Zavrieť

Porady

Zákon o cestovných náhradách - zmena sadzieb od 1.6.2008

Napriek deklarovanej zanedbateľnej inflácii sme sa dožili vyhlásenia zmeny súm stravného a náhrad za používanie súkromného motorového vozidla používaných pri výpočte náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.

O sumách stravného nájdete podrobnosti v téme http://www.porada.sk/t38433-sadzby-s...h-cestach.html

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách:

- Zbierka zákonov:

čiastka 75/2008
opatrenie MPSVaR SR číslo 181/2008
vyhlásené 24.5.2008
vyhlásené sumy sa prvýkrát použijú 1.6.2008

- sumy:

a) jednostopové motorové vozidlá a trojkolky 1,50 Sk za 1 km jazdy
b) osobné cestné motorové vozidlá 5,50 Sk za 1 km jazdy
Naposledy upravil endrju : 24.05.08 at 18:42
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Najmenšia hodnota stravovacej poukážky je 75% z 98 Sk čo je zaokrúhlene 74 SK a najmenej sa prispieva 55 % z 74 SK čo je 40,70 Sk, maximálny daňovo uznaný príspevok je 55% z 98 SK čo je 53,90 Sk - takže daňovo uznané je od 40,70 po 53,90, nad touto sumou sa môže prispieť ale nie ako daňovo uznaný náklad.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Denda Pozri príspevok
Chobot najmenej a najviac je v tej vete podľa Zákonníka práce 53,90 Sk, ale z hľadiska ostatného príspevku, ktorý mi nikto nezakazuje, len daň z príjmu limituje.
Prečo je najmenej 53,90? Keď sa tam hovorí, že ň

"Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla"

a cena jedla (stravnej poukážky) je 100 SKK, preto najmenej by mal prispievať sumou 55 SKK. Aspoň mne to tak vychádza.

Ja som tiež za nižšiu hodnotu poukážky, lebo všetko čo je nad 98 SKK sa vlastne zvyšuje pre zamestnanca (zamestnanec zaplatí za lístok viac).

Len doteraz sme mali lístky v hodnote 90 SKK a teraz sa uvažuje ich zvýšiť na 98 SKK (a možno až an 100 SKK). Podľa mňa by bolo výhodnejšie ponechať 90 SKK a zvýšiť príspevok zamestnávateľa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bepo Pozri príspevok
Najmenšia hodnota stravovacej poukážky je 75% z 98 Sk čo je zaokrúhlene 74 SK a najmenej sa prispieva 55 % z 74 SK čo je 40,70 Sk, maximálny daňovo uznaný príspevok je 55% z 98 SK čo je 53,90 Sk - takže daňovo uznané je od 40,70 po 53,90, nad touto sumou sa môže prispieť ale nie ako daňovo uznaný náklad.
Ďalší názor, takže to znenie ZP o stravovaní nie je tak jednoznačné. Aj takto som uvažoval, len som nenašiel argumenty, prečo je to minimum 40,70 SKK. Bolo by to logické, že musí prispievať najmenej 55% z taktj poukážky, ktorej najmenšia hodnota je daná zákonom, ale nevyplýva to jednoznačne.

Tiež som chcel takto argumentovať nadriadeným, ale nevedel som sa oprieť o konkrétne ustanovenie.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Chobot upravila som bol preklep sumy najmenej, ale bavilo sme sa ak si pamätám o sume maximálne

Záver: stalo, že si zamestnanec automaticky nárokoval na čiastku vyššiu ako 53,90 len z výpočtu 55% stravovacej poukážky. Takže ja hovorím, že je priamy nárok z hodnoty ceny jedla (stravovacej poukážky ) maximálne 53,90 a dobrovoľný zamestnávateľa od sumy 53,90 nahor koľko chcem. Len pozor na bezodplatné plnenia
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Chobot Pozri príspevok
Prečo je najmenej 53,90? Keď sa tam hovorí, že ň

"Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla"

a cena jedla (stravnej poukážky) je 100 SKK, preto najmenej by mal prispievať sumou 55 SKK. Aspoň mne to tak vychádza.

Ja som tiež za nižšiu hodnotu poukážky, lebo všetko čo je nad 98 SKK sa vlastne zvyšuje pre zamestnanca (zamestnanec zaplatí za lístok viac).

Len doteraz sme mali lístky v hodnote 90 SKK a teraz sa uvažuje ich zvýšiť na 98 SKK (a možno až an 100 SKK). Podľa mňa by bolo výhodnejšie ponechať 90 SKK a zvýšiť príspevok zamestnávateľa.
Nie je to tak, najmenší príspevok zamestnávateľa podľa Zákonníka práce v prípade, že máte stanovenú 100,- Sk cenu jedla (stravovaciu poukážku) je 53,90 Sk. Ak Vám prispeje viac je to pre neho nedaňový výdavok, menej Vám ako 53,90 prispieť nemôže.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

liba2 Pozri príspevok
Reagovala som na túto zvýraznenú vetu, veď podnikateľ má záujem doplatiť 4 Sk.
Dá sa to tiež kompenzovať jedným ďalším 74 Sk lístkom, ktorý predstavuje doplatok á 4 Sk na 18 dní.
Aha, to mi nenapadlo.
Uvidím, či vymení tie lístky alebo ako sa dohodne so spoločnosťou. Zajtra budem vedieť.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

kunkelovaa Pozri príspevok
Nejak sa neviem dopátrať, kde je určené, že "musím" prispievať zo SF na stravné lístky.
????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kunkelovaa Pozri príspevok
????
Vyplýva to z 2 zákonov -

ZP § 152 ods. 3:


(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.


A tým osobitným predpisom je Zákon o sociálnom fonde § 7:

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) ....



Čiže vyslovene nie je uvedené, že musí poskytovať, ale že poskytuje. Niekto si to môže vysvetliť, že je povinný, mne sa zdá, že z toho vyplýva, že je to na rozhodnutí zamestnávateľa, lebo zákon o soc. fonde nedáva vyslovene povinnosť prispievať.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Preto v tom "vŕtam", lebo tiež sa mi to nezdá byť jednoznačné. Snáď je správne, keď máme v smernici určené, na čo sa SF využíva a príspevok na SL tam nie je. Minulý týždeň som bola na školení o SF, nič sa tam o povinnosti prispievať na stravu nehovorilo. Pekný večer.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kunkelovaa Pozri príspevok
Preto v tom "vŕtam", lebo tiež sa mi to nezdá byť jednoznačné. Snáď je správne, keď máme v smernici určené, na čo sa SF využíva a príspevok na SL tam nie je. Minulý týždeň som bola na školení o SF, nič sa tam o povinnosti prispievať na stravu nehovorilo. Pekný večer.
Neposkytnutie resp. poskytnutie a v akej výške by malo byť predmetom kolektívneho vyjednávania.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Chobot Pozri príspevok
Neposkytnutie resp. poskytnutie a v akej výške by malo byť predmetom kolektívneho vyjednávania.
Ale v "starom" zákone o SF tá povinnosť bola :

Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a)

-------
Veronika
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

kunkelovaa Pozri príspevok
Preto v tom "vŕtam", lebo tiež sa mi to nezdá byť jednoznačné. Snáď je správne, keď máme v smernici určené, na čo sa SF využíva a príspevok na SL tam nie je. Minulý týždeň som bola na školení o SF, nič sa tam o povinnosti prispievať na stravu nehovorilo. Pekný večer.
Akože nie je a §7 Zákona o sociálnom fonde?
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi príslušným odborovým orgánom a zamestnávateľom; celková suma prostriedkov fondu použitých na tieto účely nesmie prekročiť 0, 05 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1. Ak sa prostriedky fondu dohodnuté v kolektívnej zmluve na účely podľa prvej vety v bežnom roku nevyčerpajú v dohodnutej sume, nevyčerpaná časť týchto prostriedkov môže byť použitá v nasledujúcom kalendárnom roku.

(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.

(6) Zamestnávateľ je povinný poskytovať príspevok podľa odseku 5 najneskôr v termíne určenom na výplatu mzdy alebo platu po preukázaní nároku zamestnanca na príspevok a viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 5.

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
0 0
Nora963 Nora963

Nora963 je offline (nepripojený) Nora963

Prosím, odkiaľ viete, že nové sadzby cestovných náhrad sú platné od 1.6.2008 a nie vyhlásením opatrenia č.180,181/2008 Z.z. z 13.5.2008.V opatrení sa uvádza, že je účinné dňom vyhlásenia. Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nora963 Pozri príspevok
Prosím, odkiaľ viete, že nové sadzby cestovných náhrad sú platné od 1.6.2008 a nie vyhlásením opatrenia č.180,181/2008 Z.z. z 13.5.2008.V opatrení sa uvádza, že je účinné dňom vyhlásenia. Ďakujem za skorú odpoveď.
Ak nechceš používať vyhľadávanie, prečítala si si aspoň príspevky v tejto téme ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Denda Pozri príspevok
Akože nie je a §7 Zákona o sociálnom fonde?
Súhlasím, ale od 1.1.2008 už to nie je zo zákona o SF povinné.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Denda Pozri príspevok
Akože nie je a §7 Zákona o sociálnom fonde?
V§ 7 nie je vyslovene povinnosť. Je tam že "poskytuje" a následne vymenované, na čo všetko sa využíva soc. fond, ale nie že sa musíš na to všetko poskytnúť. Potom by bol povinný poskytovať nielen bod a), ale aj ostatné body. A nie všetky tie pôžitky sa zo SF vyplácajú.

Osobitne o tom hovorí ods. 4, že použitie sa dohaduje so zástupcami zamestnancov alebo v internom predpise.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

veronikasad Pozri príspevok
Ale v "starom" zákone o SF tá povinnosť bola :

Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a)

-------
Veronika
Áno, toto platilo do 31.12.2007.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Chobot Pozri príspevok
V§ 7 nie je vyslovene povinnosť. Je tam že "poskytuje" a následne vymenované, na čo všetko sa využíva soc. fond, ale nie že sa musíš na to všetko poskytnúť. Potom by bol povinný poskytovať nielen bod a), ale aj ostatné body. A nie všetky tie pôžitky sa zo SF vyplácajú.

Osobitne o tom hovorí ods. 4, že použitie sa dohaduje so zástupcami zamestnancov alebo v internom predpise.
Asi sme sa nepochopili
V §7 ods.4 sa myslí vnútorným predpisom ak nie je odborová organizácia, smernica. Smernica je v tomto prípade povinná a pre zamestnávateľa záväzná. Ak si neurčí príspevok na stravovanie tak neprispieva.
0 0
Zeleňak Zeleňak

Zeleňak je offline (nepripojený) Zeleňak

Chcel by som sa opýtať odkiaľ máte informáciu , že uvedené zvýšenie stravného platí od 1. 6. 2008. Ja mám informáciu, že stravné platí už od 24. 5. 2008
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať