Zavrieť

Porady

darovacia zmluva

Chcel by som vedieť ako postupovať pri darovaní bytu po mame svojej dcére. Vopred ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
kikinna kikinna

kikinna je offline (nepripojený) kikinna

Prave to, ze sa do nas stara stale mama a nic nemozme prerabat v byte, lebo "neni nas", ale ked pridu nedoplatky a riesi sa nieco s domovnikom, tak uz "je nas". A teraz cakame babo, tak sa osomre jak pilinak. Preto som chcela vediet ako na tom sme papierovo. A vdaka Vam mam konecne istotu a jasno.DakujemSte super
0 0
Rolls Rolls

Rolls je offline (nepripojený) Rolls

Dobry den,

nechcem zakladat nove vlakno, tak sa skusim opytat v ramci tejto debaty, kedze to (snad) suvisi.....

Moj znamy, asi pred 4 mesiacmi, nadobudol byt do OV (odkupenim od druzstva, clensky podiel vlastnil asi 3 r.). Tento byt sa chysta predat fyzickej osobe (FO). Kedze s uvedenou FO mali v minulosti urcite fin. obchody, FO mu ma realne doplatit za tento byt ciastku 800 tis. (Trhova cena bytu je okolo 2 mil.) Uvedenych 800 tis, ale chce FO cerpat formou (najskor) hypoteky v banke. Moj znamy je ochotny podstupit prepis na FO s naslednou tarchou banky a vyplatenim na jeho ucet...

Otazka c. 1: Ak banke nebude vadit, ze na kupno-predajnej zmluve je suma 800 tis. Sk (tuto sumu bude FO ziadat aj od banky ako hypoteku), moze to mat dalsi dopad z pohladu neprimeranej ceny vo vztahu napr. na dan. urad, a pod. ?

Moj znamy si je samozrejme vedomy zaplatenia dane z prijmu (DzP) a chcel by urobit medzikrok. Prepis bytu na pravnicku osobu (PO) - s.r.o. aby DzP dopadla na nu

Otazka c. 2: Je mozne darovat resp. inak "presunut" nehn. z FO -> PO, aby sa DzP nedotkla mojho znameho, ale PO ?

Vopred dakujem za akekolvek info.
0 0
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Ahojte!
Prečítala som si tu, že byt sa môže podarovať len do osobného spoluvlastníctva a nie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Nerozumiem tomu. S priateľom sme si nechali postaviť byt. Peniažky naň sme žiadali so ŠFRB. Keďže ja som ich žiadať nemohla, žiadal ich priateľ a tým pádom je on vedený ako budúci vlastník. Dohodli sme sa, že po dostavaní tohto bytu, mi polovicu z neho dá formou darovacej zmluvy. Problém by som v tomto nevidela, ale plánujeme sa ešte pred dostavaním bytu zosobášiť. Takže pri dostavaní bytu už budeme manželmi. Môže mi v tomto prípade priateľ polovicu podarovať, alebo to budeme musieť riešiť formou kúpno-predajnej zmluvy?
Ďakujem
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

Chobot Pozri príspevok
Treba však doplniť, že prakticky je to veľmi obtiažné zrušiť darovaciu zmluvu.

Nerobme z darovacej zmluvy takého strašiaka, nezaslúži si to.
"Darovacia zmluva" je pre tých, ktorí nie sú "obdarovaní "- t.j. pre ostatných členov rodiny: deti, vnuci atď. skutočne absolútna katastrofa, predovšetkým v morálnej a etickej rovine. Darovacia zmluve je v skutočnosti rafinované vydedenie.
Nechápem - ako je to vôbec možné dávať tu takéto rady - ktoré pre "TÝCH OSTATNÝCH" znamenajú traumu na celý zvyšok života + totálny rozvrat vzťahov v rodine. Predsa VŽDY nakoniec vyjde všetko najavo a ostáva množstvo nezodpovedateľných otázok typu PREČO?
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

luckapastvova Pozri príspevok
Ahojte!
Prečítala som si tu, že byt sa môže podarovať len do osobného spoluvlastníctva a nie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Nerozumiem tomu. S priateľom sme si nechali postaviť byt. Peniažky naň sme žiadali so ŠFRB. Keďže ja som ich žiadať nemohla, žiadal ich priateľ a tým pádom je on vedený ako budúci vlastník. Dohodli sme sa, že po dostavaní tohto bytu, mi polovicu z neho dá formou darovacej zmluvy. Problém by som v tomto nevidela, ale plánujeme sa ešte pred dostavaním bytu zosobášiť. Takže pri dostavaní bytu už budeme manželmi. Môže mi v tomto prípade priateľ polovicu podarovať, alebo to budeme musieť riešiť formou kúpno-predajnej zmluvy?
Ďakujem
Samozrejme môže darovať. Principiálne môže hocikto hocikomu hocičo hocikedy darovať formou darovacej zmluvy - zaevidovanej na notárskom úrade (to musí byť!). II. zápisnica z Vaše strany musí byť , že obdarovaný (teda Vy) dar prijíma. (Pozor na to!) Potom je všetko v poriadku. Za poplatok notárovi to stojí.
Ak po sobáši (resp. aj pred nim) si to vo vyššie uvedenom zmysle nezúradujete, bude to naďalej len majetok Vášho (budúceho) manžela. Nechcem v žiadnom prípade vidieť veci čierne, avšak ďalšou eventualitou vo vývoji... môže byť že v prípade manželských kompikáciíí... sa môžete stať bezdomovkyňou, čo Vám samozrejme neprajem .(Stali sa aj takéto prípadoy.)
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

luckapastvova Pozri príspevok
Ahojte!
Prečítala som si tu, že byt sa môže podarovať len do osobného spoluvlastníctva a nie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Nerozumiem tomu. S priateľom sme si nechali postaviť byt. Peniažky naň sme žiadali so ŠFRB. Keďže ja som ich žiadať nemohla, žiadal ich priateľ a tým pádom je on vedený ako budúci vlastník. Dohodli sme sa, že po dostavaní tohto bytu, mi polovicu z neho dá formou darovacej zmluvy. Problém by som v tomto nevidela, ale plánujeme sa ešte pred dostavaním bytu zosobášiť. Takže pri dostavaní bytu už budeme manželmi. Môže mi v tomto prípade priateľ polovicu podarovať, alebo to budeme musieť riešiť formou kúpno-predajnej zmluvy?
Ďakujem
V prípade, že budete zosobášení notár Vám može vyhotoviť notársku zápisnicu o rozšírení BSM, kde sa určí, že BSM sa rozširuje o predmetnú nehnuteľnosť a na základe tejto Ťa kataster zapíše na LV.
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

Katarína_1 Pozri príspevok
Samozrejme môže darovať. Principiálne môže hocikto hocikomu hocičo hocikedy darovať formou darovacej zmluvy - zaevidovanej na notárskom úrade (to musí byť!). II. zápisnica z Vaše strany musí byť , že obdarovaný (teda Vy) dar prijíma. (Pozor na to!) Potom je všetko v poriadku. Za poplatok notárovi to stojí.
Ak po sobáši (resp. aj pred nim) si to vo vyššie uvedenom zmysle nezúradujete, bude to naďalej len majetok Vášho (budúceho) manžela. Nechcem v žiadnom prípade vidieť veci čierne, avšak ďalšou eventualitou vo vývoji... môže byť že v prípade manželských kompikáciíí... sa môžete stať bezdomovkyňou, čo Vám samozrejme neprajem .(Stali sa aj takéto prípadoy.)
Menšia oprava darovacia zmluva nemusí byť registrovaná na notárskom úrade, tam musí byť len overený podpis darcu a evidenčný orgán v tomto prípade, keďže sa jedná o nehnuteľnosť je príslušná Správa katastra
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Katarína_1 Pozri príspevok
Samozrejme môže darovať. Principiálne môže hocikto hocikomu hocičo hocikedy darovať formou darovacej zmluvy - zaevidovanej na notárskom úrade (to musí byť!). II. zápisnica z Vaše strany musí byť , že obdarovaný (teda Vy) dar prijíma. (Pozor na to!) Potom je všetko v poriadku. Za poplatok notárovi to stojí.
Ak po sobáši (resp. aj pred nim) si to vo vyššie uvedenom zmysle nezúradujete, bude to naďalej len majetok Vášho (budúceho) manžela. Nechcem v žiadnom prípade vidieť veci čierne, avšak ďalšou eventualitou vo vývoji... môže byť že v prípade manželských kompikáciíí... sa môžete stať bezdomovkyňou, čo Vám samozrejme neprajem .(Stali sa aj takéto prípadoy.)
Neviem o tom, že by darovacia zmluva musela byť zaevidovaná na notárskom úrade.
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

Viera123 Pozri príspevok
Neviem o tom, že by darovacia zmluva musela byť zaevidovaná na notárskom úrade.
Prevdepodobne som sa zle vyjadrila - opravujem- podpis musí byť zaevidovaný na notárskom úrade - a to na obidvoch spisoch. Dôležité je však okamžite to vložiť na kataster. ( NA TO NEZABUDNÚŤ, aj keď to stojí ďalšie peniaze!!!)
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

To naozaj sú všetci v rodine alkoholici, gembleri, prípadne narkomani? To znie neuveriteľne. V takom prípade je ale namieste legálne vydedenie, nie takéto kľučky.
Ten "obdarovaný" by si mal uvedomiť že sa jedného dňa nenájdu dvere, na ktoré by mohol zaklopať. Momentálny efekt je skutočne otázny.
Žiaľbohu citová hladina a prirodzené zábrany , etika a morálka sú pre niektorých ľudí čoraz menej známy pojem.
Predsa nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne.
Mimo toho existuje bonmot, ktorého pointa je adekvátne téme:
"Skutočnú RODINU poznáš až po dedičskom konaní." Katarína
0 0
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Veľmi pekne Vám ďakujem za radu! Karatína_1 premýšľala som nad tým, čo si mi napísala. Aj ja som počula o prípadoch, keď muž vyhodil ženu z domu resp. bytu, pretože nebola zapísaná ako vlastník. Myslím ale, že u nás to je inak. A to z toho dôvodu, že na ten byt je 2 miliónový dlh, takže keby ma priateľ vyhodil z budúceho domu, tak mu zostane byt ale aj 2 miliónový dlh a navyše mi ešte musí vrátiť niekoľko sto tisíc, ktoré som mu požičala. Všetko to mám potvrdené zmluvou. Takže sa o mňa nemusíš báť:-). Ďakujem a prajem krásny dník
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

Katarína_1 Pozri príspevok
Prevdepodobne som sa zle vyjadrila - opravujem- podpis musí byť zaevidovaný na notárskom úrade - a to na obidvoch spisoch. Dôležité je však okamžite to vložiť na kataster. ( NA TO NEZABUDNÚŤ, aj keď to stojí ďalšie peniaze!!!)
Podpis musí byť overený minimálne na 4 zmluvách (pokiaľ sa jedná o dvoch účastníkov), keďže na kataster je potrebné doložiť počet zmlúv podľa počtu účastníkov plus dve pre kataster, čiže keď je viac účastníkov, či už na strane darcu alebo obdarovaného počet rovnopisov zmlúv sa zvyšuje, ale vždy to bude viac ako dva kusy.
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

aksas2 Pozri príspevok
Podpis musí byť overený minimálne na 4 zmluvách (pokiaľ sa jedná o dvoch účastníkov), keďže na kataster je potrebné doložiť počet zmlúv podľa počtu účastníkov plus dve pre kataster, čiže keď je viac účastníkov, či už na strane darcu alebo obdarovaného počet rovnopisov zmlúv sa zvyšuje, ale vždy to bude viac ako dva kusy.
Samozrejme sú 4 exempláre z každej zmluvy. ( V tomto prípade zmluva "darovacia" + zmluva "o prijatí daru.")
Práve pre takéto prípady je nutná porada s notárom.
Niektorí ľudia ľutujú pár stovák za odborné usmernenie a potom nevychádzajú z úžasu. (Nie som notár - aby nevyzeralo že tu robím nejakú reklamu.)
Zdravím všetkých čestných ľudí. Katarína_1
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

aksas2 Pozri príspevok
V prípade, že budete zosobášení notár Vám može vyhotoviť notársku zápisnicu o rozšírení BSM, kde sa určí, že BSM sa rozširuje o predmetnú nehnuteľnosť a na základe tejto Ťa kataster zapíše na LV.
Pokiaľ priateľ už rozostavaný byt vlastní ako výlučný vlastník, rozšíriť BSM na takýto majetok nie je možné. Môže ti darovať polovicu a budete podieloví spoluvlastníci.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Katarína_1 Pozri príspevok
Prevdepodobne som sa zle vyjadrila - opravujem- podpis musí byť zaevidovaný na notárskom úrade - a to na obidvoch spisoch. Dôležité je však okamžite to vložiť na kataster. ( NA TO NEZABUDNÚŤ, aj keď to stojí ďalšie peniaze!!!)
Ani podpis nemusí byť overený len na notárskom úrade. Aj matriky overujú podpisy a dokonca lacnejšie, než notári (ak sa to za posledné 2 roky ešte nezmenilo).
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

Katarína_1 Pozri príspevok
Samozrejme sú 4 exempláre z každej zmluvy. ( V tomto prípade zmluva "darovacia" + zmluva "o prijatí daru.")
Práve pre takéto prípady je nutná porada s notárom.
Niektorí ľudia ľutujú pár stovák za odborné usmernenie a potom nevychádzajú z úžasu. (Nie som notár - aby nevyzeralo že tu robím nejakú reklamu.)
Zdravím všetkých čestných ľudí. Katarína_1
Ešte doplním, darovacia zmluva je len jedna v potrebnom počte rovnopisov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať