Zavrieť

Porady

dedičstvo - zatajenie spoludedičov

Sestra mojej mamy figuruje na listoch vlastníctva, ktoré sú pravdepodobne po mojom dedkovi. Máme vážne podozrenie, že obišla svojich súrodencov a všetok tento majetok si dala prepísať na seba.
Časť nadobudla ROZHODNUTÍM Axxx/00770-01 - 327/03 a časť OSVEDČENÍM O DEDIČSTVE číslo 9D xxx/04-26/05 (čísla som kvôli ochrane osobných údajov pozmenil). Môžem niekde zistiť, čo sú to za rozhodnutia, z ktorého roku, kto ich vydal, po kom je to dedičstvo...?
Samozrejme, že sa jej chcem na všetko spýtať a nechcem ju dopredu odsudzovať, ale predtým sa chcem o veci dozvedieť čo najviac.
Ako mám postupovať, ak nebude vedieť hodnoverne doložiť spôsob nadobudnutia?
Je to trestný čin? Čo jej hrozí, ak by sa dokázalo, že k majetku prišla neprávom?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    JurajO Pozri príspevok
    Sestra mojej mamy figuruje na listoch vlastníctva, ktoré sú pravdepodobne po mojom dedkovi. Máme vážne podozrenie, že obišla svojich súrodencov a všetok tento majetok si dala prepísať na seba.
    Časť nadobudla ROZHODNUTÍM Axxx/00770-01 - 327/03 a časť OSVEDČENÍM O DEDIČSTVE číslo 9D xxx/04-26/05 (čísla som kvôli ochrane osobných údajov pozmenil). Môžem niekde zistiť, čo sú to za rozhodnutia, z ktorého roku, kto ich vydal, po kom je to dedičstvo...?
    Samozrejme, že sa jej chcem na všetko spýtať a nechcem ju dopredu odsudzovať, ale predtým sa chcem o veci dozvedieť čo najviac.
    Ako mám postupovať, ak nebude vedieť hodnoverne doložiť spôsob nadobudnutia?
    Je to trestný čin? Čo jej hrozí, ak by sa dokázalo, že k majetku prišla neprávom?
    Ďakujem
    Mno, mam taky pocit, ze Tvoja mama ako zainteresovana osoba ma pravo nahliadnut do tych rozhodnuti. A myslim, ze tieto rozhodnutia su ulozene aj na prislusnom katastri, kde by jej ich urcite mali dat k nahliadnutiu.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Ku každému dedičskému sú prizvaní pozostalí - dediči. Ak Tvoja mama je právoplatnou dedičkou po Tvojich starých rodičoch má právo na zistenie na príslušnom notárskom úrade, ktorá vybavuje dedičské konania vo Vašom regione , kedy prebehlo konanie a z akého dôvodu nebola prizvaná,
    alebo aj na právnom odd. katasterného úradu ohľadom zápisu do katastra.
    Ak sú to rozhodnutia TVôjho dedka, že dala prepísať všetko ešte za svôjho života na maminu sestru, s tým už asi nič nenarobíte.
    Ak dedičské konanie prenehlo len za účasti maminej sestry, Tvoja mama má právo napadnúť toto dedičské konanie, vyvolať nové konanie, aby sa veci napravili.

    Vieš niekedy sa dedičstvo spravidla písalo na jedného s tým, že "ostatní dedičstvo neodmietajú, dediť chcú " ale súhlasia s tým, aby to bolo napísané - napr. na najstaršieho alebo na toho, kto býva s rodičmi. Ak sa niečo takéto stalo a Vy až teraz ste zistili aký je stav, tak treba hľadať postupne, ako prebehli dedičské konania, trebárs nechať otvoriť dedičské konanie aj po Tvojich starých rodičoch.

    dedičstvo - zatajenie spoludedičov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.