Zavrieť

Porady

účtovanie úveru

auto sme kúpili na úver. 30% akontáciu sme zaplatili so svojho a zvyšok z poskytnutého úveru(úver je poskytnutý na 4 roky) Ako to mám zaúčtovať? Splátka úveru sa skladá zo samotnej splátky a havarijného poistenia.
Usporiadat
silvia1974 silvia1974

silvia1974 je offline (nepripojený) silvia1974

Príjemný deň, prosím Vás, ja mám výpis z úverového účtu, kde je uvedené:
zostatok k 31,1,2007- 283442,41
sprátka úveru - úhrada celkom: istina - 5330,08, úroky - 2069,92,- poplatok úveru - 130,-- suma celkom 7530,--
Z bankového účtu sa stiahla suma 7530,--
Taktiež, kontrolujem zostatok úveru každý mesiac a nesedí mi učtovníctvo s výpisom, pretože Vub-ka uvádza zostatok úveru poníženú len o istinu. Úroky a poplatok nenavyšuje zostatkovú sumu úveru.

Prosím Vás,môžete mi poradiť, ako to správne účtovať, aby mi sedel zostatok úveru s učtovníctvom ? Ďakujem

Ide o úver - hypotekárny na obstaranie nehnuteľnosti. Moja predchodkyňa zaradila tento úver na 231 , aj keď je to úver so splatnosťou 48 mesiacov. Nemala dať výšku úveru na 042, ak je to uvedené aj v úverovej zmluve ? A taktiež ho zaradiť na 461 ? Dá sa toto všetko opraviť ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

silvia1974 Pozri príspevok
Príjemný deň, prosím Vás, ja mám výpis z úverového účtu, kde je uvedené:
zostatok k 31,1,2007- 283442,41
sprátka úveru - úhrada celkom: istina - 5330,08, úroky - 2069,92,- poplatok úveru - 130,-- suma celkom 7530,--
Z bankového účtu sa stiahla suma 7530,--
Taktiež, kontrolujem zostatok úveru každý mesiac a nesedí mi učtovníctvo s výpisom, pretože Vub-ka uvádza zostatok úveru poníženú len o istinu. Úroky a poplatok nenavyšuje zostatkovú sumu úveru.

Prosím Vás,môžete mi poradiť, ako to správne účtovať, aby mi sedel zostatok úveru s učtovníctvom ? Ďakujem

Ide o úver - hypotekárny na obstaranie nehnuteľnosti. Moja predchodkyňa zaradila tento úver na 231 , aj keď je to úver so splatnosťou 48 mesiacov. Nemala dať výšku úveru na 042, ak je to uvedené aj v úverovej zmluve ? A taktiež ho zaradiť na 461 ? Dá sa toto všetko opraviť ?
Začni túto tému čítať od prvej strany, tam je vysvetlené účtovanie úveru - od betky - mala by si tam nájsť riešenie - skús
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ahojte, chcem poprosit o radu. Vďaka mojej "šikovnosti" som nezaúčtovala minulý rok úver na auto. Začnem od začiatku. V roku 2008 sme kúpili úžitkový automobil na úver. DF som zaúčtovala 042,343/321. Akontáciu som zaúčtovala 321/221. A tohto roku som sa zobudila (fakt netuším ako som to mohla zabudnúť!!) a chcela by som to všetko opraviť, spätne sa mi ale rok 2008 nedá opraviť a chcem už v roku 2009 mať všetko tak ako má byť. Len mi poraďte či to robím správne:
V roku 2009 zostatok faktúry zaúčtujem 321/461, čiže len istinu od roku 2009. Úroky budem účtovať za rok 2009 na 562/461. A úhrady budem účtovať na 461/221. Len neviem,či to robím dobre,keď na 461 ID zaúčtujem len rozdiel celého úveru mínus rok 2008,ktorý už neovplyvním. Ďakujem.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dobrý deň. Ako je to s časovým rozlíšením pri účtovaní spotrebného úveru (na prelome rokov)? Splátka zahrňa istinu, úrok a poistné. Splatnosť je mesačne vždy k 3. v mesiaci.
Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Betina2 Pozri príspevok
Dobrý deň. Ako je to s časovým rozlíšením pri účtovaní spotrebného úveru (na prelome rokov)? Splátka zahrňa istinu, úrok a poistné. Splatnosť je mesačne vždy k 3. v mesiaci.
Ďakujem.
Doplňujúce info: Splátka uhradená 3.januára 2011 bude za 12/2010?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

No k tomu sa práve neviem dopracovať. V splátkovom kalendári sa uvádza len dátum splatnosti. V zmluve nič a vo všeobecných zmluvných podmienkach tiež nič.
Zmluva o spotrebnom úvere bola uzavretá 27.5.2009. na 36 mesiacov, prvá splátka úveru bola splatná 3.7.2009, pričom na dodanie Os. auta bola firme vystavená faktúra od dodávateľa, čiastočne ju uhradil odberateľ (my) a zbytok dodávateľovi na účet poslala priamo ČSOB leasing, a.s..
A v doklade Inštrukcia pre zákazníka k zmluve č. XXX sa píše, že
"Jednotlivé splátky, uhrádzajte prosím , ku dňu dodania služby, ktorým je dátum splatnosti, najskôr však v prvý deň v mesiaci, v ktorom je príslušná splátka splatná." Splatnosť je 3. v mesiaci, my to posielame obvykle 30.predchádzajúceho mesiaca, predpis splátky je však k 3. v mesiaci, im nabehne platba 1. alebo 2. v mesiaci.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Mne z toho vychádza, že splátka 3.jan 2011 je za január.
Takže myslím si, že ak máš správne nastavené v záväzkoch úver, nie je potrebné časovo rozlišovať.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zoli, ďakujem. Ak som Ťa správne pochopila, tak predpis splátky k 3.12.2009 (chápem tak, že je za december 2009) som nemusela časovo rozlíšiť, áno? Lebo ja som k 31.12.2009 len istinu na KDB a DHD 461AE preúčtovala a to bolo všetko.
Alebo ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Áno takto som to myslel, že predpis splátky za december (spl.istiny, úrok a poistenie) sa nemalo časovo rozlišovať.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ďááákujem, občas zneistiem, a potom mám bobky
Si ma upokojil.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Ja sa síce opakujem z inej témy, ale možno tu mi niekto odpovie. Pre neplatenie spoločnosti odobrali predmet úveru a ukončili predčasne úverovú zmluvu a doklady k vyučtovaniu budú vystavené až po predaji auta úver.spoločnosťou. Zostatková cena auta pôjde na 551 alebo 541 ?
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Mám faktúru na kúpu auta, zaučtovaná 042/321, zaplatená akontácia 321/221, zbytok= úveru. Uver je ale navýšený o poplatok 1400 EUR, ktorý je splácaný mesačne spolu s istinou a úrokom. Ten by mal vstupíť do obstar.ceny. Ako zaučtovať tento úver? Ak dám 321/479 v celej hodnote úveru, tak 321 prevyšuje hodnotu poplatku
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

premýšlam ID - 042/479 poplatok
321/479 kúpna cena predmetu financovania
mesačne úhrada 479/221
úrok 562/479
poistenie 568/479

môže byť?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

ada159 Pozri príspevok
premýšlam ID - 042/479 poplatok
321/479 kúpna cena predmetu financovania
mesačne úhrada 479/221
úrok 562/479
poistenie 568/479

môže byť?
Ak ide o bankový úver, tak použi namiesto 479 účet 461. Samozrejme nezabudni rozlíšiť analyticky na dlhodobé a krátkodobé úvery (461001, 462002) v záujme verného zobrazenia súvahy,
Inak v pohode, ak veriteľ poukazuje peniaze priamo na účet dodávateľa.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mne zadanie pripadá ako autoúver, resp. iná forma úveru od dodávateľa, nie od banky.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ak to nie od banky, tak kludne 479, samozrejme znovu na krátkodobé a dlhodobé rozlíšiť
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

dakujem, nie je to banka, je to autoúver
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Spoločnosti na bankovom účte vznikol vyšší debet. Banka to riešila splátkovým úverom. Chcem sa spýtať či úroky zo splátok tohto úveru možno považovať za náklad. Ďakujem
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Spoločnosti na bankovom účte vznikol vyšší debet. Banka to riešila splátkovým úverom. Chcem sa spýtať či úroky zo splátok tohto úveru možno považovať za náklad. Ďakujem
Ak sú zmluvné, tak áno za daňový náklad.

Ak ide o úroky z omeškania tak potom daňový náklad 544AE Zmluvné pokuty a úroky z omeškania.
Na účte 545AE Ostatné pokuty.....sa účtujú sankcie, ktoré nevyplývajú zo zmluvných vzťahov, napr. pokkuty, penále a sankčné úroky vyrubené daň.úradom, colnýmo irgánmi, soc.poisťovnou a pod.

Dohodnutý Bežný úrok z úveru (alebo aj splátkového úveru) by som dala na 562 AE.
Úrok navyše za oneskorenú platbu alebo za prekročenie nad dohodnutý debet resp. úrok z omeškania, ak je zmluvne podložený, na účet 544 AE. Doporučeujem samostatnú analytiku podľa jednotlivých úverov.
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Na ktorý riadok v súvahe mám uviesť - prijatý úver na auto od nebankovej spoločnosti? Je vedený na účte 479. Na riadok 095 alebo na 103?
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať