Zavrieť

Porady

Výkaz-zdr.poisť.-ako vypísať ?

ťažko pracujúca účtovníčka
Vypisujem pre Spoločnú zdr. poisť. výkaz preddavkov na poistné na verejné zdr. poistenie pre SZČO.

Čo vypisujete do riadkov 10., 11., 12. ?

Riadok 10 - vym. základ (neupravený) - polovica sumy, ktorá je uvedená na r.9 a zaokrúhlim na celé koruny nahor ?

Riadok 11 - vym. základ (upravený) - 1/12 sumy z r.10 zaokrúhlené na celé koruny nahor ?

Riadok 12. - výška preddavku na poistné : 14 % zo sumy z r. 11

Dobre som to pochopila ?
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pr. r 10 základ dane : napr. 120000
r. 11 1/2 zo základu dane: 60000
r. 12: 78000 (bude sa počítať z minima)
r.13: 910
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
A ak sa nebude počítať z minima ? Potom r. 10 = r. 11 ?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ak sa nebude počítať z minima r.12 = r.11.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Oprava a doplnenie 12.4.2005 -

Výkaz je navrhnutý nelogicky, preto v istých prípadoch bude problém ako pri zachovaní zdravého rozumu vyplniť ho. Zdôrazňujem preto, ak nemusíte, nevypĺňajte ho, výkaz máte čas podať do 30.6.2005. Na Vašom mieste by som si to radšej nechal "na poslednú chvíľu", môže sa stať, že vo výkaze dôjde k zmenám.

V zmysle vestníka č.2/2005 Úradu pre dohľad, mám dnes pri všetkej snahe takýto názor na vyplnenie výkazu:

r.10 = Je jasný, tu uviesť základ dane z činnosti SZČO, uvedený na daňovom priznaní.

r.11 = Je takisto jasný, uviesť vymeriavací základ neupravený, teda polovicu sumy uvedenej na r.10

r.12 = Vymeriavací základ upravený. Mal by sa uviesť v zmysle § 13 ods.8 zákona. To však je nelogické, lebo § 13 ods.8 hovorí o celkovom vymeriavacom základe poistenca za rozhodujúce obdobie, teda vrátane potenciálnych príjmov zo zamestnania pre SZČO, ktorá je v súbehu. Riadok 12 je preto k ničomu (riadok 13 totiž z neho nepočítame, viď nižšie).

Zdravotné poisťovne budú pravdepodobne vyžadovať uviesť tu sumu z r.11, ale najmenej 78000 Sk a najviac 517140 Sk. Takto by to malo byť pokiaľ ide o SZČO, ktoré nie sú súčasne zamestnancom. Ak SZČO je súčasne zamestnancom, v tomto prípade by to mala byť suma z r.11, ale najviac 517140 Sk (teda neprihliadať na minimum).

r.13 = Suma preddavku podľa § 16 ods.2 a 7.

Podľa § 16 ods.2 to bude 14% (prípadne 7%) z 1/12-tiny sumy uvedenej na r.11.

Takto vypočítaná suma sa upraví v zmysle § 16 ods.7, teda ak SZČO nie je súčasne zamestnancom, preddavok je najmenej 910 Sk a najviac 6034 Sk.

Ak SZČO je súčasne zamestnancom, preddavok je najviac 6034 Sk (na minimum sa neprihliada).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 12.04.05 at 13:09
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Vďaka za informáciu "z prvej ruky", nechám to na poslednú chvíľu
0 0
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
V Nitre vo Všeobecnej zdravotnej poist. chcú mať na riadku 10. - 1/12 lebo im to na ich porade povedali tak a ked som argumentovala zákonom, že tam má byť 1/2 tak mi to z otočenými očami zobrala.

a ešte pikoška - výpis z DP berú iba z výkazom - aj na dverách to majú napísané a na odpoved prečo? som dostala odpoved - pokrčenie pliec a že či sa budú k tomu vracať 2x.



Jozef Mihál
r.10 = Polovica základu dane

r.11 = r.10, ale najmenej 78000 Sk a najviac 517140 Sk.

r.12 = 14% z 1/12-tiny sumy na r.11

Tento výkaz máte čas podať do 30.6.2005. Na Vašom mieste by som si to radšej nechal "na poslednú chvíľu", môže sa stať, že vo výkaze dôjde k zmenám.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

hanulla
V Nitre vo Všeobecnej zdravotnej poist. chcú mať na riadku 10. - 1/12 lebo im to na ich porade povedali tak a ked som argumentovala zákonom, že tam má byť 1/2 tak mi to z otočenými očami zobrala.

a ešte pikoška - výpis z DP berú iba z výkazom - aj na dverách to majú napísané a na odpoved prečo? som dostala odpoved - pokrčenie pliec a že či sa budú k tomu vracať 2x.
Aj v Dôvere mi povedala, že ako VZ nemám uvádzať ročný,ale mesačný VZ...
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Jozef Mihál
Tento výkaz máte čas podať do 30.6.2005. Na Vašom mieste by som si to radšej nechal "na poslednú chvíľu", môže sa stať, že vo výkaze dôjde k zmenám.
Nechceli mi Vypis z DP prijat bez Vykazu, tak som ho pre nasho konatela vyplnila a urobila som v poslednom riadku (uplne poslednom) velku chybu. Mozem ich poziadat, aby mi ho vratili? Co s tym mam robit? Konatel je strasne nastvany, a opravnene.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ala13
Nechceli mi Vypis z DP prijat bez Vykazu, tak som ho pre nasho konatela vyplnila a urobila som v poslednom riadku (uplne poslednom) velku chybu. Mozem ich poziadat, aby mi ho vratili? Co s tym mam robit? Konatel je strasne nastvany, a opravnene.
Žiadny problém, podaj opravný výkaz (hneď hore na výkaze máš kolónku, či ide o riadny, opravný alebo doplnkový).
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

V piatok 8.4.05 je v Hosp.novinách článoček s nadpisom "Posledný termín pre podnikateľov." Je tam uvedené, že "potrebné je buď vyplniť výkaz preddavkov na poistné alebo predložiť výpis z daňového priznania." Podľa toho sa im potom vypočíta výška poistného, ktoré budú platiť preddavkovo od júla. atď ... takže podľa HN "alebo"...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mickya
Aj v Dôvere mi povedala, že ako VZ nemám uvádzať ročný,ale mesačný VZ...
Vo vysvetlivkách na svojej stránke majú odvolávku na §13 ods. 5 čo je 1/2 VZ. Asi by sa mal o informovanosti pracovníkov vo všetkých zdravotných poisťovniach dozvedieť p. minister. V každej povedia niečo iné a od veci so zákonom, jemi z toho naozaj smutno. Majú z toho väčší hokej ako by si p. minister vedel predstaviť
Naposledy upravil evina : 10.04.05 at 13:52
0 0
BEATA7777 BEATA7777

BEATA7777 je offline (nepripojený) BEATA7777

AHOJ , CHCEM SA SPýTAŤ O AKOM VYKAZE TO HOVORíTE JE NEJAKY NOVY VYKAZ PRE ZDRAV.POISTOVŇU KOTRY SA DO TERAZ NEVYPISOVAL
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

BEATA7777
AHOJ , CHCEM SA SPýTAŤ O AKOM VYKAZE TO HOVORíTE JE NEJAKY NOVY VYKAZ PRE ZDRAV.POISTOVŇU KOTRY SA DO TERAZ NEVYPISOVAL
Principiálne by teraz mala každá SZČO odovzdať do 8.4. iba výpis z DP FO. V niektorých poisťovniach ale pýtajú aj výkaz o preddavkoch na verejné zdravotné poistenie, ktorý sa má predložiť do 30.6. O tom hovoríme
Naposledy upravil evina : 10.04.05 at 17:29
0 0
BEATA7777 BEATA7777

BEATA7777 je offline (nepripojený) BEATA7777

OK ALE JA TENTO VYKAZ VYPISUJEM LEN PRE ZAMESTNANCOV TAKžE HO MAM VYPISAŤ AJ PRE SZČO
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

BEATA7777
OK ALE JA TENTO VYKAZ VYPISUJEM LEN PRE ZAMESTNANCOV TAKžE HO MAM VYPISAŤ AJ PRE SZČO
Vypisuje sa aj pre SzČO ale podľa zákona je termín 30.6. Len niektoré poisťovne ho pýtajú teraz a nemôžem si pomôcť ale musím dodať, že z neznalosti zákona.
0 0
komar komar

komar je offline (nepripojený) komar

evina
Principiálne by teraz mala každá SZČO odovzdať do 8.4. iba výpis z DP FO. V niektorých poisťovniach ale pýtajú aj výkaz o preddavkoch na verejné zdravotné poisťovne, ktorý sa má predložiť do 30.6. O tom hovoríme
Zase som niečo prešvihol, už to odovzdám jedine zajtra....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

BEATA7777
OK ALE JA TENTO VYKAZ VYPISUJEM LEN PRE ZAMESTNANCOV TAKžE HO MAM VYPISAŤ AJ PRE SZČO
Beata, ten výkaz pre SZČO má každá poisťovňa na svojej stránke.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Poradite mi link na výpis z DP kde ho najdem?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

McMarti
Poradite mi link na výpis z DP kde ho najdem?
Myslím, že ho majú aj na stránke www.socpoist.sk
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Je to tu:

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=936
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať