Zavrieť

Porady

Dôchodca a pracovná zmluva

Prosím o radu. Ak zamestnávateľ zamestnáva na pracovnú zmluvu dôchodcu, aké sú odvody do poisťovni? Podľa toho, čo som zistila, tak platí na ZP a SP všetky odvody okrem invalidného poistenia, ktoré neplatí ani on ani zamestnávateľ. Je to pravda? A ešte k jeho mzde. Pracuje na polovičný úväzok a jeho HM je 3250,- Sk. V mojom softe mi za mesiac marec, keď bolo 23 pracovných dní a 2 sviatky dopočítava vymeriavaci základ o 191,- Sk, takže hrubá mzda je 3441,- a tomu vôber nerozumiem. Vie niekto poradiť? Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    My zamestnávame starobného dôchodcu na riadnu pracovnú zmluvu. Okrem IP a PvN platí všetko tak ako normálny zamestnanec.

    A ak bol k 1.1.2005 poberateľom starobného dôchodku, tak mu neuplatňujete mesačnú nezdaniteľnú čiastku. Iba ak vás potom požiada o rok o ročné zúčtovanie sa zohľadní výška dôchodku ..... podľa toho sa potom určí nezdaniteľná a ak mu nejaká vyjde, tak sa uplatní dodatočne. . .
    Naposledy upravil Velettka : 05.04.05 at 10:30

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    vgabka
    Prosím o radu. Ak zamestnávateľ zamestnáva na pracovnú zmluvu dôchodcu, aké sú odvody do poisťovni? Podľa toho, čo som zistila, tak platí na ZP a SP všetky odvody okrem invalidného poistenia, ktoré neplatí ani on ani zamestnávateľ. Je to pravda? A ešte k jeho mzde. Pracuje na polovičný úväzok a jeho HM je 3250,- Sk. V mojom softe mi za mesiac marec, keď bolo 23 pracovných dní a 2 sviatky dopočítava vymeriavaci základ o 191,- Sk, takže hrubá mzda je 3441,- a tomu vôber nerozumiem. Vie niekto poradiť? Dík
    V ktorom stupni ho máš zaradeného , nerobí ti to nejaký doplatok do min.mzdy?
    Aký máš soft?

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ja mám MkSoft. Mám ho zaradeného, že poberá mesačnú mzdu 3250,- Sk a jeho pracovná doba je 20 h týždenne. Vôbec tomu doplatku do minimálnej mzdy nerozumiem.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ak si vypočítaš minimálnu hod. mzdu pri 20 hod. úväzku, je to 3250 : 21,74 : 8 = 18,70. Ty máš stanovenú pevnú mzdu 3250,-. Podľa zákona o minimálnej mzde

    musíš prepočítať túto hod. mzdu 18,60 x 23 x 8 = 3422. Toto je minimum ktoré musí dostať zamestnanec odmeňovaný pevnou mesačnou mzdou v prepočte na hod. mzdu. Čiže rozdiel 3 422 - 3250 = 172 by mal byť doplatok do minimálnej mzdy.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ester ďakujem a len posledná otázka. Tých 21,74 je stanovený priemerný počet prac. dní?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    vgabka
    Ester ďakujem a len posledná otázka. Tých 21,74 je stanovený priemerný počet prac. dní?
    Áno je to priemerný počet pracov. dní v kalendárnom mesiaci a presne tá suma je doplatok do min. mzdy.

    Dôchodca a pracovná zmluva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.