Zavrieť

Porady

Dodatočné DPH

dobrý deň, moze danový urad sankciovat danovníka za podanie dodatocneho výkazu k Dph, ak ide este k tomu o zvýšenie nadmerného odpoctu??---dakujem...
Naposledy upravil Dav : 28.12.10 at 15:59
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ved preto sa čudujem, doteraz nám vždy vracali sami
asi sa tam behnem opýtať na budúci týždeň.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ak ste v decembri 2009 mali v riadnom priznaní povinnosť a v dodatočnom ste ju znížili o 16,26 Eur, treba dať žiadosť o vrátenie.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

betka Pozri príspevok
Ak ja ako subjekt podám DDP, uloží sa pokuta v polovičnej výške, ale nie z 10%, ale trojnásobku ZUS-ky. Je tam diera v zákone, ale žiaľ už bola zaplátaná.

Tu je po A:

35/(2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia.podá dodatočné daňové priznanie Ak daňový subjekt , uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. a) až i).

A tu je B:
(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. .......

A náš odsek 1:
(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

Hra zo slovíčkami, ibaže diera je už zdá sa mi zaplátaná, nejdem hľadať.
No veď práve, že odsek 3 sa odkazuje na ods.1, čiže ho upravuje, ale aj ods.2 sa odkazuje na ods.1. Ale asi to bude, ako vravíš, o slovíčkárení, lebo DÚ vytrvalo vyrubuje pokuty v polovici zo sadzby ECB a nie z 10%. Nejakú novelu zákona 511/92 som zatiaľ nezachytila, takže uvidíme, či zaplátali, či nie. Každopádne vďaka za reakciu!
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Naša 511:

110i/(5) Ak do 31. decembra 2009 nastala skutočnosť pre uplatnenie základnej úrokovej sadzby pri výpočte
pokuty (§ 35 ods. 2), sankčného úroku (§ 35b ods. 2 a 6), úroku z odloženej sumy (§ 59 ods. 7), úroku
(§ 60 ods. 2) a úroku (§ 63 ods. 6), po 31. decembri 2009 sa použije základná úroková sadzba podľa
zákona účinného do 31. decembra 2009.

Ešte pozn. Už som asi pred pol rokom na porade niekde písala, že kalkulačka nefunguje správne. Ale to je len dobre pre subjekty

Čo sú skutočnosti?
- ak podám napr. DDP, uplatní sa ZUS-ka kt. platila v deň podania DDP. Skutočnosť je podanie DDP

- ak podám DP za rok 2008, a nezaplatím daň, platím pokutu vo výške ZUS-ky ...., čo je nižšia ako novela, skutočnosť nastala do 31.3.2009

- ak podám DP za rok 2009 do 31.3.2010. Skutočnosť nastáva po 31.12.2009, už je pokuta vysoká

- mám DPk za rok 2006. Dostanem dodatočný platobný výmer v roku 2010, skutočnosť je dodatočný platobný výmer, kt. dostanem po 31.12.2009
........

Pr. názorné:
Zadala som do kalkulačky sankciu za oneskorene zaplatenú daň 10 tis. €, kt bola splatná 31.3.2010. ZAplatila som ju 08.12.2010. Sankcia je 276,10 € podľa kalkulačky drsr.
Mne to vyšlo úroky vo výške 15% 1035,61 €, skutočnosť nastala po 31.12.2009

Vlastná daňová povinnosť DPH za mesiac 2/2010, spl. dňa 25.3.2010 vo výške 10 tis. €. (zaplatila som 8.12.2010) Kalkulačka drsr. uroky sú 282,7. AK počítam úroky správne, tak úroky sú vo výške 15% 1072,62 €.

Podám DDP DPH za 2/2010 8.12.2010 a rozdiel vlastnej DP by mi vyšiel 10 tis. €. Priznala som sa sama. Uroky mi vyšli 143,01 €.

Mám DK za 2/2010 DPH. Zistil sa rozdiel oproti vl. DP za tento mesiac vo výške 10 tis. €. Poluta 1000 € (10%) a úroky 1072,62 € (15%)

.... opravte ma,
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Nebudem sa ani pokúšať ťa opravovať, iste budeš mať pravdu. A ani som nikdy nevyužívala kalkulačku na drsr - tá ráta úroky. Ja som písala o výpočte nie úrokov z neskoro zaplatenej dane, ale o pokute. Keď podám DDP za ľubovoľné obdobie (do 4 rokov) a dodatočnú daň zaplatím hneď pri podaní, tak dostávam od DÚ pokutu, nie sankčné úroky. Keď podám DDP po 31.12.09, mala som za to, že pokutu vyrúbi DÚ už po novom, čiže použijúc tvoj príklad:
10000,- x 10% = 1000,- : 2 = 500,-
Ale on vyrubuje:
10000,- x 3% (= 3x 1% ZÚS ECB) = 150,- : 2 = 75,-
No veď dobre tak milosrdnejšie. Asi to bude vtedy tak, keď si daňovník sám podá DDP.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Presne tak, ak si na chybu prídeš sama a podáš DDP, tak ti DÚ vyrúbi pokutu len v polovičnej výške z rozdielu vlastnej daň. povinnosti. Hovoríme o pokute (nie o sankčnom úroku § 35b), ktorú si vyrátaš v zmysle § 35 zákona č. 511/1992 Zb.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Len pre info, čo som našla na drsr

[ 02.12.2010]
Oznam
Oznamujeme daňovým subjektom, ktoré si pre svoju informáciu vypočítavajú sankčné úroky a úroky z odkladov alebo splátok na internetovej stránke DR SR v menu KALKULAČKA, že tento výpočet je správny len na výpočet podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov účinného do 31.12.2009.
Na aktualizácii kalkulačky sa pracuje.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
Na aktualizácii kalkulačky sa pracuje.
Len bohu žiaľ sami nevedia, kedy to bude aktuálne.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

lenkam68 Pozri príspevok
Presne tak, ak si na chybu prídeš sama a podáš DDP, tak ti DÚ vyrúbi pokutu len v polovičnej výške z rozdielu vlastnej daň. povinnosti. Hovoríme o pokute (nie o sankčnom úroku § 35b), ktorú si vyrátaš v zmysle § 35 zákona č. 511/1992 Zb.
Áno, to je v poriadku, len som sa zamýšľala nad spôsobom výpočtu a použitím %.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ROBíM dodatočné za oktober, opravujem len o nadobudnutie tovaru, ktoré omylom bolo zaúčtované v oktobri nie z mojej strany ale má byť v novembri, čiže, ani daňová povinnosť sa nemení, čo potom uvádzam do r. 36 a 37 nula? lebo ked som nedala nič tak na stránke drsr mi napísalo-logická chyba. dík
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

sybila3 Pozri príspevok
ROBíM dodatočné za oktober, opravujem len o nadobudnutie tovaru, ktoré omylom bolo zaúčtované v oktobri nie z mojej strany ale má byť v novembri, čiže, ani daňová povinnosť sa nemení, čo potom uvádzam do r. 36 a 37 nula? lebo ked som nedala nič tak na stránke drsr mi napísalo-logická chyba. dík

Áno riadok 36 a 37 budeš mať nulový.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže tam treba napísať nulu alebo nechať prázdne. dík
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

dala som nulu, hádam to nebude chyba. dík
0 0
LUkvetka LUkvetka

LUkvetka je offline (nepripojený) LUkvetka

Chcem sa opytat, ak som robila DPH kvartalne, za 1Q, 2Q a 3Q potrebujem urobit opravu (chybajuce doklady douctovane az teraz), pride mi iba sankcna pokuta alebo mi moze prist DU aj na kontrolu za cely rok 2010?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ak sa zmenila DPH na výstupe (povinnosť odviesť DPH), podávaš dodatočné, ak na vstupe (právo odpočítať), môžeš tak urobiť v daňovom priznaní za 4. Q.
O vykonaní daňovej kontroly rozhoduje daňový úrad na základe plánu kontrol a ich interných predpisov. Nerobia kontrolu pri každom dodatočnom priznaní.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať