Zavrieť

Porady

UKONCENIE ZMLUVY - SPRAVCA

ahojte, poprosim o radu ohladom ukoncenia spoluprace so spravcovskou spolocnostou, ktora spravuje nasu bytovku s 11 bytmi (nebudem uvadzat jej meno, mam dojem, ze uz aj tak je znacne poskodene

situacia je nasledovna - cca v marci 2007 sme ako vlastnici bytov pristupili k zmluve o vykone spravy (kedze ide o novostavbu a dodavatel stavby bol zo zakona povinny podpisat zmluvu s nejakou spravcovskou spolocnostou a my ako vlastnici sme zase boli povinni k tejto zmluve pristupit pri podpisovani kupnych zmluv), tymto sa zacal nas zmluvny vztah s nemenovannou spravcovskou spolocnostou, za vyse roka fungovanie tohto "vztahu" sme v podstate vsetci vlastnici presvedceni, ze spravca za ten rok pre nas nespravil nic (vsetky podstatne problemy sme si riesili sami), a preto sme sa rozhodli, ze spolupracu so spravcom ukoncime - cize ukoncime zmluvu vypovedou

no a tu sa zacina moja otazka (precital som si par netovych diskusii a nasiel nejake info, ale nenasiel relevantnu odpoved):

1. pre zaslanie vypovede spravcovskej spolocnosti staci zvolat zhromazdenie vlastnikov, odsuhlasit tuto vypoved hlasovanim (na com sme sa vsetci zhodli) bez ucasti zastupcu spominanej spravcovskej spolocnosti alebo je nevyhnutne, aby sa zastupca spravcu tohto zhromazdenia zucastnil ?

2. ak je mozne odhlasovat vypoved spravcovi na zhromazdeni vlastnikov bez jeho ucasti, co vsetko je potrebne spolocne s vypovedou spravcovi zaslat ? (zapisnicu zo zhromazdenia, prezencnu listinu, vysledky hlasovania ... ???)

3. na spominanom zhromazdeni sme sa (rozumej vlastnici) dohodli na tom, ze si vytvorime SVB, je potrebne SVB zaregistrovat este pred vypovedanim zmluvy so spravcom alebo je na to dostatok casu pocas vypovednej doby ? ano, uvedomujem si, ze zmluvny vztah konci az uplynutim vypovednej doby, ale necham si poradit tu doplnim este jednu otazku - je nasou povinnostou informovat sucasneho spravcu o dalsej forme spravovania nasej bytovky (jednoducho, ci ma pravo vediet, ze si ideme zalozit SVB alebo prechadzame k inemu spravcovi) ?

4. tato otazka je tak trosku mimo temy, ale opytam sa (velmi zjednodusene) - spominana spravcovska spolocnost si fakturuje mesacne za POaBOPZ cca 800 SKK s danou, pricom sa jej zastupca v nasej bytovke za cele obdobie ukazal asi raz, ake mate s tymto skusenosti ? je nevyhnutne robit "poziarne kontroly" kazdomesacne ? spravca argumentuje tym, ze on ich nerobi mesacne, ale raz za stvrtrok (co vsak nevie preukazat) , ale fakturuje to mesacne, za akekolvek poznatky, tykajuce sa POsBOZP v bytovkach dakujem

rovnako dakujem za vsetky odpovede,

Peter
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lubica_02 Pozri príspevok
Vy pri otázke výpovede zmluvy so správcom skutočne nepotrebujete jeho prítomnosť - vo Vašom prípade ide o zvolanie schôdze, termín si dohodnete a správcu prizvete na schôdzu.
Všetko je tak ako si napísal - doklad máte a účasť správcu je v jeho rukách.
Takto jednoznačne by som to neuvádzal, najmä na citované ustanovenia zákona. Práve v takomto prípade - výpoveď správy by som radšej bol opatrnejší, než inokedy, keď ide o fazuľky. Práve pri výpovedi môže správca napadnúť platnosť schôdze. radšej to urobiť v súlade so zákonom, než spoliehať sa na to, že zákon to nezakazuje.

Netvrdím, že nemôžeš mať pravdu, uvidíme, ako dopadne ten súdny proces, ktorý som uvádzal, aký postoj zaujme súd.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Chobot z vlastnej skúsenosti viem, že naozaj schôdzu si môžu zvolať vlastníci sami, na schôdzu pozvať aj správcu a nemôže uznesenie zo schôdze napadnúť nikto. Možno niektorí správcovia sa bránia ukončeniu zmluvného vzťahu,ale asi si nič nepomôžu, vôľa vlastníkov je rozhodujúca aak sa na schôdzi zúčastní dostatočné množstvo vlastníkov , tak vlastne nie je čo riešiť.
V súdnom procese držím palce, pevne verím, že dopadne pre vlastníkov kladne.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

lubica_02 Pozri príspevok
Chobot z vlastnej skúsenosti viem, že naozaj schôdzu si môžu zvolať vlastníci sami, na schôdzu pozvať aj správcu a nemôže uznesenie zo schôdze napadnúť nikto. Možno niektorí správcovia sa bránia ukončeniu zmluvného vzťahu,ale asi si nič nepomôžu, vôľa vlastníkov je rozhodujúca aak sa na schôdzi zúčastní dostatočné množstvo vlastníkov , tak vlastne nie je čo riešiť.
V súdnom procese držím palce, pevne verím, že dopadne pre vlastníkov kladne.
Lubica, to, že zákon nezakazuje zvolanie schôdze vlastníkov neznamená, že táto schôdza bude platná. Ide o rozhodnutie vlastníkov, ktoré síce vyjadruje vôľu vlastníkov, ale zároveň musí zodpovedať aj po procesnej stránke (zvolanie schôdze) zákonom predpísanej forme. Pokiaľ nebude zachovaná zákonom predpísaná forma, bude schôdza neplatná. A tak úplne súhlasím s Chobotom.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Po prejednaní tejto veci s právnikom odobril zvolanie schôdze zástupcami domu , na podnet viac ako 1/4 vlastníkov v dome. Na schôdzu bol prizvaný správca domu a všetko bolo v pohode.
Zákon má tiež viac výkladov - každý / právnik / to podá inak ?

Tak potom aj súd môže v každom prípade rozhodnúť inak.
Potom vlastníci domu majú čakať 15 dní, ak správca nezvolá schôdzu, vlastníci ďalších minimálne 7 dní / aby bola včas doručená pozvánka správcovi / - a mesiac je fuč.

Kde je právo vlastníka rozhodnúť čo chce a čo je jeho vôľa. Správca musí rešpektovať to, čo vlastníci domu rozhodnú na schôdzi - alebo je to všetko inak ?
Ja síce spravujem domy a mohla by som zastávať stranu správcovi, ale myslím, že vlastníci domu majú rozhodujúce slovo o svojom majetku, správca len vykonáva a plní to, čo vlastníci rozhodnú a čo majú v zmluve o výkone správy.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

lubica_02 Pozri príspevok
Po prejednaní tejto veci s právnikom odobril zvolanie schôdze zástupcami domu , na podnet viac ako 1/4 vlastníkov v dome. Na schôdzu bol prizvaný správca domu a všetko bolo v pohode.
Zákon má tiež viac výkladov - každý / právnik / to podá inak ?
.....
Kde je právo vlastníka rozhodnúť čo chce a čo je jeho vôľa. Správca musí rešpektovať to, čo vlastníci domu rozhodnú na schôdzi - alebo je to všetko inak ?
.....
nepoznám ten prípad, možno právnik odobril zvolanie schôdze s tým, že ak sa nikto nedovolá neplatnosti, tak je pratná (ide o relatívnu platnosť).

nechápem, ako je dotknuté právo vlastníka rozhodovať o svojom majetku ak je dodržaný zákonný postup?
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

lubica_02 Pozri príspevok
Po prejednaní tejto veci s právnikom odobril zvolanie schôdze zástupcami domu , na podnet viac ako 1/4 vlastníkov v dome. Na schôdzu bol prizvaný správca domu a všetko bolo v pohode.
Zákon má tiež viac výkladov - každý / právnik / to podá inak ?

Tak potom aj súd môže v každom prípade rozhodnúť inak.
Potom vlastníci domu majú čakať 15 dní, ak správca nezvolá schôdzu, vlastníci ďalších minimálne 7 dní / aby bola včas doručená pozvánka správcovi / - a mesiac je fuč.

Kde je právo vlastníka rozhodnúť čo chce a čo je jeho vôľa. Správca musí rešpektovať to, čo vlastníci domu rozhodnú na schôdzi - alebo je to všetko inak ?
Ja síce spravujem domy a mohla by som zastávať stranu správcovi, ale myslím, že vlastníci domu majú rozhodujúce slovo o svojom majetku, správca len vykonáva a plní to, čo vlastníci rozhodnú a čo majú v zmluve o výkone správy.
po precitani prispevkov a zakona som dospel k nasledovnym zaverom:

1. za predpokladu, ze by sme sa striktne drzali §11a zakona c. 182/1993 Z.z., tak by mal Chobot 100%-nu pravdu, co pravdepodobne aj ma, v opacnom pripade by bol tento paragraf uplne neopodstatneny, najma cast "ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti." (tu je asi najdolezitejsie prve slovicko "AK")

2. asi sa vsetci nezhodneme v nazore na tuto temu, najma za predpokladu, ze zmluvy o sprave medzi vlastnikmi a spravcom mozu podmienky zakona velmi sikovne upravovat (aj ked by mali byt v sulade so spominanym zakonom)

3. moj nazor na tuto temy je taky, ze je asi vhodnejsie drzat sa striktne zakona, pretoze opak moze sposobit problemy, o ktorych pisal Chobot, odhliadnuc od toho, ze doba, o ktorej pise Lubica, moze byt podstatne dlhsia, ak sa zakona drzat nebudeme:

Lubica ma pravdu v tom, ze 15 dni ma spravca na zvolanie schodze, ak ju nezvola, je tam termin 5 dni na oznamenie o konani schodze (tu chcem uviest poznamku, ze uz ziadost o zvolanie schodze moze obsahovat zaroven aj pozvanku na schodzu za predpokladu, ze spravca schodzu nezvola - takto som to vyriesil prave teraz ja, kedze ziadost podpisuju vlastnici a je zaslana spravcovi, domnievam sa, ze moze zaroven plnit aj tento ucel, cim sa moze celkova doba skratit prave o tych 5 dni), za vacsi problem by som vsak povazoval situaciu, ked spravcu len oboznamime s konanim schodze, spravca sa schodze nezucastni a neuzna jej platnost, vtedy sa z 15-tich dni mozu stat aj mesiace

P.S. nie som pravnik, snazim sa len vylozit si zakon spravne s dorazom na kazde slovo v nom obsiahnute :O)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My sme s tým nemali problém. Urobili sme schôdzu kde všetci odhlasovali výpoveď správcovi. Zápsnicu zo schôdze sme dali správcovi ako súčasť výpovede aj s podpismi zúčastnených. Dostal to pol roka dopredu. Rozišli sme sa v dobrom.
Ešte nám urobil vyúčtovanie samozrejme za úhradu.
Naposledy upravil Orim : 22.05.08 at 22:19
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

VYSLEDOK:

- vysledkom mojej ziadosti adresovanej spravcovi je, ze spravca zvolal zhromazdenie vlastnikov (v sulade so ziadostou a zakonom), zakomponoval do programu schodze body, o ktore som ho ziadal v spominanej ziadosti a ako prilohu k pozvanke poslal aj vlastnu vypoved, cize nas tak trosku predbehol
- schodza bude buduci utorok (uvidime, ako to dopadne)
- este raz Vam dakujem za rady, napady, velmi mi to pomohlo
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

je to teda jeden z mála
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Ahojte všetci zúčastnený. A čo tak spraviť stretnutie obyvateľov ( resp. vlastníkov bytov ) nie žiadnu schôdzu a dohodnúť sa na príprave na oficiálnu časť. Správcovia robia obštrukcie a zdržujú čo sa dá - veď sú platený za čas ( a nielen iba ). Pozrite si dobre podmienky výpovede zmluvy. Prevetre si či nový správca nebude ešte horší alebo či to zvládnete ako spoločenstvo vlastníkov.( aby to mal nakoniec kto robiť ). Ostatné je legislatíva a paragrafy ale skončit v máji ak máte ž mesačnú výpoveď - idete na zimu do neznáma. V opačnom prípade sa nachystať a čím skôr do toho. Fandím všetkým ktorým sa to podarilo. Náš dom už funguje pod našou správou už sedem rokov - a vieme za čo platíme.

Poznámka - vlastná kotolňa sa už prakticky vrátila.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

lubica_02 Pozri príspevok
je to teda jeden z mála
no, on s tym uz asi aj pocital, pretoze je tu 5 domov, s ktorymi zacinal a my sme uz posledni, s ktorymi konci
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

Milan.Žiška Pozri príspevok
Ahojte všetci zúčastnený. A čo tak spraviť stretnutie obyvateľov ( resp. vlastníkov bytov ) nie žiadnu schôdzu a dohodnúť sa na príprave na oficiálnu časť. Správcovia robia obštrukcie a zdržujú čo sa dá - veď sú platený za čas ( a nielen iba ). Pozrite si dobre podmienky výpovede zmluvy. Prevetre si či nový správca nebude ešte horší alebo či to zvládnete ako spoločenstvo vlastníkov.( aby to mal nakoniec kto robiť ). Ostatné je legislatíva a paragrafy ale skončit v máji ak máte ž mesačnú výpoveď - idete na zimu do neznáma. V opačnom prípade sa nachystať a čím skôr do toho. Fandím všetkým ktorým sa to podarilo. Náš dom už funguje pod našou správou už sedem rokov - a vieme za čo platíme.

Poznámka - vlastná kotolňa sa už prakticky vrátila.
1. u nas je stretnutie zaroven aj schodzou (je nas 11 kusov, rozumej bytov), cize pre nas nie je problem stretnut sa na schodisku aj kazdy den (sme aj vekovo pribuzni)
2. spravca prisiel sam s vypovedou, cize obstrukcie asi nie
3. novy spravca nebude, rozhodli sme sa pre SVB
4. podla zakona je vypovedna doba 3 mesiace (cize od septembra SVB)
5. my mame (kazdy vlastnik) vlastny kotol v byte
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať