Zavrieť

Porady

Kriérium pre posúdenie prihlásenia sa na ZP

človek
Mám dotaz na odborníkov v zdrav. poistení. Kolega, začínajúca SZčO popri zamestnaní sa ma spýtal na kritéria prihlásenia a platenia do Zdravotnej poistovne. Na toto som mu dal nasledovnú informáciu:

Pre posúdenie povinnosti prihlásenia sa na ZP je kritérium 12-násobku min. mzdy (čo v r. 2004 bolo 78 000 Sk - dosiahnuté príjmy). Tj. ak mala SZčo príjmy nad 78 000 Sk v roku 2004 je povinná sa do ZP prihlásiť. Ak mala príjmy pod 78 000 Sk prihlásiť sa nemusí!
Ak sa musí prihlásiť, platenie odvodov je potom závislé od základu dane tj. od rozdielu medzi príjmymi a výdavkami v r. 2004. Ak vznikla strata, alebo je základ dane tak nizky, že by vyšlo platiť zálohy na ZP pod 100 Sk mesačne, tak tieto sa neplatia (Zákl.dane : 2 * 14% : 12 sa musí rovnať nad 100 Sk). Ak Záloha výjde nad 100 Sk mesačne potom ju priebežne platí do ZP.
V prípade, že SZčO vykonávala činnosť aj v roku 2003, potom v prvom polroku 2005 bude platiť preddavky na ZP podľa výpočtu zo základu dane z roku 2003 a druhý polrok 2005 bude platiť podľa základu dane z roku 2004.
Je to môj dobrý známy a tak Vás prosím len o prípadné odobrenie, že to čo som tu napísal je úplne správne. Nebolo mu totito jasné súvislosť medzi posúdením 12-nas. min. mzdy (78000) a následne výškou odvodou. Myslel si, že ak dosiahol 12-nás. min. mzdy musí minimálne platiť 910 Sk mesačne, ale pripomínam, on pracuje aj ako zamestnanec čiže nie je len SZčO!
Usporiadat
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Sorry, zle som to pochopila.
Naposledy upravil Vevey : 20.04.05 at 09:52
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
laur12
Mame konatela (je zamestnany v inej s.r.o., ma len prijmy zo zavislej cinnosti) s odmenou 0,- Sk za funkciu konatela, prihlasili sme ho, platime 0,- ako nam poradili, ale zabudli sme, ze v r.2003 mal zivnost (popri zam.). Ma platit podla citovaneho clanku preddavky?
Jednoznačne nemá.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať