Zavrieť

Porady

Nespravodlivý dochádzkový systém

V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na štvrťhodiny, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7-15. Keď si "pípnem" o 7:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:15. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:01, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59 do práce a "odpípnem" si o 14:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:45 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 minútu neskôr a chcel by som si tú jednu minútu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:31, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na polhodiny.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 hodín môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Vedel som, že sa zapojíš..... ale ty dobre vieš o čo mi ide.
A dík za podporu.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Myslim ze tu vela ludom uplne unika pointa, spominaju tu stale nejake nadcasy, predcasy, pristup k praci, ale pritom tu ide uplne nieco ine. Clovek si odpracuje v praci napr. 8 hodin, ale ked si to "odpipa" rano a pri odchode v "nevhodnej" minute, tak mu system zarata o 15 alebo 30 minut menej, toto povazujete za spravodlive?
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

áno, pokiaľ je každý zamestnanec oboznámený so systémom započítavania minút považujem to za spravodlivé.
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Považuješ za spravodlivé to, že viem, že je to nespravodlivé.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Braňo Pozri príspevok
áno, pokiaľ je každý zamestnanec oboznámený so systémom započítavania minút považujem to za spravodlivé.
Ked si napr. v obchode stanovia, ze predaj vsetkych nakupov sa bude zaokruhlovat na stokoruny smerom hore. Cize ked bude cena kupovaneho tovaru v hodnote 101Sk, tak ti za nakup zauctuju 200Sk. Ved si bol oboznameny, ze sa vsetko zaokruhluje na stokoruny. A kedze si bol o tom oboznameny, tak to mozes povazovat spravodlive.

Spravodlivost a informovanost su dve rozdielne veci.
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Podla mna nezijeme v case diktatury, ak niekto pride o 7.01, tak nech si nadraba pekne 1 minutu, ktoru zmeskal, a nie 15 minut. Toto je buzeracia zamestnancov.
Ak na tom zavisi spustenie nejakeho stroja, tak chapem, ze prichod je nesmierne dolezity, ale pokial ide o prichod do kancliku, kde sa prave "rozbieha" jeden dalsi den... tak sa mi to zda byt nespravodlive.
0 0
Jana-MT Jana-MT

Jana-MT je offline (nepripojený) Jana-MT

Rozprúdil si búrlivú diskusiu o tom čo je spravodlivé a čo nie. Myslím si, že zrejme zamestnávateľ mal nejaký dôvod, prečo Vám vo firme zaviedol takýto systém a predpokladám, že Vás o dostatočne informoval. Jednoducho treba prijať pravidlá, alebo si dojednať pružný pracovný čas.
0 0
pogy pogy

pogy je offline (nepripojený) pogy

No a predstavte si že je tam zamestnaných napr.100 ľudí a všetci musia prísť do 7,00. t.j pred siedmou sa tam vytvorí taká rada ako na kapre pred vianocami. Darmo prídeš skorej keď všetci chcú "pipnúť" do 7,00. To len pre lepšie pochopenie, čo chcel autor na začiatku povedať. Dajte názor aj podľa nejakého zákona... Lebo už len princíp, že si tam musíš "odsedieť" niečo"nadčas" kvôli blbému systému, aj keď nemáš robotu, tak sa zdá choré. "Je to papier pre papier".
0 0
zuzrus zuzrus

zuzrus je offline (nepripojený) zuzrus

A určite sme všetci tí, ktorí tu debatujeme, v práci a minúty bežia a bežia a čas uteká...Hlavne, že máme všetci "cviknuté" a už je jedno ako ten čas vyplníme...Je čas na predobedňajšiu kávu...Dnes som mala zatiaľ len rannú o 6,30.
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Informovaný sme neboli.... A ja si už mesiac a pol kontrolujem príchod a odchod (na minúty), ale takáto hovadina ma vôbec nenapadla.
A pružný čas sa tiež ráta na štvrťhodiny
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Pasztorka Pozri príspevok
Yaniq: ja s tebou suhlasim.
Anklar: tak ja som Ta asi trosku nepochopila. Mne zas prekvapuje Tvoj prispevok.
Chápem.
Každý však máme svoj systém. Ak riadny začiatok práce je stanovený na 7,00 tak, pípnuť si v tom istom čase alebo neskôr - na to musí mať zamestnanec svoje odôvodnenie.
Čo sa týka môjho systému: zapla som si PC, rozbalila som si prácu a psychicky som bola na pracovný deň pripravená dávno pred tým, ako prišiel môj nadriadený. Takto som ho vždy predbehla a, niekedy, keď mal práve chuť vládnuť a rozkazovať celému svetu, aj "dobehla".
Asi jediným prijateľným argumentom pre Teba bude, že som milovala svoju prácu.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Yanig, nerozčuľuj sa nad dochádzkovým systémom. Každé čudo tri dni trvá. Po čase aj tak zistíš Ty, aj ostatní zamestnanci, že písmo sväté je písané niekde inde a nie v nejakom dochádzkovom systéme.
0 0
zuzrus zuzrus

zuzrus je offline (nepripojený) zuzrus

Mne to hneď nešlo do hlavy "anklar", že si taká snaživá. Ono je to asi fakt na uváženie, či veľa nezaváži aj to, či sa do práce tešíš alebo nie. Lenže na to sa ťa mzdová účtovníčka a šéf nepýta. Je to asi o tom, že keď chceš pracovať, musíš dodržiavať určité pravidlá.
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Ja tiež nechodím s odporom do práce, ale načo tu vysedávať, keď zrovna nie je do čoho pichnúť. Ráno bolo do čoho pichnúť..... 132x , a teraz už nie.
0 0
zuzrus zuzrus

zuzrus je offline (nepripojený) zuzrus

Z toho prvotného nahnevaného, prísneho a rázneho diskusného príspevku sa stáva celkom fajn téma...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Čo tak spraviť to, že ak vieš, že budeš meškať minútu, prídeš cca o 25 min. neskôr, teda pípneš si o 7,25 a budeš odchádzať o 15,31, čiže budeš mať odrobených tých 8 hodín s pár minútami navyše.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

yaniq Pozri príspevok
V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na štvrťhodiny, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7-15. Keď si "pípnem" o 7:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:15. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:01, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59 do práce a "odpípnem" si o 14:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:45 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 minútu neskôr a chcel by som si tú jednu minútu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:31, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na polhodiny.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 hodín môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.
Myslím, že je bezpredmetné polemizovať o tom, ako má yaniq chodiť do práce. To je dané presne systémom.

Pokiaľ to zamestnávateľ takto určil, tak je to platné. Bohužiaľ v zákonoch takéto niečo nenájdeš - či to môže alebo nie. V podstate to neodporuje ZP, preto môže takýto systém zaviesť.

Ako sa brániť? Priamo odvolávkami na zákon nie. Možno máte odborovú organizáciu alebo zástupcu zamestnancov. AK nie, nie je problém zvoliť si zástupcu zamestnancov, ktorý má právo takéto niečo so zamestnávateľom prerokovať. Pokiaľ je to elektronický systém, tak by nemal byť problém nastaviť ho inak - aby počítal presne na minúty. Neskorý príchod, hoci aj o 1 minúty by mohol zamestnávateľ riešiť inak - napr. napomenutím (pokiaľ je dôležité, aby zamestnanci boli v práci už o 7:00 - napr. v nejakej klientskej prevádzke).

Takže záver - možno to nie je spravodlivé, ale nič nezakazuje zamestnávateľovi také niečo zaviesť. V podstate tým on zaviedol sankcie za neskorý príchod do práce, resp. za skorší odchod. AK nie ste s tým systémom spokojní (väčšina zamestnancov), tak to treba riešiť cez odbory alebo zástupcu zamestnancov.
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Chobot: Ja som zástupca zamestnancov
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

zuzrus Pozri príspevok
Z toho prvotného nahnevaného, prísneho a rázneho diskusného príspevku sa stáva celkom fajn téma...
Keď sa ráno dobre začne.......
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

yaniq Pozri príspevok
Chobot: Ja som zástupca zamestnancov
Si riadne zvolený v zmysle ZP? Tak máš jedine silu rokovania. Pokiaľ zamestnávateľ neustúpi, tak okrem štrajku nemáte veľkú šancu zmeniť jeho rozhodnutie.

V krajnom prípade súdnou cestou, ale tam si budeš musieť pripraviť riadne argumenty, prečo je to nespravodlivé...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať