2009?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Tita Pozri príspevok
Poradte aj mne prosim,
čo sa týka koeficientu - myslim ze som povinna ho ratať,
nakolko prevádzkovať krčmy sa stal od 1.3.2009 platcom DPH
a ma aj príjmy oslobodene (z výherných hracích automatov)
Ale stale neviem ako sa ten koeficient prejaví v praxi prvý-krát
1. kedy ho rátať? na konci roka 2009 podla tržieb za rok 2009?
2. kedy ho dať schváliť na daňovom úrade?
3. kedy ho používať? pri každom štvrťročnom daň.priznaní alebo až na konci roka 2009?
Počas roku 2009 budeš použivať predbežný, odsúhlasený správcom dane.

Ak máš kombinované (zdaňované aj oslobodené) plnenia už v I.Q, tak mala by si si ho dať odsúhlasiť do podania DP, aby si vedela správne vyrátať daň.

Použivaš ho pri výpočte odpočtu dane v každom DP. (počnúc I.Q.2009).

Na konci roku 2009 vypočítaš skutočný koeficient a prerátaš celý rok. Dovtedy máš čas si to podrobne naštudovať (aj napr. na Porade).
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

azla Pozri príspevok
Počas roku 2009 budeš použivať predbežný, odsúhlasený správcom dane.

Ak máš kombinované (zdaňované aj oslobodené) plnenia už v I.Q, tak mala by si si ho dať odsúhlasiť do podania DP, aby si vedela správne vyrátať daň.

Použivaš ho pri výpočte odpočtu dane v každom DP. (počnúc I.Q.2009).

Na konci roku 2009 vypočítaš skutočný koeficient a prerátaš celý rok. Dovtedy máš čas si to podrobne naštudovať (aj napr. na Porade).
a ako vyratam predbežný?
podla roku 2008? alebo podla marca 2009?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tita Pozri príspevok
a ako vyratam predbežný?
podla roku 2008? alebo podla marca 2009?
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

azla Pozri príspevok
Počas roku 2009 budeš použivať predbežný, odsúhlasený správcom dane.

Ak máš kombinované (zdaňované aj oslobodené) plnenia už v I.Q, tak mala by si si ho dať odsúhlasiť do podania DP, aby si vedela správne vyrátať daň.

Použivaš ho pri výpočte odpočtu dane v každom DP. (počnúc I.Q.2009).

Na konci roku 2009 vypočítaš skutočný koeficient a prerátaš celý rok. Dovtedy máš čas si to podrobne naštudovať (aj napr. na Porade).
od samej radosti som zabudla aj poďakovať za promntú odpoveď
ešte stále mám kopec otázok, dúfam že neleziem na nervy
tak pekne postupne

ten výpočet nejako musím podložiť? ....neviem si predstaviť že ja vyrátam priklad 0,5 koeficient..a oni ho na základe čoho odsúhlasia..veď to by som tam mohla dať aj čísla topánok
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Muška Pozri príspevok
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
takže ak som platca od 1.3.2009
vyrátam ho podľa tržieb za obdobie 1-12/2008 ?
lebo je ešte možnosť 2/2008-2/2009 ale to je asi riadna chobotina:P
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tita,
keďže odhadom,
tak môžeš aj 1-2/2009
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Tita Pozri príspevok
takže ak som platca od 1.3.2009
vyrátam ho podľa tržieb za obdobie 1-12/2008 ?
lebo je ešte možnosť 2/2008-2/2009 ale to je asi riadna chobotina:P
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

Môžeš vychádzať napr. z r. 2008 a tržby bez dane boli 10 000 000 a povieš si, že oslobodené činnosti budú napr. ročne 500 000, tak:

10 000 000
----------------------
10 000 000 + 500 000

=0,9523
Tu ide naozaj iba o odhad a približné číslo, ale má vychádzať z nejakých podkladov, nie celkom z brucha.

Ale kľudne môžeš vychádzať aj z údajov r. 2009. Ide o to, či je situácia porovnateľná s r.2008 alebo sa situácia podstatne zmenila.
Naposledy upravil azla : 28.03.09 at 20:05
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

azla Pozri príspevok
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

Môžeš vychádzať napr. z r. 2008 a tržby bez dane boli 10 000 000 a povieš si, že oslobodené činnosti budú napr. ročne 1 000 000, tak:

10 000 000
----------------------
10 000 000 + 500 000

=0,9523
Tu ide naozaj iba o odhad a približné číslo, ale má vychádzať z nejakých podkladov, nie celkom z brucha.

Ale kľudne môžeš vychádzať aj z údajov r. 2009. Ide o to, či je situácia porovnateľná s r.2008 alebo sa situácia podstatne zmenila.
+ 500 000?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

myslela som oslobodené činnosti, že budú 500 000,-

v texte som napísala 1 000 000,- (už som sa opravila).
To som ti chcela názorne...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

neviem prečo mi to neide otvoriť , mám pošahaný PC - alebo, žeby andrej_rv vymazal??
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=282
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=313
Naposledy upravil Muška : 28.03.09 at 20:49
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Paulínka, ide Ti to otvoriť?
Lebo ja som to použila minulý rok , teraz sa mi to stratilo z PC a teraz to presne ako Tita potrebujem a nechce mi nič otvoriť.
A pozerala som , že Andrej_rv tu od novembra nebol
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Warning: copy(./downloads//rôz andrej_rv koeficient pre dph [45507].xls) [function.copy]: failed to open stream: Permission denied in /downloads.php on line 700
ERROR: File not found.


.... no nejde
z toho hlásenia veru nie som múdra ...pozor.......chyba ...
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

azla Pozri príspevok
myslela som oslobodené činnosti, že budú 500 000,-

v texte som napísala 1 000 000,- (už som sa opravila).
To som ti chcela názorne...
myslela som si , velmi mi to pomohlo lebo nazorne veci su naj čítať zakony uz nevladzem

mozem svoj kontretny priklad? vychadzala som z predpokladu na zaklade coho som delila trzby aj pre povinnost registracie, a dufam ze je to ok, co sa tyka sluzieb oslobodenych a neoslobodenych - budem rada ak mi to odobrite

uz len zistiť ako sa tu priklada excelovsky subor
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať