Zavrieť

Porady

vymahanie dlhu

Zdravim,
chcela by som poprosit o radu. Moja mama pred 2 rokmi pozicala svojej sestre peniaze, s tym, ze jej ich sestra bude po dohodnutych splatkach mesacne splacat, ale nestalo sa tak. A ked jej mama niekolko krat priponimala jej dlh, vzdy sa ohradila, ze jej cely dlh splati,akonahle bude mat dostatocnu sumu, ktoru ma ziskat z dedicstva.
Dostatocnu sumu penazi na vratenie dlhu uz obdrzala,ale dlh zatial este nesplatila a pri poslednej vyzve vratenia dlhu sa sestra ohradila,ze jej pozicane peniaze nevrati. Mama bohuzial nema ziadny pisomny doklad o pozicani penazi, iba svedkov a to svoju dceru a manzela.
Chcela so som sa spytat, ci existuje nejake riesenie, ako prinutit maminu sestru vratit dlh?

Za kazdu radu velmi pekne dakovala
Usporiadat
jana987 jana987

jana987 je offline (nepripojený) jana987

ahoj.ja momentalne tiez riesim takuto situaciu z ex priatelom.musis napisat predzalobnu vyzvu kamoske,aby ti do 15 dni vratila dlh,ak to neurobi,napisat ziadost na sud,aby vydal platobny rozkaz.drzim palce.ak je ozaj kamaratka,tak sa s tebou bude chciet dohodnut na splatkach(aspon),ale vsetko si daj na papier,nech s tym zas nemas potom problemy.
0 0
gowron gowron

gowron je offline (nepripojený) gowron

Dobry den,

chcem sa spýtať. Pred par mesiacmi som kamarátovi požičal asi 1700EUR, s tym ze vedel ze v auguste ich potrebujem vrátiť. Dal som mu ešte 3 týždne pred dátumom vrátenia upozornenie že ich potrebujem. On povedal že OK. Teraz keď nastal deň D tak mi veľmi arogantným sposobom povedal že nemá teraz a môže mi dať o pár dní iba polovicu a druhú polovicu o mesiac. Ja však prerábam byt a potrebujem peniaze okamžite. Je nejaký spôsob ako ho donútiť splatiť peniaze okamžite?
A samozrejme všetko bolo na ústnej dohode, ciže žiadny papier. Mam akurát našu konverzáciu z ICQ, z ktorej je jasné že mi peniaze dlží a že vedel kedy ich potrebujem.

Dakujem
Naposledy upravil gowron : 12.08.09 at 09:05
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

gowron Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa spýtať. Pred par mesiacmi som kamarátovi požičal asi 1700EUR, s tym ze vedel ze v auguste ich potrebujem vrátiť. Dal som mu ešte 3 týždne pred dátumom vrátenia upozornenie že ich potrebujem. On povedal že OK. Teraz keď nastal deň D tak mi veľmi arogantným sposobom povedal že nemá teraz a môže mi dať o pár dní iba polovicu a druhú polovicu o mesiac. Ja však prerábam byt a potrebujem peniaze okamžite. Je nejaký spôsob ako ho donútiť splatiť peniaze okamžite?
A samozrejme všetko bolo na ústnej dohode, ciže žiadny papier. Mam akurát našu konverzáciu z ICQ, z ktorej je jasné že mi peniaze dlží a že vedel kedy ich potrebujem.

Dakujem
ROvnaký problém, ako mášty už tu raz bol riešený, tak som ti presunul príspevok k tej staršej téme.
0 0
diana17 diana17

diana17 je offline (nepripojený) diana17

som právnik-nováčik, ale zdokonaľujem sa ...viac
Dobrý deň, mám otázku ktorá možno bude mimo témy (prepáčte mi, neviem kde inde to dať).
Ide o to, že sme pred pár rokmi cca. 1995-96 poskytli jednej firme peňažnú čiastku. Firma si však robila zo splátkového kalendára holubník a tak došlo na dohodu o uznaní dlhu (Jan.2000). Opätovne došlo k prieťahom v splátkach vec išla na súd. Teraz po rokoch došiel rozsudok kde nám súd píše, že síce je preukázané že dlžník svoj dlh uznal ale kedže súd má za preukázané - na základe výpovede majitela firmy (dlžníka) - že v čase uznania dlhu (Január 2000) dlžník nevedel že dlh je premlčaný tak sa na základe uplatnenia § 558 Obč.Zak. naš návrh zamieta.

Teda ak máte nejakú podobné skúsenosť - čo napísať do odvolania na Krajský súd aby som prelomil to tvrdenie dlžníka že nevedel že dlh je premlčaní v čase keď uzatvoril dohodu o uznaní dlhu.

Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

diana17 Pozri príspevok
Dobrý deň, mám otázku ktorá možno bude mimo témy (prepáčte mi, neviem kde inde to dať).
Ide o to, že sme pred pár rokmi cca. 1995-96 poskytli jednej firme peňažnú čiastku. Firma si však robila zo splátkového kalendára holubník a tak došlo na dohodu o uznaní dlhu (Jan.2000). Opätovne došlo k prieťahom v splátkach vec išla na súd. Teraz po rokoch došiel rozsudok kde nám súd píše, že síce je preukázané že dlžník svoj dlh uznal ale kedže súd má za preukázané - na základe výpovede majitela firmy (dlžníka) - že v čase uznania dlhu (Január 2000) dlžník nevedel že dlh je premlčaný tak sa na základe uplatnenia § 558 Obč.Zak. naš návrh zamieta.

Teda ak máte nejakú podobné skúsenosť - čo napísať do odvolania na Krajský súd aby som prelomil to tvrdenie dlžníka že nevedel že dlh je premlčaní v čase keď uzatvoril dohodu o uznaní dlhu.

Ďakujem.
Ak ste požičali peniaze firme, pokúste sa to naviazať na obchodný zákonník (§ 323 ods.3), ktorý na rozdiel od občianskeho nevyžaduje, aby dlžník vedel o premlčaní. Neboli ste aj vy podnikatelia?

Ďalšiu možnosť by som videla v dokazovaní, že dlh uznali už splátkovým kalendárom ešte pred premlčaním.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
gowron Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa spýtať. Pred par mesiacmi som kamarátovi požičal asi 1700EUR, s tym ze vedel ze v auguste ich potrebujem vrátiť. Dal som mu ešte 3 týždne pred dátumom vrátenia upozornenie že ich potrebujem. On povedal že OK. Teraz keď nastal deň D tak mi veľmi arogantným sposobom povedal že nemá teraz a môže mi dať o pár dní iba polovicu a druhú polovicu o mesiac. Ja však prerábam byt a potrebujem peniaze okamžite. Je nejaký spôsob ako ho donútiť splatiť peniaze okamžite?
A samozrejme všetko bolo na ústnej dohode, ciže žiadny papier. Mam akurát našu konverzáciu z ICQ, z ktorej je jasné že mi peniaze dlží a že vedel kedy ich potrebujem.

Dakujem
Nemáš papier ...??????? No coment ......

Tak buď vôbec rád , že Ti niečo vráti teraz a zvyšok potom .....

Koľkí už dopadli aj oveľa horšie a mali aj zmluvu o pôžičke , dodnes sa súdia ....
0 0
diana17 diana17

diana17 je offline (nepripojený) diana17

som právnik-nováčik, ale zdokonaľujem sa ...viac
Mária27 Pozri príspevok
Ak ste požičali peniaze firme, pokúste sa to naviazať na obchodný zákonník (§ 323 ods.3), ktorý na rozdiel od občianskeho nevyžaduje, aby dlžník vedel o premlčaní. Neboli ste aj vy podnikatelia?

Ďalšiu možnosť by som videla v dokazovaní, že dlh uznali už splátkovým kalendárom ešte pred premlčaním.
Ďakujem za odpoveď, upresním že mi nie sme podnikateľský subjekt takže Obchodný zákonník sa tam určite nedá aplikovať. Na upresnenie dodám že touto úvahou sa riadil podla vlastného vyjadrenia dlžník Dlžník - teda že náš vzťah sa riadi Obchodným zákonníkom.
ČO sa týka faktu premlčania - súd to zobral od prvej zročnej splátky - teda dlžník platil, ale postupne začal platiť nepravidelne a nakoniec neplatil úplne. Od momentu prvej zročnej splátky (plus 30 dní) si napočítal 3 ročnú lehotu a skonštatoval, že došlo k premlčaniu a teda v čase podpisu dohody o uznaní záväzku už bol záväzok premlčaný. Toto v podstate nenamietam bola to chyba aj z našej strany, že sme dlžníka urgovali až po dlhšej dobe.
Avšak na našu výzvu, dlžník reagoval uznaním dlhu - pričom podla jeho slov nevedel že ich dlh je premlčaný(!?) ale keďže si chcel urobiť v tejto veci poriadok tak uznanie dlhu podpísal. Dosť "zaujímavé" vysvetlenie.

PS: pomôže niekto, kto má obdobnú skúsenosť???
Stačí hodiť nejaký odkaz alebo link.
Ďakujem
0 0
ivus25 ivus25

ivus25 je offline (nepripojený) ivus25

moj manzel si od znameho pozical 400000sk pred 4 rokmi. kazdy rok zaplail dotycnemu 160000.[ani jeden nemaju nijaky doklad]Tento rok ma manzel s platenim uz problemi a dotycny prisiel ze chce podpisat zmluvu na tych 400000 a ti peniaze predtym boli iba uroky...prosim poradte
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
ivus25 Pozri príspevok
moj manzel si od znameho pozical 400000sk pred 4 rokmi. kazdy rok zaplail dotycnemu 160000.[ani jeden nemaju nijaky doklad]Tento rok ma manzel s platenim uz problemi a dotycny prisiel ze chce podpisat zmluvu na tych 400000 a ti peniaze predtym boli iba uroky...prosim poradte
Keďže nemá žiadny doklad o zaplatení jednotlivých častí dlhu, podľa mňa neobstojí.
Zmluvu by som v žiadnom prípade nepodpísovala! To trebalo urobiť na začiatku. Dotyčný od koho si tie peniaze požičal tiež nemôže podľa mňa argumentovať tým, že splatená časť dlhu sú úroky, keďže nemá tak isto žiadny doklad. To ako keby žiadny dlh neexistoval a nič nebolo ani splatené.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivus25 Pozri príspevok
moj manzel si od znameho pozical 400000sk pred 4 rokmi. kazdy rok zaplail dotycnemu 160000.[ani jeden nemaju nijaky doklad]Tento rok ma manzel s platenim uz problemi a dotycny prisiel ze chce podpisat zmluvu na tych 400000 a ti peniaze predtym boli iba uroky...prosim poradte
160000:400000x100 = 40% ....Fúha, trochu privysoké úroky za pôžičku...

Ak sa predtým nijako nedohodli, tak nech mu vráti zvyšnú časť, alebo nech sa zaviaže, že mu tú zvyšnú časť vráti do ..... mesiacov. Ten známy nemá právny nárok teraz požadovať nejaké úroky, keĎ sa na nich predtým nedohodli. Má ale právo požadovať späť požičanú sumu, teda tú zvyšnú nevyplatenú časť.

Len aby ten známy nebol nejaký hlavohruď alebo úžerník či výpalník, potom máte veľký problém.
0 0
ivus25 ivus25

ivus25 je offline (nepripojený) ivus25

Ale on vlastne dostal uz 640000 korun.Samozrejme bez dokladu, ale ani on nema doklad ze mu peniaze pozical.Aj tak ma narok na vratenie tych 400000?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Lenka1979 Pozri príspevok
Keďže nemá žiadny doklad o zaplatení jednotlivých častí dlhu, podľa mňa neobstojí.
Zmluvu by som v žiadnom prípade nepodpísovala! To trebalo urobiť na začiatku. Dotyčný od koho si tie peniaze požičal tiež nemôže podľa mňa argumentovať tým, že splatená časť dlhu sú úroky, keďže nemá tak isto žiadny doklad. To ako keby žiadny dlh neexistoval a nič nebolo ani splatené.
...he , urob to a vyhoríš ....

Osobne aj oveľa menšiu čiastku by som si nechal aj od brata podpísať ...nieto ešte 400.000 ....
Ale , samozrejme hneď na začiatku , pri preberaní a odovzdávaní onej čiastky .
Takáto suma sa nepožičia len tak niekomu a len tak , bez papiera ....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivus25 Pozri príspevok
Ale on vlastne dostal uz 640000 korun.Samozrejme bez dokladu, ale ani on nema doklad ze mu peniaze pozical.Aj tak ma narok na vratenie tych 400000?
Aha, tak tom som zo zadania nepochopil, že už uhradil viac, než si požičal. A prečo zaplatil viac, než si požičal? Tak predsa len rátal s nejakými úrokmi.. Alebo u vás financie nie sú dôležité a platíte len tak mirnix dirnix nezávisle od výšky dlhu?

Myslím, že si nám tu veľa podstatných informácií z toho finančného vzťahu tvojho manžela a jeho známeho zamlčala. Myslím, že išlo o nejakú "gentlemanskú" dohodu, ktorá nie je úplne legálna. Vyvodzujem to aj z toho, že len tak šmahom ruky tvoj manžel preplatil požičanú sumu o 240 tisíc SKK.

Poznáš ty okolnosti prípadu? Alebo aj tebe zatajuje manžel tieto veci a ty len máš strach, ako sa to skončí?

Síce je to nepodstatné, ale vieš vôbec, na aký účel si manžel tie peniaze požičal?
Naposledy upravil Chobot : 04.11.09 at 12:28
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
buchač Pozri príspevok
...he , urob to a vyhoríš ....

Osobne aj oveľa menšiu čiastku by som si nechal aj od brata podpísať ...nieto ešte 400.000 ....
Ale , samozrejme hneď na začiatku , pri preberaní a odovzdávaní onej čiastky .
Takáto suma sa nepožičia len tak niekomu a len tak , bez papiera ....
... asi sme sa zle pochopili.
Myslela som tým,že už teraz by som s ním dodatočne žiadnu zmluvu nepodpisovala. Nie som právnička, to bol len môj názor ako mnohých iných.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lenka1979 Pozri príspevok
... asi sme sa zle pochopili.
Myslela som tým,že už teraz by som s ním dodatočne žiadnu zmluvu nepodpisovala. Nie som právnička, to bol len môj názor ako mnohých iných.
Myslím, že buchač ťa dobre pochopil. On tiež tvrdí, že také zmluvy sa spisujú pred požičaním peňazí.

Teraz má manžel ivus25 asi riadny problém. Pop právnej stránke síce ani jeden z nich nemá žiadny dôkaz, ale ak sa bude hrať na mŕtveho chrobáka, môže sa stať to, čo naznačil buchač....
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Chobot Pozri príspevok
Myslím, že buchač ťa dobre pochopil. On tiež tvrdí, že také zmluvy sa spisujú pred požičaním peňazí.

Teraz má manžel ivus25 asi riadny problém. Pop právnej stránke síce ani jeden z nich nemá žiadny dôkaz, ale ak sa bude hrať na mŕtveho chrobáka, môže sa stať to, čo naznačil buchač....
Áno, Tibor viem... už na dnes končím... stojím si totiž na kábli..
Prelúskajte sa tým a nejak pomôžte ivus25, viem si predstaviť v akej hroznej situácii sa práve nachádza celá jej rodina.
Držím palčeky..
papa...
0 0
viktorianovakova viktorianovakova

viktorianovakova je offline (nepripojený) viktorianovakova

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Vyzvať listom na splatenie dlhu. A do listu uviesť klauzulu, že ak do 10 dni nereaguje písomne, tak to budete považovať za uznanie dlhu. A už máš doklad o dlhu.

Mam tak isto niejaky momentálne problem ohľade dlhu,,
Ak odpovie do 10 dní tak potom sa zariadiť ako ??? ako ďalej pokračovať ??
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak ti uzná dlh, premlčacia doba sa odvtedy ráta 10 rokov.
4 0
ivanivanivan ivanivanivan

ivanivanivan je offline (nepripojený) ivanivanivan

ako vymoct dlh od osoby,ktora nema oficialny prijem? vec bola riesena aj cez policiu kde sud stanovil povinnost dlh uhradit, kedze vec nebola uhradzana, zapojili sme exekutora, ale ani ten sa nedokaze k peniazom od osoby dostat... je nejaka moznost?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať