Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti

Dobrý deň! Vie mi niekto poradiť, čo všetko zahrňa zrušenie živnosti t. j. ukončenie podnikania v jednoduchom účtovníctve? Odpisujem majetok, je zaplatená cestná daň, jedná sa o plátcu DPH, výrobky sú na sklade. Vopred Vám ďakujem!!!
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zk24 Pozri príspevok
Ďakujem. Tak dobre som to vyplnila. 5.11.2011 skončil a prihlášky do SP a ZP ako zamestnanca som mu pripravila k 6.11.2011. Ďakujem krásne
Áno, 5.11.2011 ešte bol povinný platiť aj ZP aj SP ako SZČO a 6.11.2011 už bude odhlásený ako SZČO ...
1 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Dobrý deň, prosím Vás a ako to je, keď SZČO chce zrušiť živnosť /vykonáva sezónne práce/, chce požiadať o dotáciu z ÚP. Ako je to zo zdravotnými odvodmi a odvodmi do SP? /strašne zle mi funguje vyhľadávanie - doteraz som to nenašiel/. Má povinnosť odvádzať tieto odvody počas zrušenia živnosti? Ak sa nemýlim - zdravotné odvody platí zaňho štát, keďže bude v evidencii na ÚP, ale čo odvody do SP? /rád by si platil aspoň dôchodkové poistenie, pre budúcnosť/.
A ešte druhá otázka: ak nezruší živnosť, ale len preruší /min. na 6 mesiacov/ - aká tam je povinnosť, čo sa týka odvodov ZP a SP? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Odvody do SP nie je povinný platiť ani pri zrušení, ani pri prerušení živnosti (musí nahlásiť zmenu do SP aj do ZP). Zároveň sa môže prihlásiť ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Ak bude evidovaný na ÚP, nemusí platiť ani do ZP.
1 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem, pomohlo.
0 0
cece cece

cece je offline (nepripojený) cece

Živnostník ukončil podnikanie - živnosť v roku 2009. Tento rok si založí novú živnosť. Aké bude platiť odvody? Dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ZP áno, SP už nie...
0 0
cece cece

cece je offline (nepripojený) cece

Nemusí teda pokračovať v platení odvodov ako platil v roku 2009? Konkrétne SP.
0 0
luciaNR luciaNR

luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

ahojte poraďáci. potrebujem poradiť.
SZČO zrušil živnosť 28.4.2011. k tomuto dňu bola urobená mimoriadna účt.závierka (uzatvorila som všetky knihy) teraz k 31.12.2011 zostavím riadnu účtovnú závierku, s tým že neuhradené pohľadávky doúčtujem k príjmom a záväzky k výdajom OZD. postupovala som správne?
Predkladám daňovému úradu s daňovým priznaním a riadnou závierkou aj tú mimoriadnu? alebo to zostane len pre szčo?
zatiaľ vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň všetkým
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
luciaNR Pozri príspevok
ahojte poraďáci. potrebujem poradiť.
SZČO zrušil živnosť 28.4.2011. k tomuto dňu bola urobená mimoriadna účt.závierka (uzatvorila som všetky knihy) teraz k 31.12.2011 zostavím riadnu účtovnú závierku, s tým že neuhradené pohľadávky doúčtujem k príjmom a záväzky k výdajom OZD. postupovala som správne?
Predkladám daňovému úradu s daňovým priznaním a riadnou závierkou aj tú mimoriadnu? alebo to zostane len pre szčo?
zatiaľ vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň všetkým
Akú riadnu a mimoriadnu? Buď Vám vznikne povinnosť zostaviť mimoriadnu ÚZ a potom nezostavujete riadnu. Však mimoriadnou ukončíte činnosť. Alebo Vám vznikne povinnosť urobiť riadnu ÚZ a nerobíte mimoriadnu, lebo máte neprerušené účtovné obdobia.
1 0
luciaNR luciaNR

luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

Jana Acsová Pozri príspevok
Akú riadnu a mimoriadnu? Buď Vám vznikne povinnosť zostaviť mimoriadnu ÚZ a potom nezostavujete riadnu. Však mimoriadnou ukončíte činnosť. Alebo Vám vznikne povinnosť urobiť riadnu ÚZ a nerobíte mimoriadnu, lebo máte neprerušené účtovné obdobia.
neviem..ja sa stretám s týmto prvý krát.. a toto som našla tu na porade v jednom príspevku bolo to takto:

.. ďalšom sa budeme venovať účtovnému aspektu skončenia podnikateľskej činnosti len z pohľadu sústavy jednoduchého účtovníctva.
Spomínané uzavretie účtovných kníh je súčasťou mimoriadnej účtovnej závierky, ktorú musí fyzická osoba zostaviť ku dňu skončenia podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti. Podľa § 17 ods. 4 zákona o účtovníctve je potrebné v rámci tejto mimoriadnej účtovnej závierky zostaviť výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch, ktoré musia byť podpísané fyzickou osobou, ktorá je účtovnou jednotkou. Tieto tzv. mimoriadne výkazy sa síce zostavia ku dňu skončenia podnikateľskej činnosti, ale nebudú sa v tomto termíne predkladať daňovému úradu. Až po uplynutí príslušného zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo ku skončeniu podnikania, uvedené výkazy sa vyplnia presne tak isto ako pri skončení podnikateľskej činnosti, označia sa ako riadne a spolu s riadnym daňovým priznaním k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa predložia správcovi dane.

neviem.. teda k 31.12. už len zostavím daňové priznanie a výkazy z mimoriadnej závierky odovzdám s týmto priznaním? už mám v tom chaos.. ďakujem zatiaľ
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
luciaNR Pozri príspevok
neviem.. teda k 31.12. už len zostavím daňové priznanie a výkazy z mimoriadnej závierky odovzdám s týmto priznaním? už mám v tom chaos.. ďakujem zatiaľ
Podáte daňové priznanie. Ak ste boli časť obdobia aj účtovnou jednotkou spolu s daňovým priznaním za rok 2011 podáte aj výkazy účtovnej závierky. Tie budú zostavené ku dňu ukončenia činnosti, t.j. nebudú ku dňu 31.12.2011. To je jediné. Budú to výkazy mimoriadnej účtovnej závierky predkladané s daňovým priznaním. Žiadne dve závierky.
0 0
luciaNR luciaNR

luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

Jana Acsová Pozri príspevok
Podáte daňové priznanie. Ak ste boli časť obdobia aj účtovnou jednotkou spolu s daňovým priznaním za rok 2011 podáte aj výkazy účtovnej závierky. Tie budú zostavené ku dňu ukončenia činnosti, t.j. nebudú ku dňu 31.12.2011. To je jediné. Budú to výkazy mimoriadnej účtovnej závierky predkladané s daňovým priznaním. Žiadne dve závierky.
veľmi pekne vám ďakujem! ešte sa opýtam.. tá živnosť bola ukončená v apríli a v máji prišla ešte jedna faktúra za telefon, ktorá sa týkala ešte aj apríla. môžem ju ešte zohľadniť v DP? či to už nie je možné?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pri ukončení podnikateľskej činnosti postupuješ v súlade s § 17 ZDP....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
luciaNR Pozri príspevok
veľmi pekne vám ďakujem! ešte sa opýtam.. tá živnosť bola ukončená v apríli a v máji prišla ešte jedna faktúra za telefon, ktorá sa týkala ešte aj apríla. môžem ju ešte zohľadniť v DP? či to už nie je možné?
Uzatvoríte účtovné knihy. To čo nebolo v príjmoch zdaňujete vo výške pohľadávok nezahrnutých do zdaniteľných príjmov. To čo nebolo vo výdavkoch tam premietnete zo zostatku záväzkov nezahrnutých do daňových výdavkov. Bližšie viď § 17/8 a 9 ZoDP.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať