Zavrieť

Porady

ÚČTOVANIE V ZDRUŽENÍ

Prosím o radu, kde by som mohla nájsť niečo o účtovaní v združení. Prípadne mi poraďte z vlastnej skúsenosti. Ide o združenie troch spoločností s.r.o.-čiek. Ďakujem.
Usporiadat
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Ako účtovať odvody 3 FO, ktoré vytvorili združenie 1.1., keď každý z nich platí inú výšku odvodov, a to na základe DP za minulý rok, keď ešte neboli v združení. Nemôžu si deliť v dohodnutom pomere výdavky z týchto stanovených odvodov a viesť v jednom účtovníctve. Tiež má každý z nich svoj podnikateľský účet, no pre združenie sa používa len účet poverenej osoby, čo potom s výdavkami za vedenie účtov tých ostatných dvoch, pritom na nich majú zadané trvalé príkazy práve na platenie svojich odvodov.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Účtovať hlavnú pokladňu a tri strediská.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jennyka Pozri príspevok
Ako účtovať odvody 3 FO, ktoré vytvorili združenie 1.1., keď každý z nich platí inú výšku odvodov, a to na základe DP za minulý rok, keď ešte neboli v združení. Nemôžu si deliť v dohodnutom pomere výdavky z týchto stanovených odvodov a viesť v jednom účtovníctve. Tiež má každý z nich svoj podnikateľský účet, no pre združenie sa používa len účet poverenej osoby, čo potom s výdavkami za vedenie účtov tých ostatných dvoch, pritom na nich majú zadané trvalé príkazy práve na platenie svojich odvodov.

Prikladám link -príspevok 7,8,9


http://www.porada.sk/t40671-zdruenie-fo.html
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
jennyka Pozri príspevok
Ako účtovať odvody 3 FO, ktoré vytvorili združenie 1.1., keď každý z nich platí inú výšku odvodov, a to na základe DP za minulý rok, keď ešte neboli v združení. Nemôžu si deliť v dohodnutom pomere výdavky z týchto stanovených odvodov a viesť v jednom účtovníctve. Tiež má každý z nich svoj podnikateľský účet, no pre združenie sa používa len účet poverenej osoby, čo potom s výdavkami za vedenie účtov tých ostatných dvoch, pritom na nich majú zadané trvalé príkazy práve na platenie svojich odvodov.
Keďže každý má svoj BU, prečo si neplatia odvody odtiaľ? Ak si platia odvody z "účtu združenia" , tak pre zjednodušenie by som tieto úhrady účtoval ako VNZD a na konci obdobia vysporiadal u každého nich. Výdavky za vedenie účtov ostatných členov (poplatky, úroky..) sú nákladom resp. výnosom každého z nich zvlášť.
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Práve, že si platia svoje odvody zo svojich vlastnych podnikateľskych účtov, preto neviem, ako mám tieto výdavky(odvody a vedenie účtov) účtovať. Neide to do spoločného účtovníctva, tak potom im mám viesť osobitný PD. Nejde mi to do hlavy. Sorry
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

jennyka Pozri príspevok
Práve, že si platia svoje odvody zo svojich vlastnych podnikateľskych účtov, preto neviem, ako mám tieto výdavky(odvody a vedenie účtov) účtovať. Neide to do spoločného účtovníctva, tak potom im mám viesť osobitný PD. Nejde mi to do hlavy. Sorry
Za združenie vedieš spoločný PD, (týkajúci sa účtovných prípadov združenia). Účastníkom združenia budeš viesť PD každému zvlášť, a práve tam zaúčtuješ jednotlivé odvody a poplatky. Prípadne, ak vykazujú aj iné aktivity, tak ich tam zaúčtuješ tiež. A na konci roka tam ešte doúčtuješ podiel príjmov a výdavkov, ktorý pripadá na jednotlivých účastníkov, v zmysle Zmluvy o združení...
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

A ako je to na koniec roka a DP. Mám združenie 2 FO a jeden je poverený jeden PD. Na konci roka mám uviesť do výkazu príjmov a výdajov....a do výkazu majetku a záväzkov...
Podiel oboch je 50:50
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
rovnakú čiastku, pokiaľ nie je nič mimo jedného či druhého, majú rovnaké odvody, nemajú iné učty, myslím každého zvlášť.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

lenkak Pozri príspevok
rovnakú čiastku, pokiaľ nie je nič mimo jedného či druhého, majú rovnaké odvody, nemajú iné učty, myslím každého zvlášť.
Majú len jeden spoločný účet, a odvody zatiaľ neplatili je to prvý rok a sú zamestnancami zároveň.Okrem spoločného podnikania v združení FO nemajú iné aktivity
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V DP v osobitných záznamoch daňovníka sa uvedie spoločne dosiahnutý príjem aj výdaj zo združenia.A mená spoločníkov, r.č., bydlisko, a aj ich deľba.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Prosím Vás, vie mi niekto povedať, ak jeden z členov združenia bol chorý a SP mu vrátila preplatok na odvodoch, normálne to zaúčtujem do príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatný príjem a nič sa nedeje? T.j. je to príjem obidvoch?
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Prosím o vyjadrenie sa k tejto otázke:
Združenie FO - sú tri osoby, ktoré nemajú žiadne iné podnikateľské aktivity. Vedením účtovníctva je poverená jedna osoba. Všetky účtovné doklady a prípady sú zaúčtované v jej účtovníctve. Z účtu boli hradené fondy, ktoré neboli rovnaké za
každú osobu.
Je právne takéto riešenie na konci roka?
Cez úzávriekové úpravy som vybrala zaplatené fondy za všetkých troch.
CElkové príjmy a výdavky som rozdelila rovnakým pomerom.
K tomu chcem pripočítť každému svoje zaplatené fondy.
Teraz mi vzniká problém:
1. Každému urobím vlastné DP FO kde uvedenie že sú účastníci združenia, priložím kópie zmluvy o združení.
2. Výkazy urobím podľa spoločného účtovníctva len pre povereného účastníka? Ostatní nevedú žiadne účtovníctvo, tak za nich nepodávam výkazy?
Pozerala som príspevky na túto tému, ale nenašla som jednoznačnú odpoveď.
Prosím o vyjadrenie, alebo nasmerovanie kde to nájdem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ekonella Pozri príspevok
Prosím o vyjadrenie sa k tejto otázke:
Združenie FO - sú tri osoby, ktoré nemajú žiadne iné podnikateľské aktivity. Vedením účtovníctva je poverená jedna osoba. Všetky účtovné doklady a prípady sú zaúčtované v jej účtovníctve. Z účtu boli hradené fondy, ktoré neboli rovnaké za
každú osobu.
Je právne takéto riešenie na konci roka?
Cez úzávriekové úpravy som vybrala zaplatené fondy za všetkých troch.
CElkové príjmy a výdavky som rozdelila rovnakým pomerom.
K tomu chcem pripočítť každému svoje zaplatené fondy.
Teraz mi vzniká problém:
1. Každému urobím vlastné DP FO kde uvedenie že sú účastníci združenia, priložím kópie zmluvy o združení.
2. Výkazy urobím podľa spoločného účtovníctva len pre povereného účastníka? Ostatní nevedú žiadne účtovníctvo, tak za nich nepodávam výkazy?
Pozerala som príspevky na túto tému, ale nenašla som jednoznačnú odpoveď.
Prosím o vyjadrenie, alebo nasmerovanie kde to nájdem.
Ja osobne to robím takto :
K bodu 1. - rovnako ako Vy , s tým že do osobitných záznamov napíšem meno,priezvisko,adresu,DIČ účastníka združenia , výšku spoločne dosiahnutých príjmov a výdavkov a dohodnutý podiel na účastníka .Priložím kópiu Zmluvy o združení.

K bodu 2. Pri zhotovení účtovnej závierky spoločného účtovníctva za združenie si vytlačím Výkazy a vyznačím si na nich podiel účastníkov , aby som mohla na základe výsledkov hospodárenia zhotoviť Výkazy pre každého účastníka združenia , ktoré priložím k ich jednotlivým DP. K uvedeným Výkazom samozrejme pre každého člena komplet závierku ...... kde mám vyznačený podiel .
Z toho vyplýva že ich podiel na príjmoch a výdavkoch a podiel na majetku a záväzkoch uvediem každému do jednotlivých výkazov .

K tomu čo píšete , že ostatní nevedú žiadne účtovníctvo :

mám za to , že ostatní budú mať taktiež peňažný denník , v ktorom im zaúčtujete cez UO ich podiel dosiahnutý spoločnou prácou v združení a taktiež účtujete aj o platbách do fondov a prípadnej povinnosti platby dane z príjmu .

Takže prinajmenšom tam vidím peňažný denník , Kniha záväzkov prípadne Kniha pohľadávok ....

Čo sa týka platieb do fondov , tieto účtujem ako VNZD v združení .
Nepokladám to za spoločný výdavok , ale skôr ako osobnú spotrebu .
Tieto platby im vykážem v osobitnom účtovníctve v uzávierkových operáciach prostredníctvom interného dokladu , k čomu priložím fotokópiu BV na meno povereného a túto nepeňažnú operáciu sprárujem so záväzkom .Ak teda taká situácia vznikne .

Inak ja uprednostňujem formu platby z účtu jednotlivého člena.Ak nemá účet , tak poštovú poukážku alebo platbu v hotovosti priamo v SP a ZP. Je to podľa mňa výhodnejšie , nakoľko sú to ich povinné platby z pohľadu SZČO a myslím tak trošku na budúcnosť , ak by prišlo k problému so ZP a SP , aby živnostník sa mal čím preukázať .....a nie potom o pár rokov po rozpade združenia pátrať po členovi a účtovníctve združenia a zisťovať ako sa platili fondy do jednotlivých poisťovní.

Ale to už som mimo otázky a už sa moc rozpisujem .

P.S. Nakoniec som zistila , že už som sa k fondom na Porade vyjadrovala , tak prikladám.
http://www.porada.sk/790068-post2.html
a je tu ešte aj táto téma

http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Naposledy upravil Zita5 : 07.03.09 at 10:16 Dôvod: Doplnila som PS s pridaním tém
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Mám niekoľko otázok ohľadom združenia. Sme dve s.r.o.-čky.Účtovať to budem ja. Každá má svoje aktivity, len jednu zákazku idú robiť spolu. Zmluvu o zdužení spísali 4.11.2008. Zatiaľ mali náklady len nejaké poplatky týkajúce sa verejnej súťaže. Takže toho roku bude strata. V zmluve sa nepíše nič o strate, len že zisk si rozdelia percentuálne 80 a 20%. Ako mám postupovať. Oznámiť s.r.o. že vyšla strata a oni si 20% straty uvedú do DP a ja si dám pripočítateľnú položku 20%. Čo mi to môže ešte ovplyvniť? Na aké účty zúčtujem vklad financií do združenia? a ako to bude vyzerať keď tá druhá s.r.o. urobí nejaký výkon s vlastným majetkom a zamestnancami budú mi to fakturovať aby som to mohla ja zúčtovať,keď som poverená? Vôbec nemám skúsenosti so združením. Poraďte mi prosím Dáša
Naposledy upravil dasasopi : 15.03.09 at 15:25
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

nikto mi nevie poradiť - to sa mi nechce veriť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať, žže či môže byť členom združenia FO aj obec. Máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Ahojte,
Dvaja SZČO vytvorili združenie, v ktorom vykonávali stavebnú činnosť a mali aj predajňu . Účtovníctvom bol poverený podnikateľ A . Činnosť za združenie sa účtuje spoločne , majú spoločný účet. Na konci som potom vždy rozdelila prijmy , výdaje, atď 50/50 podľa zmluvy a prirátala k účtovníctvu podnik. A ( má aj inú činnosť a samostatný účet ) a podnikateľaB (ten nemá inú činnosť).
Teraz vznikol problém. Podnikateľ B "nechce" predajňu , chce pokračovať v združení len stavebnou činnosťou - a to od júla.
Podnikateľ A navrhuje faktúry od júla za tovar( predajňa) nahrávať do jeho účtovníctva a všetko čo sa týka predajne + používať na úhrady týchto faktúr, ( vyd. faktúry za tovar v júli ešte vystavoval v čís. rade združenia -aj úhrady chodili na spoločný účet - to sa bude asi musieť prefakturovať...)
Predpokladám , že ak budú trvať na zmene od júla inventúram sa nevyhneme. Neviem ako teraz ale dodatočne chcú urobiť inventúru v predajni k 30.06.2012?
A potom by som mala predajňu účtovať v tom účtovníctve podnikateľa A .
Keby to chceli rozdeliť tak od januára, musela by som doúčtovať na všetko strediská - ale to asi nebude súhlasiť podnikateľ B. Tak neviem čo by bolo lepšie...
Postupne mi určite napadnú aj iné otázky, ...

Vopred ďakujem za rady, resp. názory

emily 2
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
nikto nevie poradit ?
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Ahoj, podľa mňa je najdôležitejšia tá inventúra. 50% zásob predá podnikateľ B podnikateľovi A. Inventúra musí zahŕňať aj inventúru záväzkov, hotovosti, bežného účtu a majetku ktorý nadobudli za existencie združenia-a to všetko týkajúce sa predajne.
Najväčší problém by som videla v tých fa za júl, pretoče združenie a jej členovia si nemôžu medzi sebou prefakturovávať výkony. Nie je to sranda a nezávidím ti. Mali by sa aspoň dohodnúť na rozumnom dátume rozdelenia, pretože 30.6. je už dávno preč. Ak sú mesačný platcovia DPH tak nie je problém urobiť to v 7 mesiaci. Takže sa asi tým strediskám nevyhneš. Dáša
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Dobrý deň, poprosila by som niekoho, kto by mi vedel poradiť:
Podnikatelia podnikajúci v združení, každý okrem toho podniká aj v inej oblasti. Do Združenia nevkladajú žiadne majetkové hodnoty - podľa Obč.z. to nie je povinnosťou. Každý bude vykonávať spoločnú podnikateľskú činnosť svojimi prostriedkami- strojmi, ktoré využívajú aj na inú podnikateľskú činnosť. Tu vzniká otázka: Môže účastník združenia prefakturovať časť výdavkov týkajúcich sa napr. opravy stroja združeniu - teda poverenej osobe, aby sa to dostalo do spoločných výdavkov združenia ?
Teda môže ísť o fakturáciu medzi účastníkmi združenia, ak sa to týka spoločnej činnosti ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať