Zavrieť

Porady

Väzníkový krov

Ahojte.

Viete mi niekto zhrnúť pozitíva a negatíva väzníkového krovu (krov z priehradkových väzníkov - tak je tuším oficiálny názov) v porovnaní s klasickým krovom?

Pre info - mám dom 11x11,8, strecha bude A-čková so štítmi, podkrovie nevyužívané (kvôli väzníkom).
Usporiadat
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

tommi_d Pozri príspevok
To CHANDLER : Zle spravenú strechu ti odfúkne i vtedy ked je tvorená klasickým dreveným krovom
to je jasne, ale je lahsie pokazit priehradovy vaznik ako klasicku strechu, ta je tak povediaz blbu vzdorna
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
Vidim ze je tu vesela debata.
Pokial niekomu odfuklo priehradovinu (vaznikovy krov) tak to je jednoznacne chyba prevedenia. (moze to byt rovnako chyba projektanta ako aj firmy, ale zarucenie to nieje chyba tej strechy)
Tieto strechy dokaze skuseny statik bez problemov nadimenzovat ( a dimenzuju sa v programoch ktore su na to vyvinute) a spojovaci material sa pouziva pola potreby (klince, trny, buldogy, bmf, hilti a mnohe ine). Jestvuje k tomu dost literatury a tak isto normy ktore treba dodrzat.
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

jaruj Pozri príspevok
Vidim ze je tu vesela debata.
Pokial niekomu odfuklo priehradovinu (vaznikovy krov) tak to je jednoznacne chyba prevedenia. (moze to byt rovnako chyba projektanta ako aj firmy, ale zarucenie to nieje chyba tej strechy)
Tieto strechy dokaze skuseny statik bez problemov nadimenzovat ( a dimenzuju sa v programoch ktore su na to vyvinute) a spojovaci material sa pouziva pola potreby (klince, trny, buldogy, bmf, hilti a mnohe ine). Jestvuje k tomu dost literatury a tak isto normy ktore treba dodrzat.
Konečne niekto s argumentmi.
0 0
sky59 sky59

sky59 je offline (nepripojený) sky59

jaruj,

som rad ze si sa ozval!

kde najdem prosim ta nieco o tom, ako sa ma ukotvit vaznikovy krov?

nechapem, ze pri navrhu sa necha hranol lezat na betone (na holom?)
ale voci odleteniu sa len lehce priklincuje a pritom je koeficient zatazenia pre take strechy -1 ?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

jaruj Pozri príspevok
Vidim ze je tu vesela debata.
Pokial niekomu odfuklo priehradovinu (vaznikovy krov) tak to je jednoznacne chyba prevedenia. (moze to byt rovnako chyba projektanta ako aj firmy, ale zarucenie to nieje chyba tej strechy)
Tieto strechy dokaze skuseny statik bez problemov nadimenzovat ( a dimenzuju sa v programoch ktore su na to vyvinute) a spojovaci material sa pouziva pola potreby (klince, trny, buldogy, bmf, hilti a mnohe ine). Jestvuje k tomu dost literatury a tak isto normy ktore treba dodrzat.
problem je casto v tom ze v tych jednoduchych programoch to nedimenzuje skuseny statik, ale neskuseny konstrukter... pretoze skuseny statik sa nezivy dimenzovanim priehradovych drevenych vaznikov.
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

chandler Pozri príspevok
problem je casto v tom ze v tych jednoduchych programoch to nedimenzuje skuseny statik, ale neskuseny konstrukter... pretoze skuseny statik sa nezivy dimenzovanim priehradovych drevenych vaznikov.
Nikde v príspevku Jaruja som sa nedočítal, že ide o jednoduché programy na návrh priehradových väzníkov.
To som ani netušil, že statik nemôže byť i konštruktérom !?
A nesmiem zabudnúť povedať našemu statikovi, že návrh strešných väzníkov ho neuživí, aby si začal hľadať inú prácu.
Ja neviem o čom vlastne táto debata je. Že niekde spadla strecha tvorená priehradovými väzníkmi ? Je to smutné, tých ľudí mi je ľúto a viem, že oni za to nemôže, ale vyhlásiť, že za to môže typ strechy a nie jej nesprávne navrhnutie, alebo vyrobenie alebo montáž, tak to je choré.
0 0
sky59 sky59

sky59 je offline (nepripojený) sky59

tommi,

to sa prave pytam:

ako sa ma ukotvit taka vaznikova pultova strecha? je mi jasne, ze na zatazenie ked vsetko lezi na venci je to OK, ale co ak to nadvihuje bernoulliho efekt?! ako sa to ma pripevnit?

POCITA VOBEC NIEKTO TOTO???!!!!!

a pri pultovej streche je koeficient -1 to znamena ze pre III vetrovu oblast je to 0.45kN/m2 co pri streche 18x48 m = 864m2 reprezentuje 388kN co sa da predstavit ako 39 ton zataze co to dviha do neba!

ako je to mozne ze sa tomuto vobec nevenuje pozornost?!
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

tommi_d Pozri príspevok
Nikde v príspevku Jaruja som sa nedočítal, že ide o jednoduché programy na návrh priehradových väzníkov.
To som ani netušil, že statik nemôže byť i konštruktérom !?
A nesmiem zabudnúť povedať našemu statikovi, že návrh strešných väzníkov ho neuživí, aby si začal hľadať inú prácu.
Ja neviem o čom vlastne táto debata je. Že niekde spadla strecha tvorená priehradovými väzníkmi ? Je to smutné, tých ľudí mi je ľúto a viem, že oni za to nemôže, ale vyhlásiť, že za to môže typ strechy a nie jej nesprávne navrhnutie, alebo vyrobenie alebo montáž, tak to je choré.
.
su to jednoduche programy.
moze byt aj konstrukter ale je to krok spat.
ak je niekto skuseny tak zarobi urcite viac ako ked bude pre dodavatela vyrabat nosniky.
a debata je o tom ze priehradove vazniky, nie su take super ako sa zda. su komplikovane, napr. na osadenie, a budu napr. komplikovane na opravy.
jednoducho priehradove nosniky sa maju navrhovat len ked to inac nejde.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

sky59 Pozri príspevok
tommi,

to sa prave pytam:

ako sa ma ukotvit taka vaznikova pultova strecha? je mi jasne, ze na zatazenie ked vsetko lezi na venci je to OK, ale co ak to nadvihuje bernoulliho efekt?! ako sa to ma pripevnit?

POCITA VOBEC NIEKTO TOTO???!!!!!

a pri pultovej streche je koeficient -1 to znamena ze pre III vetrovu oblast je to 0.45kN/m2 co pri streche 18x48 m = 864m2 reprezentuje 388kN co sa da predstavit ako 39 ton zataze co to dviha do neba!

ako je to mozne ze sa tomuto vobec nevenuje pozornost?!
samozrejme ze sa to pocita... a v statike predsa 39 ton nie je vobec vela.
0 0
sky59 sky59

sky59 je offline (nepripojený) sky59

OK a ako sa pocita, ze kolko takto unesie "smerom dohora" hranol, ked ho zboku "ukotvis" 60mm L-kom s 5timi klincami kolmo na vlakna v dreve 50mm
od konca hranolu 50x160mm?

cize klince ho stiepu..... moze sa vobec drevo takto pouzit?!
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
Vela otazok a maly priestor.
1. Samozrejme ze sa strecha pocita na vertikalny tah, tlak a horizontalne sily.
2.Program na vypocet priehradovyn je komplexny zlozity program ktory dimezuje drevo, ocel, beton.
3.Kvalitna firma ma staticky vypocet a presne vykresy ktore im urobil statik. V tychto vykresoch sa nachadza vsetko vcetne klincovania a kotvenia. Mal by si si ich vypitat aby si vedel ci isli podla vykresov alebo pouzili spravne vykresy na danu vetrovu oblast.
4.Klincovanie a kotvenie predpisuje norma (napr. Önorm B4100 - slovensky ekvivalent nepoznam - ale ked si pozries tieto normy, vsade su detaily prevedenia)
5. Pokial pouzijes hotove kotviace prvky (uz som ich vymenoval viac na inom mieste - ale napr. BMF Holzverbinder) najdes tam udaje aky smyk a aky tah udrzia tieto kotvenia a podmienky ich ukotvenia aby tieto sily preniesly. Tam mas tie pozadovane detaily.
6. Odporucam ti pozbierat zvysky strechy - zlozit ukotvenie tak ako bolo urobene a dat to posudit statikovi - najlepsie sudnemu znalcovi.
Ich zoznam najdes na strankach Slovenskej komory stavebnych inzinierov a na stranke sudnych znalcov.
7. Priehradove krovy patria k jednym z najkrajsich stavebnych prvkov a su (pri spravnom prevedeny a pokial nas nezasiahne orkan IKE) absolutne bezpecne.
Ale do 6-7 m niesu ekonomicke.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

sky59 Pozri príspevok
OK a ako sa pocita, ze kolko takto unesie "smerom dohora" hranol, ked ho zboku "ukotvis" 60mm L-kom s 5timi klincami kolmo na vlakna v dreve 50mm
od konca hranolu 50x160mm?

cize klince ho stiepu..... moze sa vobec drevo takto pouzit?!
to kotvenie bolo pravdepodobne urobene zle.... myslim ze chyba bola bud u dodavatela vaznikov -ak to tak navrhol... alebo u stavebnej firmy, ktora urobila ten zly detail
ale to ti povie ten znalecky posudok
0 0
sky59 sky59

sky59 je offline (nepripojený) sky59

jaruj,

dik za info. Myslim, ze si trafil tak trosku klincek po hlavicke: mam pocit, ze tie L-uholniky boli od firmy BMF holzferbinder, nevedel by si povedat part number?

viem iba anglicky a taliansky a ich stranka je akasi divna :-(
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
Huch to je problem.
Napriklad BMF vyraba firma Simpson Strong a maju aj anglicku stranku. Lenze tam som ja vedla. Tak isto neviem ci to boli prave tieto uchyty.
http://www.wz-befestigungssysteme.de...son_strong.php je v nemcine ale tam vidis ake tie uchyty mozu byt.
Ked by si si stiahol katalog tak uvidis ze kazda diera ma cislo apresne rozpisane kde sa ma klincovat podla zatazenia
0 0
sky59 sky59

sky59 je offline (nepripojený) sky59

jaruj,

sme tomu na stope!

je to presne ten "winkelverbinder" spolu s "betonwinkel knaggen"

je to asi v polovici tej strankym ale som debil neviem stiahnut pdf ku tomu kusu, ak by to bolo v english asi by som to zvladol, nevies PROSIM TA pomoct?

diky!

a vyzera to tak, ze ten winkelverbinder je iba na drevo-drevo nie na beton-drevo?
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
Skus to tu:http://www.strongtie.com/ Je tam katalog v PDF a v anglictine.
Ten Winkelverbinder je naozaj na drevo - drevo, ale exzistuju aj podobne drevo-beton len ta cast co ide k betonu sa neklincuje ale kotvi sa. Mozes ich vidiet na tej predoslej adtrese (nemeckej) pod nazvom betonbinder. Su to tie ktore maju dolu jednu podlhovastu dieru na kotvu a na bokoch diery na klince. KLincovat sa nesmie v dierach oproti sebe ale je presne predpisane ktore diery sa smu pouzit na kazdej strane.
Najlepsie keby si vyfotil tu patku ktorou boli drevene tramy prichytene k betonu-odtie by malo bit vidiet ci sa jedna o spravne pouzity typ. Ale ako som pisal najidealnejsie by bolo tam zavolat staika nech si to pozrie
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
Betonwinkel je jeden a ma dve diery a druhy je betonanker - ten ma zboku diery na klince a zospodu jednu dieru na kotvu ale ta na obrazku nieje vidiet lebo je prekryta plechom aby kotva nezavadzala drevu
0 0
vxyz vxyz

vxyz je offline (nepripojený) vxyz

iriska Pozri príspevok
výhody sú tie, čo popísal gyures001 inak je to krov ako každý iný, len väzníky sa používajú vtedy ak nevyjde dobre statika pri použití obyčajného krovu. nevýhoda - nevyužívateľné podkrovie. cenovo si stále myslím, že klasický krov je lacnejší

podkrovie sa z časti dá využiť aj pri krove z priehradových väzníkov, len o tom musí firma, ktorá ho bude ralizovať vedieť!!!!
0 0
vxyz vxyz

vxyz je offline (nepripojený) vxyz

sky59 Pozri príspevok
a uplne najvacsia vyhoda vaznikoveho krovu je to, ze ked zafuka vietor tak je v pi.....

tak sa to stalo mne 15 augusta 2008 v Trencine na Novinach

martin.stransky zavinac post.sk



PS:zaujimalo by ma, ako je nakresleny projekt na ukotvenie niecoho co sa ukotvit neda
kto ti ho robil , normalne tieto krovy nelietaju.....
0 0
vxyz vxyz

vxyz je offline (nepripojený) vxyz

sky59 Pozri príspevok
jaruj,

som rad ze si sa ozval!

kde najdem prosim ta nieco o tom, ako sa ma ukotvit vaznikovy krov?

nechapem, ze pri navrhu sa necha hranol lezat na betone (na holom?)
ale voci odleteniu sa len lehce priklincuje a pritom je koeficient zatazenia pre take strechy -1 ?
normalne by sa mala kotvit pomurnica na betonovy veniec, pokial to podmienky dovoluju,a do nej nakotvit jednotlive vazniky, tie sa musia podla projektu zavetrit v rovine stresnej, na miestach ktore utci STATIK Krov musi byt dokonale stabilny. Pod hrebenom je rieseny koli stuzeniu ondrejsky kriz, cez vsetky vazniky. Toto je len zaklad, ktory musi byt bezpodmienecne dodrzany! Vaznik sa diemenzuje na nahodne zatazenie od vetra v danej oblasti osadenia a na zatazenie od snehu podla snehovej oblasti. Okrem toho sa vazniky dimenzuju na specialnym programom na zatazenie v tahu, tlaku, klze, atd. Podla tohto su dane presne rozemry jednotlivych prirezov. Existuju urcite pravidla, preto DAJTE SI ROBIT VAZNIKY RENOMOVANEJ FIRME, ktora vie co robi, je jedno ktora, len nech vie co robi!!!!!
v
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať