Zavrieť

Porady

Zákon o cestovných náhradách - zmena sadzieb od 1.6.2008

Napriek deklarovanej zanedbateľnej inflácii sme sa dožili vyhlásenia zmeny súm stravného a náhrad za používanie súkromného motorového vozidla používaných pri výpočte náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.

O sumách stravného nájdete podrobnosti v téme http://www.porada.sk/t38433-sadzby-s...h-cestach.html

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách:

- Zbierka zákonov:

čiastka 75/2008
opatrenie MPSVaR SR číslo 181/2008
vyhlásené 24.5.2008
vyhlásené sumy sa prvýkrát použijú 1.6.2008

- sumy:

a) jednostopové motorové vozidlá a trojkolky 1,50 Sk za 1 km jazdy
b) osobné cestné motorové vozidlá 5,50 Sk za 1 km jazdy
Naposledy upravil endrju : 24.05.08 at 18:42
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Ministerstvo práce tvrdí, že osobné autá a poistenie áut výrazne zlacneli. Preto znížilo výšku náhrady o 70 halierov za každý kilometer pracovnej cesty.

http://www.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=3897771
A v ktorej krajine? Lebo na Slovensku určite nie. Keď oni považujú všelijaké akcie predajcov za zlacnenie, tak nech. Ale zatiaľ som nevidel hoci aj Fabiu lacnejšiu ako z pred roka.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ani sa nečudujem ak informácie podávané občanom sú mylné aj v médiách a periodikách. Takže to naše staré známe: Tu už nikto nikomu nič negarantuje?

Napr. článok sme s rekordom zmeny od 13.5.2008:
http://ekonomika.sme.sk/c/3897942/Zi...c-za-auto.html
Naposledy upravil Denda : 30.05.08 at 07:42
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Prišla mi odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak nie je možné zabezpečiť u sprostredkovateľa stravovacích služieb výmenu stravovacích poukážok zakúpených v predchádzajúcom období za stravovacie poukážky minimálne v hodnote 74 Sk, zamestnávateľ by mal k počtu už zakúpených poukážok nižšej hodnoty dokúpiť stravovacie poukážky takej hodnoty, aby celková hodnota dvoch tzv. gastrolístkov umožnila zamestnancovi zakúpiť si jedno hlavné jedlo v cene najmenej 74 Sk.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ako firma zabezpečujeme stravovanie zamestnacov poskytovaním stravných poukážok. Doteraz sme poskytovali stravné poukážky v hodnote Sk 67,--. Po zmene zákona o cestovných náhradach musí byť minimálna hodnota stravnej poukážky Sk 74,--. Keďže nám zostali 67-korunové stravné poukážky, môžme si dokúpiť poukážky v hodnote Sk 7,-- a tým by sme splnili podmienku minimálnej hodnoty, alebo musí zamestnanec dostať JEDNU poukážku v hodnote Sk 74,--.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

ZuzanaP Pozri príspevok
Prišla mi odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak nie je možné zabezpečiť u sprostredkovateľa stravovacích služieb výmenu stravovacích poukážok zakúpených v predchádzajúcom období za stravovacie poukážky minimálne v hodnote 74 Sk, zamestnávateľ by mal k počtu už zakúpených poukážok nižšej hodnoty dokúpiť stravovacie poukážky takej hodnoty, aby celková hodnota dvoch tzv. gastrolístkov umožnila zamestnancovi zakúpiť si jedno hlavné jedlo v cene najmenej 74 Sk.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ako firma zabezpečujeme stravovanie zamestnacov poskytovaním stravných poukážok. Doteraz sme poskytovali stravné poukážky v hodnote Sk 67,--. Po zmene zákona o cestovných náhradach musí byť minimálna hodnota stravnej poukážky Sk 74,--. Keďže nám zostali 67-korunové stravné poukážky, môžme si dokúpiť poukážky v hodnote Sk 7,-- a tým by sme splnili podmienku minimálnej hodnoty, alebo musí zamestnanec dostať JEDNU poukážku v hodnote Sk 74,--.
Posúvam.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gabi03 Pozri príspevok
Posúvam.
Príklad odpovede zodpovednej inštitúcie:

Máme zákony, potom vyhlášky, potom pravidlá, potom výnimky, nasledujú výnimky potvrdzujúce pravidlá a nakoniec výnimky z pravidiel potvrdených výnimkami....

Ak nič neplatí, pomôžte si ako môžete.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

ZuzanaP Pozri príspevok
Prišla mi odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak nie je možné zabezpečiť u sprostredkovateľa stravovacích služieb výmenu stravovacích poukážok zakúpených v predchádzajúcom období za stravovacie poukážky minimálne v hodnote 74 Sk, zamestnávateľ by mal k počtu už zakúpených poukážok nižšej hodnoty dokúpiť stravovacie poukážky takej hodnoty, aby celková hodnota dvoch tzv. gastrolístkov umožnila zamestnancovi zakúpiť si jedno hlavné jedlo v cene najmenej 74 Sk.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ako firma zabezpečujeme stravovanie zamestnacov poskytovaním stravných poukážok. Doteraz sme poskytovali stravné poukážky v hodnote Sk 67,--. Po zmene zákona o cestovných náhradach musí byť minimálna hodnota stravnej poukážky Sk 74,--. Keďže nám zostali 67-korunové stravné poukážky, môžme si dokúpiť poukážky v hodnote Sk 7,-- a tým by sme splnili podmienku minimálnej hodnoty, alebo musí zamestnanec dostať JEDNU poukážku v hodnote Sk 74,--.
Chobot Pozri príspevok
Príklad odpovede zodpovednej inštitúcie:

Máme zákony, potom vyhlášky, potom pravidlá, potom výnimky, nasledujú výnimky potvrdzujúce pravidlá a nakoniec výnimky z pravidiel potvrdených výnimkami....

Ak nič neplatí, pomôžte si ako môžete.
Tu prišlo asi k nejakému omylu, hodnota stravnej poukážky sa síce vypočíta na základe zákona o cestovných náhradách ale vychádza to zo Zákonníka práce- teda DR SR nie je zodpovednou inštitúciou na zodpovedanie otázky v takej forme ako bola položená. DR SR môže povedať že im je to jedno koľko stravných poukážok sa použije, nesmie sa však prekročiť max výška uznateľného nákladu.Dodržiavanie Zákonníka práce kontroluje Inšpektorát práce preto treba jemu adresovať otázku či stravná poukážka môže byť len jedna, dve alebo podľa uváženia zamestnávateľa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bepo Pozri príspevok
Tu prišlo asi k nejakému omylu, hodnota stravnej poukážky sa síce vypočíta na základe zákona o cestovných náhradách ale vychádza to zo Zákonníka práce- teda DR SR nie je zodpovednou inštitúciou na zodpovedanie otázky v takej forme ako bola položená. DR SR môže povedať že im je to jedno koľko stravných poukážok sa použije, nesmie sa však prekročiť max výška uznateľného nákladu.Dodržiavanie Zákonníka práce kontroluje Inšpektorát práce preto treba jemu adresovať otázku či stravná poukážka môže byť len jedna, dve alebo podľa uváženia zamestnávateľa.
Niekde inde už bolo vyjadrenie IP, že im je to tiež jedno. Ich stanovisko bolo, že môžu byť aj dve stravovacie poukážky, pokiaľ ich súčet je minimálne v tej výške, ako vyžaduje ZP, netrvali na jednej poukážke. Neviem to teraz nájsť, ale skúsim ešte pohľadať. Ak sa mi to podarí, pripojím link.
0 0
Uštván Dani Uštván Dani

Uštván Dani je offline (nepripojený) Uštván Dani

marcik Pozri príspevok
Ako čítam same super novinky, tak zo 6,20 Sk na 5,50 náhrada, a ešte aj dokladovať bloky od PHM /1.1.08/ fajn, ozaj niektorí živnostníci budu žasnúť, majú dosť čo robiť aby uživili seba a poplatili platby do fondov.
No čítam tu smé cenné vci ale uniklo mi to o dokladovani tankovania PHM?! pri uplatňovaní náhrady 5,50 Sk.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Uštván Dani Pozri príspevok
No čítam tu smé cenné vci ale uniklo mi to o dokladovani tankovania PHM?! pri uplatňovaní náhrady 5,50 Sk.
Uniklo, lebo to nie je predmetom tejto témy. O tom bolo písané v tejto téme:

http://www.porada.sk/t81236-pouzitie...vnu-cestu.html

a zdôvodňoval som to tam dosť podrobne.
0 0
Petranova01 Petranova01

Petranova01 je offline (nepripojený) Petranova01

Ahoj, prosím nemáte nejaký link na stránku, kde je vyslovene jasná zmena min. hodnoty stravného lístka zo sumy 67.- Sk na 74.- Sk? Prosím zašlite. Ďakujem
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Petranova01 Pozri príspevok
Ahoj, prosím nemáte nejaký link na stránku, kde je vyslovene jasná zmena min. hodnoty stravného lístka zo sumy 67.- Sk na 74.- Sk? Prosím zašlite. Ďakujem
Jasne hovorí o tom § 152 Zákonníka práce ods. 4.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2


(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

liba2 Pozri príspevok
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Kristína Pozri príspevok
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
Ja som toho názoru, že by bolo najlepšie ich vymeniť.
Avšak ak by si sa pohrala a pohľadala tu na porade, nájdeš príspevky, že tých stravných lístkov môže byť aj viac za deň, ak ich sumárna nominálna hodnota bude aspoň tých 74,- Sk.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Kristína Pozri príspevok
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
Čo dokúpi stravné lístky s hodnotou 4 Sk?
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Denda Pozri príspevok
Čo dokúpi stravné lístky s hodnotou 4 Sk?
Áno, že on sa nebude babrať s výmenou. Dokúpi, keď bude teraz v júni objednávať gastráče na nasledujúci štvrťrok.

Gabi03: prečítala som si fórum k tejto otázke už predtým, takže viem, že niektorí to aj takto budú riešiť.
Ale ja som radšej, keď sa predpis či legislatíva dodržuje, ako má.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Kristína Pozri príspevok
Áno, že on sa nebude babrať s výmenou. Dokúpi, keď bude teraz v júni objednávať gastráče na nasledujúci štvrťrok.
Ale ja som radšej, keď sa predpis či legislatíva dodržuje, ako má.
Ako máte v smernici riešené poskytovanie stravných lístkov, myslím časové hľadisko ( dopredu, pozadu na mesiac, štvrťrok)?
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Denda Pozri príspevok
Ako máte v smernici riešené poskytovanie stravných lístkov, myslím časové hľadisko ( dopredu, pozadu na mesiac, štvrťrok)?
dopredu na príslušný mesiac. Čiže na jún začiatkom júna + nejaké doplnky ohľadne dovolenky a neprítomnosti v práci. Lepšie by bolo pozadu, ale on to tak nechce.
Ani nechci vedieť, ako raz kupoval zubolekárske kreslo a to si myslel, že výhodne. Dozvedela som sa to až pri inventarizácii ku koncu roka. Aha, nové kreslo! Žiadna faktúra, žiadna zmluva....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kristína Pozri príspevok
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
No a v čom je problém ???
tak dokúpite, rozdáte zamestnancom a bude vybavené.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

liba2 Pozri príspevok
No a v čom je problém ???
tak dokúpite, rozdáte zamestnancom a bude vybavené.
Problém je v tom, ako dokopať pána podnikateľa k tomuto činu. Preto som vzdychala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať