Zavrieť

Porady

Väzníkový krov

Ahojte.

Viete mi niekto zhrnúť pozitíva a negatíva väzníkového krovu (krov z priehradkových väzníkov - tak je tuším oficiálny názov) v porovnaní s klasickým krovom?

Pre info - mám dom 11x11,8, strecha bude A-čková so štítmi, podkrovie nevyužívané (kvôli väzníkom).
Usporiadat
sky59 sky59

sky59 je offline (nepripojený) sky59

to je prave to, ze sa nevie kto to robil pretoze neexistuje stavebny dennik

a ak uz existuje tak ho medzicasom vyrobili :-)

cim viac citam, tym viac zistujem kolko veci nebolo dodrzanych a boli porusene pravidla..... takze som viac a viac kludny...... pripustam ale ze to bude trvat dlho co urcite nie je dobre pre ziadnu stranu a dufam ze su si toho vedomi a ze sa budu chciet dohodnut...
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ma niekto nove skusenosti?
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

day Pozri príspevok
ma niekto nove skusenosti?
ake su cenove rozdiely vaznik verzus klasika?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

day Pozri príspevok
ake su cenove rozdiely vaznik verzus klasika?
To je uplne jedno, ide o mnozstvo dreva. Pracne su oboje.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

pri vaznikoch predpokladam, ze objednavas v jednom drevo + montaz, zostava krytina, k tomu odratas, nepotrebujes vnutorne nosne, zaklad pod ne, lahsie sa robi SDK strop, vaznik mi pride odolnejsi voci chybam pri montazi

... ked som to spravne napisal, rozdiel musi vzniknut, len kde?!
Naposledy upravil day : 28.08.10 at 15:48
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

To,ze je vaznik, este neznamena, ze netreba vnutorne nosne steny. Steny nesu v prvom rade strop a zase vazniky su limitovane jednoduchou geometriou strechy. Na tu klasicku bungalov strechu nie je su vazniky vhodne.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ciners Pozri príspevok
To,ze je vaznik, este neznamena, ze netreba vnutorne nosne steny. Steny nesu v prvom rade strop a zase vazniky su limitovane jednoduchou geometriou strechy. Na tu klasicku bungalov strechu nie je su vazniky vhodne.
... a tymto si mi "zrutil" dom
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

ciners Pozri príspevok
To,ze je vaznik, este neznamena, ze netreba vnutorne nosne steny. Steny nesu v prvom rade strop a zase vazniky su limitovane jednoduchou geometriou strechy. Na tu klasicku bungalov strechu nie je su vazniky vhodne.
Tej poslednej vete nerozumiem. Existuje klasická bungalov strecha ? čo je to? valba, sedlo, ihlan, polvalba ?
S tvojou druhou vetou súhlasím, že väzníky sú pri zložitej streche na príťaž, hlavne z finančného hladiska. Ale pri jednoduchej sedlovej streche sú podľa mňa výhodou, nakoľko vypadne konštrukcia stropu a zatepľuješ len podhľad
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

tommi_d Pozri príspevok
Tej poslednej vete nerozumiem. Existuje klasická bungalov strecha ? čo je to? valba, sedlo, ihlan, polvalba ?
S tvojou druhou vetou súhlasím, že väzníky sú pri zložitej streche na príťaž, hlavne z finančného hladiska. Ale pri jednoduchej sedlovej streche sú podľa mňa výhodou, nakoľko vypadne konštrukcia stropu a zatepľuješ len podhľad
Bungalovova strecha neexistuje ako oficialny pojem, ale tu nie sme na strecharskej konferencii, treba proste laikom povedat tak, aby si vedeli predstavit.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

day Pozri príspevok
... a tymto si mi "zrutil" dom
preco?
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ciners Pozri príspevok
preco?
to srandujem,

ked mi moj projektant dokonci projekt a dohodnem sa na stretnuti so statikom, prejdeme spolocne krov, uvidim na akom sa dohodneme, co bude vyhodnejsie, urcite Vas budem informovat
(Teba uz nebudem muset ...)
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ozivujem

osobne skusenosti:

vyhody vs. nevyhody vaznikov?

cenove porovnanie klasika vs. vaznik?

dakujem
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ten vaznik je na to, ze ked mas rozpon 20m, tak tam krov nespravis. To nie je cosi bezne pre RD. Odborne je to priehradovy nosnik, nemusi byt vyslovene sucastou stresnej konstrukcie, moze to byt kludne napriklad most. Na ten tvoj domek to je zbytocne. Prpste si predstav, ze na 20m rozpon by si potreboval nosnik 2m vysoky, tak ho nebudes robit plny,lebo by zatazoval sam seba, ale nepotrebne vynechas a vznikne priehradovy nosnik, to co sa nazyva vaznik pri strechach. Totalne ti to zrusi povalu a treba tam kadejake horizontalne stuzidla.
0 0
pi3ta pi3ta

pi3ta je offline (nepripojený) pi3ta

Výhody:
- väzník negeneruje v podperách horizontálne sily- nerozťahuje ti dom
- menšia spotreba dreva
- väčšie rozpätia krovov
Nevýhody:
- svojpomocne ťažko vyrobitelný
- nevyužitelný priestor pod strechou - i keď aj to neplatí vždy
- podkrovie takmer nemožné

Cenovo
- treba posúdiť projekt od projektu - najrozumnejsie je si dat nacenit jednotlive typy firmam - oni to radi spravia zadarmo.

U nás je tradícia krovov (narozdiel napr. od severských krajín), takže tie sa preferujú a sú častokrát aj lacnejšia varianta. Ale pri RD typu bungalov podľa mňa sú vyhodnejšie väzníky - ušetríš na inyćh veciach ako napr. nepotrebuješ vnútorné múry teda ani základy pod ne, strop ti tvoria hneď spodné pásy vazníkov a pod.
2 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ja som zvedavy, ako chces ten vaznikovy "krov" urobit na valbovu strechu. Dat sa da, no nie pre nejaku svojpomoc. Nehovoriac o tom, ze celu tu valbu bude drzat ten krajny vaznik a bude to treba riadne horizontalne stuzit.
Naposledy upravil ciners : 17.10.10 at 12:02
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ciners Pozri príspevok
Ja som zvedavy, ako chces ten vaznikovy "krov" urobit na valbovu strechu. Dat sa da, no nie pre nejaku svojpomoc. Nehovoriac o tom, ze celu tu valbu bude drzat ten krajny vaznik a bude to treba riadne horizontalne stuzit.
ja som tiez zvedavy, asi takto?:

http://www.techwood.sk/referencia/4-...ha-na-bungalov
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

To akoze tato priestorova vec setri drevo?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Nechcem sa vám do toho moc montovať ale cez zimu som si doma postavil moju "pasívnu šopu" a ako nosnú konštrukciu strechy som si doma zhotovil klincovaný nosník,myslel som si že ušetrím .Bačovu fujaru som ušetril.Na dreve vlastne áno ale ak som do toho zarátal klince tak moc nie.Ak by som mal použiť aj tie ploché spojky tak by som určite prerobil a to do toho nerátam extrémnu časovú náročnosť pri zhotovovaní nosníkov.
1 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ciners Pozri príspevok
To akoze tato priestorova vec setri drevo?
tiez som pozeral

cakam na ponuky, zatial mam z tectumnovum 5tis€ aj s montazou/dopravou, podla toho sa rozhodnem

architekt hovori, ze by bol "problem" s uchytenim pomurnice so stropnicami (priecny hranol)

ale zatial som 60 - 40 pre klasiku
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ked to specializovana firma navrhne, oni maju urcite svojho statika, tak uchytenie uz architekta zaujimat nemusi. 5tisic€ je to material aj s pracou?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať