Zavrieť

Porady

Brigada a dobrovolne nemocensky poistena osoba

Ahojte,

potrebovala by som poradiť, som evidovaná na úrade práce. Od októbra nastúpim do nového zamestnania ale medzitým od júla do septembra by som si chcela nájsť brigádu. Môžem sa v tom čase dobrovoľne nemocensky poistiť v sociálnej poisťovni?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dobrovoľne nemocensky poistiť v sociálnej poisťovni sa môžete kedykoľvek, podmienky sú dve:

    - mať aspoň 16 rokov,
    - mať trvalý alebo prechodný pobyt v SR.

    janka1224 je offline (nepripojený) janka1224

    janka1224
    Chcela by som sa ešte spýtať ak by som bola dobrovoľne nemocensky poistená napr. 3 mesiace, potom by som nastúpila do zamestnania a po nejakom čase napr. po 10 mesiacov odišla na materskú dovolenku, dá sa takéto dobrovolné poistenie započítať do výpočtu rodičovskej dovolenky. Viem že musím byť nemocensky poistená 277 aby som mala takýto nárok.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    janka1224 Pozri príspevok
    Chcela by som sa ešte spýtať ak by som bola dobrovoľne nemocensky poistená napr. 3 mesiace, potom by som nastúpila do zamestnania a po nejakom čase napr. po 10 mesiacov odišla na materskú dovolenku, dá sa takéto dobrovolné poistenie započítať do výpočtu rodičovskej dovolenky. Viem že musím byť nemocensky poistená 277 aby som mala takýto nárok.
    musíš byť nem.poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
    Podla teraz platných zákonov, ak po troch mesiacoch pred nástupom do PP ukončíš DNP, tak dni DNP sa ti prirátajú k dnom NP zo zamestnania. Bude však jedno z akého VZ si si DNP platila, lebo ak ti bude ku dnu nástupu na MD trvať len NP ako zamestnanec a splníš podmienky na nárok na materské, tak sa ti bude rátať materská len z obdobia zamestnania (teda posledného trvajúceho nem.poistenia!), z tzv. rozhodujúceho obdobia (nie celých 270dní nem.poistenia).

    Brigada a dobrovolne nemocensky poistena osoba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.