Zavrieť

Porady

Zákon o cestovných náhradách - zmena sadzieb od 1.6.2008

Napriek deklarovanej zanedbateľnej inflácii sme sa dožili vyhlásenia zmeny súm stravného a náhrad za používanie súkromného motorového vozidla používaných pri výpočte náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.

O sumách stravného nájdete podrobnosti v téme http://www.porada.sk/t38433-sadzby-s...h-cestach.html

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách:

- Zbierka zákonov:

čiastka 75/2008
opatrenie MPSVaR SR číslo 181/2008
vyhlásené 24.5.2008
vyhlásené sumy sa prvýkrát použijú 1.6.2008

- sumy:

a) jednostopové motorové vozidlá a trojkolky 1,50 Sk za 1 km jazdy
b) osobné cestné motorové vozidlá 5,50 Sk za 1 km jazdy
Naposledy upravil endrju : 24.05.08 at 18:42
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Kristína Pozri príspevok
Problém je v tom, ako dokopať pána podnikateľa k tomuto činu. Preto som vzdychala.
Dokopávať menusíte, informovali ste a podnikateľ si zodpovedá. Budete riešiť situáciu v momente keď budete mať nákup stravných lístkov a ich nominálnu hodnotu celkom. Keď budete vedieť konkrétne sumu straveniek, ktoré doobjednal potom budeme riešiť situáciu. Osobne by som sa tým až tak nezaťažovala, pretože ak už bol spravený výdaj straveniek na mesiac jún spĺňam všetky podmienky zákonom stanovené.
Ak by Vám to nedalo spávať, tak hodnotu môžete doplatiť zamestnancovi aj ako finančný príspevok - doplatok cez mzdu.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Denda Pozri príspevok
Dokopávať menusíte, informovali ste a podnikateľ si zodpovedá. Budete riešiť situáciu v momente keď budete mať nákup stravných lístkov a ich nominálnu hodnotu celkom. Keď budete vedieť konkrétne sumu straveniek, ktoré doobjednal potom budeme riešiť situáciu. Osobne by som sa tým až tak nezaťažovala, pretože ak už bol spravený výdaj straveniek na mesiac jún spĺňam všetky podmienky zákonom stanovené.
Ak by Vám to nedalo spávať, tak hodnotu môžete doplatiť zamestnancovi aj ako finančný príspevok - doplatok cez mzdu.
Ďakujem.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Ak nedoplácame na SL zo sociálneho fondu a kvôli zaokrúhlovaniu - môže teda zamestnávateľ prispievať 53 Sk a zamestnanec zbytok??
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

kunkelovaa Pozri príspevok
Ak nedoplácame na SL zo sociálneho fondu a kvôli zaokrúhlovaniu - môže teda zamestnávateľ prispievať 53 Sk a zamestnanec zbytok??
1. Doplácať zo sociálneho fondu musíte, ste povinný zo zákona,
2. ZĽ môže prispievať až do výšky 53,90 Sk (z 98,- SK), čo je jeho daňový náklad, tak prečo to nevyužiť,
3. ak ZCovi strhnete nejakú zaokrúhlenú časť, tie haliere (v sumáre, nie za lístok) by som dávala do halierového vyrovnania.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kunkelovaa Pozri príspevok
Ak nedoplácame na SL zo sociálneho fondu a kvôli zaokrúhlovaniu - môže teda zamestnávateľ prispievať 53 Sk a zamestnanec zbytok??
áno - menej môže (maximum je 53,90) - ale zo SF musí - preto aspoň 1 Sk !! (pri sume 53,90 firma + 1,10 SF + 19 z-c).
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kristína Pozri príspevok
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
Reagovala som na túto zvýraznenú vetu, veď podnikateľ má záujem doplatiť 4 Sk.
Dá sa to tiež kompenzovať jedným ďalším 74 Sk lístkom, ktorý predstavuje doplatok á 4 Sk na 18 dní.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

liba2 Pozri príspevok
áno - menej môže (maximum je 53,90) - ale zo SF musí - preto aspoň 1 Sk !! (pri sume 53,90 firma + 1,10 SF + 19 z-c).
Teraz som narazil na jednu dilemu. Maximálnu hranicu máme jasne definovanú. Ale čo s minimálnym príspevkom zamestnávateľa?

Konkrétny príklad: zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo hodnote 90 SKK. Maximálne mohol prispievať 55% z 89 SKK, t.j.l 48,95 SKK.

Koľko ale bol minimálny príspevok, keď podľa ZP je to najmenej 55% z hodnoty stravy? Berie sa v tomto prípade hodnota stravy stravný lístok? Potom by musel prispievať sumou 55% z 90 = 49,50 !

Alebo keby teraz dal lístky v hodnote 100 SKK, koľko musí minimálne prispievať? 55% zo 100, alebo je limitovaný tými 55% z 98 SKK.

A mohol by prispievať len napr. sumou 50 SKK (jasné že ešte plus príspevok zo SF) na lístok v hodnote 100 SKK?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Chobot Pozri príspevok
Teraz som narazil na jednu dilemu. Maximálnu hranicu máme jasne definovanú. Ale čo s minimálnym príspevkom zamestnávateľa?

Konkrétny príklad: zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo hodnote 90 SKK. Maximálne mohol prispievať 55% z 89 SKK, t.j.l 48,95 SKK.

Koľko ale bol minimálny príspevok, keď podľa ZP je to najmenej 55% z hodnoty stravy? Berie sa v tomto prípade hodnota stravy stravný lístok? Potom by musel prispievať sumou 55% z 90 = 49,50 !

Alebo keby teraz dal lístky v hodnote 100 SKK, koľko musí minimálne prispievať? 55% zo 100, alebo je limitovaný tými 55% z 98 SKK.

A mohol by prispievať len napr. sumou 50 SKK (jasné že ešte plus príspevok zo SF) na lístok v hodnote 100 SKK?
Skoro som s tebou súhlasila, ale...
V ZP je § 152, ods. 3. ... najmenej 55% ceny jedla, najviac však do sumy stravného pri pracovnej ceste.


Čiže pri 100 Sk gastrolístku to bude 53,90 aj zo zákona, aj daňovo uznané, plus SF, prípadne plus ďalší príspevok daňovo neuznaný, plus doplatenie ZCom.

Príspevok < a zároveň = 53,90.
Správne?
Naposledy upravil Gabi03 : 02.06.08 at 12:40 Dôvod: doplnenie
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Chobot Pozri príspevok
Teraz som narazil na jednu dilemu. Maximálnu hranicu máme jasne definovanú. Ale čo s minimálnym príspevkom zamestnávateľa?

Konkrétny príklad: zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo hodnote 90 SKK. Maximálne mohol prispievať 55% z 89 SKK, t.j.l 48,95 SKK.

Koľko ale bol minimálny príspevok, keď podľa ZP je to najmenej 55% z hodnoty stravy? Berie sa v tomto prípade hodnota stravy stravný lístok? Potom by musel prispievať sumou 55% z 90 = 49,50 !

Alebo keby teraz dal lístky v hodnote 100 SKK, koľko musí minimálne prispievať? 55% zo 100, alebo je limitovaný tými 55% z 98 SKK.

A mohol by prispievať len napr. sumou 50 SKK (jasné že ešte plus príspevok zo SF) na lístok v hodnote 100 SKK?
Maximálne môžem prispievať koľko chcem - musím dodržať najmenej podľa Zákonníka práce a maximálne mi len Zákon o dani z príjmov definuje daňový výdavok. Čiže ja môžem mať príspevok zamestnávateľa aj 100,- Sk ak mám napr. stravovacie poukážky v hodnote 130,- Sk, ale daňovo uznané len 53,90 Sk.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Denda Pozri príspevok
Maximálne môžem prispievať koľko chcem - musím dodržať najmenej podľa Zákonníka práce a maximálne mi len Zákon o dani z príjmov definuje daňový výdavok. Čiže ja môžem mať príspevok zamestnávateľa aj 100,- Sk ak mám napr. stravovacie poukážky v hodnote 130,- Sk, ale daňovo uznané len 53,90 Sk.
Nesúhlasím.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Gabi03 Pozri príspevok
Nesúhlasím.
S čím?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Denda Pozri príspevok
S čím?
S maximálnou hranicou, podľa ZP. Tiež ma to nenapadlo, pokiaľ som si na Chobotov popud nepozrela ZP, § 152, ods. 3.

Tak diskutujme ...
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Nejak sa neviem dopátrať, kde je určené, že "musím" prispievať zo SF na stravné lístky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gabi03 Pozri príspevok
S maximálnou hranicou, podľa ZP. Tiež ma to nenapadlo, pokiaľ som si na Chobotov popud nepozrela ZP, § 152, ods. 3.

Tak diskutujme ...
S maximálnou hranicou nemám problém. Tá je fakticky neobmedzená, akurát daňovo uznaná je len do určitej výšky.

Čo mňa trápi, je minimálny príspevok. Napr. pri 100 SKK lístku koľko je minimum, čo musí zamestnávateľ prispievať?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Chobot Pozri príspevok
S maximálnou hranicou nemám problém. Tá je fakticky neobmedzená, akurát daňovo uznaná je len do určitej výšky.

Čo mňa trápi, je minimálny príspevok. Napr. pri 100 SKK lístku koľko je minimum, čo musí zamestnávateľ prispievať?
To je to o čom hovorím, aby si zamestnanec nenárokoval na minimálny príspevok od zametnávateľa, preto je tam hranica v ZP a najviac t.j. 55% z 98,- Sk= 53,90 Sk. Takto by si mohol automaticky požadovať 55 Sk a to nie je pravda. Je to na dobrej vôli zamestnávateľa a jeho sociálnej politiky.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Chobot Pozri príspevok
S maximálnou hranicou nemám problém. Tá je fakticky neobmedzená, akurát daňovo uznaná je len do určitej výšky.

Čo mňa trápi, je minimálny príspevok. Napr. pri 100 SKK lístku koľko je minimum, čo musí zamestnávateľ prispievať?
Ako nemáš problém s maximálnou?!
Predsa podľa ods. 3) "Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu."

Viem, že je to hranie so slovíčkami, ale to som citovala zákon.
Čiže podľa tohto by mi pri tých 100 Sk vychádzalo minimum 55 Sk, najviac však do 53,90, čiže len tých 53,90 Sk.
Tak sa hádajte so mnou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Denda Pozri príspevok
To je to o čom hovorím, aby si zamestnanec nenárokoval na minimálny príspevok od zametnávateľa, preto je tam hranica v ZP a najviac t.j. 55% z 98,- Sk= 53,90 Sk. Takto by si mohol automaticky požadovať 55 Sk a to nie je pravda. Je to na dobrej vôli zamestnávateľa a jeho sociálnej politiky.
Takže podľa tohto vyjadrenia by sa zamestnávateľ mohol rozhodnúť, že bude dávať 100 SKK lístky, na ktoré bude prispievať on sumou 38,- SKK + 2 SKK zo SF a zamestnanec 60 SKK?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gabi03 Pozri príspevok


Čiže podľa tohto by mi pri tých 100 Sk vychádzalo minimum 55 Sk, najviac však do 53,90, čiže len tých 53,90 Sk.
No a presne o to mi ide. čiže je to situácia, keď podľa zákona je to minimálne 55 a maximálne 53,90. čiže logický paradox!

Na jednej strane musí poskytnúť minimálne 55 SKK, ale na druhej strane nemôže poskytnúť viac ako 53,90!
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Chobot Pozri príspevok
Takže podľa tohto vyjadrenia by sa zamestnávateľ mohol rozhodnúť, že bude dávať 100 SKK lístky, na ktoré bude prispievať on sumou 38,- SKK + 2 SKK zo SF a zamestnanec 60 SKK?
Chobot najmenej 40,70 Sk a najviac je v tej vete podľa Zákonníka práce 53,90 Sk, ale z hľadiska ostatného príspevku, ktorý mi nikto nezakazuje, len daň z príjmu limituje.
Naposledy upravil Denda : 02.06.08 at 13:20 Dôvod: úpravy hodnoty najmenej
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Chobot Pozri príspevok
No a presne o to ide. čiže je to situácia, keď podľa zákona je to minimálne 55 a maximálne 53,90. čiže logický paradox!

Na jednej strane musí poskytnúť minimálne 55 SKK, ale na druhej strane nemôže poskytnúť viac ako 53,90!
Treba poskytovať lístky v max hodnte podľa cestovného.
Alebo ak to bude viac, tak poskytovať príspevok od ZĽ nad rámec ZP. A vybavené.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať