Zavrieť

Porady

vyuctovanie nakladov za byt

Do akeho terminu ma OSBD za povinnost dorucit vlastnikovy bytu rocne vyuctovanie nakladov a co v pripade ak tak neurobi?
hombre
Usporiadat
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Orim Pozri príspevok
Prečo by sa nemal robiť prepočet? Meradlo síce vyhovuje ale vyhovujú aj ostatné. U všetkých je odchylka povedzme + - 5% vrátane toho posledného ktoré bolo preskúšané a má na to "papier". Tie ostatné majú tiež "papier" u SV na 6 rokov a u TUV 4 roky od ich namontovania.
Zatiaľ nevieme, či vodomer bol na úradnom preskúšaní v zmysle Zák.142/2000, § 19 ods.5 a 6. alebo nie.
Ja som mal na mysli ten jeden, údajne nie dobrý vodomer.
Tie ostatné sú OK.
Ak v protokole budú uvedené tri odchýlky (pri Qmin, Qn a Qt) a len jedna z nich nebude v požadovanej tolerancii, tak výsledok bude nevyhovel a teda meradlo nesplňa požiadavku určeného meradla a nemôže byť použité v obchodnom styku. Je jedno či neistota (odchýlka) bude + alebo -.
A prečo si myslím, že by nebolo správne použiť indikovaný údaj meradla? No pretože nevieme v akom režime bol indikovaný údaj (koľko pri minimálnom prietoku, nominálnom alebo pri tom treťom- neviem presný názov).
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

GABRIELA Pozri príspevok
Toto vyúčtovanie som dostala včera od kámošky s vysvetlením, že všetci v dome majú nedoplatky, lebo nejakému MUDR. meral zlý marač vody, a tak jeho spotrebu rozpočítali všetkým.
.....a zbytok vody p.MUdr. aj ako pokutu za to že si nekontroluje merač, príp.svoju sporebu priebežne
A kto zistil že MUDr. má zly vodomer?
To že je vodomer vadný môže potvrdiť iba vyššie spomínaný "Protokol" a nikto iný.
Ale pokutu pre MUDr. by som neodporúčal..........
Naposledy upravil Julian : 08.06.08 at 20:03
0 0
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

GABRIELA Pozri príspevok
Pokiaľ má vlastník bytu merač vody v byte pokazený, ale tak že ten merač meria viac ako vraj minie, akým spôsobom kľúčom sa voda v dome vyúčtuje? Merač bol asi preskúšaný a potvrdená vada.
Ja som sa s takto pokazeným meračom ešte nestretla, ale asi môže byť.
Včera som prešla zákon 442/2002 a vyhlášku 397/2003 ,650/2007 ale nikde som odpoveď nenašla.
Ako byste to riešili?

Ešte doplním, že vo vyúčtovaní za rok
2004 bol koeficient 1,135,
2005 bol koef. 1,273
2006 1,0891
2007 1,228

Ďakujem
Keď sa zistí preukázateľne vadný merač, určuje sa spotreba vody odhadom, podľa spotrieb predchádzajúcich rokov. Štatisticky vychádza v bytoch každoročne tá istá spotreba vody. Ten kto vodou plytvá, robí to opakovane. To isté platí aj o šetrení. Odhad je pomerne presný, +- 2 kubíky. Horšie by to bolo, keby bol nový majiteľ bytu alebo menil sa počet obyvateľov bytu.
S pozdravom
Alena
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja som sa neozvala, lebo nejaké relevantné podklady o tom či bol merač preslúšaný v skúšobni, s akým výsledkom, a ako sa rozhodli prípadnú nadspotrebu rozúčtovať, budem vedieť asi až 13-16.6.2008. Určite sa ozvem, ak budem vedieť viac.
Ďakujem zatiaľ za názory.
0 0
Kavoc Kavoc

Kavoc je offline (nepripojený) Kavoc

Mám otazku ohľadne vyučtovania za celý rok. Jedná sa mi o problém zaplatených záloh. Pri vyučtovaní nám počítajú platby podľa reálne zaplateného nájomného( ktoré dobrovolne platím vyššie ako predpis) ale za január a december počítajú len predpísané nájomné.(nižšie) Takže za tieto dva mesiace prídem o rozdiel o ktorý platím viac oproti predpisu.
Nikde som vo vyučtovaní ten rozdiel za januar a december nenašiel.
Na BD mi to zatial nevysvetlili i ked som im tvrdil že je to chyba. Majú taký program a hotovo. Podľa nich je všetko OK. Vie niekdo poradiť ako na nich?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Verím, že sa dokážeš vo vyúčtovaní ako tak orientovať, takže máš dôkladne preverenú výšku zaplatených záloh. Ak Ti nesedia so stavom uvedeným vo vyúčtovaní, mal by si podať písomnú!reklamáciu, keďže ústne si neúspešný. Správca musí vychádzať zo skutkového stavu a nie predpísaného. Skús sa ho opýtať, ako by sa tváril, keby si mu rozúčtoval náklady podľa predpisu, ktorý znel napr. 2500 Sk a nie podľa zaplatených záloh, ktoré platil napr. vo výške 5500 Sk. Každopádne ak chceš dosiahnuť úspech zachovaj chladnú hlavu, potlač emócie a snaž sa so správcom dohodnúť. A ak sa budú stále vyhovárať na program, či iné pseudoproblémy je najvyšší čas pouvažovať nad novým správcom alebo založiť SVB. Nespomenul si či si nájomník alebo vlastník. Ale usudzujem, že vlastník aj keď spomínaš "nájomné". Predpis záloh a nájomné sú dve odlišné veci. Podľa toho som Ti aj napísal odpoveď. Takže trpezlivosť pri jednaní a dohadovaní sa.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Kavoc Pozri príspevok
Mám otazku ohľadne vyučtovania za celý rok. Jedná sa mi o problém zaplatených záloh. Pri vyučtovaní nám počítajú platby podľa reálne zaplateného nájomného( ktoré dobrovolne platím vyššie ako predpis) ale za január a december počítajú len predpísané nájomné.(nižšie) Takže za tieto dva mesiace prídem o rozdiel o ktorý platím viac oproti predpisu.
Nikde som vo vyučtovaní ten rozdiel za januar a december nenašiel.
Na BD mi to zatial nevysvetlili i ked som im tvrdil že je to chyba. Majú taký program a hotovo. Podľa nich je všetko OK. Vie niekdo poradiť ako na nich?
Číslo nepustí spočítaj zálohy a výdaje a uvidíš rozdiel a pekne prehľadne po mesiacoch za celý rok.
0 0
NoPl NoPl

NoPl je offline (nepripojený) NoPl

A dokedy je povinny spravca VYplatit nedoplatok?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

NoPl Pozri príspevok
A dokedy je povinny spravca VYplatit nedoplatok?
Máš hádam na mysli preplatok? Nedoplatok doplácajú vlastníci bytov.

Presný termín na výplatu preplatku nie je daný, mal by byť čo najskôr po vyúčtovaní. Ak však správca nemá na účte domu peniaze (veľa neplatičov), tak sa môže stať, že nevyplatí ani po roku.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Mal by aj tu platiť termín do 30 dní od obdržania vyúčtovania , avšak ak nie sú . peniaze na účte, tak nie je z čoho, ako písal Chobot a svojar
0 0
NoPl NoPl

NoPl je offline (nepripojený) NoPl

Ano, mal som na mysli preplatok, ospravednlnujem sa.

Pytal som sa pretoze minuly rok vsade v TV rozpravali o novom zakone, podla ktoreho do 31.5. ma byt dorucene nielen vyuctovanie, ale aj peniaze by mali byt na uctoch. Tento rok uz mal byt tento zakon v platnosti.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

NoPl Pozri príspevok
Ano, mal som na mysli preplatok, ospravednlnujem sa.

Pytal som sa pretoze minuly rok vsade v TV rozpravali o novom zakone, podla ktoreho do 31.5. ma byt dorucene nielen vyuctovanie, ale aj peniaze by mali byt na uctoch. Tento rok uz mal byt tento zakon v platnosti.
Žiadny zákon ti nemôže zaručiť peniaze na účte. Kto by ti dal tie peniaze, pokiaľ ako objekt z dôvodu vysokého nedoplatku žiadne peniaze nemáte?

Vyúčtovanie áno, to je povinný dať ti správca do 31.5. Ale nie peniaze.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nemáte náhodou dohodnuté, že preplatok si môžete odpočítať z nasledujúcich mesačných záloh? Je to celkom bežné.
0 0
NoPl NoPl

NoPl je offline (nepripojený) NoPl

Nie take nieco nemame dohodnute, a ani si to neviem realne predstavit, kedze platim z uctu trvalym prikazom.

A k tomu zakonu, ze mi nemoze zarucit peniaze na ucte... Je mi to troska divne, tzn. ak spravca nevie hospodarit s peniazmi, tak uz ich neuvidim? Platia tu snad nejake ine zakony ako pre klasicke firmy? Ak ako firma niekde nieco nezaplatim, tak standartne bezia uroky za zmeskanu platbu....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

NoPl Pozri príspevok
Nie take nieco nemame dohodnute, a ani si to neviem realne predstavit, kedze platim z uctu trvalym prikazom.

A k tomu zakonu, ze mi nemoze zarucit peniaze na ucte... Je mi to troska divne, tzn. ak spravca nevie hospodarit s peniazmi, tak uz ich neuvidim? Platia tu snad nejake ine zakony ako pre klasicke firmy? Ak ako firma niekde nieco nezaplatim, tak standartne bezia uroky za zmeskanu platbu....
Trochu si to pletieš, správca hospodári len s tými peniazmi, ktoré mu zaplatia vlastníci.

Pokiaľ vlastníci neplatia, vzniká pre bytový dom nedostatok peňazí. Správca nie je povinný tento nedostatok dotovať vlastnými peniazmi. Áno, je povinný urgovať neplatičov, dávať vysoké dlhy na exekúciu, ale to je na dlhé lakte. Môže ubehnúť rok, dva, tri aj viac. Zatiaľ ako vlastníci nemáte peniaze a tí čo platia, vlastne požičiavajú tým, čo neplatia. S tým správca viac nenarobí.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Peniaze na účte sú vlastníctvom vlastníkov, slúžia na uhrádzanie faktúr za všetky dodané energie do bytového domu. S peniazmi hospodária vlasníci domu tým, že pravidelne uhrádzajú predpísané platby a šetria energiami a nepoškodzujú spoločné zariadenia a časti domu.
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

ahojte poradáci,

v tomto roku bola (aspon v Bratislave) v mesiaci april zaslaná správcom "dodatocna faktura" za teplo. Islo o to, ze az vtedy BAT-ka vrátila nejake preplatky za rok 2007.
Ako to maju zúctovat v uctovnictve SVB, ked do podania danoveho priznania o takejto fakture este nevedeli ale - kedze vyuctovanie pre vlastnikov bytov a NP sa robilo do 31.5.2008 - tam sa to vyuctovalo.
Ako to riesite?
0 0
Iši Iši

Iši je offline (nepripojený) Iši

aj dôchodca
Vyúčtovanie za teplo nie je predmetom zdaňovania, ale sa týka len a len nájomníkov a ich vzťahu ku správcovi. Keď ide o značnú sumu, može sa vlastníkom vrátiť, prípadne sa môže zahrnúť ako ďalšia položka do vyúčtovania za rok 2008, alebo po súhlase vlastníkov previesť do FO.
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

dakujem za odpoved,
ide o to, ze rozuctovanych nakladov bolo tym padom viac ako bolo zauctovanych faktur do podania DP o tie faktury, ktore prisli v aprili ako dobropisy.
Vsetkym prajem pekny vikend.
0 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

najviac rozdielov vznikne pri rozpocitavani tepla a dalsia vec su mesacne zalohove platby
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať