Zavrieť

Porady

Povinné zmluvné poistenie-plnenie

Zdravím vospolok.Chcel by som Vás poprosiť o radu.
Pri dopravnej nehode som bol poškodený.Stál som na červenú a zozadu do mňa napálil kamion.Naštastie sa nikomu nič nestalo.Kedže sa spoza volantu vytackal opitý šofér,volal som políciu.
Vinník aj ja máme PZP v Kooperative.Moje vozidlo má 14 rokov-VW Golf.Po obhliadke bola vyčíslená totálna škoda-náklady na opravu by boli 93.000 Sk bez DPH. Zajtra sa to hodlám odovzdať na likvidáciu poisťovni.
Nemáte niekto skúsenosť akko poisťovňa postupuje v takýchto prípadoch?Jeden známy hovoril,že mi vyplatia len cenu vraku-je to pravda?Fakticky som prišiel o vozidlo,do ktorého som predtým investoval nemalé financie a ak mi vyplatia cenu vraku,čo si za to kúpim? Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

zuzik311 Pozri príspevok
super ďakujem za radu. chcem sa spýtať keď sa tam vyhrážajú exekúciou a súdom aj tak nemám platiť? bojím sa čo ak mi zablokujú účty ???
spinavy zmrdi ... takto sa vyhrazat ...
exekuciou sa mozu vyhrazat az po pravoplatnom rozsudku súdu ... keby ta aj zalovali na súde, súd prizve ako vedlajsieho ucastnika konania poistovnu a po zisteni skutkoveho stavu (mala si platne PZP) a po preukazani skutocnej skody a opravnenych nakladov zo strany poskodeneho zaviaze k zaplateniu (resp. doplateniu) POISTOVNU, nie vinnika ...
poskodeny ma v zmysle zakona o PZP moznost zalovat priamo poistovnu, tym ze by zalovali vinnika si vobec nepomozu
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

bubkoch Pozri príspevok
spinavy zmrdi ... takto sa vyhrazat ...
exekuciou sa mozu vyhrazat az po pravoplatnom rozsudku súdu ... keby ta aj zalovali na súde, súd prizve ako vedlajsieho ucastnika konania poistovnu a po zisteni skutkoveho stavu (mala si platne PZP) a po preukazani skutocnej skody a opravnenych nakladov zo strany poskodeneho zaviaze k zaplateniu (resp. doplateniu) POISTOVNU, nie vinnika ...
poskodeny ma v zmysle zakona o PZP moznost zalovat priamo poistovnu, tym ze by zalovali vinnika si vobec nepomozu
no presne mi tam napisali toto: okrem ineho
" za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla vyvolanú osobitnou pvahou tejto prevadzky zodpovedaju v zmysle par. 427 ods. 1 občiasnekho zákonníka fyzické a právnické osoby vykonávajúce dopravu a následne v zmysle ods. 2 predmetného ustanovenia rovnako zodpovedá aj iný prevádzateľ motorového vozidla. z tohto dôvodu si XY uplatňuje zostatkovú škodu U VÁS A NIE U POISŤOVNE...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

zuzik311 Pozri príspevok
ahojte mala by som otázočku. v decembri 2010 som mala autonehodu - poškodila som zvodidlá čo som riadne nahlásila. poisťovňa vyplatila poškodenému škodu. dnes mi prišiel list v ktorom odo mňa poškodený žiada vyplatiť rozdiel medzi nákladmi na opravu - t. j. 600 EUR a vyplatenou sumou od poisťovne 450 EUR t. j. 150 EUR. Je tam napísané že to treba uhradiť do 7 dní od doručenia inak to dá na súd..
má zmysel ísť do poisťovne urobia s tým niečo alebo to mám riešiť sama odvolaním alebo nemám šancu a mám to zaplatiť? Ďakujem
no a treba im ešte dôrazne pripomenúť, že v zmysle zákona o PZP š. 381/2001 Zz majú nárok na uhradenie skutočnej škody, čo uhradila poisťovňa, pokiaľ od teba chcú rozdiel 150 € čo je v podstate zhodnotenie poškodenej veci, že sa jedná o bezdôvodné obohatenie...
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

už som z toho na nervy.. nehoda sa stala 3,12,2010 t. j. skoro pred rokom..a teraz sa ozvú že chcú doplatiť peniaze...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

zuzik311 Pozri príspevok
no presne mi tam napisali toto: okrem ineho
" za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla vyvolanú osobitnou pvahou tejto prevadzky zodpovedaju v zmysle par. 427 ods. 1 občiasnekho zákonníka fyzické a právnické osoby vykonávajúce dopravu a následne v zmysle ods. 2 predmetného ustanovenia rovnako zodpovedá aj iný prevádzateľ motorového vozidla. z tohto dôvodu si XY uplatňuje zostatkovú škodu U VÁS A NIE U POISŤOVNE...
miesaju dve rozne veci ...
zodpovednost za skodu s povinnostou platit ...

to ze ty ako vodic si zodpovedna za skodu je nespochybnitelne
ale prave preto ze TY si zodpovedna za skodu, povinnost danu skodu uhradit za teba ma v zmysle zakona o PZP POISTOVNA, nie ty

ak preukazu ze skoda za ktoru zodpovedas bola vyssia ako plnenie z poistovne, doplatit rozdiel ma opat len poistovna, nikdy nie vinnik
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

bubkoch Pozri príspevok
miesaju dve rozne veci ...
zodpovednost za skodu s povinnostou platit ...

to ze ty ako vodic si zodpovedna za skodu je nespochybnitelne
ale prave preto ze TY si zodpovedna za skodu, povinnost danu skodu uhradit za teba ma v zmysle zakona o PZP POISTOVNA, nie ty

ak preukazu ze skoda za ktoru zodpovedas bola vyssia ako plnenie z poistovne, doplatit rozdiel ma opat len poistovna, nikdy nie vinnik
no neviem si predstaviť ze niekomu nacuvam maserati čo potom?? vezmem si pôžičku a budem do konca života splácať????

takže to nemám platiť a mám napísať list kde im vysvetlím o čom sme sa bavili vyššie.. asi tak ze? dakujem vam za rady všetkym myslela som si že to je tak ale viac hlav viac rozumu...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

zuzik311 Pozri príspevok
už som z toho na nervy.. nehoda sa stala 3,12,2010 t. j. skoro pred rokom..a teraz sa ozvú že chcú doplatiť peniaze...
možno až teraz dali auto opraviť.... v zmysle občianskeho zákonníka si môžu uplatniť škodu do troch rokov po roku kedy škoda vznikla... t.j. do 3.12.2013 v tomto prípade...
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

Ice dive Pozri príspevok
možno až teraz dali auto opraviť.... v zmysle občianskeho zákonníka si môžu uplatniť škodu do troch rokov po roku kedy škoda vznikla... t.j. do 3.12.2013 v tomto prípade...

ja viem.. išlo o poškodené zvodidlá.. pýtala som sa či majú na to právo a bolo mi povedané že nie.. viď vyššie
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

zuzik311 Pozri príspevok
ja viem.. išlo o poškodené zvodidlá.. pýtala som sa či majú na to právo a bolo mi povedané že nie.. viď vyššie
no nemohlo ísť o poškodené zvodidlá, keďže požadujú doplatiť rozdiel... nakoľko poisťovne verejnoprospešný majetok ako zvodidlá, kandelábre a podobne plnia v nových cenách....
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

Ice dive Pozri príspevok
no nemohlo ísť o poškodené zvodidlá, keďže požadujú doplatiť rozdiel... nakoľko poisťovne verejnoprospešný majetok ako zvodidlá, kandelábre a podobne plnia v nových cenách....

skutočne išlo o poškodené zvodidlá.. nemám prečo klamať. veď preto mi to nejde do hlavy prečo si vymáhajú rozdiel. našťastie sa tam nikomu nič nestalo ani iné autá, iba moje a zvodidlá.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

ak urobím niekomu škodu, tak jej výška je rovnaká, či ide o škodu na súkromnom, alebo verejnoprospešnom zariadení. Ak poisťovňa škodu uhradila, niet komu čo doplácať. Nerobte si starosti kvôli niekomu, kto nepozná príslušný predpis o náhrade škody
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

preboha Pozri príspevok
ak urobím niekomu škodu, tak jej výška je rovnaká, či ide o škodu na súkromnom, alebo verejnoprospešnom zariadení. Ak poisťovňa škodu uhradila, niet komu čo doplácať. Nerobte si starosti kvôli niekomu, kto nepozná príslušný predpis o náhrade škody

no robím si starosti lebo sa vyhrážajú exekúciou a súdom..takže nemajú na to právo?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

preboha Pozri príspevok
ak urobím niekomu škodu, tak jej výška je rovnaká, či ide o škodu na súkromnom, alebo verejnoprospešnom zariadení. Ak poisťovňa škodu uhradila, niet komu čo doplácať. Nerobte si starosti kvôli niekomu, kto nepozná príslušný predpis o náhrade škody
to je síce pravda, ale napr. naša poisťovňa prepláca NDS faktúry v plnej výške nakoľko vedenie usúdilo že je zbytočné sa s nimi naťahovať + zistovať amortizáciu na zvodilách bolo dosť obtiažne...
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

Ice dive Pozri príspevok
to je síce pravda, ale napr. naša poisťovňa prepláca NDS faktúry v plnej výške nakoľko vedenie usúdilo že je zbytočné sa s nimi naťahovať + zistovať amortizáciu na zvodilách bolo dosť obtiažne...

no hej.. len moja očividne nie.. aspon to tak vyzerá neviem čo sa tam stalo dala som to zistiť na poisťovni tak uvidím zajtra ako sa vyjadria..
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

zuzik311 Pozri príspevok
no hej.. len moja očividne nie.. aspon to tak vyzerá neviem čo sa tam stalo dala som to zistiť na poisťovni tak uvidím zajtra ako sa vyjadria..
este raz: teba vobec nemusi zaujimat kolko zaplatila poistovna poskodenemu, ani to nemusis zistovat ani riesit ...
po tvojom nahlaseni nehody je to uz len zalezitost medzi poskodenym a poistovnou ... takze kasli na to a nenechaj sa vytocit vydieracskymi listami poskodeneho, ktory len najskor skusa lahsiu cestu (postrasenie neznalého vinnika) pred tazsou zakonnou cestou (súd s poistovnou a preukazovanie skutocnej skody)
btw: mozno by som ich tiez skusil postrasit ... a sice odpovedou, ze ak ta este raz budu obtazovat nezmyselnymi narokmi, tak na nich podas trestne oznamenie pre podozrenie z trestneho cinu podvodu v stadiu pokusu
Naposledy upravil bubkoch : 04.09.11 at 10:37
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

bubkoch Pozri príspevok
este raz: teba vobec nemusi zaujimat kolko zaplatila poistovna poskodenemu, ani to nemusis zistovat ani riesit ...
po tvojom nahlaseni nehody je to uz len zalezitost medzi poskodenym a poistovnou ... takze kasli na to a nenechaj sa vytocit vydieracskymi listami poskodeneho, ktory len najskor skusa lahsiu cestu (postrasenie neznalého vinnika) pred tazsou zakonnou cestou (súd s poistovnou a preukazovanie skutocnej skody)
btw: mozno by som ich tiez skusil postrasit ... a sice odpovedou, ze ak ta este raz budu obtazovat nezmyselnymi narokmi, tak na nich podas trestne oznamenie pre podozrenie z trestneho cinu podvodu v stadiu pokusu


ďakujem krásne všetkým.
0 0
ala82 ala82

ala82 je offline (nepripojený) ala82

Minulý rok sme mali nehodu. Z nášho PZP bolo vyplatené poistné plnenie poškodenému, poisťovňa poistnú udalosť likvidovala ako totálnu škodu a poškodenému vyplatila z dôvodu spoluviny 50 % výšky škody na vozidle. Z havarijného poistenia poškodeného bolo poškodenému po odpočítaní spoluúčasti vyplatené poistné plnenie. Dnes od nás poisťovňa poškodeného žiada uhradiť rozdiel medzi sumou, ktorú vyplatila poškodenému a sumou, ktorú poisťovni poškodeného uhradila naša poisťovňa; takisto žiada, aby sme uhradili poškodenému spoluúčasť, ktorú mu nebola uhradená z havarijného poistenia. Má na to právo?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ala82 Pozri príspevok
Minulý rok sme mali nehodu. Z nášho PZP bolo vyplatené poistné plnenie poškodenému, poisťovňa poistnú udalosť likvidovala ako totálnu škodu a poškodenému vyplatila z dôvodu spoluviny 50 % výšky škody na vozidle. Z havarijného poistenia poškodeného bolo poškodenému po odpočítaní spoluúčasti vyplatené poistné plnenie. Dnes od nás poisťovňa poškodeného žiada uhradiť rozdiel medzi sumou, ktorú vyplatila poškodenému a sumou, ktorú poisťovni poškodeného uhradila naša poisťovňa; takisto žiada, aby sme uhradili poškodenému spoluúčasť, ktorú mu nebola uhradená z havarijného poistenia. Má na to právo?
tak pocul som uz kadeco, ale toto uz je iny level drzosti ... poistovna poskodeneho nema pravo nieco take ziadat od vinnika
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

ala82 Pozri príspevok
Minulý rok sme mali nehodu. Z nášho PZP bolo vyplatené poistné plnenie poškodenému, poisťovňa poistnú udalosť likvidovala ako totálnu škodu a poškodenému vyplatila z dôvodu spoluviny 50 % výšky škody na vozidle. Z havarijného poistenia poškodeného bolo poškodenému po odpočítaní spoluúčasti vyplatené poistné plnenie. Dnes od nás poisťovňa poškodeného žiada uhradiť rozdiel medzi sumou, ktorú vyplatila poškodenému a sumou, ktorú poisťovni poškodeného uhradila naša poisťovňa; takisto žiada, aby sme uhradili poškodenému spoluúčasť, ktorú mu nebola uhradená z havarijného poistenia. Má na to právo?
škodu môže dostať poškodený len raz t.j. buď to likvidovali z PZP aalebo z havarijného poistenia... v tomto prípade vychádzame z toho, že poškodený šiel zo svojho havarijného poistenia t.j. škoda sa mala likvidovať normálne a až na spoluúčasť mal dostať preplatené všetko...
to že Vaša poisťovňa plnenie krátila o 50 % z dôvodu spoluviny a toto plnenie zaslala následne havarijnému poisťovateľovi je problém medzi poisťovňami a Vás nemá čo zaujímať, že poškodený nedostal spoluúčasť resp. poisťovňa plnú výšku... poisťovňa taktiež nemá právo požadovať spoluúčasť za svojho klienta, ak nemá na to splnomocnenie...
Poisťovňa nemá právo od Vás nič požadovať, na Vašom mieste by som daný list zbalil a poslal ho svojmu poisťovateľovi PZP, že ste obdržali ešte dodatočný nárok na poistné plnenie z PZP... nech si to poisťovne medzi sebou vydiskutujú... len pre zaujímavosť o ktorú poisťovňu sa jedná... ?
0 0
ala82 ala82

ala82 je offline (nepripojený) ala82

ide o najväčšiu poisťovňu u nás
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať