Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie za byt

Dostali ste už vyúčtovanie za byt?Koľko platíte mesačne a koľko Vám vracajú?Koľko osôb a počet izieb.
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

zvonec Pozri príspevok
2-izbovy v Rbk 3 osoby do juna cca 4600 teraz fond oprav navyseny cca 5200 preplatok 14800 Sk,nezatepleny bez plast okien a este aj krajny byt- setrili sme v zime naobliekany skoro ako cibule a sprcha na par minut aj tak studena voda v minuse no a sme stastny ako blchy /na zaciatku teda v 1990 420Kčs na 2 osoby/
Ja som zasa opačný extrém-ja zasa nešetrím na ničom- teplo si dám ako chcem, sprchujem sa pomaly hodinu( keď ja to tak milujem, keď na mňa prúdi horúca voda )- a výsledok? NEDOPLATOK 900eur- ale tento rok zasa to isté nepoučil som sa- ja sa v tomto neviem obmedzovať...
A to nehovorím o elektrike- vysvietený celý byt ako kostol
A zasa budem o rok nadávať-ale len chvílku, tak 2 dni a potom budem pokračovať v doterajšom štýle...
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ja som zasa opačný extrém-ja zasa nešetrím na ničom- teplo si dám ako chcem, sprchujem sa pomaly hodinu( keď ja to tak milujem, keď na mňa prúdi horúca voda )- a výsledok? NEDOPLATOK 900eur- ale tento rok zasa to isté nepoučil som sa- ja sa v tomto neviem obmedzovať...
A to nehovorím o elektrike- vysvietený celý byt ako kostol
A zasa budem o rok nadávať-ale len chvílku, tak 2 dni a potom budem pokračovať v doterajšom štýle...
Nedoplatok 900 € ??? nepomýlil si sa?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

alla66 Pozri príspevok
Nedoplatok 900 € ??? nepomýlil si sa?
bohužial nie-čítaš dobre-
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Stanislav 1975 Pozri príspevok
bohužial nie-čítaš dobre-
Také má niekto celoročné náklady na menší 2-izbák
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Mne prišlo vyučtovanie s preplatkom 09,29 € (280 Sk). Bol to "veľký" úspech, lebo minulý rok som mala nedoplatok takmer 10 tisíc!!!. Že vraj preto, lebo mám nízke zálohové platby. Zvýšila som ich a dosiahla som už uvedenú sumu preplatku. Na tom by nebolo nič zlé, ale okamžite, mi znížíli zálohové platby na pôvodnú sumu. O rok by ma teda čakal znovu predpokladaný nedoplatok. Napísala som žiadosť na opätovné zvýšenie na pôvodné hodnoty, ale v nemenovanej spoločnosti sú hluchí. Prišiel ďalší mesačný predpis - nezmenený. Keďže by som mala dostať do 30 dní aspoň odpoveď, ešte počkám a potom zase niečo podniknem. Pustiť sa "zapasy" s bytovými družstvami je však takmer vždy odsúdené na prehru nájomníka. Vie mi niekto poradiť ako postupovať a domáhať sa zvýšenia zálohových platieb?
0 0
Iši Iši

Iši je offline (nepripojený) Iši

aj dôchodca
Neviem, že aké máte pravidlá. U nás (SVB) si aj 50% vlastníkov platí viac, ako je predpis. Hovoria, že radšej si preberú preplatok, ako by mali doplácať po vyúčtovaní, veď banky aj tak nejaké valné úroky neplatia a tu sú prostriedky isté. V evidencii platieb to nerobí problémy. Ak by Ti platbu naviac nevrátili, tak si uváž, koľko by malo byť tak akurát a plať podľa toho, veď aj tak nevieme, či sa aj v tomto roku nebude zas niečo zvyšovať. Už aj nám prišla faktúra a spolu oznámenie, že Vodárenská spoločnosť zvýšila cenu vody cca o 4%.
Naposledy upravil Iši : 10.08.09 at 22:05 Dôvod: Doplnenie
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Áno, presne o tom to je. Každé zvýšenie ceny energií, či vody predpokladá zvýšenie zálohových platieb nájomníkov (ak nechceme nedoplatky). Ale tomu sa bytové družstvo bráni. Je vari vymáhanie nedoplatkov jednoduchšie, ako vyplatenie preplatkov?!
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Ja som síce mala preplatok 50,- €, ale od júla platím 200,- €, po prechode na euro som platila 187,- €, tak som si to sama zvýšila. Správca na to nepovedal nič. Takže tak.
Plada
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Ako si si to "sama zvýšila"? Ja som požiadala o zvýšenie a už druhý mesiac nereagjú. Posielajú mi SIPO stále rovnako ako predtým.
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

My platíme na účet v banke vytvorený správcom, nie cez SIPO, no ale telefonáty nie sú užitočné k ničomu, treba ísť osobne k správcovi a trvať na zvýšení a vyhotovení nového zálohového listu, tak som to urobila, keď sme mali ešte starého správcu.
Plada
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Nič sa nestane, ak si necháš strhávať z účtu vyššiu čiastku. V ročnom vyúčtovaní si nájdeš preplatok alebo zanedbateľný nedoplatok.
Naposledy upravil alla66 : 11.08.09 at 15:54
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Zdá sa, že som môj problém už vyriešila. Výsledok uvidím o mesiac pri novom rozpise zálohových platieb. Problém som neriešila telefonicky, ale písomne doporučenou poštou a dodnes mi ani neodpovedali.
Mimochodom, dozvedela som sa o "závratných" preplatkových sumách (až do desaťtisícov) - amozrejme, že nie konkrétne. Tak tomu už vôbec nerozumiem. Ja mám preplatok 8€ (240 Sk) a okamžite mi znižujú zálohové platby, len tak, bez konzultácie, a obrovské 20-30 tisícové preplatky u iných sú v poriadku a ponechané naďalej?????!!!!!!
0 0
Belara Belara

Belara je offline (nepripojený) Belara

Neviete mi niekto poradit, co s bytovym druzstvom, ked ma do 30.6. vyplatit preplatky, ale kazdorocne sa nemaju k cinu. Dnes je 17.8. mam preplatok vo vyske 550 Eur a ani po 2 telefonickych urgenciach peniaze nemam na ucte. Existuju nejake sankcie aj pre sro-cku? Keby ja nezaplatim, tak mi vyrubia pokutu.. a ked oni nezaplatia 2 mesiace, s tym nemozem nic robit?
Dakujem za rady

Miriam
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Belara Pozri príspevok
Neviete mi niekto poradit, co s bytovym druzstvom, ked ma do 30.6. vyplatit preplatky, ale kazdorocne sa nemaju k cinu. Dnes je 17.8. mam preplatok vo vyske 550 Eur a ani po 2 telefonickych urgenciach peniaze nemam na ucte. Existuju nejake sankcie aj pre sro-cku? Keby ja nezaplatim, tak mi vyrubia pokutu.. a ked oni nezaplatia 2 mesiace, s tym nemozem nic robit?
Dakujem za rady

Miriam
Urob si zápočet a neplať dokedy ti vystačí, však ak nepotrebuješ "kopu" prachov naraz tak ti to môže byť jedno máš predplatené

...a pre istotu požiadaj o zníženie mesačného predpisu, ak máš taký preplatok zrejme platiš zbytočne veľa.
Naposledy upravil Halli : 18.08.09 at 17:14
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Belara Pozri príspevok
Neviete mi niekto poradit, co s bytovym druzstvom, ked ma do 30.6. vyplatit preplatky, ale kazdorocne sa nemaju k cinu. Dnes je 17.8. mam preplatok vo vyske 550 Eur a ani po 2 telefonickych urgenciach peniaze nemam na ucte. Existuju nejake sankcie aj pre sro-cku? Keby ja nezaplatim, tak mi vyrubia pokutu.. a ked oni nezaplatia 2 mesiace, s tym nemozem nic robit?
Dakujem za rady

Miriam
Trocha inak. Preplatok 550 € deleno 12 mesiacov = 45,83 €. Príklad: Náklady na bývanie spolu u družstva 1 200 €. Deleno 12 mesiacov = 100 €. To znamená, že družstvo Vám predpísalo zálohové platby o 46 % vyššie ako sú náklady.

Plynári, elektrárne zálohove platby vypočítavajú s predošlého roka. Pre družstvo to platí tiež. Daňový úrad by im asi dal pochvalu.

Nie telefonicky, ale osobne treba isť k správcovi a predložiť mu, že požaduje od Vás neobjektívne mesačné zálohové platby. Požadujte zálohove platby 100 €, teda v skutočnosti jednu dvanástinu nákladov na základe minuloročného vyúčtovania . Z vlastnej iniciatívy si môžete uhrádzať 5 - 10 € naviac, ako rezervu, že budete mať na vyúčtovaní preplatok.

Tým sa vyhnete vysokým preplatkom, ktoré Vám správca každoročne zadržuje. Takže Vám zadrží 60 až 120 € a nie 550 €.

Tomu, čo Vám správca, družstvo robí každoročne treba predchádzať. A tvrdo sa dožadovať svojho práva a požadovať predpísané mesačné úhrady vo výške jednej dvanástiny podľa vyúčtovania za predošlý rok.

Ale pokiaľ máte dostatok peňazí, nič Vám nebráni družstvu, správcovi poskytovať bezúročnú pôžičku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať