Zavrieť

Porady

Výdavkový doklad

Dobrý deň! prosím o Váš názor,ak si tovar, materiál ,SZČO nakupuje sám/výber z pokladne na nákup/tak ku bločku od dodáv.resp.predajcu,vypíše aj VPD,ide o to ,že kto má byť na VPD ako príjemca peňazí/teda ak je na VPD kolónka vyplatené komu/názor na toto je rôzny,/teda ak si vyberie peniaze z pokladne ,tak by tam mal byť on?alebo ten od koho tovar kúpil?dosť ma to zneistilo?môže mi na toto niekto odpovedať?
Usporiadat
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
evina Pozri príspevok
DÚ musí zaujímať aj kto tie peniaze vzal a použil ....
Preco, pokial su pouzite v sulade so zakonom?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

tetrisss Pozri príspevok
Preco, pokial su pouzite v sulade so zakonom?
napr. i preto, že vo firme nemôže narábať s peniazmi ktokoľvek....a nehovoriac už o FO...

P.s. ale tu by sme sa zas točili do kolečka. ja som zástancom písať na pokladničné doklady konkrétnu osobu, takže sme krásnym príkladom 50 na 50
Naposledy upravil evina : 05.06.08 at 20:37
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Hm, zase sme to doriesili
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Podľa toho čo napísali z DÚ z BB, tak ja nemusím vypisovať VPD, nakoľko v programe čo účtujem, mám účtovné košielky , ktoré obsahujú všetky náležitosti podľa § 10 zákona o účtovníctve. Aspoň jedna pozítivná správa dnes!!
No moc sa dlho nebudem radovať, lebo určite za chvíľku bude zas nejaké usmernenie, ktoré to bude nariaďovať!!
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
machinak Pozri príspevok
Zaslal som dopyt na DRSR...ked pride, tak ho sem zverejnim, nech v tom mame konecne jasno
Aj odpoveď je už na svete a jasno stále nie je. Tajomné DRSR nám to zahmlilo ešte viac.

Ja sa vždy na tie odpovede tak tešíííííííííííííííííííím , len škoda ,že po ich prečítaní som sprostejšia ako predtým.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Keď sa nad tým teraz zamyslím analyticky, odpovedali mi vlastne na obidve otázky.
1. bola, či je treba vystavovať VPD...odpoveď: Ak doklad splní náležitosti §10, netreba. Tomuto rozumiem tak, že keď k dokladu z ERP pripnem hociaký dodatok, ktory splní §10, je to OK. I keď neuvedené údaje pripíšem na doklad z ERP, je to tiež OK.

2. otázka: Meno koho stojí v prvom riadku VPD? Odpoveď - doklad musí obsahovať "označenie účastníkov". Keď zoberiem do úvahy PO - tak určite nie je účastníkom konateľ, pokladník alebo hocikto iný. Jednoznačne účastníkom musí byť PO... Pokiaľ vpíšem do VPD meno pokladníka, už doklad nespĺňa náležitosti §10.

Veta o tom, že podnikateľ musí vyhotoviť účtovný doklad bezodkladne chápem v tom zmysle, že pracovníci DRSR tým mysleli "nami vystavené doklady". Pri nákupe tovaru a služieb cez ERP chápem ako účtovný doklad skôr doklad z ERP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

machinak Pozri príspevok
Keď sa nad tým teraz zamyslím analyticky, odpovedali mi vlastne na obidve otázky.
1. bola, či je treba vystavovať VPD...odpoveď: Ak doklad splní náležitosti §10, netreba. Tomuto rozumiem tak, že keď k dokladu z ERP pripnem hociaký dodatok, ktory splní §10, je to OK. I keď neuvedené údaje pripíšem na doklad z ERP, je to tiež OK.

2. otázka: Meno koho stojí v prvom riadku VPD? Odpoveď - doklad musí obsahovať "označenie účastníkov". Keď zoberiem do úvahy PO - tak určite nie je účastníkom konateľ, pokladník alebo hocikto iný. Jednoznačne účastníkom musí byť PO... Pokiaľ vpíšem do VPD meno pokladníka, už doklad nespĺňa náležitosti §10.

Veta o tom, že podnikateľ musí vyhotoviť účtovný doklad bezodkladne chápem v tom zmysle, že pracovníci DRSR tým mysleli "nami vystavené doklady". Pri nákupe tovaru a služieb cez ERP chápem ako účtovný doklad skôr doklad z ERP.
Pri všetkej snahe som toto zo stanoviska DRSR nevyčítala, najmä tie hrubo vyznačené vety....

P.s. Ak nevypíšeš napr. VPD a priložíš košielku napr. k 10 blokom z ERP a dokonca nebude na doklade ten kto manipuluje s peniazmi, som zvedavá, kto je zodpovedný za preberanie a vbydávanie peňazí - firma, 10 firiem? Účtovník s hotovosťou predsa vôbec nemusí prichádzať do styku...
Naposledy upravil evina : 06.06.08 at 06:23
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
evina Pozri príspevok
Pri všetkej snahe som toto zo stanoviska DRSR nevyčítala, najmä tie hrubo vyznačené vety....
Máš pravdu..takáto veta tam nie je. Dedukoval som zo zákona o účtovníctve §10 odst 1 písm b) -
"Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
- Obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov."

Právnickú osobu musíme chápať ako samostatne právne zodpovednú osobu. Preto predpokladám, že nie pokladník Jožko Mrkvička je účastník účtovného dokladu, ale jeho zamestnávateľ - PO, ktorej sa účtovný prípad priamo týka. Jednoznačne musím vpísať do VPD firmu, aby som dodržal toto ustanovenie.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
[quote=machinak;746572]Keď sa nad tým teraz zamyslím analyticky, odpovedali mi vlastne na obidve otázky.
1. bola, či je treba vystavovať VPD...odpoveď: Ak doklad splní náležitosti §10, netreba. Tomuto rozumiem tak, že keď k dokladu z ERP pripnem hociaký dodatok, ktory splní §10, je to OK. I keď neuvedené údaje pripíšem na doklad z ERP, je to tiež OK.

2. otázka: Meno koho stojí v prvom riadku VPD? Odpoveď - doklad musí obsahovať "označenie účastníkov". Keď zoberiem do úvahy PO - tak určite nie je účastníkom konateľ, pokladník alebo hocikto iný. Jednoznačne účastníkom musí byť PO... Pokiaľ vpíšem do VPD meno pokladníka, už doklad nespĺňa náležitosti §10.

Veta o tom, že podnikateľ musí vyhotoviť účtovný doklad bezodkladne chápem v tom zmysle, že pracovníci DRSR tým mysleli "nami vystavené doklady". Pri nákupe tovaru a služieb cez ERP chápem ako účtovný doklad skôr doklad z ERP.[/quote/




K tomu vyššie zvýraznenému: Aj keď pripneš dodatok, ako hovoríš, neurobíš z toho výdavkový pokladničný doklad. Tento VPD sa tak musí nazývať.
Keď to zoberiem teoreticky. Na kus papiera nalepíš doklad z RP o nákupe.
Musel by si hore napísať - Výdavkový pokladničný doklad č...., dátum,
všetky iniciály vašej firmy, predkontácie, podpisy...
Tak by z toho možno bol VPD, ale v tom nevidím žiadne zjednodušenie.
Veď čo je na tom vlastne zložité - nahrať VPD a vytlačiť z počítača a pripojiť podpisový záznam? Načo to takto komplikovať.
To je môj názor.

Čo sa týka účastníkov, teda príjemcu vyplatenej hotovosti, najlepšie by asi bolo, kedy VPD obsahoval dva údaje:
1. meno osoby, ktorej sa peniaze skutočne vyplatili
2. pre firmu: XY
Ale to je len nápad
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

machinak Pozri príspevok
Máš pravdu..takáto veta tam nie je. Dedukoval som zo zákona o účtovníctve §10 odst 1 písm b) -
"Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
- Obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov."

Právnickú osobu musíme chápať ako samostatne právne zodpovednú osobu. Preto predpokladám, že nie pokladník Jožko Mrkvička je účastník účtovného dokladu, ale jeho zamestnávateľ - PO, ktorej sa účtovný prípad priamo týka. Jednoznačne musím vpísať do VPD firmu, aby som dodržal toto ustanovenie.
Ale predsa firma je uvedená na VPD hneď hore: FIRMA. Alebo sa mýlim? A na druhej strane môže byť účastnikom aj konateľ alebo zamestnanec alebo teda tá firma, ktorej platíme peniaze. A je mi ľúto, že v tom stanovisku z DRSR nám stále nieje jasné, že ako to je najsprávnejšie.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
KvetkaK Pozri príspevok
Ale predsa firma je uvedená na VPD hneď hore: FIRMA. Alebo sa mýlim? A na druhej strane môže byť účastnikom aj konateľ alebo zamestnanec alebo teda tá firma, ktorej platíme peniaze. A je mi ľúto, že v tom stanovisku z DRSR nám stále nieje jasné, že ako to je najsprávnejšie.
Hm..ja som doteraz vždy považoval za účtovný doklad - doklad o nákupe z ERP predávajúceho. Podľa toho čo čítam - pokiaľ doklad z ERP nedám do účtovníctva a vyplním správne VPD podľa zákona - tak som neporušil žiadny zákon a všetci budú spokojní? To je iba hypotetická otázka. Viem ako by sa pri tom zatvárila daňová kontrola.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

machinak Pozri príspevok
Máš pravdu..takáto veta tam nie je. Dedukoval som zo zákona o účtovníctve §10 odst 1 písm b) -
"Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
- Obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov."

Právnickú osobu musíme chápať ako samostatne právne zodpovednú osobu. Preto predpokladám, že nie pokladník Jožko Mrkvička je účastník účtovného dokladu, ale jeho zamestnávateľ - PO, ktorej sa účtovný prípad priamo týka. Jednoznačne musím vpísať do VPD firmu, aby som dodržal toto ustanovenie.
ja som ešte dopísala do predchádzajúceho príspevku čosi, ale prepáč s týmto vôbec nemôžem súhlasiť...

pripájam Ti napr. tento link
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vna_subjektivita
a zvlášť vypichujem hlavne poslednú vetu

Právne úkony v mene právnickej osoby vykonávajú jej jednotlivé orgány.
A taktiež pokiaľ napr. zamestnanec ide kúpiť do papiernistva obálky tak on ich kúpou vlastne v mene firmy uzavrel kúpnopredajnú zmluvu s daným papiernictvom, to znamená v mene firmy konajú i zamestnanci určení na to, napr. príslušnými smernicami. Názov PO máš na VPD uvedený pekne v ľavom rohu hore a účastník je ten, ktorý koná za firmu. Ja nebudem k tomu ďalej písať, lebo to bude ďalší rozhovor 50 na 50
len nemôžem súhlasiť s takouto interpretáciou práva.... ..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

machinak Pozri príspevok
Hm..ja som doteraz vždy považoval za účtovný doklad - doklad o nákupe z ERP predávajúceho. Podľa toho čo čítam - pokiaľ doklad z ERP nedám do účtovníctva a vyplním správne VPD podľa zákona - tak som neporušil žiadny zákon a všetci budú spokojní? To je iba hypotetická otázka. Viem ako by sa pri tom zatvárila daňová kontrola.

Doklad z ERP je účtovný doklad, ktorý doplnený spolu s výdavkovým dokladom predstavuje naplnenie všetkých požiadaviek na náležitosti účtovného dokladu. Výdavkovým dokladom preukazuješ pohyb peňazí a doklad z ERP dokladuje účel pohybu týchto peňazí
Naposledy upravil evina : 06.06.08 at 08:21
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

tlačíte príjmové a výdavkové v JU aj zo záučtovaním alebo stačí bez? V PU tlačím aj so zaúčtovaním.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
v JÚ nie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

V JÚ nie je podmienka, ale nakoľko mi soft tú možnosť dáva, tak tlačím aj so zaúčtovaním v peňažnom denníku.
0 0
laka laka

laka je offline (nepripojený) laka

chcem sa opytat ako pisete slovom eura napr. 0,66 vo vydavkovom poklad.doklade pripadne v inych tlacivach?
dakujem
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Dosť som tu čítala o sumárnom VPD. Vie mi niekto poradiť čo to znamená, a kde nájdem také tlačivo? Vypisuje sa to na jednotlivých dodávateľov alebo na spoločné dátumy nákupu tovaru?
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
myslím si že skôr ide o vytlačenie sumárneho VPD /PPD z PC z programu v ktorom účtuješ.
pri tlačením jednotlivých dokladov mám možnosť či chcem vytlačiť sumárny za deň.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
=) nula celých, 66 centov €
(neviem či je to tak správne)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať