Zavrieť

Porady

mineralna voda na pracovisku

to sa v skratke neda,osobnosť ...viac
je možné si dať do nakladov mineralnu vodu,ktoru kupujeme na pracovisku na priamu spotrebu pracovnikom?ako je to s odpočtom DPH?
Usporiadat
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Súhlasím s názorom M3G až na zvrat "hygienická".

Evae - vo vnútrofiremnej smernici, ktorá by mala obsahovať aj časť Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci by som sa odvolala na zákon č.330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a stanovila by som presne podmienky, za akých sa budú poskytovať zamestnancom minerálky (napr. teplota 30st., 1l denne).

Pyton - keby sme išli do dôsledkov, tak potom aj všetky klimatizačné zariadenia (hlavne veľkých spoločností) by mali ísť do nedaňových nákladov? Myslím, že takto - s trochou odvahy - by sme mali začať bojovať za menšie firmy a práva ich zamestnancov.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

bolo mi poradene, ze mam pytat spravu od hygienika a ze ked budem mat interny prikaz podlozeny spravou od hygienika, tak to prejde. skusim tak, pretoze chlapi su bez vody v prasnom prostredi... a zacinaju sa burit (esteze nemaju odbory)
ok, takze bezpecnost prace, hygienik a smernica. snad to prejde.
0 0
retep retep

retep je offline (nepripojený) retep

Doporučujem pri závadnosti pitného zdroja podložiť túto skutočnosť rozborom vody.V prípade že je zavedená na pracovisko pitná voda z rozvodu vody hygienicky nezávadného, ide o náklad nad limit a tento sa do nákladov resp.výdavkov neuznáva. Zároveň je možné uvedené uznať do nákladov v prípade že ide o pracovisko pri ktorom je potrebné doržiavať pitný režim a vyplývy to z vyhlášky/ napr.pri vysokých peciach sa poskytuje mionerálka resp. pivo -vylučovanie soli z tela potením a pod./.
Tento režim sa aplikuje aj v súvislosti z DPH.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

a v pripade, ze sa jedna o stavbu? je to pri zakladnej skole areal, nejaka voda tam je, ale tam su natiahnute hadice atd atd a je to vraj v desolatnom stave, do budovy chlapi pristup nemaju a teda ani k vode. co s tym? upravuju vonkajsi teren a je tam dost prasno a pit potrebuju. myslite, ze to prejde pri kontrole?
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
My sme si uplatnovali pitny rezim na zaklade schvalenia hygienou, ze voda je zavadna a zamestnancom musi byt poskytnuty pitny rezim. Inac to slo ako repre
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

dakujem. tak teda poziadam hygienu o stanovisko.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

V každom meste je voda vo verejnom vodovodr upravovaná a zdravotne nezávadná. Ja účtujem pekáreň - voda z verejného vodovodu sa používa do výrobkov, ale zamestnanci dostávajú cez leto minerálku. Mala som tam aj kontrolu - v pohode.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Jana F, do repre si môžeš dať čo len chceš, nato nepotrebuješ súhlas hygienika. Problém je dostať to do daň. výd.
0 0
vedomosť vedomosť

vedomosť je offline (nepripojený) vedomosť

Zákonník práce a § o bezpečnosti práce. Vyhláška - ak presiahne teplota vzduchu 31 stupňov /teraz neviem, či nie aj 27 stupňov/, potom sa počíta
1.5 lt vody na 2 dni a osobu. Nákup vody ide do nákladov - nákup materiálu na účet 501.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja to účtujem zo SF, bez nároku na DPH. Samozrejme, že zamestnancom to nezdaňujem, mala som kontrolu a všetko bolo OK.
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
pyton
Jana F, do repre si môžeš dať čo len chceš, nato nepotrebuješ súhlas hygienika. Problém je dostať to do daň. výd.
Ano, ale my sme to riesili cez hygienu, takto to ani daniari nemohli vyhodt Mas opodstatnene danove vydavky a mozes si odpocitat DPH
0 0
gabri gabri

gabri je offline (nepripojený) gabri

Ja minerálku účtujem do 527, aj DPH si uplatňujem, auditorka mi tento postup schválila, vraj teraz je to už bežné, firmy si dávajú do nákladov aj vodný dispenzor. Tiež máme problém s pitnou vodou z vodovodu. Dúfam, že sa raz pri kontrole neprekvapím
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

JanaF, ale predtým si písala, že to máte v repre...
Teraz píšeš, že v daň. výdavkoch.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

myslim, ze keby sa pouzil §8 ods. 3b) zakona o bezpecnosti prace, tak by sa to mohlo dat do nakladov. no co uz, teraz uz nic nevyspekulujem. idem za danovym poradcom (a vraj aj robil na DU, snad to pozna) a brnknem na hygienu, co oni na to. dam vediet.

"b) umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny, a ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, aj ochranné nápoje podľa vnútorného predpisu."

0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

evae
myslim, ze keby sa pouzil §8 ods. 3b) zakona o bezpecnosti prace, tak by sa to mohlo dat do nakladov. no co uz, teraz uz nic nevyspekulujem. idem za danovym poradcom (a vraj aj robil na DU, snad to pozna) a brnknem na hygienu, co oni na to. dam vediet.

"b) umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny, a ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, aj ochranné nápoje podľa vnútorného predpisu."
Vraciam sa späť k riešenej problematike, no ako to dopadlo?volali ste daňovým poradcom a hygienu? čo povedali? môže sa dať tá minerálka alebo dispenzor do nákladov? ako ste to vy poriešili?
Ja mám teraz taký istý problém a už som si síce prečítala všetky príspevky ale nie som veru múdrejšia...tak prosíím pomóoc
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

ondrejvla
Ja to účtujem zo SF, bez nároku na DPH. Samozrejme, že zamestnancom to nezdaňujem, mala som kontrolu a všetko bolo OK.
Môžete mi prosím popísať postup ako to účtujete zo SF? nákup vody, a potom čerpanie....a čo s vodným dispenzorom? samotná mašina sa ako má zaúčtovať???
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

libus72
Vraciam sa späť k riešenej problematike,...môže sa dať tá minerálka alebo dispenzor do nákladov?...
Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pre zamestnancov bezplatne pitný režim pri zvýšenej záťaži teplom vyplýva z § 6 ods. 1 písm. a) nariadenia vlády SR č. 247/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci za určených podmienok:

- pri prekračovaní únosných hodnôt operatívnej teploty pri dlhodobej práci (viac ako 4 hodiny za pracovnú zmenu) na uzatvorenom pracovisku zaradenej do triedy práce 3 alebo 4 (tabuľkač. 1 prílohy č. 2 NV SR č. 247/2006 Z. z.) ak sa preukáže, že dochádza k nadmernej strate tekutín z organizmu
- pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku za mimoriadne teplých dní


Mimoriadne teplý deň je deň, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahne hodnotu vyššiu ako 30 ◦C.
Pitný režim na pracovisku s nadmernou záťažou teplom, výber vhodných nápojov, ich primeranú teplotu a množstvo zamestnávateľ konzultuje s lekárom, ktorý dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou, resp. s lekárom pracovnej zdravotnej služby.
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

ingi
Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pre zamestnancov bezplatne pitný režim pri zvýšenej záťaži teplom vyplýva z § 6 ods. 1 písm. a) nariadenia vlády SR č. 247/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci za určených podmienok:

- pri prekračovaní únosných hodnôt operatívnej teploty pri dlhodobej práci (viac ako 4 hodiny za pracovnú zmenu) na uzatvorenom pracovisku zaradenej do triedy práce 3 alebo 4 (tabuľkač. 1 prílohy č. 2 NV SR č. 247/2006 Z. z.) ak sa preukáže, že dochádza k nadmernej strate tekutín z organizmu
- pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku za mimoriadne teplých dní


Mimoriadne teplý deň je deň, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahne hodnotu vyššiu ako 30 ◦C.
Pitný režim na pracovisku s nadmernou záťažou teplom, výber vhodných nápojov, ich primeranú teplotu a množstvo zamestnávateľ konzultuje s lekárom, ktorý dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou, resp. s lekárom pracovnej zdravotnej služby.
ĎAkujem krásne za pomoc, príspevok oceňujem bodíkom... presne to som potrebovala vidieť - aj keď ma to nepotešilo, z toho vyplýva že my nemôžeme dať pitný režim do N...
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

libus72
ĎAkujem krásne za pomoc, príspevok oceňujem bodíkom... presne to som potrebovala vidieť - aj keď ma to nepotešilo, z toho vyplýva že my nemôžeme dať pitný režim do N...
Čerpanie SF nemôže mať nič spoločné s nákladmi. Keďže do daňových nákladov sa účtuje tvorba SF, bolo by to v nákladoch 2-krát. Preto sa to účtuje 472/321 alebo 472/211, podľa toho, či je to nákup na faktúru alebo v hotovosti. Samozrejme, že aj bez nároku na odpočet DPH.
0 0
mirrom mirrom

mirrom je offline (nepripojený) mirrom

Pri zohladneni NV 247/2006 treba vypracovat vlastny Prevadzkovy predpis a hodnotenie zamestnancov z hladiska zataze s teplom (alebo chladom - potom sa poskytuju teple napoje).
Dalej vypracovat Smernicu pre poskytovanie ochrannych napojov,
dalej zhodnotit pracoviska a zaradit pracovnikov do "tried prace" vid NV 247,
dalej stanovit operativnu a pripustnu teplotu, pri ktorej prekroceni vznikne narok na napoj.
Potom merat teploty a zapisovat
Smernicu konzultovat s lekarom - pracovna zdravotna sluzba.
Suvisiace s :BOZP

A to by malo byt nepriestrelne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať