Zavrieť

Porady

použitie súkromného automobilu na pracovnú cestu

zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta? musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu? I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu? aké ešte tlačivá musia byť vypisované. Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?
Ďakujem za skorú odpoveď. veľmi súrne by som potrebovala tieto informácie.
Usporiadat
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

liba2 Pozri príspevok
... ale veď za tou tvojou otázkou máš aj odpovede
Teda ano? Budem musiet zaplatit dan za auto?

Vies, Libus, ja nie som uctovnik, pre mna je vhodnejsia odpoved typu ano/nie, toto/takto... Citacie zakonov, ktore davaju zabrat aj vam, odbornikom, su pre mna, uctovneho laika, casto spanielskou dedinou....

Ak teda ano, to mam ist na prislusny danovy a vyklopit im, ze mam (mat) zapozicane auto, ktoreho naklady si chcem dat do ucta, a teda by sa patrilo u nich prihlasit...?

Dakujem za trpezlivost a odpovede.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Trošku citácie:
§ 84 Predmet dane
"(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“). "

§ 85 Daňovník
"(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí."

Podľa predchádzajúceho, je dané vozidlo predmetom dane z MV a ty si daňovníkom (majiteľ vozidla ho nepoužíva na podnikanie).
Takže daň treba zaplatiť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

imino Pozri príspevok
..........mam viest knihu jazd s kilometrami? Inak ako by som dokladoval, kolko km bolo sluzobnych a kolko sukromnych...
Presne ako píšeš.
Treba viesť knihu jázd a vykázať všetky km - aj súkromné jazdy.
A nielen to.
Na konci roka treba vypočítať %-uálny podiel pracovných a súkromných km vo vzťahu ku všetkým km , a týmto %-om súkromných km znížiť všetky výdavky zaúčtované na autoprevádzku ako VOZD, resp. preúčtovať ich na VNZD.
Inak povedané, tie súkromné jazdy treba zaplatiť "zo svojho".

tak, nepotešila som ťa
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

liba2 Pozri príspevok
Podľa predchádzajúceho, je dané vozidlo predmetom dane z MV a ty si daňovníkom (majiteľ vozidla ho nepoužíva na podnikanie).
Takže daň treba zaplatiť.
Aha... No, co uz. A kolko je vlastne ta dan?
liba2 Pozri príspevok
Presne ako píšeš.
Treba viesť knihu jázd a vykázať všetky km - aj súkromné jazdy.
A nielen to.
Na konci roka treba vypočítať %-uálny podiel pracovných a súkromných km vo vzťahu ku všetkým km , a týmto %-om súkromných km znížiť všetky výdavky zaúčtované na autoprevádzku ako VOZD, resp. preúčtovať ich na VNZD.
Inak povedané, tie súkromné jazdy treba zaplatiť "zo svojho".

tak, nepotešila som ťa
Libus, preco myslis, ze nepotesila... Ja som nepocital s tym, ze vsetky naklady pojdu do ucta... Len ak by som ziadnu jazdu nerobil sukromnu. Ale to bude skor naopak, ze sluzobnych jazd (MOZNO) nebude tolko, aby sa vyplatilo dat auto do uctovnictva... Hlavne aby posluzilo a sluzilo...

Vdaka a pekny vecer.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

platiť dane neteší ani mňa
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Ved hej, koho by to tesilo....

A kolko je ta dan na auto? Alebo ake su sadzby?

Vdaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

imino Pozri príspevok
Ved hej, koho by to tesilo....

A kolko je ta dan na auto? Alebo ake su sadzby?

Vdaka.
aký objem valcov ma tvoje auto - od toho zavisí výška dane
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Veronika, preto sa pytam, ze ake su sadzby, lebo predpokladam, ze to je podla objemu..

To uz si potom vypocitam, ak je to "len" princip: XY ccm nasobene YZ sadzbou...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

imino Pozri príspevok
Veronika, preto sa pytam, ze ake su sadzby, lebo predpokladam, ze to je podla objemu..

To uz si potom vypocitam, ak je to "len" princip: XY ccm nasobene YZ sadzbou...
nedá sa to násobiť :
v Trenčianskom kraji pre rok 2008 sú nasledovné :
do 900 cm3 vrátane 1850sk
nad 900 cm3 do 1200 cm3 2450sk
nad 1200 cm3 do 1500 cm3 3300sk
nad 1500 cm3 do 2000 cm3 4200sk
nad 2000 cm3 do 3000 cm3 5300sk
nad 3000 cm3 6300sk
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

veronikasad Pozri príspevok
nedá sa to násobiť :
v Trenčianskom kraji pre rok 2008 sú nasledovné :
do 900 cm3 vrátane 1850sk
nad 900 cm3 do 1200 cm3 2450sk
nad 1200 cm3 do 1500 cm3 3300sk
nad 1500 cm3 do 2000 cm3 4200sk
nad 2000 cm3 do 3000 cm3 5300sk
nad 3000 cm3 6300sk
Jeej, Veronika, Ty si poklad. Si to uplne perfektne vypisala. Vdaka. Tak to je jasne, ze nie je co nasobit, ked je to takto jednoznacne dane.

Predpokladam, ze je to suma na cely rok. Je mozne hradit alikvotnu ciastku, ak je auto pouzivane len cast roka (mesiac, styri mesiace a dva tyzdne a pod... )??

Len co ta poznamka "v Trencianskom kraji"....??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

imino Pozri príspevok
Jeej, Veronika, Ty si poklad. Si to uplne perfektne vypisala. Vdaka. Tak to je jasne, ze nie je co nasobit, ked je to takto jednoznacne dane.

Predpokladam, ze je to suma na cely rok. Je mozne hradit alikvotnu ciastku, ak je auto pouzivane len cast roka (mesiac, styri mesiace a dva tyzdne a pod... )??

Len co ta poznamka "v Trencianskom kraji"....??
Do konca januára nasl. roka podávaš daňové priznanie k dani z motor. vozidiel. Je to novinka, robí sa to prvýkrát. Tam si daň vypočítaš.
Pre každý kraj sú stanovené iné sadzby dane z motor. vozidiel.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

V inej teme som nasiel takuto cast odpovede...... (!!)
evina123 Pozri príspevok
2. Daň z motorového auta si môžeš dať do nákladov - predpokladám, že to evidované rodné číslo je tvoje, lebo len vtedy.
To akoze (ak celu tuna spominanu a premielanu torturu s nahlasenim auta na DU atd., atd. vobec podstupim....) si spomenutu dan za auto nakoniec NEBUDEM moct ja dat do svojich nakladov, kedze sa v mojom pripade bavime o pozicanom aute, ktore je teda logicky evidovane na kamarata, sukromnu osobu....???
Naposledy upravil imino : 07.12.08 at 12:28
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

liba2 Pozri príspevok
Presne ako píšeš.
Treba viesť knihu jázd a vykázať všetky km - aj súkromné jazdy.
A nielen to.
Na konci roka treba vypočítať %-uálny podiel pracovných a súkromných km vo vzťahu ku všetkým km , a týmto %-om súkromných km znížiť všetky výdavky zaúčtované na autoprevádzku ako VOZD, resp. preúčtovať ich na VNZD.
Inak povedané, tie súkromné jazdy treba zaplatiť "zo svojho".

tak, nepotešila som ťa
Libus, prosim ta, este raz...

Hore citujem tvoju odpoved na moju otazku priamo v tejto teme. Ale o niekolko prispevkov skor si mi napisala odkaz na tento tvoj prispevok
liba2 Pozri príspevok
Kniha jázd sa vedie za vozidlo zaradené do obchodného majetku a uvádzajú sa v nej všetky jazdy.
Evidencia jázd sa vedie v tvojom prípade a to len na pracovné účely (nesleduje sa stav tachometra, iba prejazdené km) .
(...s tymto nazorom som sa stretol aj v zopar inych temach, ktore som stihol vidiet... )

Asi by stacilo do Knihy jazd uvadzat SLUZOBNE km a nemiesat ich so SUKROMNYMI.... (?) No len ako rozpocitat nahradu za pohonne hmoty...?

Priklad:
kupim benzin za 500 Sk, co moze byt cca 14 litrov. Priemerna spotreba cca 7l/100km, cize by som mal najazdit 200km.

Z tych 200km urobim 150 sluzobnych a 50 sukromnych. Znamena to, ze z minutych 500 Sk na nakup benzinu si mozem dat 75% (=375 Sk) do nakladov...???
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

imino Pozri príspevok
Asi by stacilo do Knihy jazd uvadzat SLUZOBNE km a nemiesat ich so SUKROMNYMI.... (?)

No len ako rozpocitat nahradu za pohonne hmoty...?

Priklad:
kupim benzin za 500 Sk, co moze byt cca 14 litrov. Priemerna spotreba cca 7l/100km, cize by som mal najazdit 200km.

Z tych 200km urobim 150 sluzobnych a 50 sukromnych. Znamena to, ze z minutych 500 Sk na nakup benzinu si mozem dat 75% (=375 Sk) do nakladov...???
imino,
1) keď si ako SZČO prenajmeš vozidlo, tak to urobíš za účelom podnikania a dosiahnutia príjmu - nie pre súkromné účely. Preto máš povinnosť viesť KNIHU JÁZD a zapísať každú jazdu - aj prípadnú súkromnú.
2) ten nákup PHL za 500 Sk zaúčtuješ do peňažného denníka v deň nákupu v plnej výške ako VOZD. Vyhodnotenie spotreby PHL a účelu prac./súkr. urobíš na konci roka, a v závierkových operáciach o podiel pripadajúci na súkr. jazdy znížiš VOZD (v tvojom príklade -50Sk).
Odporúčam ti mať účtovníčku.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Hm, je to "trochu" komplikovanejsie, ako by som si myslel... Aspon pre mna, neuctovnika..

Kazdopadne vdaka za vsetky rady a osvetlenie tejto problematiky...
0 0
Nagyová Vladimíra Nagyová Vladimíra
prosím Vás ak neštátny lekár / mama / si osobný automobil, ktorý bol písaný na firmu a v máji si ho prepísala na seba ako na súkromnú osobu, mohla si toto auto prenajímať na pracovné cesty / práca a späť.... / a ak áno ,tak ako sa to vykazuje do daňového priznania, totižto ona zomrela a musíme urobiť daňové priznanie, predtým sa dávali bloky a cesty sa vyúčtovali
0 0
datusa datusa

datusa je offline (nepripojený) datusa

Forest LK Pozri príspevok
Nestačí sa riadiť priemernými cenami napr. z natankuj.sk?
Bločky ku knihe jázd zatiaľ neprikladám.
Ďakujem
PHM bloček musíš priložet ku každému vyúčtovaniu aby si mal podloženú priemernú cenu PHM za vyúčtovacie obdobie
0 0
datusa datusa

datusa je offline (nepripojený) datusa

Chobot Pozri príspevok
Pre zamestnanca to neplatí.
Podľa môjho názoru to platí aj pre zamestnanca. Teda musí doložiť aspon jeden PHM bloček aby sa určila priemerná spotreba za vyúčtovávané obdobie
0 0
datusa datusa

datusa je offline (nepripojený) datusa

Bud vyhlásení o priemernej spotrebe vozidla ktoré sa nemôže vo velkej miere odlišovať od vozidiel rovnakých
0 0
Dafninka Dafninka

Dafninka je offline (nepripojený) Dafninka

ak zamestnanec vyuzival pocas roka 2008 sukromne auto na sluzobnu cestu, ale to auta nebolo napisane na jej meno, t.j. drzitelom auta podla TP nebola ona ale jej otec, treba v takomto pripade zapltiti dan z motoroveho vozidla?
0 0
Načítať ďalšie