Zavrieť

Porady

Zahraničné pracovné cesty

Re: Cestovné príkazy, vyučtovanie cest.náhrad
Potrebovala by som pomoc alebo len odsúhlasiť moje výpočty.Zamestnanec je zahraničnej pracovnej ceste od 16.2.2005 do 19.2.2005 Odchod: zo Slovenska cez Rakúsko do Nemecka.Dal mi cestovný prikaz kde mi časy rozpísal a ja som mu vypočítala diety nasledovne:
16.2.2005 Slovensko 8.00 do 11.05 0,-Sk
16.2.2005 Rakúsko 11.05 do 17.15 22,50 EUR
16.2.2005 Nemecko 17.15 do 24.00 22,50 EUR tu som to neprepočítavala percentuálne alebo podla hodín kolko, v ktorej krajine bol.Lebo tam bol nad 12 hodín a základná sadzba je v oboch krajinách 45 EUR.
17.2.2005 Nemecko 24.00 do 24.00 45 EUR
18.2.2005 Nemecko 24.00 do 15.35 22,50 EUR
18.2.2005 Rakúsko 15.35 do 24.00 22,50 EUR /takisto nad 12 hodín/
19.2.2005 Rakúsko 24.00 do 00.45 tu som mu dala 25% zo základnej sadzby pretože 45minút po polnoci bol v Rakúsku brala som to ako do 6 hodín vrátane- hlavne tu neviem či je dobrý ten moj prepočet?????????
19.2.2005 Slovensko 0.45 - 2.00 0,-Sk
Skúste sa niekto na to pozriet a poradiť, prípadne ma opraviť.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
M0NIKA
Výdavok neovpl. ZD - záloha na ZPC a keď ju vráti tak tiež sem mínusom, príp. príjem neovpl. ZD - vrátená záloha na ZPC, ale potom v celkovej zostave Ti ju nevynuluje. Uvidíš to vo vyplatených aj v prijatých zálohách.
Súhlasím s Monikou, výdavok neovpyv.ZD plusom - poskytnutá záloha, vrátenie dáš mínusom výdavok neovp.ZD., daj si na to analytiku, ak máš viac zamestnancov, aby si nestratila prehľad.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

Evanka
Povinnost preddavku pri zahranicnej pracovnej ceste uklada z. o cest.nahr. § 36 ods. 2. Povinnost vreckoveho ( nahrada potrebnych vedlajsich vydavkoch) uklada § 4 ods 1 pism d). teda min 5% hodnoty stravneho je zamestnavatel povinny pri zahranicnej pracovnej ceste zamestnancovi poskytnut (moze az do vysky 40% stravneho).
zaloha na zahr.PC - ale §36 ods. 1 hned prva veta je "ak zam-c požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zam-ľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokaldaných náhrad poskytnúť"... atď. Takže si myslim, že v ods. 2 je iba špecifikovane, čo všetko môže byť zahrnute v zalohe na ZPC.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

dari1
zaloha na zahr.PC - ale §36 ods. 1 hned prva veta je "ak zam-c požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zam-ľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokaldaných náhrad poskytnúť"... atď. Takže si myslim, že v ods. 2 je iba špecifikovane, čo všetko môže byť zahrnute v zalohe na ZPC.
A v prípade ak zamestnanec nepožiada o preddavok??Musím mu ho nanútiť???
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Danielam
A v prípade ak zamestnanec nepožiada o preddavok??Musím mu ho nanútiť???
Teraz čítam Poradcu 2005-novela zákona-cestovné náhrady.Je ta vysvetlený
§36 odst.2.Preddavok sa poskytuje len po dohode so zamestnancom:nie je to pivinnosť len možnosť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

K tomu vreckovému: zákon umožňuje poskytnúť vreckové v rozmedzí od 5 do 40% stravného. Vedenie firmy si musí určiť (buď rozhodnutím vedenia, alebo v nejakom internom predpise), koľko budú poskytovať. Firma môže poskytnúť aj vyššie stravné a vreckové, avšak čiastka prevyšujúca zákonom stanovenú sumu je nedaňový náklad a zamestnancovi sa dodaňuje a nepeňažné plnenie.



Mám však iný problem na predhodenie. novele zákona o cest. náhradách sa v § 5 menil odsek 6 a pridal v § 13 odsek 7, ktoré pojendávajú o krátení stravného, ak má zamestnanec zabezpečený napr. obed. Rozumiete tomu niekto, ako sa mu to bude krátiť? Napr. ak ide na 9 hodín do AT a má dostať 22,5 EUR a zabezpečí sa mu obed, krátime mu stravné o 18 EUR alebo o 9,- EUR? Ak by to bolo 18 EUR, tak by sa mohlo stať, že ak pôjde na 5 hodín a má obed, tak by nedostal nič a ešte by nám musel vrátiť. Ak tomu niekto rozumie rád by som to s ním preduskutoval detailnejšie. Doteraz to bolo jednoduchšie a zrozumiteľnejšie.

Díky
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Chobot
K tomu vreckovému: zákon umožňuje poskytnúť vreckové v rozmedzí od 5 do 40% stravného. Vedenie firmy si musí určiť (buď rozhodnutím vedenia, alebo v nejakom internom predpise), koľko budú poskytovať. Firma môže poskytnúť aj vyššie stravné a vreckové, avšak čiastka prevyšujúca zákonom stanovenú sumu je nedaňový náklad a zamestnancovi sa dodaňuje a nepeňažné plnenie.



Mám však iný problem na predhodenie. novele zákona o cest. náhradách sa v § 5 menil odsek 6 a pridal v § 13 odsek 7, ktoré pojendávajú o krátení stravného, ak má zamestnanec zabezpečený napr. obed. Rozumiete tomu niekto, ako sa mu to bude krátiť? Napr. ak ide na 9 hodín do AT a má dostať 22,5 EUR a zabezpečí sa mu obed, krátime mu stravné o 18 EUR alebo o 9,- EUR? Ak by to bolo 18 EUR, tak by sa mohlo stať, že ak pôjde na 5 hodín a má obed, tak by nedostal nič a ešte by nám musel vrátiť. Ak tomu niekto rozumie rád by som to s ním preduskutoval detailnejšie. Doteraz to bolo jednoduchšie a zrozumiteľnejšie.

Díky
Pozerali sme dnes novelu zákona a myslím si ,že je to o tých 18 EUR (výpočty beriem z tvojho príkladu) lebo podla tej novely sa to má počítať-teda krátiť o príslušné percentá z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného.Takže keď je v AT napr 8 hodín tak mu vznikol nárok na 22,5 EUR -obed sa kráti o 40% tak by sme mali odrátať tých 18EUR a chudák dostane 4,5 EUR vyučtovanie.Je to pekná blbosť ale v tej novele je to tak napísané-bohužial pre našich zamestnancov.
Máte na to niekto iný názor???
Vyjadrite sa aj k tým preddavkom na zahraničnú pracovnú cestu- MUSÍ zamestnávatel poskytnúť ten preddavok aj keď ho zamestnanec NEPÝTA? Sú na to rozličné názory.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Danielam:

Táto zmena krátenia stravného je pre zamestnanca podstatne nevýhodnejsia, avsak reálnejšie zohladnuje pomer medzi poskytnutým stravovaním a krátením stravného. Veď ak niekto ide na 4 hodiny von a ešte v tom má aj obed, tak fakt nepotrebuje stravné, dostane len vreckové. Len čo potom, keď stravné by bolo 11,25 EUR a mlo by sa krátiť o 18 EUR? Je nelogické pýtať od zamestnanca peniaze navyše. To im asi ušlo v zákone. Určite to bude v ďalšej zmene upravené.

K tomu preddavku: neviem odkial to beriete, ze musí poskytnúť aj keď nepýta. Ved v zákone v § 36 odst. 1 je jasne napísané, ze "Ak zamestnanec poziada o poskatnutie preddavku ... zamestnávatel je povinný mu tento tento preddavok...poskytnút." Ten 2 odstavec len upresňuje podmienky ak už zamesntanec raz poziadal o preddavok. Aby sa nestalo, ze poziada (nárok by mal na 100 EUR) a zamestnávatel bude strýko Drzgros a dá mu len 10 EUR.

Takze ak nepýta, nedostane. Robil som uz v 3 finančných inštitúciách a dosť som precestoval a aj v praxi je to tak. Zamestnanec môze poziadat aj o vyssí predddavok (napr. nárok by mal na 100 EUR, ale vypýta si 300 EUR, lebo napr. ide kúpit nejakú litearatúru, bude mat výdavky na vstupné, bude potrebovat dialničnú známku na sl. auto...). Ak ide napr. na 1 deň a má vlastné peniaze, nemusí brať predavok. Náklady si az potom zúčtuje.
Naposledy upravil Chobot : 15.04.05 at 08:35
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Chobot
Prosím ťa ešte o radu keď je zamestnanec napr. 3 dni v Nemecku tak vreckové mu patrí na každý deň zo základnej sadzby stravného?Tzn že na každý deň mu možem prirátať k stravnému 18 EUR (40% keď tak zamestnávatel rozhodol) na každý deň má teda nárok na 63 EUR - lebo v tejto firme kde pracujem sa vreckové nevyplácalo a ja som tam len od marca 2005 a rada by som to naratávala tak ako sa má-aby dostali to čo im patrí.
A ako som tu pozerala firemné účtovníctvo doklady za ubytovanie a dialničné známky na služ.auto síce do denníka učtovali ale nenarátavali na cesťak ku ktorému to patrí.
Podľa mňa by to malo isť do cesťáku (ubytovanie ako noclažné) a (dialničná známka ako nutné vedľajšie výdavky).Oprav ma ak sa mýlim.Za radu vopred ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Stravne aj vreckove sa rata na kazdy den podla skutocne stravenych hodin v zahranici. Vreckove je tych 40% z naroku na stravne, t.j. ak je viac ako 12 hodin, tak ma narok na stravne 45 EUR a vreckove 18 EUR. Ak bol od 6-12 hodin, tak stravne je 22,5 EUR a vreckove je 9 EUR, do 6 hodin je 11,25 plus 4,5. Duhy den bol urcite cely den, takze to bude plna sadzba a posledny den bude zase od poctu hodin. Smerodajnym je pritom cas prechodu hranic Slovenska alebo cas priletu lietadla na SK (pri leteckej doprave). Pozor, ak prileti na Schwechat, tak sa rata az cas, kedy prekroci hranice.

Ubytovanie, ak si zamestnanec hradí na mieste, by si mal vyuctovat v cestaku a prilozit doklad. Ine je, ak sa ubytovanie plati fakturou alebo vopred, vtedy sa to plati smostatnym dokladom. Na ine vedlajsie vydaje (dialnicne poplatky, literatura, parkovne, vstupne,...) je v tlacive vyusctovanie cesty samostatna kolonka, takze tiez sa to tam vyuctuje. Samozrejme sa to da aj osobitne (napr. preplatit blok), ale naco to davat schvalovat dvojmo, ked sa to da naraz.

Staci takto alebo este nieco blizsie?
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Chobot
Stačí.Super.Veľmi pekne ďakujem.
0 0
vicky vicky

vicky je offline (nepripojený) vicky

Ahoj, potrebovala by som surne poradit so zahranicnou pracovnou cestou. Kolega odisiel do Luxemburska a napisal mi casy taketo:
12.4. ČR 06:00 (prechod hranic) - 24:00
13.4. ČR 00:00 - 11:00
13.4. Nemecko 11:00 - 19:00
13.4. Luxembursko 19:00 - 24:00
14.4. Luxembursko 00:00 - 24:00
15.4. Luxembursko 00:00 - 08:00
15.4. Nemecko 08:00 - 13:00
15.4. ČR 13:00 - 22:00 (prechod hranic)

Je mi jasne, ze za prvy den bude mat 600 CZK, ale nie je mi jasne kolko mu mam dat za ostatne dni, ked Nemecko ma sadzbu 45 EUR a Luxembursko 50 EUR. Napriklad druhy den je 11 h v CR, 8 h v Nemecku a v Luxembursku 5 h.
Neviete mi niekto poradit ako to mam spravit?

Budem moc, moc povdacna
0 0
marta marta

marta je offline (nepripojený) marta

Stravné v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste poskytne zamestnávateľ zamestnancovi za kalendárny deň v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín.
0 0
vicky vicky

vicky je offline (nepripojený) vicky

Marti, diky moc. Velmi si mi tym pomohla.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vicky, zákon umožňuje viac spôsobov vyúčtovania tranzitných služobných ciest, ale tento je najjednoduchší. Ak by si chcela vedieť aj alternatívne spôsoby, pozri si to na tomto linku:
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...sah=5&cid=6593

Budeš sa však musieť predtým bezplatne zaregistrovať. Je to informačný portál vydavateľstva Verlag Dashöfer.
0 0
marta marta

marta je offline (nepripojený) marta

Chobot
Vicky, zákon umožňuje viac spôsobov vyúčtovania tranzitných služobných ciest, ale tento je najjednoduchší. Ak by si chcela vedieť aj alternatívne spôsoby, pozri si to na tomto linku:
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...sah=5&cid=6593

Budeš sa však musieť predtým bezplatne zaregistrovať. Je to informačný portál vydavateľstva Verlag Dashöfer.
Od 1.4.2005 je možný len spôsob, ktorý som uviedla. Pozor od 1.4.2005 je účinný zákon č. 81/2005, ktorým sa novelizuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, viď § 13 zákona.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ja som to počítala takto:
ČR 600/24h*11h=275Kč
Nemecko: 45/24h*8h=15EUR
Luxembursko: 50/24h*5h=10,42 EUR
Ale podľa nového by si mu mala poskytnút len 600Kč+vreckové lebo najviac hodín strávil v Českej reupublike ale to je zase nevýhodné pre zamestnanca keď si to porovnáš s tým ako to bolo predtým./č.81/2005 §13 ods.5/ je to tam tak ako hovorí Marta./
Mne zase vznikol dnes takýto problém:
od 5.00 -11.30 na uzemí SR /nakladanie tovaru/
od 11.30- 18.30 na území Rakúska /v Rakúsku mi je výpočet jasný/
18.30- 20.30 zase uzemie SR
Teraz neviem či mu mám k tomu Rakúsku napočítat aj 80,-na území SR.
Kto vie poradiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Máte pravdu, podla novely uz je mozný len jeden sposob.

Danielam: Podla toho ustanovenia by mohol zamestnanec skoro dostat celodenné stravné v EUR. :-)

ALE! ods. 5 hovorí, ze "Stravné v cudzej mene za kalendárny den ...", cize SK do toho nespadá. Ja si myslím, ze mu patrí aj stravné za cas strávený na území SR, ak bol mimo miesta výkonu prace podla prac. zmluvy, t.j. tých 80 Sk.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Chobot
Máte pravdu, podla novely uz je mozný len jeden sposob.

Danielam: Podla toho ustanovenia by mohol zamestnanec skoro dostat celodenné stravné v EUR. :-)

ALE! ods. 5 hovorí, ze "Stravné v cudzej mene za kalendárny den ...", cize SK do toho nespadá. Ja si myslím, ze mu patrí aj stravné za cas strávený na území SR, ak bol mimo miesta výkonu prace podla prac. zmluvy, t.j. tých 80 Sk.
Chobot:
1. Ja som tam narátala aj tých 80,-Sk len som chcela počuť aj názor niekoho druhého.
2. K tomu skoro celodennému stravnému v EUR:to si myslel na tie Čechy, Nemecko a LUxembursko???Ja som vychádzala z toho ,že najviac času strávil v Čechách.
Alebo tomu absolútne nechápem-ak sa ti chce vysvetlí mi to.
3. ĎAlej včera sme boli na školení a tam sa rozprávalo aj ohladne cesťákov hlavne prepočtu cudzej meny na SK.Váčšina zučtováva cesťáky na konci mesiaca a berú priemerný kurz z NBS - môže to tak byť?Lebo ja naratávam každý deň aktuálnym kurzom NBS.Takto by som si to neskutočne uľahčila lebo aj tak zamestnancom všetko vyplácame v SK a na konci mesiaca.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Danielam: to bolo myslené zartom, neber to vázne. Mal som na mysli nové znenie zákona, ze nárok stravného sa riadi podla krajiny, kde strávil zamestnanec najviac casu. V Tvojom prípade to bolo najviac hodin v Rakusku, takze by mohol dostat strvne v eur, avsak na Slovensku toje tuzemska cesta.

Zakon uklada zamestnancom povinnost do 10 dni vyuctovat pracovnu cestu, pokial to v internom predpise nie je upravene inak. Najviac vsak to môze byt 30 klendarnych dni, takze ten koniec mesiaca myslim, ze môze byt. (§36 ods. 3) Prepocitaci kurz nepravuje tento zakon, to si musis pozriet asi v zakone o uctovnictve.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Chobot
Už sa s tým netrápim.Naratála som Rakusko, a aj 80Sk na Slovensku.prepočítavam to naďalej každý deň podla kurzu NBS.Tých 30 dní to mám ošetrené interným predpisom a aj 40% vreckové.Tak by malo byť všetko OK.Asi sa dám na nejaký "iný šport" toto ma ničí.Niečo naštudujem a zajtra to už neplatí.Hrozné.Inak ďakujem za rady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať