Zavrieť

Porady

Výdavkový doklad

Dobrý deň! prosím o Váš názor,ak si tovar, materiál ,SZČO nakupuje sám/výber z pokladne na nákup/tak ku bločku od dodáv.resp.predajcu,vypíše aj VPD,ide o to ,že kto má byť na VPD ako príjemca peňazí/teda ak je na VPD kolónka vyplatené komu/názor na toto je rôzny,/teda ak si vyberie peniaze z pokladne ,tak by tam mal byť on?alebo ten od koho tovar kúpil?dosť ma to zneistilo?môže mi na toto niekto odpovedať?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Z linku:

Pečiatkovanie dokladov bolo obvyklým spôsobom, ktorým sa na zjednodušený daňový doklad vystavený podľa § 16 ods. 4 Zákona č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty platného do 30.4.2004 dopĺňali údaje o platiteľovi v prospech ktorého sa zdaniteľné plnenie uskutočňovalo. V zmysle citovaného ustanovenia bol prijímateľ dodávky povinný na doklad z ERP doplniť vypočítanú daň a vlastné identifikačné údaje (obchodné meno, sídlo alebo trvalý pobyt, miesto podnikania daňové identifikačné číslo). Uvedené spravidla daňové subjekty riešili pečiatkovaním dokladov z ERP za nakupované dodávky tovarov a služieb. Od 1.5.2004 táto povinnosť už zo Zákona o dani z pridanej hodnoty nevyplýva. Ak by to kontrola žiadala doplniť, je to nad rámec povinností daňového subjektu, ktoré mu ukladá zákon.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Takže ten byrokratický výmyseľ beriem sp´äť , nepamätala som si /a nechcelo sa mi vracať, či to bolo aj v zákone/, aj keď to, že som pečiatkovala si ešte pamätám
Naposledy upravil evina : 20.09.08 at 18:39
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Chýbajúce údaje k dokladu z ERP podľa § 10 dopĺňam vlastným VPD.

Uvedomila som si, že to pečiatkovanie už je zmätočná informácia, preto som ten svoj príspevok vymazala.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dav Pozri príspevok
Teta pokladníčka v banke prijíma peniaze, ale k týmto peniazom existuje Faktúra - účtovný doklad - zmluva -platobný titul. Čiže nevojdem do banky a nedám len tak nič po nič niekomu peniaze na účet. Túto platbu mám podloženú dokladmi. Ale čo s bločkami z ERP? Ako zaúčtujem v softe VPD nákup pani Jablkovej z Tesca, keď chcem odpočítať DPH?
Tu sme sa nerozumeli.
Ak ja ako zamestnanec dostanem PP, kt. mám vložiť za nejakú PO do banky. Vypíšem si VPD z pokladne: Jožko Mrkvička, BA a podpis, hodím pečiatku PO do horného ľavého rohu (mám 2 účastníkov) Tieto PP idem vložiť do banky a doklad z banky si pripnem k VPD. Na doklade z banky mám len meno Jožko Mrkvička, .....č. účtu banky PO.
Tu je par. 10 splnený. Má všetky náležitosti.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

betka Pozri príspevok
Tu sme sa nerozumeli.
Ak ja ako zamestnanec dostanem PP, kt. mám vložiť za nejakú PO do banky. Vypíšem si VPD z pokladne: Jožko Mrkvička, BA a podpis, hodím pečiatku PO do horného ľavého rohu (mám 2 účastníkov) Tieto PP idem vložiť do banky a doklad z banky si pripnem k VPD. Na doklade z banky mám len meno Jožko Mrkvička, .....č. účtu banky PO.
Tu je par. 10 splnený. Má všetky náležitosti.
Náležitosti § 10 sú splnené. Ale na doklade z banky je aj VS, KS platby z fa.

Mali by to už fakt jednotne jasne napísať, ako je to správne, lebo každý si obhajuje svoje. Podľa princípu konkrétna osoba, by boli všetky VPD doklady SZČO , bez zamestnancov,platené len tej SZČO. 50:50 správne, ale ... Firma Jožko Mrkvička, vyplatila Jožkovi Mrkvičkovi.
Alebo to dať do smernice pre vedenie účtovníctva, že ako konkrétne bude firma, SZČO, postupovať?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dav Pozri príspevok
Náležitosti § 10 sú splnené. Ale na doklade z banky je aj VS, KS platby z fa.
Mali by to už fakt jednotne jasne napísať, ako je to správne, lebo každý si obhajuje svoje. Podľa princípu konkrétna osoba, by boli všetky VPD doklady SZČO , bez zamestnancov,platené len tej SZČO. 50:50 správne, ale ... Firma Jožko Mrkvička, vyplatila Jožkovi Mrkvičkovi.
Alebo to dať do smernice pre vedenie účtovníctva, že ako konkrétne bude firma, SZČO, postupovať?
A prečo nie? (k hrubému)
Par. 10/1/b- dve "totožné" osoby-označenie účastníkov. SZČO je Jožko Mrkvička-je to názov jeho firmy ako FO podnikateľa-UJ, subjektu... A vyplatené komu: občanovi Jožkovi Mrkvičkovi. Firma Mrkvička dala Mrkvičkovi
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
betka Pozri príspevok
A prečo nie? (k hrubému)
Par. 10/1/b- dve "totožné" osoby-označenie účastníkov. SZČO je Jožko Mrkvička-je to názov jeho firmy ako FO podnikateľa-UJ, subjektu... A vyplatené komu: občanovi Jožkovi Mrkvičkovi. Firma Mrkvička dala Mrkvičkovi
Napr. aj keď si vyberie FO-podnikateľ z pokladne peniaze na osobnú spotrebu, musím vypísať dve "totožné" osoby.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

cloe Pozri príspevok
Napr. aj keď si vyberie FO-podnikateľ z pokladne peniaze na osobnú spotrebu, musím vypísať dve "totožné" osoby.
Áno, ale tu ide skutočne o peniaze pre FO-podnikateľa, nie o to, že ich odnesie do obchodu, aby za ne kúpil tovar, materiál. Na DRSR som nenašla riešenie vo F.A.Q., tak idem napísať aby som dostala jednoznačnú odpoveď.
K účtovaniu tržieb ERP do pokladne mi napísali, že v zmysle zákona o vedení účtovníctva sa tržba z ERP účtuje v deň uskutočnenia účtovného prípadu, teda denne.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
evina Pozri príspevok
Doklal z ERP spĺňa náležitosti pre účely odpočtu DPH , ale nesúhlasím s tým, že splňa náležitosti účtovného dokladu.
Neobsahuje podľa § 10 zákona o účtovníctve mnou červeno označené náležitosti a tie práve dopĺňame VPD a PPD:/resp. košieľku, ak ju niektorí máte.../

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,/jedného neoznačuje, lebo pre účely DPH nemusí/
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia
Dovolím si trochu polemizovať.
Ten istý paragraf (10) v odseku 2 odkazuje na §8 odsek 5 a ten ďalej okrem iného aj na §31 odsek 2.
Vzhľadom na to, že v podstate všetci spracúvame účtovníctvo pomocou počítačov t.j. vedieme ho v technickej forme. Pri zaúčtovaní dokladu z ERP mu v programe priradíme poradové číslo.
Takže, v PC máme "výdavkový doklad č. xxx" (bod a).
bod f - podpisový záznam podľa §32 nemusí byť vo fyzickej forme (napr v DOS MRP je v Peňažňom denníku pri každej položke uvedená osoba zodpovedná za zaúčtovanie aj za prípad.).
bod g - je bezpredmetný. Jednak sme v Jednoduchom účtovníctve , jednak označenie účtov (v PÚ) vyplýva z programovho vybavenia.
A zostal iba bod b. Čo s ním?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ego.mc Pozri príspevok
Dovolím si trochu polemizovať.
Ten istý paragraf (10) v odseku 2 odkazuje na §8 odsek 5 a ten ďalej okrem iného aj na §31 odsek 2.
Vzhľadom na to, že v podstate všetci spracúvame účtovníctvo pomocou počítačov t.j. vedieme ho v technickej forme. Pri zaúčtovaní dokladu z ERP mu v programe priradíme poradové číslo.
Takže, v PC máme "výdavkový doklad č. xxx" (bod a).
bod f - podpisový záznam podľa §32 nemusí byť vo fyzickej forme (napr v DOS MRP je v Peňažňom denníku pri každej položke uvedená osoba zodpovedná za zaúčtovanie aj za prípad.).
bod g - je bezpredmetný. Jednak sme v Jednoduchom účtovníctve , jednak označenie účtov (v PÚ) vyplýva z programovho vybavenia.
A zostal iba bod b. Čo s ním?
1. V prvej vete píšeš, že priradíme mu číslo - výdavkový doklad XXX-bod a. To znamená, že tvoríš účtovný doklad v zmysle vyššie uvedeného, takže nevidím tu rozpor.

2. Podpisový záznam práve podľa paragrafu 38 musí byť s podpisom, nielen menom. Osoba, ktorá je uvedená ako zodpovedná za zaúčtovanie je o.k, ale musí tam byť i jej vlastnoručný podpis /alebo podpis napr. nascanovaný/ tak isto ako aj osoby zodpovednej za účtovný prípad.
§32
3/ Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

3. Samozrejme nemôžme povedať, že bod g je bezpredmetný, lebo je v zákone. My tu nie sme už v JÚ /aj keď je to v tejto téme/, ale v problematike /k tomu sa nasmerovala rozprava/ "výdavkového dokladu" a dokladu z ERP a na doklade ERP Ti bod g nevznikne programovým vybavením, ale práve doplnením dokladu z ERP napr. o spomínaný výdavkový doklad. Nie každé programové vybavenie to musí obsahovať, ale to tu neriešime, vieme len, že v PÚ označenie účtov je povinné.

4. Čo sa týka bodu a doplníme ho na spomínanom VPD, alebo inom priloženom účtovnom doklade...
Naposledy upravil evina : 21.09.08 at 06:58
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Je to dosť rozsiahla debata na tému vypisovania VPD. Spracúvam účtovníctvo prie viac firiem a v jednej vypisujem VPD naosobu, ktorej som vyplatila peniaze za doklad z ERP ( lebo tak si to žiadal majiteľ, aby mal prehľad) a v inej zasa na PO, ktorá vydala doklad z ERP. Mala som kontrolu vo všetkých firmách a ani jeden postup mi nebol vytknutý, t.j. obidva boli správne. Záleží to asi od konkrétneho daňovníka, ktorý robí kontrolu.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Po prečítaní tejto témy sa aj mne zdá, že je stav 50:50. Ale ja osobne zastávam názor, že VPD treba vypisovať na osobu, ktorá uskutočnila kúpu, pretože také Tesco či Bila alebo iné hypermarkety vám nikde nepotvrdia podpisom na VPD príjem peňazí. Ale mňa zaujíma iné. Určite mnohí z vás tu účtuju maloobchodné predajne. Ja konkrétne účtujem potraviny. Denne je tam mnoho dokladov, bločkov, atď. A mňa by zaujímalo ako to účtujete, vlastne koľko VPD na to vypisujete. Ja osobne všetko spočítam a zaúčtujem jednou sumou nákup tovaru. V prípade, že je tam nejaká faktúra, tak si poznačím na zadnú stranu, aby som mohla v softe urobiť samostatný zápis. Dokonca dávam na ten isté VPD aj napr., keď prevádza peniaze z pokladne na účet. Neviem, či však robím správne. Poraďte mi prosím. A ešte jedna vec: môžu sa používať ako pokladničné doklady aj tie, ktoré si vytlačím napr. z excelu? Ale existuje nejaký hromadný VPD? Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lucinka klikni: http://www.porada.sk/t46800-vydavkov...ny-doklad.html a vyber si
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Takže ak sa vytvorí súhrnný výdavkový pokladničný doklad (aj pri platcoch DPH) - odpadá problematika lepenia a spinkovania dokladov? Niekde som počula, že na základe Zákona o DPH sa musia výdavkové pokl. doklady tlačiť a lepiť zvlásť, nie na súhrnný zberný doklad. Neviete mi poradiť, čo je na tom pravda? Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať