Zavrieť

Porady

Zahraničné pracovné cesty

Re: Cestovné príkazy, vyučtovanie cest.náhrad
Potrebovala by som pomoc alebo len odsúhlasiť moje výpočty.Zamestnanec je zahraničnej pracovnej ceste od 16.2.2005 do 19.2.2005 Odchod: zo Slovenska cez Rakúsko do Nemecka.Dal mi cestovný prikaz kde mi časy rozpísal a ja som mu vypočítala diety nasledovne:
16.2.2005 Slovensko 8.00 do 11.05 0,-Sk
16.2.2005 Rakúsko 11.05 do 17.15 22,50 EUR
16.2.2005 Nemecko 17.15 do 24.00 22,50 EUR tu som to neprepočítavala percentuálne alebo podla hodín kolko, v ktorej krajine bol.Lebo tam bol nad 12 hodín a základná sadzba je v oboch krajinách 45 EUR.
17.2.2005 Nemecko 24.00 do 24.00 45 EUR
18.2.2005 Nemecko 24.00 do 15.35 22,50 EUR
18.2.2005 Rakúsko 15.35 do 24.00 22,50 EUR /takisto nad 12 hodín/
19.2.2005 Rakúsko 24.00 do 00.45 tu som mu dala 25% zo základnej sadzby pretože 45minút po polnoci bol v Rakúsku brala som to ako do 6 hodín vrátane- hlavne tu neviem či je dobrý ten moj prepočet?????????
19.2.2005 Slovensko 0.45 - 2.00 0,-Sk
Skúste sa niekto na to pozriet a poradiť, prípadne ma opraviť.
Usporiadat
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Je to jasné,ale ona tvrdí že ,treba preukázať nákupom stravy,alebo SL ako daňový výdavok. Zákon 283/2002 Z.z. je len pre určenie výšky stravného na ZP.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zhv Pozri príspevok
Je to jasné,ale ona tvrdí že ,treba preukázať nákupom stravy,alebo SL ako daňový výdavok. Zákon 283/2002 Z.z. je len pre určenie výšky stravného na ZP.
Ja už nemám čo dodať. Toto preukazovanie naozaj platí - ale pri stravnom ked nejde o pracovnú cestu. Rozhodi sa sama čo s tým urobíš. pá
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zhv Pozri príspevok
Aj tak som jej to opísala a ona stále svoje ,že aj pri pracovnej ceste musí stravné preukázať.
Vynaložené ešte neznamená preukázateľne vynaložené. Môže si vziať aj buchty z domu....aani tie nie sú zadarmo.
Ak sa jedná o pracovnú cestu SZČO, tak sa postupuje podľa zíkona o cestovných náhradách ako pri zamestnancoch. Teda mu stravné patrí podľa času stráveného na PC.
K tomu nie je čo dodať.

O povinnosti zakúpenia stravných lístkov pre SZČO by sa dalo tiež polemizovať, ale asi je to zbytočné a každý si radšej stravenky kúpi. V konečnom dôsledku to má jedno, iba z toho taakto profitujú firmy, ktoré stravenky sprostredkovávajú. Mnohí vedia o čom píšem....Ale to je už o inom.
0 0
jaanna jaanna

jaanna je offline (nepripojený) jaanna

Dobrý deň, chcem sa opýtať na následovný problém. SZČO má živnostenský list v ČR, tam vedie účtovníctvo a uplatňuje si cestovné náhrady podľa zákona platného v ČR /t.j. sadzbu za použitie vlastného automobilu a taktiež stravné pri vykonaných pracovných cestách/. Na Slovensku zaúčtuje všetky položky, ktoré má zaúčtované v ČR, ale náš Zákon o dani z príjmu umožňuje uplatniť výdavky vo vyššej sume ako je tomu v ČR /hlavne u stravného/. Musí si ich daňovník uplatniť, alebo je správny aj ten postup, že ich ponechá vo výške v ktorej si ich nárokoval v ČR?
0 0
leabacova leabacova

leabacova je offline (nepripojený) leabacova

Prosím o radu
SZČO so slovenským ŽL pracuje cez rakúsku agentúru v Rakúsku. Uplatňuje si stravné a vreckové podľa zákona o CN. Mesačne si vyhotoví cestovný príkaz na vyúčtovanie stravného, napr. za jeden mesiac mu vyjde 18 dní x 63 euro (45 stravné + 18 vreckové) = 1.134 euro. Ako sa má správne účtovať toto stravné a vreckové v JÚ? :
1. napr. 31.8. VPD 1.134 euro (samozrejme prepočítané kurzom NBS), čiže každý mesiac bude VPD
alebo
2. sa môžu všetky "cesťáky" spočítať za rok v eurách a v rámci ÚUO sa prepočítajú kurzom k 31.12.
Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
leabacova leabacova

leabacova je offline (nepripojený) leabacova

Nechcem naliehať, ani byť nedočkavá.
Pomôžte mi, prosím!
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja to účtujem každý mesiac dňom , kedy si cesťák vypláca a dávam to rovno do VOZD do réžie, prepočítam kurzom NBS v deň vyplatenia.
0 0
leabacova leabacova

leabacova je offline (nepripojený) leabacova

Danielka, aj som si tak myslela, len som si nebola istá.
Ďakujem
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
To znamená, že keď si konatelia vyplatia zahraničné cesťáky naraz za celý rok 2007 v deň 31.12.2007, použijem kurz NBS z 31.12.2007?
T.j. bez ohľadu na to, že sa cesty konali v rôznych obdobiach roka a aj na cesťákoch uviedli rôzne dátumy z obdbia, kedy cesťák vyhotovili?
0 0
Jano23 Jano23

Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

Mám len technickú otázku. Môžem už teraz cestovať /letieť lietadlom/z letiska Praha do Košíc, prípadne Bratislavy len s občianským pasom ? Nepotrebujem už cestovný pas? Overujem si to preto, lebo platnosť cestovného pasu mi skončila a vybavovanie nového trvá určitú dobu .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jano23 Pozri príspevok
Mám len technickú otázku. Môžem už teraz cestovať /letieť lietadlom/z letiska Praha do Košíc, prípadne Bratislavy len s občianským pasom ? Nepotrebujem už cestovný pas? Overujem si to preto, lebo platnosť cestovného pasu mi skončila a vybavovanie nového trvá určitú dobu .
len s občianskym preukazom - už dávno, aj do Londýna
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Prosím o vysvetlenie.
V zákone o cestovných náhradách §36 sa píše:
1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím

a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku......

To znamená , že zamestnanec musí požiadať o preddavok, alebo je pri zahraničnej prac.ceste POVINNOSŤ mu ju dať?
Nerozumiem či si odstavec 1 neodporuje s odstavcom 2?

Možno mi to nemyslí a tak prosím o ujasnenie.
VĎAKA
Naposledy upravil plavčík : 01.04.08 at 16:05
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
posúvam
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

plavčík Pozri príspevok
Prosím o vysvetlenie.
V zákone o cestovných náhradách §36 sa píše:
1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím

a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku......

To znamená , že zamestnanec musí požiadať o preddavok, alebo je pri zahraničnej prac.ceste POVINNOSŤ mu ju dať?
Nerozumiem či si odstavec 1 neodporuje s odstavcom 2?

Možno mi to nemyslí a tak prosím o ujasnenie.
VĎAKA
1.Pri tuzemskej prac.ceste je možnosť poskytnúť preddavok.
2. Pri zahraničnej prac.ceste je povinnosť poskytnúť preddavok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Petra29 Pozri príspevok
1.Pri tuzemskej prac.ceste je možnosť poskytnúť preddavok.
2. Pri zahraničnej prac.ceste je povinnosť poskytnúť preddavok.
Podľa mňa 2. nie je pravda. Tu som to podrobne vysvetľoval:

http://www.porada.sk/429320-post30.html
Naposledy upravil Chobot : 02.04.08 at 07:04
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
ĎAKUJEM.
V internej smernici si určím, že preddavky zamestnancom vyplatím na písomné požiadanie, bez ohľadu či ide o tuzemskú či zahr.prac.cestu.
Uvidím čo na to audítor. Ozvem sa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

plavčík Pozri príspevok
ĎAKUJEM.
V internej smernici si určím, že preddavky zamestnancom vyplatím na písomné požiadanie, bez ohľadu či ide o tuzemskú či zahr.prac.cestu.
Uvidím čo na to audítor. Ozvem sa.
To písomné požiadanie v praxi znamená, že na príkaze na pracovnú cestu je kolónka, kde si zamestnanec vyplní, že chce preddavok vo výške ... SKK (Eur, Czk...)
0 0
LindaP LindaP

LindaP je offline (nepripojený) LindaP

Dobrý deň,

Potrebovala by som pomoc.Ide o kamiónovú dopravu.

Príklad je nasledovný:

Rakúsko 24,00 - 7,05 7,05 h
Slovensko 7,05 - 24,00 16,55 h

Chcela by som sa spýtať, v ktorej krajine má nárok šofér.Mám to rátať rakúsko (ako 50 %) alebo Slovensko (kde trávil 16,55 h, a má nárok na celú náhradu).

Za pomoc vopred ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

LindaP Pozri príspevok
Dobrý deň,

Potrebovala by som pomoc.Ide o kamiónovú dopravu.

Príklad je nasledovný:

Rakúsko 24,00 - 7,05 7,05 h
Slovensko 7,05 - 24,00 16,55 h

Chcela by som sa spýtať, v ktorej krajine má nárok šofér.Mám to rátať rakúsko (ako 50 %) alebo Slovensko (kde trávil 16,55 h, a má nárok na celú náhradu).

Za pomoc vopred ďakujem
Za cestu v AT bude mať nárok na EUR pre časové pásmo 6-12 hodín (50% denného nároku) a za cestu na SK bude mať nárok na náhradu pre časové pásmo 12-18 hod. (135,- Sk)
0 0
LindaP LindaP

LindaP je offline (nepripojený) LindaP

Dobrý deň,

Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte jednu prosbu by som mala.

Príklad je nasledovný:

CZ 24,00 - 4,50 4,50h
AT 4,50 - 15,15 10,25h
IT 15,15 - 24,00 8,45 h

V tomto prípade mám to rozpísať podľa percentách, alebo stačí keď dám ho 45 EUR?

Alebo mohli by ste nám rozpísať jeden príklad,aby som mala o to predstavu?


Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať