Zavrieť

Porady

Bývanie v Rakusku (Maďarsku), čo všetko to obnáša

Zdravim ...

S priatelkou uvazujeme o byvani v rakusku, niekde pohranicnej oblasti, blizko Bratislavy. No nevieme co vsetko to obnasa v porovnani s byvanim na slovensku. Chceli by sme kupit nejaky maly domcek alebo byt. Vedeli by ste mi poradit ako to tam je s poplatkami,danami, prihlasenim trvaleho pobytu cudzinca, ... atd.
Nerobia slovenske banky problem pri vybavovani hypoteky na nehnutelnost mimo slovenskej republiky ? Je lepsie obratit sa pri hladani konkretnej nehnutelnosti na rakusku, alebo slovensku realitku ?
Viem, ze to je vela otazok, ale ak mi zodpoviete aspon na niektore, pomoze mi to.

Dakujem
Usporiadat
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

este k cenam
smeti -76 eur dva krat rocne a poviinny kominar .prva zmluva 100 eur,a potom raz rocne 36 eur s 4 mi povinnymi prehliadkami a cistenim komina, co je vyhodne aj pre vasu bezpecnost.
neviem preco ale vzdy ,je benzin v hainburgu ten lacnejsi ako v bratise....
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

..........a este .preco milujem rakusko ??............................ lebo uteciem pred vlasteneckym zakonom huraa:}}
0 0
aja111maja aja111maja

aja111maja je offline (nepripojený) aja111maja

Našim susedom prerábali kúrenie z elektrického na plynové.
Na to bol treba projekt a ten musel odobriť pečiatkou - ten projekt, rakúsky technik s gulatou pečiatkou, stálo ich to na rodinný dom cca s povolením do 300 EUR.
A potom si zavolali slovenskú firmu, mali auto zn. DS tak predpokladám že niekde od Dunajskej Stredy a za tri dni to mali hotové.
Zatvorili za nimi bránu a nikto sa im do toho nestaral.
Teraz mali prvú zimu kúrenie na plyn a si pochvaľujú, že je lepšie ako elektrika, lebo vykurovali 5 izieb.

Asi sú slovenskí robotníci lacnejší ako tí rakúski - ale to závisí od toho, čo sa v dome prerába. Na malovanie bytu, prerábanie kúpelne alebo podobne, to čo sa robí vo vnútri v byte alebo v dome, v tom by som žiadny problem nevidela.
Pokiaľ nebúrate nosnú priečku domu susediacu so susedovou stenou napríklad a k tomu potrebujete už stavebné povolenie.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

dakujem za odpovede.ja mam znameho a ten by mi to urobil do 3 000 eur-uz aj s kotlom,radiatormi......mojej tete to prave robili na Slovensku.
v rakusku by to stalo aj 10 000 eur,takze cenu viem,preto ma to zaujima.
ak je to ozaj tak,ze zalezi len od susedov,ci to bonznu,to by ma netrapilo.
ale z hladiska poistenia,napr.-platime si na dom poistku a neviem,keby sa nieco stalo a zistili by ze nam to robila slovenska firma,ci by nas odskodnili.
na druhej strane,ak je iste ze po roku 2011 uz to bude jedno,potom este rok pockame.
a co sa tyka toho projektu-to musi vyrobit ta firma co to bude robit? a kde potom zozenieme niekoho na tu gulatu peciatkuß
poradte este,ak viete.dik.
0 0
aja111maja aja111maja

aja111maja je offline (nepripojený) aja111maja

Tak pýtala som sa susedky a vravela mi, že mali vypracovaný a nakreslený projekt od slovenského architekta a rakúskemu to dali verifikovať za 280 EUR, s tým potom išli na obecný úrad - na stavebné oddelenie a tam predložili tento projekt "schválený"
rakúskym architektom s gulatou pečiatkou.
Potom im ten slovenský architekt dojednal slovenkú firmu a tá im to prerobila.
A ohľadom poistenia aj my si ho tu za dom platíme, prišiel pán z rakúskej poistovne a urobil obhliadku stavu a vypočítal nám poistenie.
Vychádza nás to na 78 EUR na 6 mesiacov.
Závisí to od typu poistenia, susedia platia poistku za dom 66 EUR na 3 mesiace, ale majú v tom aj prípad, ak sa rozbije okno alebo sklo kdekoľvek na dome, tak že im to poistovna preplatí v plnej výške.
Závisí to od rozsahu poistenia, ale na rakúsku nehnuteľnosť musíš volať iba rakúsku poistovňu, to už viem presne.
A tú voláš aj v prípade napríklad prasknutia potrubia alebo ventilu a vytopenia a ju zaujíma projekt ako taký a povolenie na práce v zmysle projektu, nie to kto, ako alebo kedy to aj fyzicky urobil.
Minulý týždeň prišli o tri domy dalej na našej ulici zo záhradníckej
firmy zo Samorína ludia a prerábali rakúskym susedom komplet záhradu, anglický trávnik a tak...
Takže, aj samotní rakúšania si volajú slovenské firmy,
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

aja111maja Pozri príspevok
Tak pýtala som sa susedky a vravela mi, že mali vypracovaný a nakreslený projekt od slovenského architekta a rakúskemu to dali verifikovať za 280 EUR, s tým potom išli na obecný úrad - na stavebné oddelenie a tam predložili tento projekt "schválený"
rakúskym architektom s gulatou pečiatkou.
Potom im ten slovenský architekt dojednal slovenkú firmu a tá im to prerobila.
A ohľadom poistenia aj my si ho tu za dom platíme, prišiel pán z rakúskej poistovne a urobil obhliadku stavu a vypočítal nám poistenie.
Vychádza nás to na 78 EUR na 6 mesiacov.
Závisí to od typu poistenia, susedia platia poistku za dom 66 EUR na 3 mesiace, ale majú v tom aj prípad, ak sa rozbije okno alebo sklo kdekoľvek na dome, tak že im to poistovna preplatí v plnej výške.
Závisí to od rozsahu poistenia, ale na rakúsku nehnuteľnosť musíš volať iba rakúsku poistovňu, to už viem presne.
A tú voláš aj v prípade napríklad prasknutia potrubia alebo ventilu a vytopenia a ju zaujíma projekt ako taký a povolenie na práce v zmysle projektu, nie to kto, ako alebo kedy to aj fyzicky urobil.
Minulý týždeň prišli o tri domy dalej na našej ulici zo záhradníckej
firmy zo Samorína ludia a prerábali rakúskym susedom komplet záhradu, anglický trávnik a tak...
Takže, aj samotní rakúšania si volajú slovenské firmy,
tak zahrada a kurenie je nieco celkom ine.
ale ja som sa napokon dopracovala k firme ktoru vlastnia nasi znami a maju certifikat na kurenarske a vodarske prace v celej EU.takze im to dame spravit.myslim ze to nemoze byt problem,nepked maju ten certifikat.potom uz otrebujem ziadny projekt ani peciatku.ci nie?
odhadom to vyjde okolo 100 000 Sk komplet,dala som uz presne rozmery nasho domu,takze to vyrataju presne na nas dom.
0 0
aja111maja aja111maja

aja111maja je offline (nepripojený) aja111maja

no susedom to robila slovenská firma na základe rakúskeho projektu, teda vlastne slovenskéhoale rakúsky inžinier - kúrenár s pečiatkou si vypýtal za overenie 280 euro
a potom to odniesli na obecný úrad na oddelenie stavebné a tam im to orazili, že si môžu meniť elektircké kúrenie na plynové,
Inak som pozerala, ako tie ceny domov sa zvyšujú v AT,
ved bývali lacnejšie,
vraj sa teraz oplatí investovať iba do zlata alebo do dobrej nehnuteľnosti,
som pozerala Bratislavu, tam je stále všetko predražené,
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

aja111maja Pozri príspevok
no susedom t....................
vraj sa teraz oplatí investovať iba do zlata alebo do dobrej nehnuteľnosti,
som pozerala Bratislavu, tam je stále všetko predražené,
ved presne,keby som sa rozhodovala medzi blavou a viednou-byty su aj v blave strasne drahe.to uz teda radsej volim vieden.
ja neviem,kde na to u nas maju ludia brat.hlavne nechapem,ze aj take narody ako sme my,musia prispievat tym greckym kradosom....!!!!!!!
ja by som im nedala nic.aj tak to zas dostanu do ruk politici a co ti ludia-ako k tomu pridu?
2 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

Samozrejme ze trvaly pobyt v rakusku dostanes.Len v Rakusku sa to nevola trvaly pobyut take nico nepoznaju ,,vola sa to ,pobyt hlavny ,teda miesto kde sa viac zdrzujes ,kde mas viac zivotnych zaujmov, alebo vacsi pocet dni v roku kde sa zdrzujes.Pritom mozes robit na slovensku.Oni sa vedia spytat a skontrolovat elektrinu ci tam svietis aspon 180 dni v roku ,co je minimum pre ziskanie haupt.Dane v rakusku platis z nehnutelnosti s prijmu ak je robota na slovensku tak na slovensku.Rakusko si neviem vynachvalit, uz len ohladom toho ze tam kriza s nehnutelnostami nie je ako v madarsku kde vsetky nehnutelnosti idu dole a pojdu dole.Tak isto ani cenova bublina sa nekona.,je to stabilny trh.CO sa tyka poplatkov ,su drahsie prvy rok, lebo na vsetky urady ,,to je napr elektrina, voda smeti kominar atd sa musis prihlasit co stoji cca 52 eur,je to rozne.
Hainburg je moc plny uz slovakov a najme sa mnoho krat hanbim ako jazdia,Rakusania daju prednost, chodcom stoja radu v obchodoch a "zazobany" slovak arogantne predbieha...Som zvedava do kedy budu tolerantny.Pamatam sa ako slovaci nadavali ked si rakusania v 1990 chodli kupovat lacne salami do K marktu a prehybali sa im voziky,,a slovac len ziarlila .....a nadavala..sme taky narod,,,,,nechem porusti paragrafy ak by som sa mala vyjadrit.Skutocne sa neda porovnat zivotny styl.a najma myslenie.Ak by som to zhrnula fylozoficky ,,je to post materialisticka spolocnost,,,aspon ma tu snahu byt nou,,ale slovac je vykvet buranskeho maetrializmu......
0 0
aja111maja aja111maja

aja111maja je offline (nepripojený) aja111maja

To je pravda, ceny nehnuteľností v Rakúsku v Hainburgu sa držia stabilne dá sa povedať na jednej úrovni.
Minulý týždeň ma kontaktovala kamarátka, ktorá vie, že tu už dlhšie bývame, s tým že aj ona s rodinou si hľadá bývanie v Rakúsku v Hainburgu.
O Wolfsthal nemá záujem, lebo vraj je to príliš malé.
Predali nový dom pri Samoríne za 240.000 EUR a chceli by ísť do Rakúska, ale blízko Bratislavy, lebo deti jej chodia stále do školy v Bratislave a oni pracujú v Bratislave.
Tak sme sa prešli po Hainburgu po realitkách - na hlavnej ceste sú tri kancelárie.
Povedali nám, že ak má 50 percent z ceny domu - že vybavia financovanie ostávajúcej ceny cez rakúsku banku v rámci provízie kancelárie.
Inak poplatky za kúpu sa v Rakúsku pohybujú plus 10 percent k cene domu - v tom je notár, realitky, kataster a daňový úrad.
Na druhý deň si dohodla dve obhliadky a daľšiu o dva dni.
Na tej tretej dom predávajú Slováci. A sú ohcotní dať na zmluvu nižšiu cenu, kvôli poplatkom. V oboch realitkách vraveli plynule po slovensky.
Obaja makléri povedali, že v Hainburgu je najlepšie kupovať v centre v rámci hradieb mesta, nehrozia tam žiadne záplavy od Dunaja a je tam nulová kriminalita a dostupné obchody aj pešo. K tomu 2 x zastávky BUS 901 do Ba.
Neviem ako sa rozhdonú, ale najviac sa jej páčila tretia nehnuteľnosť čo predávajú Slováci ale tí aj pýtajú relatívne najviac. Dom predávajú z rodinných dôvodov, ale ten dom má všetky prednosti - pivnicu, pozemok, je v centre. Takže aj v Rakúsku platí, že čo je dobré sa nechá zaplatiť a bez ohľadu na to, či je vlastník Slovák alebo Rakúšan.
Tak to je moja nová skúsenosť.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nemáte niekto prosím zistené, či hneď za hranicami ( do Rakúska) má dosah niektorý slovenský poskytovateľ mobilného internetu?
Alebo, ktorý rakúsky tam má dosah? ( môj rak. Orange žiaľ funguje iba od Hainburgu ďalej...potrebujem vyplniť medzeru medzi BA a Hainburgom)
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

stale sa tu pytate na vyhody a nevyhody.Nevyhody nie su ziadne!financne uz vobec a nemecky neviem a ani sa nemusim ucit.na zaplatenie uctov to skutocne nepotrebujem vediet.ja si osobne prajem aby rakuske pohranice zostalo rakusanom a nechodilo do neho este viac slovakov ako tam uz je........
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

vsetky siete funguju, ale kobyla obcas pri zlom pocasi kazi signal.ak si smerom sever od hainburgu.medzi haing a wolfst vyplnis ten signal bez problemov o2 a aj orange
0 0
maturin maturin

maturin je offline (nepripojený) maturin

Vidím že sa tu okolo bývania v AT vyskytuje veľa povier a dezinformácií. My bývame s manželom asi 2 mesiace v Prellenkirchene, plánovali sme to asi 2 roky. Objektívne je to vhodné len pre ľudí, ktorí ovládajú nemčinu tak, aby mohli aspoň trochu komunikovať. Nie je to bohviečo, ak sa sused spýta ako sa máte, a vy neviete odpovedať. Ja viem vynikajúco po nemecky a neviem si predstaviť celý proces vybavovania bez toho, resp. viem, ale bolo by to náročnejšie, minimálne by ste mali mať nejakého nemecky hovoriaceho kamaráta čo s tým aspoň spočiatku pomôže. Ale vybavovačky tam nie sú veľké, Rakúsko je veľmi neformálne a všetko tam ide hladko. Ďalej to nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú záujem o nočný život spojený s alkoholom v Bratislave, lebo potrebujete chodiť autom, u nás to riešime tak, že ja nepijem. Ďalšia podmienka je, aby mali manžel aj manželka auto (ak žena pracuje), aspoň 2 autá v rodine. Nesmie vám vadiť, že deti budú chodiť do rakúskych škôl, pre mňa je to výhoda, ale počula som už aj také názory, že čo z nich robím malých rakúšanov - ja som rada, že môžu mať na výber, či budú pracovať neskôr tu alebo tam. Ak by ste ich chceli vyvážať do SK škôl, budete taxikármi, ale potom úprimne, načo tam žiť? Ak spĺňate tieto podmienky a páči sa vám vidiek, môžete o tom uvažovať. NIe je to pre každého, ale pre nás je to fantastické. Obrovským kladom je: komunikácia s úradmi, bezproblémová. Deti sa naučia po nemecky v miestnej škole. Vybavenie trvalého pobytu je extrémne jednoduché. Následne si môžte zrušiť trvalý pobyt na Slovensku, alebo môžete mať aj dva, ak z nejakého dôvodu chcete mať aj slovenský, nikto to nekontroluje. Dane sa platia tam, kde pracujete alebo kde podnikáte, to sa presťahovaním nemení. Na základe TP v Rakúsku vám slovenská poisťovňa preplatí zdravotnú starostlivosť tu aj tam, treba poslať do poisťovne žiadosť o formulár E106, ten poslať na rakúsku Gebietskrankenkasse a potom vám domov príde e-card, s ktorou môžte chodiť v rakúsku po lekároch. Náklady na bývanie poplatky a pod. sú porovnateľné. Hlavné výhody sú:
- úžasné prostredie
- deti sa naučia po nemecky
- fantastická komunikácia s úradmi a celkovo príjemná atmosféra, ústretovosť a zväčša milí ľudia
- preplácanie lekárov v Rakúsku, prídavky na deti
- skvelá infaštruktúra
- kvalitné potraviny
- cesta do Bratislavy v akomkoľvek čase bez zápchy, ja som v robote 2 x rýchlejšie ako keď som chodila cez prístavný most
- lacná hypotéka, momentálny úrok máme 2,7 percenta, ľahko sa vybavuje oproti slovensku

nevýhody:
- treba mať aspoň 2 autá v rodine
- nemožnosť nočného života v Bratislave - problém s odvozom
- potreba komunikovať v nemčine
Naposledy upravil maturin : 22.12.10 at 12:48
0 0
Mordenroth Mordenroth

Mordenroth je offline (nepripojený) Mordenroth

Nič nie je ušľahtilejšie ako služba ostatným. ...viac
Len v jedna banka zakladá aj nehnuteľnosti mimo SR, t.j. v Maďarsku a v Rakúsku a tou je Oberbank.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Vodiči, pozor: Rakúsko sprísňuje pravidlá pre zahraničné vozidlá



.... Osoba, ktorá má svoje hlavné bydlisko v Rakúsku, smie vozidlo so zahraničnými evidenčnými číslami prevádzkovať najviac jeden mesiac odo dňa jeho dovozu do krajiny. Tamojšie orgány totiž všetky vozidlá s cudzími evidenčnými číslami, ktoré sú prevádzkované osobami s dlhodobým (hlavným) pobytom v Rakúsku, považujú za vozidlá majúce trvalé stanovište v tejto krajine. Do uplynutia tejto mesačnej lehoty musí byť teda vozidlo prihlásené v mieste bydliska v Rakúsku a zahraničné osvedčenie o evidencii i tabuľky s evidenčnými číslami odovzdané miestne príslušnému úradu. V opačnom prípade je polícia oprávnená tabuľky a osvedčenie odňať a vozidlo tak vyradiť z prevádzky úplne.


Jazda s vozidlom bez platného osvedčenia o evidencii je v Rakúsku považovaná za jeden z najťažších priestupkov a môže mať za následok finančný trest až do výšky 2.180 eur, v prípade jeho nevymožiteľnosti trest odňatia slobody až na 6 týždňov.
http://www.cas.sk/clanok/192307/vodi...e-vozidla.html
5 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

Neviete mi niekto povedat, ako to je, ked mam pozicane auto?
Pozicane auto nemozem predsa prihlasit, nie je moje a majitel mi to neumozni, to mi ho moze rovno darovat ) Mozem v Rakusku jazdit na cudzom slovenskom aute ak tam mat trvaly pobyt?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

fraska Pozri príspevok
Neviete mi niekto povedat, ako to je, ked mam pozicane auto?
Pozicane auto nemozem predsa prihlasit, nie je moje a majitel mi to neumozni, to mi ho moze rovno darovat ) Mozem v Rakusku jazdit na cudzom slovenskom aute ak tam mat trvaly pobyt?
Na dlhoddobe pouzivanie nie
VIAC http://portal.wko.at/wk/format_detai...em,Kennzeichen
3 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

No vyzera to, ze sa nevyhneme prehlaseniu auta, dakujem.
Neviete co to financne obnasa, prihlasit auto v Rakusku, aky je rozdiel na poistnom a co este treba platit?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Užitočné rady

  • ak zostanete bývať v Rakúsku a priveziete si so sebou osobné auto, musíte sa prihlásiť príslušnému úradu technickej kontroly vozidla. Váš automobil musí podstúpiť technickú kontrolu stavu vozidla a následne vám vystavia doklad o vykonanej kontrole. Na technickú kontrolu si prineste so sebou :
    • doklady o vozidle + ich fotokópie
    • potvrdený formulár registrácie pobytu (meldezettel- krok č.2)
    • 2 fotografie vášho auta (diagonálny záber z prednej ľavej strany vozidla)
    • technické údaje vozidla (manuál vlastníka)
    • finančnú hotovosť vo výške cca 200 euro na poplatky

  • Po vystavení dokladu o vykonanej technickej kontrole sa spolu s formulárom registrácie pobytu musíte prihlásiť na príslušnom daňovom úrade (Finanzamt), kde oznámite, že ste si priviezli motorové vozidlo. Tu vás zdania spotrebnou daňou NOVA, ktorej výška sa odvodzuje od nákupnej ceny vozidla, jeho veku, výkonu etc. Po stanovení výšky dane si na daňovom úrade vyzdvihnete formulár NOVA 2 a zaplatíte daň. Po zaplatení vám vystavia na daňovom úrade potvrdenie o povolení používania vozidla na území Rakúska. Následne musíte uzatvoriť poistenie vozidla, nakoľko v rakúskom právnom systéme sú splnomocnené uzatvárať poistenia motorových vozidiel len tie poisťovne, ktoré vykonávajú svoju činnosť len na území Rakúska.
  • slovenský vodičský preukaz platí aj v Rakúsku, avšak do šiestich týždňov musíte nahlásiť buď úradu federálnej polície alebo úradu pre motorové vozidlá alebo príslušnému okresnému administratívnemu úradu zmenu vašej adresy. Postačí na to list a tento úkon nie je
    Užitočné adresy
  • http://help.gv.at/ – veľmi užitočná adresa, kde v slovenskom jazyku nájdete všetky podrobnosti týkajúce sa práce, pobytu a ostatných úradných úkonov


Ak si nezaevidujete v Rakúsku auto, hrozí väzenie
V máji sa aj pre občanov Slovenska otvorí rakúsky pracovný trh. Ak budete v Rakúsku na prechodnom alebo trvalom pobyte, nezabudnite si tam evidovať auto.

BRATISLAVA. Slovenská polícia upozorňuje vodičov na prísne kontroly a sankcie rakúskej polície v súvislosti s evidenciou vozidiel jazdiacich po rakúskych cestách. "Pravidlá sú síce v platnosti dlhodobo, avšak v nadväznosti na ďalšie zmeny v Európskej únii, ktoré môžu mať dopad na slovenských občanov, polícia informuje s časovým predstihom," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Upozornila, že 1. mája tohto roku bude otvorený rakúsky pracovný trh pre nové členské krajiny Európskej únie. "Očakávame, že túto možnosť využijú aj občania Slovenskej republiky," poznamenala Baloghová.

Na evidovanie vozidla máte 1 mesiac
Osoba s trvalým, prípadne dlhodobým pobytom v Rakúsku môže podľa nej na spolkovom území používať motorové vozidlo so slovenskými evidenčnými číslami a slovenským osvedčením o evidencii maximálne jeden mesiac od dovozu vozidla do Rakúska.

"Tamojšie orgány totiž všetky vozidlá s cudzími evidenčnými číslami, ktoré sú prevádzkované osobami s dlhodobým (hlavným) pobytom v Rakúsku, považujú za vozidlá majúce trvalé stanovište v tejto krajine," dodala Baloghová.

Najneskôr po uplynutí mesačnej lehoty je občan povinný prihlásiť vozidlo do evidencie v mieste bydliska v Rakúsku. V opačnom prípade môžu rakúske orgány osvedčenie i tabuľky s evidenčnými číslami odňať.

V Rakúsku môžete prihlásiť aj požičané auto
"Pre prihlásenie vozidla do evidencie v Rakúsku je okrem iného potrebný súhlas právoplatného majiteľa vozidla, pokiaľ ide o inú osobu než prevádzkovateľa vozidla. Povinnosť prihlásiť vozidlo však má osoba, ktorá ho prakticky na území Rakúska využíva a má tu hlavné, či už trvalé, alebo dlhodobé bydlisko," dodala Baloghová.

V Rakúsku je možné prihlásiť do evidencie aj vozidlo prenajaté, zapožičané alebo kúpené na leasing v inej členskej krajine EÚ. Predpokladom je však vždy skutočnosť, že nájomca má svoje hlavné bydlisko alebo sídlo na území Rakúska.

Opakované výjazdy neznamenajú zánik povinnosti
Podľa rakúskych orgánov je hlavné bydlisko tam, kde má osoba svoje sídlo, z ktorého najmä alebo prevažne zabezpečuje svoje hlavné pracovné, hospodárske a spoločenské vzťahy. "Ak má teda osoba v Rakúsku pracovný pomer, vykonáva živnosť, podniká tam, študuje v dennom štúdiu a pod. a nedochádza pritom denne zo zahraničia, predpokladá sa, že má na území krajiny aj hlavné bydlisko," konštatovala Baloghová.

Pre plynutie mesačnej lehoty nie je rozhodujúce, či vozidlo opustilo krajinu a bolo opätovne privezené, ale odkedy má majiteľ či držiteľ osvedčenia o evidencii vozidla pobyt v Rakúsku, a kedy bolo vozidlo po prvý krát dovezené. "Opakované výjazdy do zahraničia teda neznamenajú prerušenie a opätovný začiatok plynutia mesačnej lehoty," upozornila policajná hovorkyňa.

Nezaevidovanie auta môže viesť až k väzeniu
Jazda s vozidlom bez platného osvedčenia o evidencii je v Rakúsku považovaná za jeden z najťažších priestupkov a môže mať za následok finančný trest až do výšky 2 180 eur. V prípade jeho nevymožiteľnosti trest odňatia slobody až na šesť týždňov.

Balghová pripomenula, že každý cudzinec je povinný prihlásiť sa na pobyt do troch dní od príchodu do krajiny. To sa nevzťahuje na hostí ubytovaných v hoteloch a podobných zariadeniach, kde ohlasovaciu povinnosť za nich plní ubytovateľ.
http://forum.autobazar.eu/pozor-na-rakusko-t33806.html

http://natankuj.sme.sk/c/5781990/ak-...i-vazenie.html
8 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať