Zavrieť

Porady

Stravné lístky

Ahojte, prosím Vás poraďte!
Pre zamestnancov, ktorí odpracujú 8 hodín denne a nie sú vyslaní na pracovnú cestu, tiež musíme zvýšiť stravné lístky na 98 Sk, alebo tam stačí ak je daný stravný lístok v hodnote 55%, to znamená z 98 Sk - 54 Sk? Dobre tomu rozumiem?
Dík
Usporiadat
szisza szisza

szisza je offline (nepripojený) szisza

Prosím Vás ešte jedna otázka, ak naši zamestnanci nechodia na pracovné cesty, /odpracujú 8 hodín na mieste / aj tak sa riadime podľa časového pásma 5 až 12 hodín? Ak sa tu zvýši výška sadzby tak zvyšujemne aj my?
Dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

szisza Pozri príspevok
Prosím Vás ešte jedna otázka, ak naši zamestnanci nechodia na pracovné cesty, /odpracujú 8 hodín na mieste / aj tak sa riadime podľa časového pásma 5 až 12 hodín? Ak sa tu zvýši výška sadzby tak zvyšujemne aj my?
Dík
Áno, pri posudzovaní nároku na zabezpečenie stravovania podľa ZP je toto smerodatné.
0 0
szisza szisza

szisza je offline (nepripojený) szisza

Ešte raz pekne ďakujem, už všetkému rozumiem.
0 0
szisza szisza

szisza je offline (nepripojený) szisza

Nuž ja už prosím ničomu nerozumiem......Už som skoro presvedčila vedúcu, keď mi strčila pod nos od IURA EDITION, spol. s r.o. "ASPI"-kde je napísané, citujem:
postupujeme nasledovne:
1. Príspevok na stravovanie zamestnancov poskytovaný podľa podmienok stanovených ZP účtuje na ťžarchu účtu 527.
2. Náklady na stravovanie zamestnancov nad rámec zákonnej povinnosti ustanovenej ZP sa účtujú na ťarchu účtu 528.
Ako príklad uvedený, vtedy ešte so starými číslami:
cena stravovacej poukážky 80Sk
- cena str.pouk.pri ich predaji zamestn. 22SK 335/213
- 55%/počíta len z 80Sk nie z 89Sk/ 44Sk 527/213
- zo SF 4Sk 472/213
- príspevok zam.nad rámec ZP mimo SF 10Sk 528/213
Poviete mi prosím aký máte na toto názor? Lebo už neviem z ktorej sumy si môžem účtovať 55% na 527.
Dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

szisza Pozri príspevok
Nuž ja už prosím ničomu nerozumiem......Už som skoro presvedčila vedúcu, keď mi strčila pod nos od IURA EDITION, spol. s r.o. "ASPI"-kde je napísané, citujem:
postupujeme nasledovne:
1. Príspevok na stravovanie zamestnancov poskytovaný podľa podmienok stanovených ZP účtuje na ťžarchu účtu 527.
2. Náklady na stravovanie zamestnancov nad rámec zákonnej povinnosti ustanovenej ZP sa účtujú na ťarchu účtu 528.
Ako príklad uvedený, vtedy ešte so starými číslami:
cena stravovacej poukážky 80Sk
- cena str.pouk.pri ich predaji zamestn. 22SK 335/213
- 55%/počíta len z 80Sk nie z 89Sk/ 44Sk 527/213
- zo SF 4Sk 472/213
- príspevok zam.nad rámec ZP mimo SF 10Sk 528/213
Poviete mi prosím aký máte na toto názor? Lebo už neviem z ktorej sumy si môžem účtovať 55% na 527.
Dík
Pri uplatnení 55%: minimum je 55% z hodnoty stravenky, ale je tu aj možnosť maxima, čo je 55 % hodnoty stravného pri PC 5-12 hod. teda z 98.-.( od 1.6.08)
0 0
szisza szisza

szisza je offline (nepripojený) szisza

aj keď mám stravné lístky len za 74Sk? Aký to má potom význam dávať z minima?Tu mi tvrdia a ASPI to aj s príkladom potvrdilo, že ak mám lístok za 74Sk, tak ja si nemôžem uplatniť 55% z 98Sk. Maximum hranica je určená len pre tých, ktorí dávajú napr. stravné lístky za 120Sk, a aj oni si môžu max. len z 98Sk uplatniť 55%. Zle tomu rozumieme?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

szisza Pozri príspevok
Nuž ja už prosím ničomu nerozumiem......Už som skoro presvedčila vedúcu, keď mi strčila pod nos od IURA EDITION, spol. s r.o. "ASPI"-kde je napísané, citujem:
postupujeme nasledovne:
1. Príspevok na stravovanie zamestnancov poskytovaný podľa podmienok stanovených ZP účtuje na ťžarchu účtu 527.
2. Náklady na stravovanie zamestnancov nad rámec zákonnej povinnosti ustanovenej ZP sa účtujú na ťarchu účtu 528.
Ako príklad uvedený, vtedy ešte so starými číslami:
cena stravovacej poukážky 80Sk
- cena str.pouk.pri ich predaji zamestn. 22SK 335/213
- 55%/počíta len z 80Sk nie z 89Sk/ 44Sk 527/213
- zo SF 4Sk 472/213
- príspevok zam.nad rámec ZP mimo SF 10Sk 528/213
Poviete mi prosím aký máte na toto názor? Lebo už neviem z ktorej sumy si môžem účtovať 55% na 527.
Dík
Zvýraznené nemá oporu v zákone s následným výpočtom.
Naposledy upravil Gabi03 : 19.06.08 at 12:14 Dôvod: doplnenie
0 0
szisza szisza

szisza je offline (nepripojený) szisza

vysvetlíte mi prosím k tomu bližšie.....asi tomu nerozummiem. Hlavne preto, že oni zvyšok dali tiež na 528. Takže môže to byť tak, ale nič zlého nespravím ak to dám z celých 98Sk na 527, aj keď mám lístky za 74Sk?
Veľmi ďakujem
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Gabi03 Pozri príspevok
Zvýraznené nemá oporu v zákone.
Nesúhlasím. Je možné prispieť aj nad rámec zákona, je to však nedaňový náklad, účtuje sa na 528.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

benka Pozri príspevok
Nesúhlasím. Je možné prispieť aj nad rámec zákona, je to však nedaňový náklad, účtuje sa na 528.
Ak by tam bolo nad rámec zákona o dani z príjmov, tak áno. Ale spomína sa tam zákonník práce.
Čiže v tomto prípade by to bolo nad rámec 55% z 90,-, pričom podľa zákona o dani z príjmov je možné prispevať až do 55% z 98,-.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Krásny deň všetkým,
k tejto téme by som aj ja mala otázočku.Môžem dať zamestnancom na základe spomínaného zvýšenia v ZP automaticky str.lístok v hodnote 74,-Sk, alebo mi to musi najpr niekto kompetentny z firmy schvaliť ??? Doteraz dostavajú dostavajú 70,-Sk.
Sme mala sro-čka so zahraničným majiteľom.Konateľ spoloč.je tiež zahraničná osoba, ktora sa nezdržiava na SR.Zastupovaním konateľa nie je poverený nik.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

szisza Pozri príspevok
vysvetlíte mi prosím k tomu bližšie.....asi tomu nerozummiem. Hlavne preto, že oni zvyšok dali tiež na 528. Takže môže to byť tak, ale nič zlého nespravím ak to dám z celých 98Sk na 527, aj keď mám lístky za 74Sk?
Veľmi ďakujem
Ak vypočítať pri minimálnej nominálnej hodnote SL 74, 55% z 98 a dáte to na 527, je to v poriadku. Všetko nad túto sumu (55% z 98) ide na 528.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Airam25 Pozri príspevok
Krásny deň všetkým,
k tejto téme by som aj ja mala otázočku.Môžem dať zamestnancom na základe spomínaného zvýšenia v ZP automaticky str.lístok v hodnote 74,-Sk, alebo mi to musi najpr niekto kompetentny z firmy schvaliť ??? Doteraz dostavajú dostavajú 70,-Sk.
Sme mala sro-čka so zahraničným majiteľom.Konateľ spoloč.je tiež zahraničná osoba, ktora sa nezdržiava na SR.Zastupovaním konateľa nie je poverený nik.

Ak mi dávate iba 70 Sk, porušujete tým ZP.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Gabi03 Pozri príspevok
Ak by tam bolo nad rámec zákona o dani z príjmov, tak áno. Ale spomína sa tam zákonník práce.
Čiže v tomto prípade by to bolo nad rámec 55% z 90,-, pričom podľa zákona o dani z príjmov je možné prispevať až do 55% z 98,-.
§ 152/3 zák .práce

Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu

Výšku príspevku ako daňového nákladu určuje ZP. Zák. o dani z príjmu má v tomto prípade odvolávku na určenie prísp. na stravovanie iba na ZP, nedáva ďalšiu možnosť.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Airam25 Pozri príspevok
Krásny deň všetkým,
k tejto téme by som aj ja mala otázočku.Môžem dať zamestnancom na základe spomínaného zvýšenia v ZP automaticky str.lístok v hodnote 74,-Sk, alebo mi to musi najpr niekto kompetentny z firmy schvaliť ??? Doteraz dostavajú dostavajú 70,-Sk.
Sme mala sro-čka so zahraničným majiteľom.Konateľ spoloč.je tiež zahraničná osoba, ktora sa nezdržiava na SR.Zastupovaním konateľa nie je poverený nik.
Musíte rozlíšiť, či dávate stravný lístok alebo stravovaciu poukážku.
Ak stravný lístok, je to OK.
Ak str.poukážku (DOXX, Ticket rest. a pod) tak porušujete zákon.
0 0
szisza szisza

szisza je offline (nepripojený) szisza

Vďaka
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

benka Pozri príspevok
§ 152/3 zák .práce

Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu

Výšku príspevku ako daňového nákladu určuje ZP. Zák. o dani z príjmu má v tomto prípade odvolávku na určenie prísp. na stravovanie iba na ZP, nedáva ďalšiu možnosť.
Príspevok, s ktorým ste nesúhlasili, som upravila, keďže v príklade ide jednoznačne o 55% z ceny lístka a nie z maximálne možnej hodnoty.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
To ja viem.Preto od budúceho mesiaca ich chcem zvýšiť.Lenže ja som len mzdová pracovníčka, a nie som si istá či to môžem urobiť automaticky bez nejakého súhlasu konateľa,pretože on vždy nesúhlasí s akýmkoľvek zvýšením...Cena jedla od dodávateľa je zatiaľ v hodnote 70,-Sk.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Airam25 Pozri príspevok
To ja viem.Preto od budúceho mesiaca ich chcem zvýšiť.Lenže ja som len mzdová pracovníčka, a nie som si istá či to môžem urobiť automaticky bez nejakého súhlasu konateľa,pretože on vždy nesúhlasí s akýmkoľvek zvýšením...Cena jedla od dodávateľa je zatiaľ v hodnote 70,-Sk.
Ako písal benka, ak ide o nákup jedla, tam nie je podmienka tých 75%. Ak však ide o typické gastrolístky, tak tam je.
Na tvojom mieste by som konateľa upozornila na zmenu zákona a ďalej nech koná on.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Gabi03 Pozri príspevok
Ako písala benka, ak ide o nákup jedla, tam nie je podmienka tých 75%. Ak však ide o typické gastrolístky, tak tam je.
Na tvojom mieste by som konateľa upozornila na zmenu zákona a ďalej nech koná on.
Tá benka je on
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať