Zavrieť

Porady

Zostatok fin.prostriedkov na účtoch v ZŠ na konci roka 2007

Ahojte všetci,

vie mi niekto poradiť? V ZŠ zostali peniaze zo ŠR na výdavkovom účte. Zriaďovateľom je obec. Viem, že nevyčerpané prostriedky môžu dočerpať do 31.03.2008 na prevádzku ale nemali ich previesť na konci roka 2007 na účet obce a v novom roku ich ďalej čerpať?
Kontrola na to poukázala ako na porušenie rozpočtovej discip.

Nemôžem nikde nájsť nejaké usmernenie.

Prosím pomôžte mi.
Moc,moc,moc,moc ďakujem
Usporiadat
Riaditeľka Riaditeľka

Riaditeľka je offline (nepripojený) Riaditeľka

Sme rozpočtová organizácia. Rozpočet dostávame od zriaďovateľa z podielových daní.
Musí organizácia na prevádzkovom rozpočte jednotlivé účtovné položky schválené v rozpočte presne dodoržať, alebo môžeme predisponovať z položiek na položky podľa potreby? Zriaďovateľ nám vyhráža, že prekročenými mínusovými hodnotami nám skráti rozpočet v roku 2009. Podotýkam, že prevádzkový rozpočet celkovo nie je prekročený. Pritom sám zriaďovateľ nám vyučtoval peniaze za odvoz komunálneho odpadu , načo nebol plánovaný rozpočet - alebo je to samozrejmé lebo peniaze sa vrátli samému zriaďovateľovi?
0 0
anfro11 anfro11

anfro11 je offline (nepripojený) anfro11

Ak používate na školách program VEMA tak:1. V TORG označíte že sa vypláca záloha, 2. uvediete výšku = vypočítaná suma výplaty na VL a v F1 ju dosadíte do položky "zaloha" a zároveň aj číslo účtu spravidla "1" do položky "banz". Prejdete do stavu spracovania "B" a urobíte si kontrolu na celkovú sumu v Zostavy-účtovné S36 rekapitulácia záloh a prípadne v zostave S33 Prevodný príkaz a štandardne odošlete do banky. Zamestnancovi sa záloha "zrazí" a sumu k výplate už bude mat "0" Opakujem že ide o postup ktory je treva v 01/09 vrátiť a pre program Vema PAM ktorý sa stáva jedným z najlepších pre mzdy a účtovníctvo v RO a ich zriaďovateľov a odporúčam ho najmä v súvislosti s prechodom z IbeuR DOS verzie. Nezávidím ekonómom na ZŠ ich náročnú prácu zvlášť v tomto období a prajem im spokojné Vianoce a zdravie, pevné nervy a dobrý softvér v prvom euroroku 2009.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Ujasnite mi, prosím zostatky na účte 222. Musí mi tam zostať povinný minimálny zostatok a tiež prostriedky na poplatky, ktoré banka strhne 1.1. Aké prostriedky mi tam teda majú zostať - štátne (PK) alebo od zriaďovateľa (OK)? Alebo máte nejaké grify ako toto účtovať? Ďakujem.
0 0
asma asma

asma je offline (nepripojený) asma

grify mame taketo -v priebehu mesiaca december ideme do banky a dáme požiadavku, aby všetky zostatky z účtov 222 a 223 automaticky previedla k 31.12. 2008 - na účet zriaďovateľa - na 222 si necháme približnú sumu na poplatky banke - kalkulácia podľa nimulého decembra. To čo banka odvedie 31.12. zriaďovateľovi si zaúčtujem k 31.12. na účte 22 ako nevyčerpanú dotáciu a na 223 ako odvod posledných príjmov. Vôbec sa nezoberám tým, z akých prostriedkov či z prenesených alebo orgininálnych vraciam nevyčerpanú dotáciu - snažím sa uz od polovice decmbra minúť všetky financie ako sa len dá samozrejme v členení na orgininálne a prenesené kompetencie, ale ak mi nejaké koruny a haliere zostanú tak účtujem vrátenú nevyčerpanú dotáciu tam, kde mi zostane.
Zároveň požiadam zriadovatela, aby mi k 1.1. 2009 zaslal na účet 222 a 223 po 500 Sk ako povinný zostatok na účtoch.
Moju požiadavku k 31.12. v banke v januári zrušim.

Majte sa a pevné nervy s ročnou závierkou
Príjemné sviatky
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Ďakujem. Ešte poprosím o radu, čo s bankovými poplatkami, ktoré banka stráva za ostatné účty z výdavkového účtu a robí to až k 1.1. (Čiže peniaze na poplatky napr. na príjmový účet prídu z výd.účtu 31.12., tam sú strhnuté, ale z výdavkového účtu sú odpísané až k 1.1.). ďaujem
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

Nám sa zasa stalo, že nám banka na poplatkoch strhla viac ako sme pocitali a teraz mam na vydavkovom ucte -27 Sk=-0,9 EUR zostatok. Co s tym?
0 0
Katka 30 Katka 30

Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

Toto by zaujímalo aj mňa. Na účte 222 máme k 31.12. -476,-Sk a na 223 nám zasa zostalo +710,-Sk. Ďakujem.
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

My sme si dali platenú službu, že ku konci roka nám vynulujú účet. zostatok fin.prostriredkov sme určili na odvod zriaďovateľo vi ako nevyčerpanú dotáciu. To som si naivne myslela, že stiahnu poplatky a zvyšok odvedú zriaďovateľovi. Lenže urobili tak, že to, čo bolo na účte 31.12. odviedli, ale potom si stiahli poplatky, takže mám na účtoch mínusy. To som si mohla urobiť aj sama, na to som nepotrebovala ich službu. Taká som napálená na banku.
Neviem, ako zúčtujem tie mínusy. Poradíte?
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

malalulu Pozri príspevok
My sme si dali platenú službu, že ku konci roka nám vynulujú účet. zostatok fin.prostriredkov sme určili na odvod zriaďovateľo vi ako nevyčerpanú dotáciu. To som si naivne myslela, že stiahnu poplatky a zvyšok odvedú zriaďovateľovi. Lenže urobili tak, že to, čo bolo na účte 31.12. odviedli, ale potom si stiahli poplatky, takže mám na účtoch mínusy. To som si mohla urobiť aj sama, na to som nepotrebovala ich službu. Taká som napálená na banku.
Neviem, ako zúčtujem tie mínusy. Poradíte?
Jednoducho zaťažíte rozpočet roku 2009, inak sa to nedá. Na poplatky ste mali na účte nechať peniaze.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ako sa budú účtovať nevyčerpané prostriedky na účte?
Ide o prenesené kompetencie: 357/384 a prevod na účet zriaďovateľa: 357/222?
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Mne zostalo dopravné, odviedla som ho zriaďovateľovi a zaúčtovala som len 357/222. Zriaďovateľ mi to v budúcom roku vráti, príjmem to 222/357 s kódom zdroja roku 2008. Takto si to predstavujem. Opravte ma, ak sa mýlim.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ja si to tiež tak predstavujem aj by mi to tak pasovalo, len v papieroch čo mám zo školení, je písané, nevyčerpané prostriedky a je tam 357/384 a potom ešte 357/222 a to sa mi nevidí ten zápis 357/384. Mohol by to ešte niekto potvrdiť, lebo čím viac čítam brožúry zo školení, tým viac sa mocem.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Ja som zápis 357/384 v materiáloch pochopila ako zaúčtovanie "nepoužitého transferu". Napríklad ak máš materiál na sklade, ktorý nie je v nákladoch (keďže transfer na 693 zúčtovávaš v súvislosti s nákladmi, ktoré v prípade materiálu na sklade nemáš...)
0 0
LydaLyda LydaLyda

LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

Ivka zdravím Ťa, ale mohlo by to byť asi takto:
prijatie transferu prostredníctvo obce zo ŠR
príjem 222 bez RK/357 AU 100
míňanie - fa 501 /321 60
úhrada 321 /222 s RK 60
vo vecnej a čas.súvisl. 357 AU /693 60
na obec 357 AU /222 bez RK 40
0 0
jopekova jopekova

jopekova je offline (nepripojený) jopekova

A ako to zaučtovať
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

K účtovaniu a vykazovaniu bežných transferov k 31.12.2008 (RO vedie bežný transfer od zriaďovateľa a zo ŠR na jednom výdavkovom rozpočtovom účte):

Z princípu hospodárenia rozpočtových organizácií naďalej vyplýva povinnosť odvodu nevyčerpaných transferov z účtu 222 – Výdavkový rozpočtový účet a vyinkasovaných rozpočtových príjmov z účtu 223 – Príjmový rozpočtový účet zriaďovateľovi. Podľa Opatrenia MF SR č. 25755/2007-31 zo dňa 5. decembra 2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky, termíny a miesto predkladania účtovnej závierky pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky, naďalej je daná možnosť v riadku 90 na strane aktív uvádzať konečný stav účtu 222 – Výdavkový rozpočtový účet z dôvodu povinného minimálneho zostatku, ak tento požaduje príslušná banka. Spôsob zaúčtovania odvodu nevyčerpaného transferu od zriaďovateľa (originálne kompetencie) po odpočítaní povinného minimálneho zostatku bude nasledovný:

- výpis z bankového účtu (výdavkový rozpočtový účet) MD 354+AU/DAL 222 bez RK

S poukazom na spôsob nakladania s nevyčerpanými účelovo určenými prostriedkami poskytnutými zo štátneho rozpočtu v zmysle zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, odporúčam vykonať odvod celého nevyčerpaného transferu poskytnutého zo štátneho rozpočtu zriaďovateľovi s najneskorším dátumom splatnosti 31.12.2008. Spôsob zaúčtovanie odvodu nevyčerpaného transferu zo štátneho rozpočtu (prenesené kompetencie) bude nasledovný:

- výpis z bankového účtu (výdavkový rozpočtový účet) MD 357+AU/DAL 222 bez RK

Na účte 222 – Výdavkový rozpočtový účet odporúčam ponechať minimálny zostatok finančných prostriedkov na pokrytie bankových poplatkov k 31.12.2008 z bežného transferu poskytnutého od zriaďovateľa. Keďže účet 354 – Zúčtovanie z financovania z rozpočtu obce a vyššieho územného celku nesmie mať k 31.12.2008 zostatok, rozpočtová organizácia preúčtuje nevyčerpanú a neodvedenú sumu z účtu 354 na účet 355. Spôsob účtovania bude nasledovný:

- preúčtovanie na základe interného účtovného dokladu MD 354+AU/DAL 355+AU.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, prosím Vás, vie niekto, čo môže byť na účte 357 na konci roka? Môže mať zostatok?
0 0
LydaLyda LydaLyda

LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

AntekaK Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás, vie niekto, čo môže byť na účte 357 na konci roka? Môže mať zostatok?
Mne na obci na 357 zostali nedočerpané zo školy, tak som si 357 previedla na 384
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

Môžem prenášať a do 31.3. minúť aj peniaze zo ŠR alebo sa to týka len peňazí od zriaďovateľa?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ide o prostriedky, ktoré sú na prenesené kompetencie.
0 0
Načítať ďalšie