Zavrieť

Porady

Zverejnenie nedoplatkov

Nedopusti sa bytove spolocenstvo porusenia zakona o ochrane osobnych udajov ak zverejni vysku nedoplatkov a mena dlznikov na vyvesnej tabuli vo vestibule domu?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Obávam sa že ste na omyle... PRVN nie je tvorba a čerpanie FPOaU. Len k tomuto fondu má právo vlastník nahliadnuť. Takže nerada niekoho uvádzam do omylu ale ja si čerpanie a tvorbu tohto fondu nespájam s vyhodnotením PRVN a už vôbec nie s preplatkami a nedoplatkami ostatných vlastníkov. Správca nie je povinný predkladať veci ohľadom správy domu.
Nooo, mne príde ustanovenie zákona jednoznačné - síce nemusí predkladať, ale ak má spoluvlastník záujem, môže nahliadnuť do dokladov.

Predstav si, že by ste si 4 kolegovia zriadili fond na obedy. Dohodli by ste sa, že každý budete prispievať mesačne 2000 SKK a jedného poveríte správou peňazí. O 2 mesiace ten povie, že vo fonde nemáte peniaze a treba doplatiť. Pritom sa domnievaš, že jeden kolega neprispieval pravidelne, tak sa toho, čo spravuje peniaze spýtaš, či každý platí a prečo nie sú peniaza. On by ti povedal, že to nie je oprávnený povedať a ukáže ti len bločky z obedov. Asi by si chcela vedieť, či každý prispieva tak, ako ste sa dohodli.

A v zákone nie je uvedené že môže vidieť len tvorbu a čerpanie fondu, ale je tam všeobecne doklady týkajúce s správy domu alebo.. a potom pokračujú iné. Ja, ako spoluvlastník by som sa domáhal vidieť všetky doklady, ktoré sa týkajú správy domu. Na základe čoho by si mu zakázala nazrieť do iných dokladov? Ako by si mu to odôvodnila?
Naposledy upravil Chobot : 24.06.08 at 11:28
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chobot Pozri príspevok
Nooo, mne príde ustanovenie zákona jednoznačné - síce nemusí prekladať, ale ak má spoluvlastník záujem, môže nahliadnuť do dokladov.

Predstav si, že by ste si 4 kolegovia zriadili fond na obedy. Dohodli by ste sa, že každý budete prispievať mesačne 2000 SKK a jedného poveríte správou peňazí. O 2 mesiace ten povie, že vo fonde nemáte peniaze a treba doplatiť. Pritom sa domnievaš, že jeden kolega neprispieval pravidelne, tak sa toho, čo spravuje peniaze spýtaš, či každý platí a prečo nie sú peniaza. On by ti povedal, že to nie je oprávnený povedať a ukáže ti len bločky z obedov. Asi by si chcela vedieť, či každý prispieva tak, ako ste sa dohodli.

A v zákone nie je uvedené že môže vidieť len tvorbu a čerpanie fondu, ale je tam všeobecne doklady týkajúce s správy domu alebo.. a potom pokračujú iné. Ja, ako spoluvlastník by som sa domáhal vidieť všetky doklady, ktoré sa týkajú správy domu. Na základe čoho by si mu zakázala nazrieť do iných dokladov? Ako by si mu to odôvodnila?
Už som doplnila príspevok... správca koná na základe zmlúv. A teda plnenie zmlúv nie je doklad. Práveže by som považovala za indiskrétne predložiť inému platby atď. inému vlastníkovi. Veď sú to jeho platby na základe evidenčného listu a spotrebu si každý môže ovplyvniť. Pozri koľko tu je tém a píšu jednotlivci koľko platia zálohu a koľko mali preplatok resp. nedoplatok. Je to len všeobecná informácia. Tam sa musí brať do úvahy spotreba energií a ostatných služieb spojených s bývaním. To je to isté akoby niekoho zaujímalo koľko zarobí a koľko minie ... To s tými obedami...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Už som doplnila príspevok... správca koná na základe zmlúv. A teda plnenie zmlúv nie je doklad. Práveže by som považovala za indiskrétne predložiť inému platby atď. inému vlastníkovi. Veď sú to jeho platby na základe evidenčného listu a spotrebu si každý môže ovplyvniť. Pozri koľko tu je tém a píšu jednotlivci koľko platia zálohu a koľko mali preplatok resp. nedoplatok. Je to len všeobecná informácia. Tam sa musí brať do úvahy spotreba energií a ostatných služieb spojených s bývaním.

To je to isté akoby niekoho zaujímalo koľko zarobí a koľko minie ... To s tými obedami...
Nie, nepochopila si ma. Nikoho nezaujíma, koľko jeho sused zarobí a koľko minie. Ale raz máme spoločný majetok o ktorý sa musíme spoločne starať, tak to, koľko platí či neplatí nepovažujem za jeho súkromnú záležitosť, lebo sa bytostne týka aj mňa. Nemôže sa dožadovať súkromia, pokiaľ sú to naše spoločné financie. Mňa nebude zaujímať, koľko on platí elektrárňam, keď má vlastné hodiny. Ale ak nebude platiť elektrinu za výťah a preto všetkým odpoja elektrinu na výťahu, tak to ma už bude zaujímať.

Pokiaľ chce viesť vlastné hospodárstvo, nech si kúpi rodinný dom, kde mu do jeho dokladov nemá nikto právo nazerať. Ale pokiaľ je ten dom spoločný, tak mám právo vedieť, ako sa na jeho správu skladáme. Veď neplatič mi vlastne dlhuje peniaze, lebo ja som za neho uhradil zálohový predpis.


A stými obedmi - tiež mi je jedno, kde minie ten kolega vlastné peniaze, ale ak nebude prispievať do spoločnej kasy, tak na obedy nebude s nami chodiť..
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Je zverejnenie mien neplatičov a výšky dlhu za nájom a služby s tým spojené v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov?

V zmysle § 3 zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov považujeme skladbu údajov meno, priezvisko, bydlisko a údaj o výške dlhu, prípadne označenie neplatič ako údaj o ekonomickej či sociálnej identite za osobný údaj. Zverejňovanie (§ 4 odsek 1 písmeno d)), sprístupňovanie (§ 4 odsek 1 písmeno c)) osobných údajov je možné len so súhlasom dotknutej osoby. Prípadné zverejnenie osobných údajov alebo ich sprístupnenie inej osobe by bolo v rozpore so zákonom č. 428/2002 Z.z.

Patrím medzi tých, ktorým prišiel ten "zaujímavý" nedoplatok za vodu. Odvolala som sa, ale splátkovým kalendárom budem nedoplatok splácať. Myslím si, že je rozdiel medzi neplatičmi a momentálne dlžníkmi po tohtoročnom vyučtovaní. Veď ešte to nemusí byť pravda, že vyúčtovanie je správne, kým mi nepríde rozhodnutie.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Vierka prepáč, ten posledný odstavec je o čom? Ten stredný odstavec je odpoveď z úradu? Ak áno, pokladám ho len za čiastočne relevantný, pretože vyššie položená otázka sa dá položiť aj inak napr.:

Akým spôsobom môžeme zverejniť zoznam neplatičov v obytnom dome? Porušujeme zákon ak uverejníme číslo bytu a dlžnú čiastku v priestore na tom určenom (spravidla informačná tabuľa pre vlastníkov):
a) za nezaplatené zálohy za služby
b) za nezaplatené vyúčtovanie nákladov za služby?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Viera Klimentová Pozri príspevok
Je zverejnenie mien neplatičov a výšky dlhu za nájom a služby s tým spojené v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov?

V zmysle § 3 zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov považujeme skladbu údajov meno, priezvisko, bydlisko a údaj o výške dlhu, prípadne označenie neplatič ako údaj o ekonomickej či sociálnej identite za osobný údaj. Zverejňovanie (§ 4 odsek 1 písmeno d)), sprístupňovanie (§ 4 odsek 1 písmeno c)) osobných údajov je možné len so súhlasom dotknutej osoby. Prípadné zverejnenie osobných údajov alebo ich sprístupnenie inej osobe by bolo v rozpore so zákonom č. 428/2002 Z.z.

Patrím medzi tých, ktorým prišiel ten "zaujímavý" nedoplatok za vodu. Odvolala som sa, ale splátkovým kalendárom budem nedoplatok splácať. Myslím si, že je rozdiel medzi neplatičmi a momentálne dlžníkmi po tohtoročnom vyučtovaní. Veď ešte to nemusí byť pravda, že vyúčtovanie je správne, kým mi nepríde rozhodnutie.
Vie mi niekto vysvetliť, o čo tu vlastne ide? Lebo už som strácam prehľad, aký je vlastne problém s neplatičmi.

Je veľký rozdiel, či je niekto neplatič alebo či niekomu vznikol nedoplatok z ročného vyúčtovania. Kto má nedoplatok z RV, nemusí byť automaticky neplatičom. A prečo chcete hneď zverejňovať výšku nedoplatkov? Pokiaľ máte skutočných, notorických neplatičov, čo neuhradili ani polovicu zálohových predpisov, tak takých môžete verejne oznámiť na domovej schôdzi. Mám skúsenosť, že takí na schôdze ani nechodia.

Pokiaľ má niekto nedoplatok z RV, tam nevidím dôvod ho verejne vycapiť niekde do vestibulu. Aj keby mal splátkový kalendár, čo v zmysle legislatívy neexistuje, lebo nedoplatky treba uhradiť do 30 dní. Splátkový kalendár je vlastne súhlas ostatných vlastníkov, že ten, kto dlhuje môže svoj dlh voči nim vyrovnať v určitom čase. Správca s tým ani nič nemá, nie on rozhoduje, či niekto môže splatiť nedoplatok v čiastkach.

Takže o čo vlastne ide?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chobot Pozri príspevok
Nooo, mne príde ustanovenie zákona jednoznačné - síce nemusí predkladať, ale ak má spoluvlastník záujem, môže nahliadnuť do dokladov.

Predstav si, že by ste si 4 kolegovia zriadili fond na obedy. Dohodli by ste sa, že každý budete prispievať mesačne 2000 SKK a jedného poveríte správou peňazí. O 2 mesiace ten povie, že vo fonde nemáte peniaze a treba doplatiť. Pritom sa domnievaš, že jeden kolega neprispieval pravidelne, tak sa toho, čo spravuje peniaze spýtaš, či každý platí a prečo nie sú peniaza. On by ti povedal, že to nie je oprávnený povedať a ukáže ti len bločky z obedov. Asi by si chcela vedieť, či každý prispieva tak, ako ste sa dohodli.

A v zákone nie je uvedené že môže vidieť len tvorbu a čerpanie fondu, ale je tam všeobecne doklady týkajúce s správy domu alebo.. a potom pokračujú iné. Ja, ako spoluvlastník by som sa domáhal vidieť všetky doklady, ktoré sa týkajú správy domu. Na základe čoho by si mu zakázala nazrieť do iných dokladov? Ako by si mu to odôvodnila?

Čo konkrétne si predstavuješ pod pojmom .... doklady týkajúce sa správy domu? Vyhodnotenie PRVN?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Čo konkrétne si predstavuješ pod pojmom .... doklady týkajúce sa správy domu? Vyhodnotenie PRVN?
To nech vysvetlí ten, kto bol autorom zákona. Každý si môže predstaviť niečo iné, ja chápem všetky doklady, ktoré sa týkajú správy domu.
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Pre Petona,
myslím si, že Chobot presne vystihol, o čom je ten odstavec.
Je skutočne rozdiel medzi neplatičom a dlžníkom za ročné zúčtovanie a zvlášť vtedy, keď sa proti výške nedoplatku odvoláte. Okrem právnych noriem, je tu ešte psychologická otázka. Čo všetko môže vzniknúť medzi nájomníkmi po zverejnení takéhoto zoznamu. A čo potom, keď sa ukáže, že vyúčtovanie bolo chybné. Tiež sa na nástenke objaví ospravedlnenie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chobot Pozri príspevok
To nech vysvetlí ten, kto bol autorom zákona. Každý si môže predstaviť niečo iné, ja chápem všetky doklady, ktoré sa týkajú správy domu.
O správcovi a všetko k tomu prináležiace hovorí § 8 zákona 182/1993.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

[/B](2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

§8b (2) Pri správe domu je správca povinný:
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

§6 (2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.


Elenka o čo Ti ide???
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Peťo o to, že vyhodnotenie PRVN (myslím samozrejme susedove) nepatrí ani do správy ani do čerpania FPOaU. To je celé... Peťo vymaž si ss-ky.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 24.06.08 at 13:11
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Peťo o to, že vyhodnotenie PRVN (myslím samozrejme susedove) nepatrí ani do správy ani do čerpania FPOaU. To je celé... Peťo vymaž si ss-ky.
Peton, trochu chápem aj postoj Eleny, pretož hoci zákon ukladá, že vlastník má právo nahliadnuť do dokladov o správe domu, predsa je to len nevhodné, starať sa do vyúčtovania suseda a pozerať, koľko vody spotreboval či koľko dielikov mal spotrebu tepla. Treba asi aj s ukazovaním tých dokladov zachovať určitú diskrétnosť. Možno nejakú súpisku s celkovým dlhom či celkovou sumou nedoplatkov a preplatkov by bolo oprávnené požadovať, ale nemyslím, že by napr. tvoj sused mal skutočne potrebu kontrolovať tvoje vyúčtovanie. Hoci v zmysle zákona je to na pováženie a možno aj možné.

U nás výbor vlastníkov má tieto informácie, ale myslím, že správca iným vlastníkom takéto dôverné doklady, ako je cudzie vyúčtovanie, ani neukáže. Zatiaľ sa nestalo, že by niekto chcel vidieť cudzie vyúčtovania.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elenka, prepáč, zle som si prečítal Tvoje príspevky a vyhodnotil som situáciu tak ako vyhodnotil :-). Ale v príspevku som písal "na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu" nie bytu. Čiže vlastník má právo nahliadnuť do dokladov teda aj do vyhodnotenia PRVN ale domu ako celku. Vyhodnotením PRVN domu, rozumiem sumárny prehľad spotrieb, nákladov (i keď všetky informácie by mali byť vo vyúčtovaní) atď. to či boli správne rozdelené náklady na ZZ a SZ a podobne, či boli uplatnené koeficienty polohy atď. Samozrejme, že čo sa týka vyhodnotenia PRVN na jednotlivé byty, to od predsedu ani správcu nikto nemôže žiadať, jedine so súhlasom vlastníka. V tomto prípade by už išlo o porušovanie ochrany osobných údajov. Takže teraz to uvádzam snáď na správnu mieru a je to už hádam jasné.
Naposledy upravil peton : 24.06.08 at 17:05 Dôvod: Doplnenie a doštylizovanie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Soňurka Pozri príspevok
Rozumiem tomu dobre, že mám právo nahliadnuť do rozúčtovania tepla podľa PRVN všetkých vlastníkov v našom dome?
Toto som chcela ozrejmiť... nasledujúca odpoveď vyznela, že áno.... ale to nie je pravda. Preto som musela napísať. Len neviem kto čo kde vyčítal.
Keby bolo legislatívne umožnené predložiť všetko, tak to urobím na zhromaždení a mám kľud. Každý sa pohrabká, popozerá... ale dnes to nie je možné. Legislatíva to ani neumožňuje. Dokonca aj keď je povinnosť dať si na zhromaždení odsúhlasiť podnet na dražbu, treba zvážiť formu aby sa predseda nedostal do nepríjemnej situácie. A vôbec si neviem predstaviť zverejňovať kontá bytov... zákon jednoznačne ukladá správcovi povinnosť po 3 mesiacoch neplatenia podať podnet na vymáhanie dlhu. Takže ak má niekto obavy či si správca svoje povinnosi voči SVB plní, resp. neplní treba ho priamo osloviť. Za jeho služby si predsa platia užívatelia jeho služieb. Všetko v zmysle zmluvy, ktorá bola vzájomne uzavretá.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja by som k tomu doplnil len toľko. Kto nezaplatí zálohový predpis nemusí byť automaticky neplatičom, je len v omeškaní platby a keď má tie zálohové platby dosť vysoké, nemusí byť ani dlžníkom. Dlžník je ten, kto má nedoplatok z ročného vyúčtovania. Mali sme prípad, že jedna rodina neplatila pravideľne, platili úrok z omeškania a nakoniec pri RV mali preplatok, ktorý by im pokryl 3 mesačné platby.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

svojar Pozri príspevok
Ja by som k tomu doplnil len toľko. Kto nezaplatí zálohový predpis nemusí byť automaticky neplatičom, je len v omeškaní platby a keď má tie zálohové platby dosť vysoké, nemusí byť ani dlžníkom. Dlžník je ten, kto má nedoplatok z ročného vyúčtovania. Mali sme prípad, že jedna rodina neplatila pravideľne, platili úrok z omeškania a nakoniec pri RV mali preplatok, ktorý by im pokryl 3 mesačné platby.
No a v tomto sa nezhodneme. U mňa je neplatič ten, kto neplatí zálohové platby, pretože tie neplatí vedome z vlastnej vôľe alebo z inej príčiny, hoci služby užíva. Nezaplatením zálohovej platby totiž porušuje zákon o vlastníctve bytov v §10 ods. 6). A práve tieto nedoplatky môžu mať dopad napr na FPOaÚ, kedy správca môže dočasne použiť tieto prostriedky na úhradu služieb neplatiča v prípade ich nedostatku.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja nehovorím o notorickom neplatičovi, ale o tom, ktorý je v omeškaní s platbou napr. 1 mesiac. U nás nikto zatiať nebol v omeškaní dlhšie ako 3 mesiace a to iba jedna rodina o ktorej som písal v minulom príspevku. Po upozornení omeškanie vyrovnali koncom roku 2007 a nakonic mali preplatok práve platbu za 3 mesiace. Tak boli dlžníkmi - neboli. Boli iba v omeškaní s pravidelnými platbami. Viem, že tým porušovali zákon, však zato zaplatili úrok z omeškania.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Oprášim tému, je aktuálna. Jeden z troch zástupcov vlastníkov ústne "vyklebetil", kto má aký nedoplatok a preplatok v ročnom zúčtovaní. Susedia si navzájom začali vyčítať, ako to, že oni majú len toľko, a ten druhý má viac.
1. Ja osobne si myslím, že zástupca vlastníkov nemal právo zverejniť tieto údaje, sú to predsa osobné údaje, a neplatičom sa stáva len ten, kto si nevyrovná záväzky z ročného zúčtovania do 30 dní, alebo ten, kto neplatil zálohové platby.
2. Nemáme nikde určené penále za omeškanie so zálohovými platbami, preto sa našiel jeden chytrák, ktorý neplatil celý rok. Teraz mu vznikol obrovský nedoplatok, ktorý uhradí naraz a ešte si myslí, že je to v poriadku. Na základe čoho ho možno penalizovať? Na schôdzi vlastníkov v decembri správca o tom ani nehovoril.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Kvaka Pozri príspevok
Oprášim tému, je aktuálna. Jeden z troch zástupcov vlastníkov ústne "vyklebetil", kto má aký nedoplatok a preplatok v ročnom zúčtovaní. Susedia si navzájom začali vyčítať, ako to, že oni majú len toľko, a ten druhý má viac.
1. Ja osobne si myslím, že zástupca vlastníkov nemal právo zverejniť tieto údaje, sú to predsa osobné údaje, a neplatičom sa stáva len ten, kto si nevyrovná záväzky z ročného zúčtovania do 30 dní, alebo ten, kto neplatil zálohové platby.
2. Nemáme nikde určené penále za omeškanie so zálohovými platbami, preto sa našiel jeden chytrák, ktorý neplatil celý rok. Teraz mu vznikol obrovský nedoplatok, ktorý uhradí naraz a ešte si myslí, že je to v poriadku. Na základe čoho ho možno penalizovať? Na schôdzi vlastníkov v decembri správca o tom ani nehovoril.
Ja som rozniesol vyúčtovanie ...ak mal niekto + a iný - , holt to je už iná stránka veci ...mimo mňa sa len mohla mihnúť ...
Zverejniť nemá právo , osobná vec je to každého ...tak isto aj každého vlastníka je , že aké zálohové platby platí za celý rok a potom je samozrejmé , že aj vyúčtovanie je také ....

Ak sa našiel aj nejaký " nespokojenec " , tak som ho nasmeroval k správcovi , ten je kompetentnejší , nech sa stará ...
1 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať