Zavrieť

Porady

Súkromné auto na služobné účely

Zdravím všetkých ,
rád by som sa poradil a zistil či má niekto podobý "problém". Pracujem vo firme (s.r.o.) a používam súkromné auto na služobné účely. Aké účtovné povinnosti prípadne odvody alebo iné výdavky mi z toho vyplývajú. Aby to nebolo také jednoduché, nie som majiteľom auta - auto patrí príbuznému na dôchodku. Nevzniknú jemu z toho nejaké povinnosti ?

Ospravedlňujem sa ale som svojím zameraním vzdialený ekonomike - možno ani tento dotaz sem nepatrí ale nevedel som kam ho zaradiť.

Ďakujem dopredu za odpovede a informácie
Usporiadat
fisch fisch

fisch je offline (nepripojený) fisch

zamako Pozri príspevok
Daň z MV naozaj neplatí nikto...ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cest. náhradách za použitie MV, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, zamestnávateľ nespĺňa podmienku daňovníka dane z MV a nemusí podať DP za rok 2009 a teda ani platiť daň!
srdečná vďaka :-)
0 0
wasko wasko

wasko je offline (nepripojený) wasko

Prosím vedel by mi niekto poradiť?
Jedná sa o to že konateľ s.r.o, ktorý nie je zamestnancom firmy používa svoje osobné auto na pracovné cesty. Auto nie je majetkom firmy. Firma účtuje v podvojnom účt. a použ. program Pohodu kde rozpíše jazdy. Firma vypláca konateľovi základnú náhradu + náhradu za PHM podľa prejazdených km.
Moja otázka je:
Musí mať konateľ a s.r.o. uzavretú dohodu o používaní motor.voz.na prac.cesty? Ak áno musí byť táto dohoda uzavretá vždy na konkrétnu prac.cestu alebo to môže byť zovšeobecnené na rok.Pýtam sa preto lebo som tu našla vzor dohody len na konkrétnu prac. cestu.
Musia byť vypisované aj cestovné príkazy alebo stačí tá kniha jázd ktorá obsahuje:
odchod-príchod, čas,účel,km prejazdené,cena PHM v čase tankovania,náhrada, náhrada za PHM, náhrada za km,uplatniteľná náhrada.??? Konateľ má tých pracovných ciest dosť veľa a neviem si predstaviť na každú prac.cestu robiť cest.príkaz alebo dohodu o použití vozidla.

Vopred ďakujem za každú pomoc
Naposledy upravil wasko : 06.02.10 at 06:56
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

Dohoda o použití súkromného vozidla konateľa, alebo zamestnanca je dokument, v ktorom spoločnosť písomne deklaruje súhlas s použitím vozidla na služobné účely - na pracovné cesty, buď jednorazovo alebo na počas určeného obdobia ( polrok, rok, príp. na dobu neurčitú). Určite v nej máte dohodnuté aj podmienky, za ktoré budete zamestnancovi, či konateľovi náhrady na pracovné cesty poskytovať. Keďže táto dohoda neslúži ako doklad na zúčtovanie pracovnej cesty, konateľ musí mesačne predložiť vyúčtovanie všetkých pracovných ciest, v ktorej musí uviesť základné údaje pre výpočet cestovných náhrad (t.j. popis - miesto, účel pracovnej cesty, počet najazdených km, bloček o nákupe PHL (kvôli informácii o cene), ... atď. Toto vyúčtovanie je účtovným interným dokladom, ktorý nevyhnutne potrebujete k vyplateniu cestovných náhrad. Cestovný príkaz na jednotlivú pracovnú cestu nepotrebujete - v dohode o použití súkromného vozidla organizácia dáva súhlas na všetky pracovné cesty, ktoré konateľ, či zamestnanec počas dohodnutého obdobia bude vykonávať. Cestovný príkaz má význam pri jednorazovom vyslaní zamestnanca na pracovnú cestu. V tejto súvislosti pripomínam, že spoločnosť má povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel aj za vozidlo, ktoré nemá v obchodnom majektu, ale ho využíva za účelom dosahovania zisku, t.j. podnikania.

Alena
0 0
wasko wasko

wasko je offline (nepripojený) wasko

Ďakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.Daň z motorových vozidiel má firma už zaplatenú ale ďakujem za pripomienku.
0 0
matisova matisova

matisova je offline (nepripojený) matisova

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať. Som SZČO, mám požičané auto od manžela /dohoda /, zaplatená daň z MV. Aké náklady si môžem dať do účtovníctva v súvislosti s používaním auta? Ďakujem.
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
Do nákladov môžu ísť výdavky na benzín a amortizácia 0,183 na km, pokiaľ je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

A čo tak použiť súkromné auto na účely podnikania ,

no z vlastnou dotáciou na PHL bez možnosti refundácie ?
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

Dobrý deň!
Je daň z motorových vozidiel platená zamestnávateľom za zamestnancove auto daňovým nákladom spoločnosti? Prosím o odpoveď. Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
myma Pozri príspevok
Dobrý deň!
Je daň z motorových vozidiel platená zamestnávateľom za zamestnancove auto daňovým nákladom spoločnosti? Prosím o odpoveď. Ďakujem.
Jednoznačne. Veď daňová povinnosť na MV zamestnanca vzniká vtedy, ak zamestnanec svoje auto použije pre účely firmy.
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

Ďakujem za odpoveď.
0 0
tobu tobu

tobu je offline (nepripojený) tobu

Ahojte. Nie je mi aj po precitani diskusii stale jasne nasledovne.

Som konatelom s.r.o. (nie zamestnancom). Uzivam vozidlo vo vlastnictve mojej mamy. Mozem vozidlo pouzit na sluzobne ucely firmy a dat si vyuctovat PHM a pausalnu nahradu(amortizaciu) ?

Ako ano, co mi je potrebne?
1. Uzavreta dohoda medzi mamou a mnou, moze byt ustna?
2. Uzavreta zmluva medzi s.r.o. a mnou
3. Kniha jazd, cestne prikazy

Diky za rady resp. upresnenia.
0 0
jeny9999 jeny9999

jeny9999 je offline (nepripojený) jeny9999

PROSIM!

Zamestnanec pouziva na cestu do prace sukromne auto.
Firma mu chce preplacat naftu/benzin.
Ako to ovplyvnuje Firmu z pohladu dane? Je to tax free?
Existuje nejaky limit?

Pekne prosim o odpoved,
Vrela vdaka
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
jeny9999 Pozri príspevok
PROSIM!

Zamestnanec pouziva na cestu do prace sukromne auto.
Firma mu chce preplacat naftu/benzin.
Ako to ovplyvnuje Firmu z pohladu dane? Je to tax free?
Existuje nejaky limit?

Pekne prosim o odpoved,
Vrela vdaka
http://www.porada.sk/t132772-surne-c...ml#post1309401
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

jeny9999 Pozri príspevok
PROSIM!

Zamestnanec pouziva na cestu do prace sukromne auto.
Firma mu chce preplacat naftu/benzin.
Ako to ovplyvnuje Firmu z pohladu dane? Je to tax free?
Existuje nejaky limit?

Pekne prosim o odpoved,
Vrela vdaka
Je to možné, ale jedná sa o položku nad zákonom stanovený rozsah.
V takom prípade je to pre zamestnanca príjem a pre zamestnávateľa je to nedaňový náklad.
0 0
sophya sophya

sophya je offline (nepripojený) sophya

Neviem celkom ako sa tu mam nieco spytat...
Mam taky problem - mame zamestnanca, ktory nema svoje auto (kupi v priebehu dvoch mesiacov) a tak chodi na sluzobky bratovym. Ale na toto auto mu predpokladam cestaky pisat nemozem. Sluzobne auto mu dat nemozme, lebo je obsadene, ale iny zo zamestnancov by mu mohol pozicat svoje sukromne (je ochotny), mohla by som teda pisat cestaky zamestnancovi A, pricom by jazdil sukromnym vozidlom zamestnanca B?
Lebo v §7 zakona o cestovnych nahradach nie je vyslovene napisane, ze to musi byt vozidlo zamestnanca A, ak mu chcem preplacat cestovne vydavky... Alebo ako inak to mam riesit?
Vopred velka vdaka.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

sophya Pozri príspevok
Neviem celkom ako sa tu mam nieco spytat...
Mam taky problem - mame zamestnanca, ktory nema svoje auto (kupi v priebehu dvoch mesiacov) a tak chodi na sluzobky bratovym. Ale na toto auto mu predpokladam cestaky pisat nemozem. Sluzobne auto mu dat nemozme, lebo je obsadene, ale iny zo zamestnancov by mu mohol pozicat svoje sukromne (je ochotny), mohla by som teda pisat cestaky zamestnancovi A, pricom by jazdil sukromnym vozidlom zamestnanca B?
Lebo v §7 zakona o cestovnych nahradach nie je vyslovene napisane, ze to musi byt vozidlo zamestnanca A, ak mu chcem preplacat cestovne vydavky... Alebo ako inak to mam riesit?
Vopred velka vdaka.
Zamestnanec môže vykonávať pracovnú cestu aj na automobile, ktorého nie je vlastník.
0 0
sophya sophya

sophya je offline (nepripojený) sophya

Vazne??? To znamena, ze to nemusim ani takto komplikovat cez zamestnanca B a mozem pisat cestaky na auto brata zamestnanca A? S tym ze buduci rok zaplatime za toto "cuzdie" auto cestnu dan a je to vysporiadane?
Boze, to by bolo skvele. Je to zalozene len na tom, ze co nie je zakazane, je dovolene, alebo sa nieco take nikde vyslovene pise?
Dakujem Evanka )
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

sophya Pozri príspevok
Vazne??? To znamena, ze to nemusim ani takto komplikovat cez zamestnanca B a mozem pisat cestaky na auto brata zamestnanca A? S tym ze buduci rok zaplatime za toto "cuzdie" auto cestnu dan a je to vysporiadane?
Boze, to by bolo skvele. Je to zalozene len na tom, ze co nie je zakazane, je dovolene, alebo sa nieco take nikde vyslovene pise?
Dakujem Evanka )
Napríklad aj tu. Pozri si zákon o cestovných náhradách.

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Ešte doplním:
Ak zamestnanec využíva na pracovné cesty auto, v dokladoch ktorého nie je zapísaný ako vlastník, firma nie je povinná zaplatiť za tento A daň z MV.
0 0
chausj chausj

chausj je offline (nepripojený) chausj

Evanka Pozri príspevok
Napríklad aj tu. Pozri si zákon o cestovných náhradách.

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Ešte doplním:
Ak zamestnanec využíva na pracovné cesty auto, v dokladoch ktorého nie je zapísaný ako vlastník, firma nie je povinná zaplatiť za tento A daň z MV.
Chcem sa opytat, v tomto pripade kto potom plati dan z MV? Alebo sa v takychto pripadoch sa nemusi platit?

Dakujem!
0 0
uNreal_saTch^ uNreal_saTch^

uNreal_saTch^ je offline (nepripojený) uNreal_saTch^

Po viacerych telefonatoch na danovy a komunikaciach s uctovnikmi sa mi krizi zopar nazorov, co vsetko si mozem dat do nahladov (tykajuce sa auta). Problem je v tom, ze ked som kupil auto napisal som ho na brata, teda nefigurujem na technickom preukaze. Mozem si v takomto pripade davat do nakladov iba naklady na palivo?
Ako je to s odpisovanim 0.183 eura za kazdy kilometer jazdy? Mozem si odpisovat aj ten + blocky za palivo?
na webe som nasiel iba toto

Code:
POZOR!
Na paušálnu náhradu má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt a vedľajších výdavkov.
som vdacny za kazdy prispevok tykajuci sa tejto temy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať