Zavrieť

Porady

Figovník

Pestujete figovník? Aké máte skúsenosti s jeho pestovaním?
Ja mám v záhrade 3-ročný.Síce je veľmi pekný ako dekorácia, ale plody ešte nemal. Zaujímalo by ma,či sa niekomu podarilo dopestovať plody.
Usporiadat
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Presne tak,hnojím potroške Kristalonom,ale neodporúčajú hnojiť tie zasadené vonku,ale každé prihnojenie hlavne začiatkom leta je viditeľné... teraz by som už nehnojil ani v zálievke,keď tak Kristalon jeseň.
1 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Figu som obalenú v zime ako v kožúšku zachránila, ale je síce veľká, vyrástla od jara, len nemá žiaden plod. Zavidím vám aj tie maličké z plodmi. Jednu čo som dala zakoreniť v zime som dala kamoške a jednu som si nechala. Poslala mi foto , že má na tom plody, ja nemám ani na tej v kvetináči. Ako dávate prezimovať tie v črepníkoch. Môžem ju dať do úplne tmavej pivnice, kde je teplota v zime tak 8 stupňov, alebo do svetlej po domom kde je podstatne teplejšie, ale zase hrozí, že bude zbytočne rašiť v zime nové výhonky. Poraďte.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Teplo nie. Radšej tu pivnicu a 8. Najlepšie by bolo niečo okolo 5°C. Ja zimujem v garáži,kde občas pekne mrzne ,ale keď má byť vonku viac ako -15 tak prenášam z garáže do pivnice a keď sa "oteplí tak šup späť do garáže .V sklenníku som zimoval tak,že som ich zahádzal listím a prežili.Tento rok ich nechám v sklenníku "nech sa otužujú. Zahádžem niečím,aby ich zimné slnko
nezabilo.Podľa zdrojov na nete by mali vydržať v pohode -12
2 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Ja osobne pokial som vonkajsie nezakryval tak nebol problem, problemy nastali az ked som ich prikryval a predcasne odokryl.
Myslim si, ze starsia rastlina sa dokaze skor vyrovnat s mrazom nezakryta ako ju schovavat.
V BA je viacej figovnikov, ktore nemaju zimnu ochranu a dosahuju slusnych velkosti, cize nevymrzaju uplne ku korenu...
Urcite je dolezite kde su zasadene a ci zo severu maju ochranu, co napr. u figovnikov z Dlhych dielov je, ze su chranene panelakom a z druhej strany tenisovymi kurtmi.
Ja osobne mam mlade rastliny a zakorenene odrezky v kybloch a kochlikoch v nevykurovanom sklenniku a nijako zvlast ich nebalim ani nezakryvam cize ich nechavam chranene len sklom.
Myslim si, ze je dolezite u volne zasadenych chranenych rastlinach, aby sa na jar nedostal roztapajuci sneh stekajuci pomedzi haluze, lebo pri nocnom primrznuti v zahyboch primrzne a to je najcastejsi problem zamrzania figovnikov.
3 0
Taserda Taserda

Taserda je offline (nepripojený) Taserda

Dnes som obral prví historický plod,bol už veľmi mäkký,ale stonka ho držala mocne, v HR som jedol plody zo stromu ale teraz som si nebol istý či je už ten správny čas.Bol však výborný.Ostatné plody možno okrem dvoch však asi už tento rok nedozrejú,pribúdajú stále nové.Čítal som že Figovník rodí 2 krát do roka, môjmu pribúdajú plody asi pri každom oteplení.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Náš je nejaký spomalený...
figovnik2.JPG  
figovnik3.jpg  
1/1
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Mlada rastlina vo volnej pode najprv buduje korenovy system, az potom dava do vyhonov. V dalsich rokoch su tie prirastky omnoho vacsie.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Daľší "borec" v kvetináči dozrieva...

1 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Milas265 Pozri príspevok
Daľší "borec" v kvetináči dozrieva...

Ty si práve oberal a ja som dnes práve sadil aj keď by sa malo vysádzať na jar ale ja to aj tak skúsim že čo sa stane
IMG_0930.JPG  
0 0
denimama denimama

denimama je offline (nepripojený) denimama

Ahojte, chcela by som sa opytat: minulu zimu som mala figu pestovanu vonku dokladne zabalenu, a tak nevymrzla a prvy raz nahodila aj plody, este zacitkom jari... tieto plody su na nej dodnes, len v minimalne zmenenej forme, su tmavozelene, velke najviac ako vlassky orech; figu mi daroval niekto, kto si ju kupil v BA v "nejakom markete", a potom si to rozmyslel; nemam k nej teda nijake info; ma asi 1,60m, moze mat tak 4 roky, u mna je 3 roky. Niekto tu spominal, ze v baumaxe sa predavali figovniky nie jedle, ale okrasne, myslite, ze je to moj pripad? Najprv som si naivne myslela, ze moje plody su drobne, lebo ich mam prvym rokom, ale ked tu vidim tie polmetrove kricky s urodou, prestavam dufat.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Keď si to od fotíš a dáš to sem , určite ti niekto povie že čo je to za figovník.
0 0
denimama denimama

denimama je offline (nepripojený) denimama

Vkladam dnesne fotky. Budem vdacna za kazdu info.
23092011(002).jpg  
23092011(003).jpg  
23092011(004).jpg  
1/1
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Tak podla tychto foto ti nikto neurci ani to, ci sa jedna o tmavu alebo svetlu odrodu. Nic ine ti nezostava len cakat ci uz nie je minimalne 90dni od nasadenia plodov a mozno ak bude este teple pocasie snad dozreju...
1 0
denimama denimama

denimama je offline (nepripojený) denimama

Skusila som teda odfotit vacsi detail plodov, ak by to pomohlo pri identifikacii. Inak 90 dni maju uz urcite. Su velke ako vlassky orech, pre porovnanie som odfotila aj svoju ruku. vdaka
23092011(011).jpg  
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Celé leto mi figi dozrievali sem tam tri štyri plody a teraz mi dozrieva až päť kusov naraz a do konca na tohtoročných výhonkoch.
IMG_0953.JPG  
IMG_0955.jpg  
1/1
1 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Tento rok nám v zime zase fogovníky vymrzli, ale sú to nezmary a zase odspodu z pníka boahato obrašili. Nechal som len jeden kmienok, aby z neho zase vyrastol strom, ako bol pôvodne, než vymrzol. Už sme aj oberali niekoľko dozretých sladkých plodov.



0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

A jedna sa stale o rovnaky druh alebo kazdy je iny ? Mas aj foto zrelych plodov ?
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Oba sú rovnaké, ale neviem o akú sortu ide. Bol som odfotiť aj tie zrelé plody.

0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Podla plodov by sa mohlo jednat o nejaku variantu BT (Brown Turkey) zalezi aj od farebnosti duziny... podobny mam aj ja Přibicky (http://www.musov.cz/fik.htm) Dalsie varianty BT co mam mi zatial nerodia lebo sa jedna o mlade dvoj rocne rastliny.
0 0
ivetaŽ ivetaŽ

ivetaŽ je offline (nepripojený) ivetaŽ

Ahojte,
môj figovník je slušne veľký a má veľa plodov. Sú krásne, no stále zelené a keďže sa veľmi zhoršilo počasie, plody zrejme nedozrú. Chcem sa opýtať, či máte skúsenosti s tým, že sa plody pozbierajú predčasne a oni potom dozrú v byte? (keď môžu banány, nemôžu aj figy?)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať