Zavrieť

Porady

Bývanie v Rakusku (Maďarsku), čo všetko to obnáša

Zdravim ...

S priatelkou uvazujeme o byvani v rakusku, niekde pohranicnej oblasti, blizko Bratislavy. No nevieme co vsetko to obnasa v porovnani s byvanim na slovensku. Chceli by sme kupit nejaky maly domcek alebo byt. Vedeli by ste mi poradit ako to tam je s poplatkami,danami, prihlasenim trvaleho pobytu cudzinca, ... atd.
Nerobia slovenske banky problem pri vybavovani hypoteky na nehnutelnost mimo slovenskej republiky ? Je lepsie obratit sa pri hladani konkretnej nehnutelnosti na rakusku, alebo slovensku realitku ?
Viem, ze to je vela otazok, ale ak mi zodpoviete aspon na niektore, pomoze mi to.

Dakujem
Usporiadat
jamlc1m jamlc1m

jamlc1m je offline (nepripojený) jamlc1m

arizona Pozri príspevok

Užitočné rady

  • ak zostanete bývať v Rakúsku a priveziete si so sebou osobné auto, musíte sa prihlásiť príslušnému úradu technickej kontroly vozidla. Váš automobil musí podstúpiť technickú kontrolu stavu vozidla a následne vám vystavia doklad o vykonanej kontrole. Na technickú kontrolu si prineste so sebou :
    • doklady o vozidle + ich fotokópie
    • potvrdený formulár registrácie pobytu (meldezettel- krok č.2)
    • 2 fotografie vášho auta (diagonálny záber z prednej ľavej strany vozidla)
    • technické údaje vozidla (manuál vlastníka)
    • finančnú hotovosť vo výške cca 200 euro na poplatky
  • Po vystavení dokladu o vykonanej technickej kontrole sa spolu s formulárom registrácie pobytu musíte prihlásiť na príslušnom daňovom úrade (Finanzamt), kde oznámite, že ste si priviezli motorové vozidlo. Tu vás zdania spotrebnou daňou NOVA, ktorej výška sa odvodzuje od nákupnej ceny vozidla, jeho veku, výkonu etc. Po stanovení výšky dane si na daňovom úrade vyzdvihnete formulár NOVA 2 a zaplatíte daň. Po zaplatení vám vystavia na daňovom úrade potvrdenie o povolení používania vozidla na území Rakúska. Následne musíte uzatvoriť poistenie vozidla, nakoľko v rakúskom právnom systéme sú splnomocnené uzatvárať poistenia motorových vozidiel len tie poisťovne, ktoré vykonávajú svoju činnosť len na území Rakúska.
  • slovenský vodičský preukaz platí aj v Rakúsku, avšak do šiestich týždňov musíte nahlásiť buď úradu federálnej polície alebo úradu pre motorové vozidlá alebo príslušnému okresnému administratívnemu úradu zmenu vašej adresy. Postačí na to list a tento úkon nie je
    Užitočné adresy
  • http://help.gv.at/ – veľmi užitočná adresa, kde v slovenskom jazyku nájdete všetky podrobnosti týkajúce sa práce, pobytu a ostatných úradných úkonov
chcem sa spytat. ked spravim vsetky ukony ktore opisujete bude mat moje auto stale slovenske SPZ alebo rakuske? nepisete to vo svojom prispevku
ako je to s autami ktore su lizovane na slovensku?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

jamlc1m Pozri príspevok
chcem sa spytat. ked spravim vsetky ukony ktore opisujete bude mat moje auto stale slovenske SPZ alebo rakuske? nepisete to vo svojom prispevku
ako je to s autami ktore su lizovane na slovensku?
Ten clanok som nepisala ja,pod prispevkom najdes link,odkial je citovany. Precitaj si nielen ten prispevok do konca, su tam aj blizsie vysvetlenia,ale pozri aj ostatne prispevky na tuto temu.Mas tam aj linky, takze sa preklikaj...

- citala som na rakuskych strankach, ze sa to vztahuje aj na auta na lizing,ale neviem poradit ako sa to vybavuje. Skus popozerat prilozene linky,alebo pogooglit.

- auta maju SPZ-ky tej krajiny,kde su registrovane. Takze ak sa na teba vztahuje tento zakon a auto prihlasis v AT, budu mat jednoznacne aj rakuske SPZ-ky.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

presne tak,aj keby si to riskol neprihlasit,po case na teba pridu.
auto treba prehlasit a automaticky dostavas rakusku tabulu.
poplatok nie je maly,neviem kolko ale viem ze je to dost.moj muz nechcel kupovat na sk auto koli tymto poplatkom,vraj sa to neoplati.a preto sme kupovali tu.
0 0
Vvanda Vvanda

Vvanda je offline (nepripojený) Vvanda

Dobry den,

presne ste popisala dovody, preco sme sa rozhodli s priatelom stavat dom v Rakusku
Chcem sa spytat- pisete, ze vybavenie TP je extremne jednoduche- nema Rakusko na to nejake podmienky? Staci vlastnit nehnutelnost? Taktiez pisete pridavky na deti- vztahuju sa aj na rodicov pracujucich na SK? a ako je to so skolami? Nie je problem prihlasit deti do Rakuskej skoly?

A este keby ste tak vedela poradit ako je to s obcianstvom dietata 2 slovakov, ktore sa ale narodi v Rakusku by bolo uplne super!!

Dakujem za odpoved
0 0
Vvanda Vvanda

Vvanda je offline (nepripojený) Vvanda

maturin Pozri príspevok
Vidím že sa tu okolo bývania v AT vyskytuje veľa povier a dezinformácií. My bývame s manželom asi 2 mesiace v Prellenkirchene, plánovali sme to asi 2 roky. Objektívne je to vhodné len pre ľudí, ktorí ovládajú nemčinu tak, aby mohli aspoň trochu komunikovať. Nie je to bohviečo, ak sa sused spýta ako sa máte, a vy neviete odpovedať. Ja viem vynikajúco po nemecky a neviem si predstaviť celý proces vybavovania bez toho, resp. viem, ale bolo by to náročnejšie, minimálne by ste mali mať nejakého nemecky hovoriaceho kamaráta čo s tým aspoň spočiatku pomôže. Ale vybavovačky tam nie sú veľké, Rakúsko je veľmi neformálne a všetko tam ide hladko. Ďalej to nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú záujem o nočný život spojený s alkoholom v Bratislave, lebo potrebujete chodiť autom, u nás to riešime tak, že ja nepijem. Ďalšia podmienka je, aby mali manžel aj manželka auto (ak žena pracuje), aspoň 2 autá v rodine. Nesmie vám vadiť, že deti budú chodiť do rakúskych škôl, pre mňa je to výhoda, ale počula som už aj také názory, že čo z nich robím malých rakúšanov - ja som rada, že môžu mať na výber, či budú pracovať neskôr tu alebo tam. Ak by ste ich chceli vyvážať do SK škôl, budete taxikármi, ale potom úprimne, načo tam žiť? Ak spĺňate tieto podmienky a páči sa vám vidiek, môžete o tom uvažovať. NIe je to pre každého, ale pre nás je to fantastické. Obrovským kladom je: komunikácia s úradmi, bezproblémová. Deti sa naučia po nemecky v miestnej škole. Vybavenie trvalého pobytu je extrémne jednoduché. Následne si môžte zrušiť trvalý pobyt na Slovensku, alebo môžete mať aj dva, ak z nejakého dôvodu chcete mať aj slovenský, nikto to nekontroluje. Dane sa platia tam, kde pracujete alebo kde podnikáte, to sa presťahovaním nemení. Na základe TP v Rakúsku vám slovenská poisťovňa preplatí zdravotnú starostlivosť tu aj tam, treba poslať do poisťovne žiadosť o formulár E106, ten poslať na rakúsku Gebietskrankenkasse a potom vám domov príde e-card, s ktorou môžte chodiť v rakúsku po lekároch. Náklady na bývanie poplatky a pod. sú porovnateľné. Hlavné výhody sú:
- úžasné prostredie
- deti sa naučia po nemecky
- fantastická komunikácia s úradmi a celkovo príjemná atmosféra, ústretovosť a zväčša milí ľudia
- preplácanie lekárov v Rakúsku, prídavky na deti
- skvelá infaštruktúra
- kvalitné potraviny
- cesta do Bratislavy v akomkoľvek čase bez zápchy, ja som v robote 2 x rýchlejšie ako keď som chodila cez prístavný most
- lacná hypotéka, momentálny úrok máme 2,7 percenta, ľahko sa vybavuje oproti slovensku

nevýhody:
- treba mať aspoň 2 autá v rodine
- nemožnosť nočného života v Bratislave - problém s odvozom
- potreba komunikovať v nemčine
Dobry den,

presne ste popisala dovody, preco sme sa rozhodli s priatelom stavat dom v Rakusku
Chcem sa spytat- pisete, ze vybavenie TP je extremne jednoduche- nema Rakusko na to nejake podmienky? Staci vlastnit nehnutelnost? Taktiez pisete pridavky na deti- vztahuju sa aj na rodicov pracujucich na SK? a ako je to so skolami? Nie je problem prihlasit deti do Rakuskej skoly?

A este keby ste tak vedela poradit ako je to s obcianstvom dietata 2 slovakov, ktore sa ale narodi v Rakusku by bolo uplne super!!

Dakujem za odpoved
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Vvanda Pozri príspevok
Dobry den,

presne ste popisala dovody, preco sme sa rozhodli s priatelom stavat dom v Rakusku
Chcem sa spytat- pisete, ze vybavenie TP je extremne jednoduche- nema Rakusko na to nejake podmienky? Staci vlastnit nehnutelnost? Taktiez pisete pridavky na deti- vztahuju sa aj na rodicov pracujucich na SK? a ako je to so skolami? Nie je problem prihlasit deti do Rakuskej skoly?

A este keby ste tak vedela poradit ako je to s obcianstvom dietata 2 slovakov, ktore sa ale narodi v Rakusku by bolo uplne super!!

Dakujem za odpoved
Dobrý deň,
ako občania EÚ máte nárok na voľný pohyb po celej únii a môžete sa usadiť v ktorejkoľvek krajiny, kde sa rozhodnete. Na to, aby ste sa usadili v Rakúsku potrebuejte len preukázať, že máte prostriedky na živobytie prípadne prácu, dôchodok a pod. Môžete si tam bez problémov kúpiť aj nehnuteľnosť, a to bez akýchkoľvek obmedzení.

Čo sa týka občianstva. základnou podmienkou pre cudzincov je vo väčšine prípadov niekoľkoročný legálny pobyt a bezúhonný život
Občianstvo sa získava:
Na získanie občianstva v Rakúsku je nevyhnutný trvalý pobyt v krajine. Ten sa dá získať z pracovných dôvodov alebo z dôvodu zlúčenia rodín. Z pracovných dôvodov môžu povolenie na trvalý pobyt žiadať zamestnanci médií, umelci, samostatne zárobkovo činné osoby a kľúčové sily. Kľúčové sily sú cudzinci, ktorí disponujú vzdelaním, špeciálnymi vedomosťami, zručnosťami a zodpovedajúcimi pracovnými skúsenosťami, ktoré sú mimoriadne žiadané na rakúskom trhu práce a ktorí za plánované zamestnanie dostanú minimálnu hrubú mzdu vo výške 2100 eur. Tieto osoby môžu žiadať o trvalý pobyt spolu s rodinou.
K žiadosti o trvalý pobyt na území Rakúska je potrebné priložiť:
• doklad o mieste plánovaného bydliska
• doklad o finančných prostriedkoch na zabezpečenie pobytu, prípadne potvrdenie od budúceho zamestnávateľa.
Žiadosti o rakúske občianstvo sa posudzujú individuálne prípad od prípadu. Aj po splnení základných podmienok rozhoduje o priznaní občianstva príslušná komisia. Po uzavretí manželstva s rakúskym občanom nevzniká manželom či manželkám automatický nárok na získanie občianstva.
Manželské deti majú nárok na rakúske občianstvo, ak aspoň jeden z rodičov je rakúsky občan. V prípade nemanželských detí musí byť občiankou Rakúska matka.

Rakúsko umožňuje dvojité občianstvo

viac http://www.euroinfo.gov.sk/silvia-jozef/?pg=2

+
http://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienky-v-rakusku-32-1.htm
l
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Neviete niekto ,ako je to s minimálnou mzdou v AT.Arizona píše že je to 2100€ Koľko hodín to obnáša .160-200?
0 0
hramat hramat

hramat je offline (nepripojený) hramat

dobry den,

videl som vase skorsie prispevky (hlavne od maturin) ohladne zivota v rakusku.

Uz v rakusku zijete alebo sa planujete prestahovat.

Radi by sme sa taktiez s manzelkou a detmi usadili v rakusku v priebehu buduceho roka (2013) a hladame uzitocne informacie.
Rad by som sa s vami blizsie poradil hlavne ako zacat.
Viacero odpovedi na (zdrav. poistenie, auto, mobil, skola, skolka a pod.) uz bolo popisanych predom.

Dalej by ma zaujimalo ako postupovat financovanim nehnutelnosti. Osobne nemame dostatok financii na kupu komplet nehnutelnosti takze by sme cast financovali cez hypoteku. Funguje to podobne ako na SK ze na zaklade potvrdenia prijmu (a inych potvrdeni) by sme mohli dostat ponukun na financovanie od rakuskej banky?
Takto to funguje pri financovani uz existujucej nehnutelnosti ci aj pri planovani stavania noveho domu?

dakujem za informacie
Matej
0 0
maturin maturin

maturin je offline (nepripojený) maturin

@ hramat: My v AT bývame od roku 2010. Financovanie nehnuteľnosti u nás prebehlo tak, že sme finančnému poradcovi (kontakt môžem dať do správy) odovzdali podklady, ktoré si vyžiadal (potvrdenie o príjme, výpis zo SK registra dlžníkov, potvrdenie o zamestnaní z práce a že nie ste vo výpovednej a skúšobnej lehote a pod.), nebolo toho veľa a všetko mu stačilo v kópiách a v slovenčine. O týždeň prišli z bánk konkrétne ponuky, odporučil nám to, čo bolo podľa najvýhodnejšie. Fin. poradca od nás za tieto služby nič nezobral, vraj províziu dostane v banke, z ktorej si nakoniec vezmeme hypo. Keďže sme kupovali hotový dom, na ktorom bola Wohnbauforderung, tú sme po pôvodných majiteľoch prevzali. Na ten účel sa posielali doklady o príjme a ešte nejaké ich vyplnené formuláre plus doklad, že sme si dali do nehnuteľnosti trv. pobyt, podklady chceli originály v SJ a preložené do NJ, ale nie úradný preklad, takže som to prekladala sama.
0 0
hramat hramat

hramat je offline (nepripojený) hramat

@matusin
super. dakujem za odpoved. o financ poradcoch na SK som sa tiez pred par tyzdnami dozvedel len som nevedel ako by to mohlo fungovat v AT. Taktiez som nevedel ako postupovat, ale podla toho co pisete to vyzera velmi podobne ako som predpokladal.

chcel som vam pisat priamo spravu len som nemal dostatok sprav napisanych na porade.

pokial by sa dalo, napiste mi priamo na gmail na to iste meno, rad by som si o tom s vami blizsie/podrobnejsie popisal
0 0
martINKA413 martINKA413

martINKA413 je offline (nepripojený) martINKA413

dobry den, tiez by ma zaujimal ten kontakt na toho financneho poradcu. zial stretla som sa s tym istym problemom co hramat. mne by ale sprava mohla dojst aj napriek tomu, tak Vas chcem poprosit ci by ste mi do spravy nezaslali ten kontak. vopred dakujem.
0 0
sidney sidney

sidney je offline (nepripojený) sidney

fraska Pozri príspevok
Minuly tyzden, boli sme na dovolenke, nas navstivili z Finanzamtu a vypytovali sa susedov na nase auta. Nemate niekto aktualne skusenosti, informacie? Vraj sa zmenil zakon
zakon Kraftfahrgesetz paragraf 82/8 (http://www.bmvit.gv.at/verkehr/stras...572006_zsf.pdf).
Ja aj manzel pracujeme na Slovensku a mame firemne auta, trvaly pobyt v AT. Toto je to hlavne, kde mate trvaly pobyt a preto aj auta su podla nich s trvalym pobytom v AT Lenze firma nam tie auta nedovoli prepisat.

Mozem sa spytat, ako sa Vam podarilo danu situaciu vyriesit? Boli ste to riesit na Finanzamte? Dakujem.
0 0
martINKA413 martINKA413

martINKA413 je offline (nepripojený) martINKA413

sidney Pozri príspevok
Mozem sa spytat, ako sa Vam podarilo danu situaciu vyriesit? Boli ste to riesit na Finanzamte? Dakujem.
Ja som bola na Finanzamte pred 2 tyzdnami, ziadny prepis aut nie je potrebny. Musite ale zaplatit za ne jednorazovu dan NoVA. Ta sa rata ako urcite percento z hodnoty auta, za emisie CO2 a NOx k danej sume dostavate bonus alebo malus podla toho kolko vase auto vyprodukuje. NoVA tak vychadza pre rozne auta od 100 az do niekolko tisic eur.
Odporucam kazdemu s trvalym pobytom v AT a jazdi autom navstivit Finanzamt, opisat im svoju situaciu (ci je auto vase, ci nie, kto vsetko na nom jazdi) opytat sa ako postupovat. Ak auto nie je vase povedia vam ze treba zaplatit NoVA dan. Upozornenie, za opomenutie zaplatenia dane (samotnej alebo pri prepise) su pokuty! Ak sa udate sami tak nizsie ak vas uda niekto cudzi su to vysoke sumy.
0 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

Nasa story nema este konca . Manzel bol na Finanzamte, zaplatili sme Nova dan aj Cestnu dan za obdobie v ktorom sme auta pouzivali.Potom nam prisiel vymer dane aj za roky dozadu, ked auto este ani neexistovalo, t.j. este sme ho nekupili do firmy. Odvolali sme sa a od vtedy nemame zatial odpoved.
0 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

Potom nas boli otravovat policajti znova osobne a vykrikoval na nas, ze auto MUSI mat rakuske znacky. Manzel sa mu snazil vysvetlit, ze vsetko mame poplatene a znacky nemozme vymenit lebo to nieje nase vlastnictvo. Arogantne nam povedal,ze nech mu nic nevysvetlujeme lebo on vie ako to je. Kedze sme CUDZINCI tak mame posluchat. Takze uvidime dalej.......
0 0
martINKA413 martINKA413

martINKA413 je offline (nepripojený) martINKA413

fraska Pozri príspevok
Nasa story nema este konca . Manzel bol na Finanzamte, zaplatili sme Nova dan aj Cestnu dan za obdobie v ktorom sme auta pouzivali.Potom nam prisiel vymer dane aj za roky dozadu, ked auto este ani neexistovalo, t.j. este sme ho nekupili do firmy. Odvolali sme sa a od vtedy nemame zatial odpoved.
Dostali ste nejake potvrdenie o zapalteni NoVy resp. cestnej dani? Ci uz tlacivo alebo nalepku alebo nieco.
0 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

Dostali sme potvrdenie, taky prijmovy blocek. Ako z pracovne
0 0
martINKA413 martINKA413

martINKA413 je offline (nepripojený) martINKA413

fraska Pozri príspevok
Dostali sme potvrdenie, taky prijmovy blocek. Ako z pracovne
mile a nosite so sebou povolenia? ked niekto jazdi na aute co nie je jeho zvykne mu majitel vystavit povolenie na pouzivanie auta na uzemi danej krajiny pripadne vsetkych krajin europy. S overenym podpisom na matrike ci u notara. Existuje verzia toho dokumentu na nete aj pre firemne auta.
0 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

samozrejme, vsetko nosim v aute, plne moci, blocky o zaplateni......
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

fraska Pozri príspevok
Nasa story nema este konca . Manzel bol na Finanzamte, zaplatili sme Nova dan aj Cestnu dan za obdobie v ktorom sme auta pouzivali.Potom nam prisiel vymer dane aj za roky dozadu, ked auto este ani neexistovalo, t.j. este sme ho nekupili do firmy. Odvolali sme sa a od vtedy nemame zatial odpoved.
len tak mimo:
v 2001-7 som jazdil v sk na cz značkách a na požičanom aute (plnú moc som mal na dobu neurčitú aj do štátov eu. dlho som mal kľud od našich policajtov až kým som nenatrafil na vzdelaného. ten si dal tú robotu a tú plnú moc si pozrel riadne a po prečítaní mi povedal: "pane bude to za 500 sk, lebo táto pm je neplatná". keď som sa ho opýtal prečo, povedal mi, že pm nemôže byť na dobu neurčitú ale sa musí obnovovať (po akej dobe si už nepamätám). našťastie ma nelopol v ba, lebo tu by som bol ďalej vďačným objektom výberu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať