Zavrieť

Porady

účtovanie úveru

auto sme kúpili na úver. 30% akontáciu sme zaplatili so svojho a zvyšok z poskytnutého úveru(úver je poskytnutý na 4 roky) Ako to mám zaúčtovať? Splátka úveru sa skladá zo samotnej splátky a havarijného poistenia.
Usporiadat
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Dala som to ako poplatok na 568. Na 042 som dala fa za auto a N s tým spojené, ako prepis, vybavenie tech.preukazu, poplatok za recyklačný fond....
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Pru Pozri príspevok
tá odplata za vybavenie úveru 8.000,- asi nepôjde na 042, či áno?
pozri príspevok č.12, odplata za vybavenie úveru vchádza do obstarávacej ceny automobilu do zaradenia!
Naposledy upravil Vranová : 12.08.08 at 13:31
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

dobre, takže som opravila úhradu 8000 na 042. Neviem si poradiť, je tam príslušenstvo min. mesiac 180, teraz prišiel výpis z úveru a je tam 2000. Ale nikde to nie je strhnuté- je tam napísané príslušenstvo/po splatnosti. To znamená, že keby sme nestihli zaplatiť, tak potom nám to strhnú. To asi nebudem účtovať, lebo potom dole na výpise je táto suma a je tam napísané úroky akumulované, nevyúčtované.
Úroky bežné za mesiac dávam na 562? A splátky potom cez 461/221?
Potom tam je odplata/poplatok za vedenie účtu to môže ísť na 568?dúfam, že to je ohľadom úveru všetko, aby som to doúčtovala. môže mi to niekto odobriť alebo opraviť?
ďakujem veľmi
Naposledy upravil Pru : 13.08.08 at 06:26
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Pru Pozri príspevok
dobre, takže som opravila úhradu 8000 na 042. Neviem si poradiť, je tam príslušenstvo min. mesiac 180, teraz prišiel výpis z úveru a je tam 2000. Ale nikde to nie je strhnuté- je tam napísané príslušenstvo/po splatnosti. To znamená, že keby sme nestihli zaplatiť, tak potom nám to strhnú. To asi nebudem účtovať, lebo potom dole na výpise je táto suma a je tam napísané úroky akumulované, nevyúčtované.
Úroky bežné za mesiac dávam na 562? A splátky potom cez 461/221?
Potom tam je odplata/poplatok za vedenie účtu to môže ísť na 568?dúfam, že to je ohľadom úveru všetko, aby som to doúčtovala. môže mi to niekto odobriť alebo opraviť?
ďakujem veľmi
Skús si prosím ťa prečítať zmluvu o úvere, za akých podmienok poskytujú a čo vchádza do mesačných splátok...potom ostatné sumy by mali byť poplatky!
Úroky máš správne: ID 562/261...predpis na zákl.výpisu z úveru
461/261...predpis splátky istiny

úhrada: BV 261/221
568/221 ...bankové poplatky
ešte som tu čítala aj takýto postup

úroky: 562/461 /predpis na zákl.výpisu/
istina. 461/261 /úrok s istinou/
hrada úveru. 261/221 /upozorňovali, že účtovanie priamo 461/221 je nesprávny...má sa použiť účet 261!!/
bank.popl.: 568/221

pravdu povediac , som z toho zmätená! ale ja som si upravila účtovanie podľa spôsobu 1), nakoľko mi nechodí výpis z úveru, ale mám splátkový kalendár!
Naposledy upravil Vranová : 13.08.08 at 09:29
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

takže musím účtovať aj na základe výpisu z úveru-predpis a potom úhradu, som myslela, že bude stačiť úhradu z účtu, že výpis z úveru je informatívny.
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Pru Pozri príspevok
takže musím účtovať aj na základe výpisu z úveru-predpis a potom úhradu, som myslela, že bude stačiť úhradu z účtu, že výpis z úveru je informatívny.
čítala som tu, že nie je správne účtovať úroky priamo z BU, ja sa tiež prikláňam k tomu názoru!
Podľa mňa keď spravíš predpis cez ID, nič tým nepokazíš, lebo na základe niečoho si ho spravila..výpis z úveru.
Bola by som rada, keby sa do debaty zapojil aj iný poraďák...spolu vieme viac....to je slogan tejto stránky...!!!!
Naposledy upravil Vranová : 13.08.08 at 09:31
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ďakujem ti veľmi pekne, lebo sa z toho nemôžem vysomáriť. Ja som tiež čítala že sa nemajú účtovať 5.. z BU, ale napríklad úrok na konci výpisu čo je pár korún tak dávam. Takže ja vlastne z výpisu úverového cez ID zaúčtujem predpis a z bankového uhradím. A ešte odplata - poplatok za vedenie účtu úverového tiež ide na 568?
Teraz fa za auto 042/321, bez dph lebo bola zo zahraničia od platcu dph, urobím samozdanenie? Na ktoré riadky pôjde? tovar ide 4,16?
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

V daň.priz.DPH by som to dala na riadky r.9.. základ dane, r. 10..samozdaňovanie DPH, r.19 - nárok na odpočet DPH!
Bankové poplatky vždy účtujem priamo z BV na 568, nakoľko si to banka strhla za svoje služby!
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ešte mi nie je jasné čo je tam príslušenstvo/po splatnosti na prvom výpise 180,- teraz 2149-a dole je úrok akumulovaný nevyúčtovaný. Ale výpis z úveru o túto sumu nesedí, tak neviem, čo s tým. ďakujem
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Pru Pozri príspevok
ešte mi nie je jasné čo je tam príslušenstvo/po splatnosti na prvom výpise 180,- teraz 2149-a dole je úrok akumulovaný nevyúčtovaný. Ale výpis z úveru o túto sumu nesedí, tak neviem, čo s tým. ďakujem
Nevidím ten výpis z úveru a pravdu povediac neviem čo pod príslušenstvom myslia, skús zavolať do banky, nech Ti to vysvetlia.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o názor,ako by ste účtovali:
spoločnosť s.r.o. má od banky poskytnutý úver-ktorý je založený nehnuteľnosťou,na ktorý bol úver poskytnutý.

SPoločnosť s.r.o.má 2 účty.
-bežný na úhradu záväzkov a inkaso pohľadávok,
-druhý účet je čisto na splácanie dlhodobého úver poskytnutého od banky.
Keď si pozerám predchádzajúci rok,moja predchodkyňa účtovníčka tento účet vôbec neúčtovala.
Každý mesiac sú z bežného podnikateľského účtu prevedené peniaze na bank.účet z ktorého sa spláca úver poskytnutý od banky.Zatiaľ sa splácajú iba úroky.
Minulý rok bolo účtované takto:
z bežného podnik.bank. účtu splátka úrokov 562/221
ten druhý účet vôbec nebol účtovaný.
Mám takto pokračovať aj tento rok-bude to správne?

Firma sro už začína splácať aj úver - takže budem účtovať 461/261
a 261 dostanem "preč" cez interný doklad , tzn. BU 261/221, ID 461/261
áno?

A ten druhý účet teda nemusím účtovať?
Pomôžete mi s tým prosím?
Ďakujem moc
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o názor,ako by ste účtovali:
spoločnosť s.r.o. má od banky poskytnutý úver-ktorý je založený nehnuteľnosťou,na ktorý bol úver poskytnutý.

SPoločnosť s.r.o.má 2 účty.
-bežný na úhradu záväzkov a inkaso pohľadávok,
-druhý účet je čisto na splácanie dlhodobého úver poskytnutého od banky.
Keď si pozerám predchádzajúci rok,moja predchodkyňa účtovníčka tento účet vôbec neúčtovala.
Každý mesiac sú z bežného podnikateľského účtu prevedené peniaze na bank.účet z ktorého sa spláca úver poskytnutý od banky.Zatiaľ sa splácajú iba úroky.
Minulý rok bolo účtované takto:
z bežného podnik.bank. účtu splátka úrokov 562/221
ten druhý účet vôbec nebol účtovaný.
Mám takto pokračovať aj tento rok-bude to správne?

Firma sro už začína splácať aj úver - takže budem účtovať 461/261
a 261 dostanem "preč" cez interný doklad , tzn. BU 261/221, ID 461/261
áno?

A ten druhý účet teda nemusím účtovať?
Pomôžete mi s tým prosím?
Ďakujem moc
posúvam
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

To, či bude spoločnosť na splátku úveru a úrokov z úveru používať účet A alebo účet B musí byť jasné v spoločnosti .
(prečo otvorili ten druhý účet, či to nie je napr. účet v tej istej banke kde je úver apod. ....)

Splátka úrokov sa účtuje 562/221
Splátka úveru sa účtuje 461/221
Obidva zápisy sa účtujú na základe výpisu z bežného účtu.
0 0
lepka lepka

lepka je offline (nepripojený) lepka

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o názor,ako by ste účtovali:
spoločnosť s.r.o. má od banky poskytnutý úver-ktorý je založený nehnuteľnosťou,na ktorý bol úver poskytnutý.

SPoločnosť s.r.o.má 2 účty.
-bežný na úhradu záväzkov a inkaso pohľadávok,
-druhý účet je čisto na splácanie dlhodobého úver poskytnutého od banky.
Keď si pozerám predchádzajúci rok,moja predchodkyňa účtovníčka tento účet vôbec neúčtovala.
Každý mesiac sú z bežného podnikateľského účtu prevedené peniaze na bank.účet z ktorého sa spláca úver poskytnutý od banky.Zatiaľ sa splácajú iba úroky.
Minulý rok bolo účtované takto:
z bežného podnik.bank. účtu splátka úrokov 562/221
ten druhý účet vôbec nebol účtovaný.
Mám takto pokračovať aj tento rok-bude to správne?

Firma sro už začína splácať aj úver - takže budem účtovať 461/261
a 261 dostanem "preč" cez interný doklad , tzn. BU 261/221, ID 461/261
áno?

A ten druhý účet teda nemusím účtovať?
Pomôžete mi s tým prosím?
Ďakujem moc
Druhý účet musíš účtovať,lebo je to podnikateľský účet,z môjho pohľadu je už nesprávny minulý rok. Máš účtovať 261/221( účet bežný,kde Vám chodia platby)
221xx/261 ( účet na splácanie úveru)
461/221xx splátka úveru a v prípade,že z toho účtu idú aj úroky tak tam účtuješ ešte 562/221xx. Predpokladám,že ti tam aj niečo zostáva na zostatku,nie je mi jasné ako jej minulý rok potom sedeli zostatky účtov a ako inventovala na konci roka všetky účty. Ak ten účet odignorovala,ako potom boli správne úroky? Toto by si mi mohla bližšie ozrejmiť,lebo tomu nerozumiem,ako to spravila a ako chcete dokladovať ,že ste splácali úroky,keď ste nesplácali úroky,len ste prevádzali peniaze na druhý účet?
0 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o názor,ako by ste účtovali:
spoločnosť s.r.o. má od banky poskytnutý úver-ktorý je založený nehnuteľnosťou,na ktorý bol úver poskytnutý.
Záložné právo treba uviesť v poznámkach.

SPoločnosť s.r.o.má 2 účty.
-bežný na úhradu záväzkov a inkaso pohľadávok,
-druhý účet je čisto na splácanie dlhodobého úver poskytnutého od banky.
Keď si pozerám predchádzajúci rok,moja predchodkyňa účtovníčka tento účet vôbec neúčtovala.
Každý mesiac sú z bežného podnikateľského účtu prevedené peniaze na bank.účet z ktorého sa spláca úver poskytnutý od banky.Zatiaľ sa splácajú iba úroky.
Minulý rok bolo účtované takto:
z bežného podnik.bank. účtu splátka úrokov 562/221
ten druhý účet vôbec nebol účtovaný.
Mám takto pokračovať aj tento rok-bude to správne?
Ja by som účtovala aj ten druhý, z bežného by som si dala prevod na úverový 261/22101
a úverový by som účtovala
prevod 22102/261
úrok 562/22102
splátka istiny 461/22102
Ale niektoré banky to majú tak že ten úverový účet neposielajú, napr. my máme úver ktorý sa spláca z bežného účtu a úverový účet nedostávame. Ale myslím si že ak je tak je dobré o ňom účtovať.
Firma sro už začína splácať aj úver - takže budem účtovať 461/261
a 261 dostanem "preč" cez interný doklad , tzn. BU 261/221, ID 461/261
áno?

A ten druhý účet teda nemusím účtovať?
Pomôžete mi s tým prosím?
Ďakujem moc
Môj názor v texte
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

lepka Pozri príspevok
Druhý účet musíš účtovať,lebo je to podnikateľský účet,z môjho pohľadu je už nesprávny minulý rok. Máš účtovať 261/221( účet bežný,kde Vám chodia platby)
221xx/261 ( účet na splácanie úveru)
461/221xx splátka úveru a v prípade,že z toho účtu idú aj úroky tak tam účtuješ ešte 562/221xx. Predpokladám,že ti tam aj niečo zostáva na zostatku,nie je mi jasné ako jej minulý rok potom sedeli zostatky účtov a ako inventovala na konci roka všetky účty. Ak ten účet odignorovala,ako potom boli správne úroky? Toto by si mi mohla bližšie ozrejmiť,lebo tomu nerozumiem,ako to spravila a ako chcete dokladovať ,že ste splácali úroky,keď ste nesplácali úroky,len ste prevádzali peniaze na druhý účet?
ďakujem Vám všetkým moc
k účtovaniu 461/221 - betka v príspevku č.4 píše,že takéto účtovanie je nesprávne a lepšie je použiť 461/261.. Váš názor je,že môže byť aj 461/221?
ten účet,na ktorom sa eviduje záväzok voči banke,tam nie je začiatočný ani konečný zostatok
bankový účet - typ "hypotekárny úver"
je tam položka: zaplatené úroky
a položka: poskytnutá výška úver
a zostatok úveru..
je to akoby iba informatívny účet,aby s.r.o. vedela,koľko ešte dlhuje banke na splatenia hyp.úveru..

Takže treba aj v takomto prípade samostatne účtovať tento bank.výpis?Ďakujem Vám
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
ďakujem Vám všetkým moc
k účtovaniu 461/221 - betka v príspevku č.4 píše,že takéto účtovanie je nesprávne a lepšie je použiť 461/261.. Váš názor je,že môže byť aj 461/221?
ten účet,na ktorom sa eviduje záväzok voči banke,tam nie je začiatočný ani konečný zostatok
bankový účet - typ "hypotekárny úver"
je tam položka: zaplatené úroky
a položka: poskytnutá výška úver
a zostatok úveru..
je to akoby iba informatívny účet,aby s.r.o. vedela,koľko ešte dlhuje banke na splatenia hyp.úveru..

Takže treba aj v takomto prípade samostatne účtovať tento bank.výpis?Ďakujem Vám
posúvam
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ten bank.účet sa nazýva "hypotekárny úver"
nemá začiatočný ani konečný zostatok,takže do evidencie BU sa mi bude asi ťažšie účtovať
rozmýšlam nad takýmto postupom:

prevod z bežného podnik.účtu na hypotekárny 261/221 AE
z hypot.úveru sa spláca: istina 461/261
úroky 562/261
poplatok úveru 568/261
a účtovala by som to cez interný doklad

celkom sa mi to pozdáva,pekne mi to bude odratavať z istiny,úroky mi hned pojdu do nákladov len dúfam,žeje to správny postup.. 221 mi tam moc nesedí,asi by mi to narobilo šarapatu

Môžete sa mi na to prosím niekto pozrieť a poradiť mi ?Ďakujem veľmi moc
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
ten bank.účet sa nazýva "hypotekárny úver"
nemá začiatočný ani konečný zostatok,takže do evidencie BU sa mi bude asi ťažšie účtovať
rozmýšlam nad takýmto postupom:

prevod z bežného podnik.účtu na hypotekárny 261/221 AE
z hypot.úveru sa spláca: istina 461/261
úroky 562/261
poplatok úveru 568/261
a účtovala by som to cez interný doklad

celkom sa mi to pozdáva,pekne mi to bude odratavať z istiny,úroky mi hned pojdu do nákladov len dúfam,žeje to správny postup.. 221 mi tam moc nesedí,asi by mi to narobilo šarapatu

Môžete sa mi na to prosím niekto pozrieť a poradiť mi ?Ďakujem veľmi moc
posuvam
0 0
Martaaa Martaaa

Martaaa je offline (nepripojený) Martaaa

prosim o radu- ako odpisovat auto kupene na 2-rocny uver, ak uverova spolocnost je majitelom auta, kupujuci je len drzitelom auta? Mame splatkovy kalendar na splatky uveru.
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať