Zavrieť

Porady

Hubárska vášeň - fotoinšpirácie

Podeľte sa s nami s vašími hubárskymi úlovkami pri potulkách prírodou...
Naposledy upravil kukurička : 30.08.09 at 23:20
Usporiadat
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Ešte priložím nejaké Muchotrávôčky
DSCN5856.jpg  
DSCN5887.jpg  
DSCN5733.jpg  
DSCN5734.jpg  
DSCN5754.jpg  

DSCN5760.jpg  
DSCN5840.jpg  
1/1
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kolenčík Pozri príspevok
Ešte priložím nejaké Muchotrávôčky
Krásne, ale naživo v lese sú ešte krajšie, hlavne, ak je pri nich nejaký ten dubáčik, minule som ich takto nachádzala. Hneď je svet krajší, je to pastva pre oči.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Podhríb žlčový - pekné, ale nejedlé
DSCN5502.jpg  
DSCN5503.jpg  
DSCN5629.jpg  
1/1
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kolenčík Pozri príspevok
Podhríb žlčový - pekné, ale nejedlé
Ja som už aj ten okúsila, je jedlý,( ale viac už neprosím) len ma takú žlčovú chuť, brm, zatúlal sa nám omylom medzi ostatné.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Len keď ho zamiešaš medzi sušené, tak máš všetky bŕŕŕŕŕ...
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Na huby som chodievala s mojím otcom. Tie ktoré sa zbierali bol dubák,kuriatko a muchotrávka cisárska. Vtedy nebola chránená,hubári si ju nosili domov v rovnakých množstvách ako je dnes rozšliapaná a doničená popri lesnej ceste,kde najradšej rastie. Nepoznajú ju a preto ničia. Ťažko povedať čo je horšie.
Zaujala ma stránka,ktorá mapuje výskyt chránených druhov rastlín.
V ČR je ich výskyt podrobnejšie spracovaný, ľudia prispievajú fotodokumentáciou a popisom lokality na túto stránku.
Popis výskytu muchtrávkyjej cisárskej -výskyt sa obmedzil na 40 známych lokalít. Pritom naša lokalita tam nie je uvedená a rástla tu vždy.
Rovnako ma zaujala hľuzovka. Nezbierali sme ich. Ako mám vedieť, ,že tu rastú,keď ju nevykopem - tým pádom môžem byť potrestaná za zber chránených húb.Neverím v jej mimoriadne chuťové vlastnosti, Slováci majú mlsné jazýčky, ak by bola tak dobrá určite by ju zbierali. Nie je tak ťažké ju lokalizovať, akurát diviaky sú rýchlejšie.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Milí poraďáci,v poslednej dobe ma začala strašne priťahovať príroda. Keďže rastlinky ako tak poznám, ale huby vôbec, kúpila som si knihu Veľký atlas húb. Dnes som našla hubu, neviem ju však identifikovať a rodinu nechcem vyhubiť, tak vás prosím o pomoc.
Fotografia0009.jpg  
Fotografia0010.jpg  
Fotografia0012.jpg  
Fotografia0011.jpg  
1/1
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katarina Pozri príspevok
Milí poraďáci,v poslednej dobe ma začala strašne priťahovať príroda. Keďže rastlinky ako tak poznám, ale huby vôbec, kúpila som si knihu Veľký atlas húb. Dnes som našla hubu, neviem ju však identifikovať a rodinu nechcem vyhubiť, tak vás prosím o pomoc.
...čeľaď bedľovité ...

Macrolepiota puellaris (Fr.) Mos,

Bedľa hustošupinatá

...je jedlá bez problémov .....od nej sú ale lepšie " Bedľa vysoká " a " Bedľa štíhla "...
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nuž ja neviem, bedľa hustošipanatá sa vyskytuje v ihličnatých lesoch, má prsteň a na klobúku chrasty /také akoby pychliače/. Ja som hubu našla v lužnom lese - len listnaté stromy, nemá prsteň, len pošvu.
Je vysoká 17 cm, priemer klobúka 11 cm., je biela a má hlavne v strede klobúka tmavosivé šupiny. Keď som ju vyberala zo zeme na ruke mi ostalo také biele peľovité čosi. Na hlúbiku bol malý slimáčik , medzi lupeňmi malý červík .........ale to asi nie je pravidlo, keď do huby idú červy, slimáci a mravce, že je huba jedlá
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katarina Pozri príspevok
Milí poraďáci,v poslednej dobe ma začala strašne priťahovať príroda. Keďže rastlinky ako tak poznám, ale huby vôbec, kúpila som si knihu Veľký atlas húb. Dnes som našla hubu, neviem ju však identifikovať a rodinu nechcem vyhubiť, tak vás prosím o pomoc.
No na bedľu to nevyzerá. Nemala prstenec?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katarina Pozri príspevok
Nuž ja neviem, bedľa hustošipanatá sa vyskytuje v ihličnatých lesoch, má prsteň a na klobúku chrasty /také akoby pychliače/. Ja som hubu našla v lužnom lese - len listnaté stromy, nemá prsteň, len pošvu.
Je vysoká 17 cm, priemer klobúka 11 cm., je biela a má hlavne v strede klobúka tmavosivé šupiny. Keď som ju vyberala zo zeme na ruke mi ostalo také biele peľovité čosi. Na hlúbiku bol malý slimáčik , medzi lupeňmi malý červík .........ale to asi nie je pravidlo, keď do huby idú červy, slimáci a mravce, že je huba jedlá
...sa hááádaš ....??????.....

Alebo inak ...porovnaj

http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Leuco...a-divci/ID1622
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nehádam sa ja som to porovnala, nemá toľko šupín, povrch klobúka je hladký, sú na ňom tie sivé /fľaky/, na prvý pohľad to vyzerá ako špina od pôdy, ale konzistenciu to má ako pokožka huby, len je inej farby, ľahko sa to odlupuje. Mám ju na balkóne, už sa jej začína vytáčať klobúčikBolo ich tam viac, asi 5 ks na rozlohe 1 m2, každá rástla samostatne.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ďakujem za reakcie, pozrela som všetky obrázky, každá bedľa má prstenec, takže to asi bedľa nebude.
Chystala som sa zajtra na zber, bolo ich viac, ale nemám odvahu. Ešte by som poprosila o vaše názory, dá sa naučiť hubárčiť z kníh a z internetu. Mňa to totiž strašne láka, naposledy som bola na hubách pred viac ako 30 rokmi a aj vtedy sme zbierali len pečiarky.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katarina Pozri príspevok
Ďakujem za reakcie, pozrela som všetky obrázky, každá bedľa má prstenec, takže to asi bedľa nebude.
Chystala som sa zajtra na zber, bolo ich viac, ale nemám odvahu. Ešte by som poprosila o vaše názory, dá sa naučiť hubárčiť z kníh a z internetu. Mňa to totiž strašne láka, naposledy som bola na hubách pred viac ako 30 rokmi a aj vtedy sme zbierali len pečiarky.
ZA SEBA !!!!

...dá sa...

Pri tomto koníčku je ale dôležité jedno pravidlo dodržať ...

VŠETKY HUBY SÚ JEDLÉ...NO NIEKTORÉ IBA RAZ !!!!
Vynikajúca pomôcka , ešte som lepšiu nevidel ....roky ju mám ...



http://www.martinus.sk/?uItem=4559

...ale u Martinusa vypredané .......
1 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Moja skusenost s hubami je taka, ze som sa ucila ich zbierat vzdy s clovekom, ktory huby poznal, podobne aj s bylinkami, jednoznacne huby kde nemas istotu nekonzumovat .
2 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Sú možno aj lepšie, ale mala si tu link, vynikajúca stránka o hubách i foto nájdeš na www.nahuby.sk. Je tam aj atlas aj pomôcky, aj odpovede, niečo parádne tak skús a naučiš sa, alebo desiatky odborníkov Ti odpovie.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
dnešný úlovok - hodinka a pol v lese
DSCN0686.jpg  
DSCN0667.jpg  
DSCN0674.jpg  
DSCN0684.jpg  
1/1
15 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...hm ....len vzorka ...zajtra idem zasa ....
IMAG1245.jpg  
13 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Tie dnešné
P7270609.jpg  
P7270611.jpg  
1/1
7 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať