Zavrieť

Porady

Figovník

Pestujete figovník? Aké máte skúsenosti s jeho pestovaním?
Ja mám v záhrade 3-ročný.Síce je veľmi pekný ako dekorácia, ale plody ešte nemal. Zaujímalo by ma,či sa niekomu podarilo dopestovať plody.
Usporiadat
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Toto je jednoročný figovník. Vyrašil na jar z koreňov toho stromu, čo vymrzol v zime a narástol do výšky cca 2 metre a nahodil kopec plodov a niektore už dozreli. Tento je na nechránenom mieste voľne v záhrade.
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Aj ja mam figovniky ktore rodia iba na novych vyhonoch... uz som to tu davnejsie spominal, je rozdiel u pestovanych figovnikov v kybloch v sklenniku a volne vysadenymi... dvojrocne volne vysadene co mi v zime vymrzli tento rok tiez dosahuju skoro dva metre a to "isli" tiez od korena a maju aj nasedene plody, ale tie s najvacsou pravdepodobnostou uz nedozreju na rozdiel od "surodencov" ktori ako pisem su v kybloch a dosahuju vysku do metra, ale za to na nich dozrievaju postupne plody...

..."plody" u figovnikov pokial su zelene urcite nedozru... obschnu, lebo je to kvet...
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Juraj Bindzár Pozri príspevok
Celé leto mi figi dozrievali sem tam tri štyri plody a teraz mi dozrieva až päť kusov naraz a do konca na tohtoročných výhonkoch.
...super zavidím ,mne tento rok vymrzol figovník a tak narašil zo spodu lenže figy už nedozreju
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Tak už ani mne enstihnú dozrieť plody na figovníku v záhrade. 2x boli teploty v Bratislave pod nulou a už to schytal. Na listoch to vidno najlepšie, že zmrzol. Uvidime, či na jar obraší, alebo znova vyrastie od koreňa nový.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Tak už ani mne enstihnú dozrieť plody na figovníku&nbsp; v záhrade. 2x boli teploty v Bratislave pod nulou a už to schytal. Na listoch to vidno najlepšie, že zmrzol. Uvidime, či na jar obraší, alebo znova vyrastie od koreňa nový.<br><br>
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Keď ti v zime nevymrzne tak obraší . Tento malí mrazík iba ukončil vegetáciu .
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ja práve maturujem nad malými figovnikmi,práve teraz zakorenili,čo s nimi mám robiť?Kam ich dať?Asi v panelákovej izbe cez zimu zostať nemožu alebo ano?
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Po opadnutí listov na miesto kde nie je teplota nad +5 stupňov , napríklad suterén - sklep paneláku keď sa tam nekúri. Aspoň dúfam že je to tak:-))))
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Juraj má samozrejme pravdu. Ak chceš aby mali zimný klud tak postupuj podľa jeho rady.
Na druhej strane, figa je jedna z mála rastlín, ktoré možeš nielen zimovať v štádiu vegetačného pokoja ale aj pestovať za oknom hoci aj v paneláku celú zimu a bude rásť v pohode, takže na jar už budú celkom veľké rastlinky. Len pozor aby neboli moc vyťahané za slnkom. Svetlo teplo a vlhko musia byť čo najviac v rovnováhe a svetla je cez zimu pomenej preto aj ostatné treba primerane pritlmiť. Ale figa je burina a vydrží fakt veľa.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Včera okrem zazimovania kiwi som radikálne riešila aj figu. Škoda, nestačila som ju odfotiť, už je v pivnici, tmavej chladnejšej a iba v obale z netkanej textílie a zasypaná zeminou. Už ju mám druhý rok, je trocha väčšia rozkonárenejšia ako má na fotke Peter z Blavy. V zime trocha vymrzla ale začala krásne rašiťt aj v pazuchách listov sa začali naznačovať plody, ale nič z toho potom nebolo, akoby vyschli a stratili sa. Ja to koreň z odkopku materskej tastliny. Myslela som, že jej za susedovým domom bude dobre, že tam bude chránená, ale vlastne do obeda nemávala slniečko. Tak som sa včera naštvala a vykopala ju. Bola to riadna drina, lebo som nakoniec zistila, že je zasadená na kope štrku. Muž síce jamu vykopal, keď som ju doniesla aj sme jej dali dostatok zeminy okolo koreňa, ale že je to na štrkovisku to som nevedela, lebo jamu na jej zasadenie som nekopala ja. Vyslobodili sme ju odtiaľ a dala som ju do pivnice do jari a dovtedy musím vymyslieť kde ju zasadím. Chcela som ku žumpe, že vlastne tam od nej bude aj v zime pôda teplejšia, ale neviem či bude stačiť hĺbka po žumpu. Je to asi blbosť, že? Aj kď tam by bola čiastočne ešte aj chránená veľkým smrekom od severu. Na šťastie sú ale tie záhrady tak otočené, že slniečko počas celého roka stále do nich svieti tak, že nikto si ničím necloní. Len naša záhrada je otočená smerom na sever a nijak sa mi nedá urobiť jej z tej strany ochranu. Tuje sú ešte malé a v predzáhradke kde by to bolo možno ideálne je to na juh otočené, tak tam sú veľké borovice limby a na nich kraľujú vtáci, tak by mi ich stále obs...rali. Dúfam, že som ju tým vykopaním nezničila, ale tam kde bola tiež nemala šancu, Škoda, stratila som dva roky.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ela77 Pozri príspevok
Včera okrem zazimovania kiwi som radikálne riešila aj figu. Škoda, nestačila som ju odfotiť, už je v pivnici, tmavej chladnejšej a iba v obale z netkanej textílie a zasypaná zeminou. Už ju mám druhý rok, je trocha väčšia rozkonárenejšia ako má na fotke Peter z Blavy. V zime trocha vymrzla ale začala krásne rašiťt aj v pazuchách listov sa začali naznačovať plody, ale nič z toho potom nebolo, akoby vyschli a stratili sa. Ja to koreň z odkopku materskej tastliny. Myslela som, že jej za susedovým domom bude dobre, že tam bude chránená, ale vlastne do obeda nemávala slniečko. Tak som sa včera naštvala a vykopala ju. Bola to riadna drina, lebo som nakoniec zistila, že je zasadená na kope štrku. Muž síce jamu vykopal, keď som ju doniesla aj sme jej dali dostatok zeminy okolo koreňa, ale že je to na štrkovisku to som nevedela, lebo jamu na jej zasadenie som nekopala ja. Vyslobodili sme ju odtiaľ a dala som ju do pivnice do jari a dovtedy musím vymyslieť kde ju zasadím. Chcela som ku žumpe, že vlastne tam od nej bude aj v zime pôda teplejšia, ale neviem či bude stačiť hĺbka po žumpu. Je to asi blbosť, že? Aj kď tam by bola čiastočne ešte aj chránená veľkým smrekom od severu. Na šťastie sú ale tie záhrady tak otočené, že slniečko počas celého roka stále do nich svieti tak, že nikto si ničím necloní. Len naša záhrada je otočená smerom na sever a nijak sa mi nedá urobiť jej z tej strany ochranu. Tuje sú ešte malé a v predzáhradke kde by to bolo možno ideálne je to na juh otočené, tak tam sú veľké borovice limby a na nich kraľujú vtáci, tak by mi ich stále obs...rali. Dúfam, že som ju tým vykopaním nezničila, ale tam kde bola tiež nemala šancu, Škoda, stratila som dva roky.
Neber to ako stratu, ak si dobre a opatrne vykopala aj vásočnicové korene najlepšie aj so zeminou, tzak figa sa s toho v pohode spamätá. Krík sa tiež dá rozdeliť na dva, alebo niekoľko, pričom sa nemusíš na jar báť ak by si tým aj spôsobila väčšie rany. Budeš mať takto jednu figu dopredu pod vtákov jednu k žumpe, čo by nemuselo vadiť, práve naopak a jednu ešte niekam a uvidíš ktorej sa bude dariť najlepšie, hoci je prevda, že by možno bolo lepšie rôzne odrody, keď si ale spokojná zo sortou, tak si namnož, veď fig nie je nikdy dosť. a necháš to na prírodu.
Počas zimy treba polievať aby moc nepreschla a zasaď ju hlbšie než bola pred tým aj o pol metra kľudne, lepšie sa chití...
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

No veď práve k tej žumpe ma to láka, ale chcela som nad ňou a to je príliš potom plytko, lebo ďalej vedľa žumpy bude zase potom v tieni, alebo na otvorenom priestranstve nechránená. Ťažko sa mi bude pre ňu hľadať miesto, ale možno tie borovice pôjdu preč aj keď mi je to ľúto, ale tento rok veľmi opadlo ihličie, nie je vôbec vidno zeminu pod ním a ako som včera cestovala na záhorie tak som si schválne všímala borovice pred domami a všetko to bolo extra vysušené. Neviem čo sa stalo, možno tými dlhotrvajúcimi suchami v lete a po ňom.
To rozdelenie kríkov si ako myslel???? rozseknúť koreň??? Inak mám zakorenenú jednu čo som potopila do zeme konárik a druhú z odrezku.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ano, koeň sa dá rozseknúť, najmä ak má viacero výhonov ako krýk. Každá časť bude mať, potom svoj koreň i nadzemnú časť. Figa je burina množí sa a zakoreňuje fakt ľahko.
Ak budeš mať viac, proste ju vyskúšaj tak na rok dva, kde pôjde najlepšie a tam ju potom ponecháš. Nechto rozhodne príroda, čo sa budeš trápiť...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Poprosím,kedy mám ostrihať figovník?Teraz?Skoro na jar?Dakujem.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Neexistuje jediné správne riešenie. To ako budeš postupovať závisí hlavne od toho čo chceš dosiahnuť?
Pokiaľ chceš odrezky použiť na rozmnoženie tak strihaj teraz. Pokiaľ chceš celý figovník dobre zatepliť a chceš si zmenšiť zateplovanú časť aby si si uľahčila prácu, tak tiež teraz, aby sa ti lepšie zateplovalo. Nazabudni pritom, že niektoré konáre je jednoduchšie priložiť možno k zemi a zahrnúť zeminou - nakopcovať, či si pomôcť aj slamou či čečinou či lístím a podobne, zatiaľ čo iné konáre zasa k zemi neohneš lebo by si ich tým zlomila a treba ich zatepliť - na stojato. Tieto 2 spôsoby sa dajú kombinovať.
Pokiaľ chceš maximalizovať prvú úrodu v júni budúceho roka tak nestrihaj na jeseň vôbec. Nechaj v takom prípade strihanie až na koniec mája kedy budeš vidieť čo namrzlo čo vymrzlo úplne a čo naopak prežilo. Budeš tiež vidieť malé pôdiky ako sa začínajú zväčšovať a potom sama posúdiš, či niektoré plôdiky obetuješ, tým že ich odstrihneš kvôli estetickej hodnote kríka alebo nie a necháš ich vyvýjať sa a ostriháš len konáriky suché, namrznuté či tie ktoré nemajú plôdiky. Len nezabudni s tým počkať do konca mája!
Rovnako môžeš samozrejme časť ostrihať teraz a časť nechať na máj.
Tak ako si sa rozhodla?
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

wabi Pozri príspevok
Neexistuje jediné správne riešenie. To ako budeš postupovať závisí hlavne od toho čo chceš dosiahnuť?
Pokiaľ chceš odrezky použiť na rozmnoženie tak strihaj teraz. Pokiaľ chceš celý figovník dobre zatepliť a chceš si zmenšiť zateplovanú časť aby si si uľahčila prácu, tak tiež teraz, aby sa ti lepšie zateplovalo. Nazabudni pritom, že niektoré konáre je jednoduchšie priložiť možno k zemi a zahrnúť zeminou - nakopcovať, či si pomôcť aj slamou či čečinou či lístím a podobne, zatiaľ čo iné konáre zasa k zemi neohneš lebo by si ich tým zlomila a treba ich zatepliť - na stojato. Tieto 2 spôsoby sa dajú kombinovať.
Pokiaľ chceš maximalizovať prvú úrodu v júni budúceho roka tak nestrihaj na jeseň vôbec. Nechaj v takom prípade strihanie až na koniec mája kedy budeš vidieť čo namrzlo čo vymrzlo úplne a čo naopak prežilo. Budeš tiež vidieť malé pôdiky ako sa začínajú zväčšovať a potom sama posúdiš, či niektoré plôdiky obetuješ, tým že ich odstrihneš kvôli estetickej hodnote kríka alebo nie a necháš ich vyvýjať sa a ostriháš len konáriky suché, namrznuté či tie ktoré nemajú plôdiky. Len nezabudni s tým počkať do konca mája!
Rovnako môžeš samozrejme časť ostrihať teraz a časť nechať na máj.
Tak ako si sa rozhodla?
Odrezky na zakorenenie,ako na to?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

BXLmiami Pozri príspevok
Odrezky na zakorenenie,ako na to?
Nechce sa mi písať,no tu máš vyčerpajúcu odpoveď
http://www.fikovniky.com/index.php?o...&id=1&Itemid=9
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Odpoveď na linku je skutočne vyčerpávajúca až ma to vyčerpalo. Proste som to nedočítal. Je to predsízne napísané do všetkých podrobností a vznikol tak zložitý recept, ktorý je iste správny a odporúčam každému kto má síl sa ho aj držať.
Ja to robím menej sofistikovane a predsízne. Je top ale jednoduchšie a najmä pri väčšom počte rezkov rýchlejšie, pri pár rastlinách to zas nevyžaduje aby sme si dávali pritom pozor a sledovai to.
Jednoducho po ostrihaní figy nastriháme rezky na konáriky s 2,3,4 jazvami po listoch. Potom ich iba napicháme do kvetináčov ktoré nechávame prezimovať v pivnici pri teplote skladovania jabĺk či zemiakov. Ak nemáme takéto kvetináče, s prezimujúcimi rastlinbami proste naplníte nejaké väčšie kvetináče nejakým substrátom, idealne je ak obsahuje piesok či perlit ale ak nemáte tak jednoducho dáte čo je. Ak je rezkov veľa, môžeme ich dať na husto do substrátu a tento môže rezky zakrývať celé, alebo z väčšej časti. Ak je ich málo, tak ich rovno môžeme vysadiť do kvetináčov v ktorých potom porastú a takto ich dať do pivnice, či chladnejšej nevykurovanej ale bezmrazej miestnosti.
Svetlo nepotrebujú a zabudneme na nich až do mája.
Potom si na ne spomenieme a vyložíme a začneme polievať, alebo ich ak boli na husto napicháme rovno do voľnej pôdy a znova zabudneme.
Po nejakom čase budeme príjemne prekvapený to závisí od stupňa sklerózy ako nám kade tade rastie všade plno mladých pekných fíg!
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

paloo Pozri príspevok
Nechce sa mi písať,no tu máš vyčerpajúcu odpoveď
http://www.fikovniky.com/index.php?o...&id=1&Itemid=9
Dakujem,pozriem.Od rána študujem kiwiforum a porosim ta o link na belgický e shop.Dik.
0 0
Anna Dugo Anna Dugo

Anna Dugo je offline (nepripojený) Anna Dugo

O ano ja mam tiez figovnik ale v canade ma tri roky a toho roku mal 68 fig vola sa Brown Turkey.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať