Zavrieť

Porady

učtovanie developerskej činnosti

Prosím o radu či má niekto skúsenosti s účtovaním developerskej činnosti
potrebujem poradiť ako učtovať náklady ktoré vznikajú s obstaravacimi nakladmi a kúpou pozemku a následne obstarav. náklady na výstavbu domov ktoré budú na predaj.
Sú to investície 042 alebo postupovať ako pri zákazkovej výrobe
Usporiadat
Lýdia 2 Lýdia 2

Lýdia 2 je offline (nepripojený) Lýdia 2

Junior78
tiež ma zaujíma ako si to vyriešil mňa to ešte len čaká lebo DP za rok podávam až 30.6.2012. Neviem či mám účet 042 kde mám vystavbu domov od r. 2008-2010, čiže sa o nich učtuje do 31.12.2010 ponechať a pokračovať po starom alebo preučtovať na 133. V roku 2011 sme nezačínali novú výstavbu takže tiež mám pocit že by som nemala nič meniť.

Neviem čo s pozemkami ktoré mám na 031, tu by som postupovala podľa ustanovenia

(3) DHM o ktorom sa účtovalo podľa §33 ods.7 v znení účinnom do 31.12.2010, sa k 1.1.2011 zaučtuje v prospech účtu 042/0133

myslím si,že pozemok je podľa §33 ods.7 (nehnuteľnosť obstaraná za účelom ďalšieho predaja,lebo sa zhodnocuje zasieťovaním a pod) ibaže to má háčik ja to už mám na 031 ( od r. 2009) a nie na 042
Vopred ďakujem za každý názor
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem za zalozenie tejto temy. Prave mam moznost zacat uctovat firmu, kt. sa venuje tejto cinnosti. Priznam sa, ze je to pre mna nova skusenost a trosku sa obavam. Ale dufam, ze to aj s Vasou pomocou zvladnem. Ide uz o rozbehnutu firmu, neviem ako to uctoval predchadzajuci uctovnik, ale aspon viem, na co sa musim sustredit. Este dohodnut cenu za spracovanie :-)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evidujem ss-ku, ale určenie ceny je výlučne na dohode dotknutých strán. Vysvetli im náročnosť a pýtaj o 50% viac ako za normálnu firmu, aspoň máš z čoho zľavovať.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ja som pocas leta zacala uctovat developersku firmu. Prebrala som teda ucto v priebehu roku, pokracovala som v uctovani predchadzajuceho uctovnika, ktory uctoval 042, s tym ze si musim vsetko nastudovat. Ide o nehnutelnost, kt. vystavba zacala v r.2010 s tym, ze byty sa zacnu odpredavat az po skolaudovani, cize bude vlastnikom developer, ak som to spravne pochopila ide o uctovanie o vystavbe nehnutel.urcenych na predaj po ukonceni vystavby, cize nedokoncenu vyrobu. Zial uctovnik to aj minulom roku uctoval na 042 a aj do 6/2012. Tento rok nie je problem opravim uctovanie, ale co s minulym rokom? A este k tomu uctovaniu podla usmernenia:
1. faktura od dodavatela (vystavba) 5xx,343/321 a zaroven 121/611. Po kolaudacii 611/121 a zaroven 123/613 ?
2. developer sa rozhodne po kolaudacii, ze bude niektore byty prenajimat ako to zauctovat?
3. Ak bude byty prenajimat sukromnym osobam, cize nezdanitelnej osobe je tento najom oslobodeny od dane a musel by prenajimatel vratit DPH pripadajucu na tieto byty a zaroven by musel pouzit koeficient vsak?
4. Ma niekto skusenost s prenajmom nehnutelnosti s tym, ze po 2 rokoch by si ju najomca odkupil a prenajom by bol odpocitany od kupnej ceny?

Firma zatial nic nepredavala, ja som s niecim takymto v zivote nerobila. Dopredu sa ospravedlnujem ak mam nejake hlupe otazky, ale rada by som to mala spravne...

Podla tohoto prispevku by som vsak mala uctovat podla §30d odst.7:

http://www.porada.sk/t84136-p10-ucto...ml#post2016226

prosim pomoc, uz som z toho dopletena.
Naposledy upravil nika.sum : 26.09.12 at 12:47
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

k uctovaniu: ak zacal uctovat v r.2010, pokracuje v povodnom uctovani podla prechodnych ustanoveni par.86i PU
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Petra29 Pozri príspevok
k uctovaniu: ak zacal uctovat v r.2010, pokracuje v povodnom uctovani podla prechodnych ustanoveni par.86i PU
OK, takze preuctujem 042 na 133.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Myslim, ze nie.
Ucet 133 sa zacal pouzivat od 1.1.2011 pre obstaranie nehnutelnosti za ucelom jej dalsieho predaja /napr.kupim dom, zhodnotim ho, dalej predam/.
Pred tymto datumom tato problematika nebola jednoznacne v postupoch definovana. Diskutovali sme tu, prip.v dalsich temach o nazoroch na uctovanie "developmentu". Ja som sa priklanala k uctovaniu o vyrobkoch nie DHM. Pod "tarchov" dokazov, som sa priklonila k 042. Vsetky stare veci spred roka 2011 som dotiahla cez 042. Preto si myslim, ze ked u vas pouzivali od zaciatku /rok 2010/ uctovanie cez 042, dotiahla by som to takto. Myslim si, ze byvaly uctovnik mal k tomuto uctovaniu mat spracovanu internu smernicu.
Naposledy upravil Petra29 : 26.09.12 at 18:41 Dôvod: Doplnenie
1 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Este pozn.mala som na mysli par.86i ods.4
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

KEJKA Pozri príspevok
ja som sa rozhodla ako som sa rozhodla. Telefonicky je tiež rada, ale zodpovednosť zostane na firme, nie na poradcovi. Nekolaudované by by som preúčtovala, ale kolaudované už nie.
Uznávam argumenty, len si myslím, že to jednoznačne riešené nie je.
odpisujem len účtovne, nie daňovo, podľa mňa hodnotu strácajú, aj dopyt je podľa mňa nižší, ak byty dlhšie stoja.
Tiež pri bytoch vo vlastníctve je možnosť, že sa vlastník rozhodne ich prenajímať - potom ich zasa budem preúčtovavať na 021?
Ahoj, ja to tu citam dookola uz strasne dlhy cas. Uz som to tu riesila a zareagovala Petra, za co som jej vdacna, ale stale nie som si ista tym uctovanim. Ako som uz spominala, prebrala som uctovnictvo v priebehu tohoto roku. Predchadzajuci uctovnik uctoval na 042 vsetko tykajuce sa vystavby nehnutelnosti urcenej na predaj, ani k 1.1.2011 nic nemenil.Nebola a nie je to zakazkova vyroba. Nehnutelnost by mala byt kazdym dnom skolaudovana a byty sa budu predavat az po kolaudacii. Petra mi radila postupovat podla §86i odst.4. Castejsie som nasla prispevky kde by som mala mat uz k 1.1.2011 preuctovane z 042 na 133. Mna osobne to laka na 133. Kedze moj predchodca tak neurobil a nemam od neho ani smernicu na zaklade ktorej uctoval tak ako uctoval, mozem si opravit uctovanie v tomto roku a preuctovat na 133? A je mozne ku dnu kolaudacie preuctovat analyticky kazdy priestor (byt, NP), aby to bolo jednoduchsie pri predaji? Len tu ma trosku dostava do pomykova to, ze developer nekupoval nehnutelnost na predaj ale zacal vystavbu nehnutelnosti tak predsa ci este pokracovat do kolaudacie 042, potom to preuctovat na 021 - analyticky rozdelit podla bytov, uctovne odpisovat? pomoooc, zacina sa mi o tom snivat...

Ja viem, ze mam v profile uctovnik ale nieco taketo som v zivote neuctovala a naozaj mam chut pri tomto uctovani zmenit profil.
Naposledy upravil nika.sum : 12.11.12 at 10:22
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

apo Pozri príspevok
Účtujem jeden dom. Počas výstavby som účtoval MD 042 a 1.1.2011 som preúčtoval na MD 133 s analytikou pre každý byt.

Kolaudácia ide postupne po bytoch. Predaný byt účtujem
DAL 607
MD 507
DAL 133

Byty, ktoré pôjdu do nájmu, lebo nie je kúpna sila na predaj zaúčtujem na 021 a budem odpisovať.

Toľko na podčiarkunie a podporu informácií z predchádzajúcih troch príspevkov.

Skolaudované byty, ktoré nie sú v nájme, ani predané ponechám na účte 133 a prikláňam sa k názoru štefana, že ak bude nutné meniť hodnotu tak formou oprávok.

apo
stale nemam doriesene,ale rozhodla som sa pre riesenie podla prisp.96 (apo). Preuctujem 042 na 133. Este sa chcem spytat, firma stavia (cez dodavatelov) aj nehnutelnost nie na predaj ale pre seba.Toto necham na 042 a po kolaudacii preuctujem 021 a budem odpisovat, je to tak spravne?
Naposledy upravil nika.sum : 27.01.13 at 17:07
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k č. 111...........správne
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

KEJKA Pozri príspevok
k č. 111...........správne
Dakujem Kejka, doteraz som uctovala relativne jednoduche ucto, developerska cinnost je trosku zlozitejsia, takze sa vsetko ucim....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať