Zavrieť

Porady

Konateľ a cest. príkazy

Môže si konateľ s.r.o., ktorý nie je zamestnancom firmy, robiť cetovné príkazy, uplatňovať pauľál na km, pri zahr. cestách účtovať cestovné a stravné a takto vypočítaný cesťák dávať do nákladov s.r.o.?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
bepo
Ak konateľ bez pracovnej zmluvy má nárok na SL ako to bude s príspevkom zo Sociálneho fondu z ktorého sa prispieva zamestnancom ak z odmeny konateľa sa SF netvorí?
Nepochybujem, že ak by sme túto otázku položili na DR SR, odpoveď by bola, že SF sa tvorí aj z odmeny konateľa, keďže podľa zákona o dani z príjmov konateľ s odmenami sa považuje za zamestnanca.
0 0
vladomir vladomir

vladomir je offline (nepripojený) vladomir

zdá sa, že je tu viac názorov, či možno považovať konateľa za zamestnanca a ak áno, stále je tu otázka či sa riadiť viac zákonom §5 ods.2, ZoDP, podľa ktorého by mal dostávať odmenu za prácu..( čo by sa považovalo za príjem zo závislej činnosti a vyžadovalo by platenie preddavkov na daň z príjmu a na zdravotné poistenie ) alebo sa riadiť viac výkladom DR SR, ktoré vyplácanie odmien ako podmienku nespomína..,,
určite jednoduchšie je zachovať sa ako dobromyseľný daňovník, ktorý si rád nechá poradiť odborníkmi z DR SR..., kto súhlasí s tým najľahším riešením?
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Ak konateľ a spoločník v jednom, ktorý ale za výkon funkcie konateľa ani na základe mandátnej zmluvy ani nijak inak nedostáva žiadnu odmenu ani iný príjem zo závislej činnosti - má nárok uplatniť cestovné výdavky 6,20 pri jazdách vlastným autom? Na poslednom školení mi prednášajúca jednoznačne povedala že nie. A čo v prípade ak si auto prenajme - predpokladám že to do daňových výdavkov dostane.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
misa Pozri príspevok
Ak konateľ a spoločník v jednom, ktorý ale za výkon funkcie konateľa ani na základe mandátnej zmluvy ani nijak inak nedostáva žiadnu odmenu ani iný príjem zo závislej činnosti - má nárok uplatniť cestovné výdavky 6,20 pri jazdách vlastným autom? Na poslednom školení mi prednášajúca jednoznačne povedala že nie. A čo v prípade ak si auto prenajme - predpokladám že to do daňových výdavkov dostane.
Samozrejme, že má nárok si uplatniť. Tieto výdavky si totižto uplatňuje za to, že vykonal pracovnú cestu bez ohľadu na poberanú odmenu. Jeho odmenou môžu byť napr. podiely na zisku.

Medzi jeho pracovnou cestou a odmenou nie je žiadna príčinná súvislosť.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Evanka Pozri príspevok
Nie. Konateľ, rovnako ako zamestnanci, nie je povinný platiť daň z motorových vozidiel, ak využíva súkromný automobil pri pracovných cestách.

A keď si konateľ a spoločník v jedne osobe a zároveň zamestnanec požičia auto do spoločnosti, vykonáva na ňom služobné cesty, tiež nemusí platiť daň z motorového vozidla?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Kačena I. Pozri príspevok
A keď si konateľ a spoločník v jedne osobe a zároveň zamestnanec požičia auto do spoločnosti, vykonáva na ňom služobné cesty, tiež nemusí platiť daň z motorového vozidla?
Ak používa motorové vozidlo, ktoré nie je majetkom firmy, potom nemusí platiť daň z MV.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

ajobs Pozri príspevok
Ak používa motorové vozidlo, ktoré nie je majetkom firmy, potom nemusí platiť daň z MV.
Mozno to tu uz bolo niekde spomenute, ale pre istotu sa spytam. Ak pouziva konatel svohe sukromne auto pre potreby firmy, tak nemusi platit dan z MV ale moze si SRO uplatnovat naklady 6,20/km + spotreba PHM?
A co SZCO? Ak zivnostnik pouzije svoje sukromne auto, pre potreby svojej "zivnofirmy" tiez nemusi platit dan z MV?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Leontin Pozri príspevok
Mozno to tu uz bolo niekde spomenute, ale pre istotu sa spytam. Ak pouziva konatel svohe sukromne auto pre potreby firmy, tak nemusi platit dan z MV ale moze si SRO uplatnovat naklady 6,20/km + spotreba PHM?
A co SZCO? Ak zivnostnik pouzije svoje sukromne auto, pre potreby svojej "zivnofirmy" tiez nemusi platit dan z MV?
SZČO musí zaplatiť daň z MV.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Anja111 Pozri príspevok
SZČO musí zaplatiť daň z MV.
No dobre, akceptujem a dakujem za opdoved.
Ale aky iny vztah je SRO - zamestanec a SZCO - sukr.osoba? Ak to laicky chapem, tak je to vztah PO-sukr.osoba a FOpodnikatel - sukr.osoba. Ide mi len o to, aby som si to logicky zdovodnil a uz sa k tomu nevracal. Dakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Leontin Pozri príspevok
No dobre, akceptujem a dakujem za opdoved.
Ale aky iny vztah je SRO - zamestanec a SZCO - sukr.osoba? Ak to laicky chapem, tak je to vztah PO-sukr.osoba a FOpodnikatel - sukr.osoba. Ide mi len o to, aby som si to logicky zdovodnil a uz sa k tomu nevracal. Dakujem.
Ja si to vysvetľujem nasledovne:
... s.r.o. (firma) - zamestnanec (vo firme),
SZČO (firma) - chýba vzťah zamestnanca s firmou.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Anja111 Pozri príspevok
Ja si to vysvetľujem nasledovne:
... s.r.o. (firma) - zamestnanec (vo firme),
SZČO (firma) - chýba vzťah zamestnanca s firmou.
No v poriadku. Ale zasa sa na to pozriem laicky. Ak tvrdis, ze zamestnanec v SRO nemusi platit za svoje auto dan z MV, tak sa mi tu straca logika, nakolko ja si myslim, ze treba dan zaplatit za kazde motorove vozidlo, na ktorom je vykonavana cinnost veduca k dosiahnutiu prijmu, teda zisku. Troska som obmenil definiciu podnikania, ale v logike veci je to to iste. Kludne tu dan moze zamestnanec zaplatit aj na dva dni, co prave to auto pouzije, ale mal by ju zaplatit. Ci nie?
A tobôz vtedy, ak si na take auto SRO uplatnuje danove naklady !
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Leontin Pozri príspevok
No v poriadku. Ale zasa sa na to pozriem laicky. Ak tvrdis, ze zamestnanec v SRO nemusi platit za svoje auto dan z MV, tak sa mi tu straca logika, nakolko ja si myslim, ze treba dan zaplatit za kazde motorove vozidlo, na ktorom je vykonavana cinnost veduca k dosiahnutiu prijmu, teda zisku. Troska som obmenil definiciu podnikania, ale v logike veci je to to iste. Kludne tu dan moze zamestnanec zaplatit aj na dva dni, co prave to auto pouzije, ale mal by ju zaplatit. Ci nie?
A tobôz vtedy, ak si na take auto SRO uplatnuje danove naklady !
Filozofovanie nepomôže. Držme sa zákonov, aj keď sú niekedy nelogické.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Leontin Pozri príspevok
No v poriadku. Ale zasa sa na to pozriem laicky. Ak tvrdis, ze zamestnanec v SRO nemusi platit za svoje auto dan z MV, tak sa mi tu straca logika, nakolko ja si myslim, ze treba dan zaplatit za kazde motorove vozidlo, na ktorom je vykonavana cinnost veduca k dosiahnutiu prijmu, teda zisku. Troska som obmenil definiciu podnikania, ale v logike veci je to to iste. Kludne tu dan moze zamestnanec zaplatit aj na dva dni, co prave to auto pouzije, ale mal by ju zaplatit. Ci nie?
A tobôz vtedy, ak si na take auto SRO uplatnuje danove naklady !
Zamestnanec sro vlastné auto nepoužíva na dosahovanie zdaniteľných príjmov vo vlastnom mene, ale pre zamestnávateľa.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Leontin Pozri príspevok
No v poriadku. Ale zasa sa na to pozriem laicky. Ak tvrdis, ze zamestnanec v SRO nemusi platit za svoje auto dan z MV, tak sa mi tu straca logika, nakolko ja si myslim, ze treba dan zaplatit za kazde motorove vozidlo, na ktorom je vykonavana cinnost veduca k dosiahnutiu prijmu, teda zisku. Troska som obmenil definiciu podnikania, ale v logike veci je to to iste. Kludne tu dan moze zamestnanec zaplatit aj na dva dni, co prave to auto pouzije, ale mal by ju zaplatit. Ci nie?
A tobôz vtedy, ak si na take auto SRO uplatnuje danove naklady !
Za účelom zisku podniká firma. Ak by bolo auto firemné, teda s.r.o., firma je povinná zaplatiť DzMV.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Na DU nás pracovníčka informovala, že daň z mot. vozidiel musí byť zaplatená
aj vtedy ak používa konateľ svoje súkromné vozidlo pre potreby firmy.
Čo sa rozchádza s názormi horeuvedenými. My sme DzMV zaplatili takže sme
ju zaplatili zbytočne?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
martina2006 Pozri príspevok
Na DU nás pracovníčka informovala, že daň z mot. vozidiel musí byť zaplatená
aj vtedy ak používa konateľ svoje súkromné vozidlo pre potreby firmy.
Čo sa rozchádza s názormi horeuvedenými. My sme DzMV zaplatili takže sme
ju zaplatili zbytočne?

Áno, daň ste zaplatili zbytočne, pracovníčka DÚ nemala pravdu - asi nepozná zákon (nič neobvyklé).
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Pre účely Dane z MV sa konateľ posudzuje ako zamestnanec.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

martina2006 Pozri príspevok
Na DU nás pracovníčka informovala, že daň z mot. vozidiel musí byť zaplatená
aj vtedy ak používa konateľ svoje súkromné vozidlo pre potreby firmy.
Čo sa rozchádza s názormi horeuvedenými. My sme DzMV zaplatili takže sme
ju zaplatili zbytočne?
Nie je náhodou konateľ zároveň aj vlastníkom firmy?
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Ano konateľ je zároveň aj vlastníkom firmy. Je rozdiel či konateľ je vlastníkom
firmy alebo nie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

martina2006 Pozri príspevok
Ano konateľ je zároveň aj vlastníkom firmy. Je rozdiel či konateľ je vlastníkom
firmy alebo nie?
Neviem, či sa to vtedy neposudzuje tak, ako v prípade SZČO.Ten tiež musí mať zaplatenú daň, ak používa auto nezaradené do majetku firmy na služobné cesty alebo na služobné účely.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať