Zavrieť

Porady

chyby minulých období

daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

Ahojte poraďáci. Potrebovala by som od Vás poradiť. Ide o to, že v roku 2006,2007 sme zabudli vyčísliť kurzový rozdiel na účte 474 - záväzky z prenájmu (nakoĺko máme leasing v eur). V obidvoch rokoch ide o kurzový zisk a o významnú sumu. Predpokladám, že účtovne to opravím v roku 2008 zápisom 474/428. Ale vôbec nerozumiem ako to bude z daňového hľadiska, nakoľko sme mali mať v obidvoch rokoch teda vyšší zisk (a teda zaplatiť vyššiu daň z príjmu). Možete mi prosím niekto "logicky" vysvetliť ďalší postup? Vôbec neviem, čo všetko ešte musím (okrem účt. zápisu) urobiť. Ďakujem
Usporiadat
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ahoj, keďže stranu MD mať vyššiu ako je skutočnosť, pôvodné účtovanie pohľadávky pri jej vzniku bolo 311/6XX,343.XX, a vyrovnať 311 musíš len cez druhú stranu účtu 311, teda stranu D, a na stranu MD musíš účtovať len o N, lebo 5-nákladové účty sú účtované vždy na MD a výnosové na D. To že ti to vojde do účtovných nákladov a nezabudneš to vybrať pri účtovnej závierke z daňových nákladov cez PP v daňovom priznaní je v poriadku, takto sa bežne robia opravy zostatkov, ktoré nevieš zinventarizovať, výnos si zdanila pri vzniku pohľadávky ale teraz pri vyrovnaní účtu 311 náklad účtovaný na 5-kový účet nie je náklad daňový.
keď sa budeme baviť o záväzkoch a ty budeš mať účet 321 stranu D, kde má tento účet zostatok iný ako evidenciu záväzkov, tak to urobíš 321.XXX/648.XXX
0 0
bubusko bubusko

bubusko je offline (nepripojený) bubusko

Dobre ranko!
tak logicky mi stale nelezie do hlavy 5xx. urobila by som to minusom k 6xx a potom uz hapem aj pripocitatelnu polozku. ale ked sa to vezme tak je to za to ucho alebo za to. Urobim to podla Tvojej rady a uz terza za horuca. Velmi pekne dakujem za pomoc a za trpezlivost. Prajem krasny letny den a VDAKA!
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Táto téma je už dlho bez príspevku, ale dúfam, že to nebude problém. Zistila som si dnes chybu účtovania za rok 2008 v neprospech klienta. Dopočula som sa však, že v takýchto prípadoch je v zákone z DzP výnimka.....t.z., že tento náklad môžem zaúčtovať v roku v ktorom som na chybu prišla. Má niekto z Vás s týmto skúsenosť. Ocenila by som radu.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

cathyc Pozri príspevok
Táto téma je už dlho bez príspevku, ale dúfam, že to nebude problém. Zistila som si dnes chybu účtovania za rok 2008 v neprospech klienta. Dopočula som sa však, že v takýchto prípadoch je v zákone z DzP výnimka.....t.z., že tento náklad môžem zaúčtovať v roku v ktorom som na chybu prišla. Má niekto z Vás s týmto skúsenosť. Ocenila by som radu.
Pozri tu, možno pomôže
http://www.porada.sk/t122506-p5-casove-rozlisenie.html
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Veľmi pekne ďakujem, ani si nevieš predstaviť aký kameň mi odpadol zo srdca. Som Ti veľmi vďačná.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

cathyc, bol v r. 2008 vykazaný daňový základ ?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

áno bol, inak pochopila som, že len do sumy daňového základu daného roka, v ktorom sa chyba stala môžem opraviť tohtoročný, ale mám dobrú správu. Žiadnu chybu som nespravila....zabudla som len, že Istroleasing sa premenoval na Bawagleasing a z toho vzniklo nedorozumenie. Myslela som si, že som neznákladovala v danom roku úrok a poistenie z leasovaného auta.
Všetko zlé je na niečo dobré, zas viem niečo nové a za to vďaka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať