Zavrieť

Porady

tepelne cerpadlo

caute vsetci!
doporucte mi prosim,niekto kvalitnu firmu na dodavku tepelneho cerpadla.zatial mam ponuky len okolo 420 tis. a to sa mi zda prehnane a navratnost v nedohladne.diky
Usporiadat
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Kľudne sa pýtaj. Aspoň neurobíš chyby, ako ja. Tiež som nevedel pred stavbou, to čo teraz. Podľa mojich prepočtov je ten solár tiež nerentabilný. Jeho návratnosť je dlhšia ako životnosť. Aspoň podľa toho čo som dávnejšie preratúval. Múry mám Ytong 375, ale teraz by som dal Ytong 250 + 20-25 cm EPS. Čo sa týka statiky, tak je to skoro jedno, akurát pre svojpomocnú výstavbu(môj prípad) je ytong výhodnejší. No a k tomu kúreniu. Do určitej tepelnej straty sa oplatí kúrenie elektrinou a od určitej plynom. Bolo by to prerátať. Ale ako vravím, treba vedieť tie tepelné straty- môžem vyrátať, len musím mať rozmery domu, ak teda chceš. Mimochodom si jedna z mála žien, ktoré zaujíma aj aké valstnosti bude mať nový dom a nie len aká vaňa, kuchyňa a pod. Nemáte to doma vymenené, že manžel v kuchyni? Vopred sa ospravedlňujem nechcel som uraziť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

nie nie, nemame to vymenene, i ked muz sa v kuchyni dobre orientuje, aj sem-tam navari mna zaujima uplne vsetko, je to nasa vytuzena stavba, budeme splacat 30rokov a preto chceme obaja aby to bolo co najlepsie... a tie informacie sa tak tazko ziskavaju... moj svokor je napr. stara skola a to az to dakeho extremu, ze ked som spomenula kurenie na elektriku tak zo mna urobil uplnu hlupanu, ze kde som to videla a ze budeme robit len na elektriku... pritom byva v panelaku...

ono muz je automechanik a je v praci viac ako ja, preto ja bludim po nete, hladam riesenia a ked sme spolu doma, tak diskutujeme. Prve schopne co sa mi pacilo boli infrapanely, ale s tym ma poslal kade lahsie. Uznavam pacilo sa mi uplne vsetko, co som o nich citala, ale az navsteva fungujuceho domu, kt. by musel byt veeeeeelmi blizko tomu nasmu by nam to bud potvrdila alebo vyvratila.

Mozem ti preposlat architekturu na mejl. Mam to v pdf-ku. Jedine co budeme este menit su okna (myslim velkostne a ci dake to okno nezrusit). Aj samotny dom nie je z najmensich, ale nechceli sme ist do rodinneho domu a byvat v malickych izbickach, i ked mensi dom by bol lacnejsi. Preto aj okna su velkoryso riesene. Na JZ ostanu okna vacsinou nezmenene. Skor chcem doriesit take detaily, aby obe detske izby mali okna narovnako a aby aj zvonka vyzerali okna sumerne, nie rozhadzano.

Jo a interier ten uz mam davno premysleny. Sme uz v tretom prenajme, tak za tu dobu viem, co mi vyhovovalo a co nie a co by som urobila inak Este tak najst daky vyborny program na vizualizaciu kupelky lebo to je jedina miestnost kde nemam jasno
0 0
marko111 marko111

marko111 je offline (nepripojený) marko111

Ferdo: Ja tiez s manzelkou ideme na jar stavat dom a uvazujeme o kureni. Chceme pouzit 37 ytong a 15 polyst. Kurenie medzi elektrikou a plynom plus mozno rekuperacia a isto krb. Dom bude 11.5 dlhy a 7.7 siroky s poschodim. Vedel by si vyratat tepelne straty?
0 0
hemko hemko

hemko je offline (nepripojený) hemko

ytong 375 mm a zateplenie 15 mm je zbytočne,stačí ak dáš 20-25 mm ytong a na to polystyrén 200mm
a tá rekuperácia sa oplatí až pri kvalitnej vzduchotesnosti
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Marko vypočítam. Potrebujem k tomu: podlahovú plochu domu, plochu obvodových múrov(odrátaj to čo bude pod štítom), plochu okien, plochu stropu (šikmina+strop). K tomuto potrebujem vedieť aké hrúbky izolácie a akej chceš dať a aké okná.
0 0
marko111 marko111

marko111 je offline (nepripojený) marko111

Ferdo. Predkladam ti tie udaje na vypocet tych tepelnych strat. Podlahova plocha domu je 112 m2
plocha obvodovych murov 138m2
plocha okien22 m2
plocha stropu cca 132m2 ( prizemie +poschodie)
Na strechu pouzijeme nobasil v hrubke 30 cm, obvodovy plast 15 cm polystyren a skus vypocitat aj s 20 cm polystyrenom. Okna budu 6 komorove plastove. Dakujem
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Máme starší rodinný dom. Chceme zatepľovať aj meniť spôsob vykurovania.
Čo je lepšie na zateplenie obvodových múrov? Polystyrén alebo Nobasil? Ak by sme dali nobasil, treba dať takú istú hrúbku ako polystyrénu?
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Marko pozerám, že som Ti to napísal dosť nejasne.Pod plochou stropu som mal na mysli tú časť, na ktorej bude tepelná izolácia nad sadrokartónom (šikmina +strop pod klieštinami). Podlahová plocha- plocha prízemia. Ešte potrebujem vedieť koľko cm izolácie chceš dať do podlahy( na porovnanie Ti urobím rôzne varianty). Aké rozmery má pôdorys domu? Okná predpokladám k=1.
Naposledy upravil Ferdosondo : 19.01.09 at 08:06
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Sarasara v zásade je jedno, či nobasil, alebo polystyrén. Tepelnoizolačné vlastnosti majú také isté. Rozdiel je však v cene. Hrúbka záleží od toho z čoho je dom postavený a akú chcete mať tepelnú stratu(koľko chcete platiť). Avšak ak chcete mať dobre zateplené treba do zateplenia zahrnúť aj výmenu okien, zateplenie stropu a ak je to stavebne možné aj podlahu. Dá sa povedať, že darmo zateplíte múry, ak Vám teplo unikne oknami. Okrem toho stropom poväčšine uniká najviac tepla. Jedna dôležitá vec je ale to, že múry nesmú navľhať od zeme !!
0 0
hemko hemko

hemko je offline (nepripojený) hemko

Je potrebné pozrieť ešte na jednu vec,či chceš zatepliť kontaktným systémom alebo odvetranou fasádou.Na kontakný systém by som dal polystyrén,lebo vata je moc predražená,ale na odvetranú fasádu odporúčajú vatu,pričom vata určená na odvetranú fasádu sa už skoro približuje cene polystyrénu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To Ferdosondo

vidim ze si uctovnik, odkial mas vzorce na vypocet strat? Alebo je to nejaky soft?

Vies co ma napadlo? Pocul som o chlapikovi, ktoy ma v zemi zakopanu cisternu plnu vody, ktoru ohrieva kolektormi. Potom s nou az do konca januara kuri. Mna myslienka akumulacie tepla z kolektorov zaujala, je vseobecne zname, ze systemy kolektorov bojuju s prebytkom tepla v lete (ktore menozno vyuzit), musia sa robit rozne opatrenia, aby voda nezacala vriet, ak sa kolektor pouziva iba na ohrev TUV a tato sa napr. prave neodobera. Na druhej strane na priame kurenie sa kolektory nedaju vyuzit, pretoze v zime je minimum slnka. No nepaci sa mi ta cisterna v zemi. Neviem si dobre predstavit, ako ju ucinne odizolovat od zeme.

Napadlo ma ale ine. Co tak postavit k domu nieco ako dvojgaraz, celu ju vyplnit napr. strkom, (v ktorom by mohli byt ulozene skaly) . V tom strku by boli ulozene trubky, ktorymi by sa to cele zohrievalo z kolektora. Sucasne by tam bol ulozeny dalsi "had" trubiek, ktorymi by sa nasledne teplo odoberalo. Teda tycho povedzme 30 alebo 40 m3 strku a kamena (kolko to je - 100 asi ton?) by sa cele leto zohrievalo z kolektorov (aj v zime, ak by bolo slnecno, no hlavny zisk by bol v lete) a nasledne by sa z neho v zime teplo odoberalo na kurenie.

Neviem, na kolko by sa to dalo zohriat, ale myslim, ze ak by bola dostatocna plocha kolektorov tam mozno aj na 80 st. Ak by sa kurilo podlahovkou, tak by sa z tohto zasobnika mohlo teplo odoberat na priamo az cca po teplotu 30 st, potom by mohlo prist k uplatneniu tepelne cerpadlo, (prepokladam, ze koncom zimy), ktore by to mohlo vychladit az po teplotu +5 st. a dodat potrebne teplo do systemu.

Teraz len ostava vyratat:

1. kolko tepla sa da naakumulovat do napr. 35 m3 kamena, ak berieme rozdiel teplot 75st C.

2: Ake straty by mal tento zasobnik, ak by jeho plocha (sucet vsetkych stran, aj vrchnej a spodnej) bola cca 80 - 100 m2, bol by zatepleny povedzme 30 cm polystyrenom, ak by priemerna teplota vo vnutri bola povedzme 40 st a vonku 5 st?

Da sa to vyratat? Nezda sa to toto riesenie zaujimave?
Naposledy upravil misomiso : 19.01.09 at 09:14
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

misomiso

Asi pozeras vela sci-fi filmov. Technika ti vela urcite nehovori, ked taketo pises.
0 0
markus_p markus_p

markus_p je offline (nepripojený) markus_p

Skúste pozrieť na tento link a povedzte svoj nazor: octopusenergi.sk/?technika
Už ste sa stretli s takým to niečím?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

fefe30 Pozri príspevok
misomiso

Asi pozeras vela sci-fi filmov. Technika ti vela urcite nehovori, ked taketo pises.
No neviem, clovek by za takouto odpovedou ocakaval odbornika, teda aj strucnu odpoved, preco to nejde. Navyse vobec by som si nerobil srandu zo sci-fi, ked som sa narodil tak mnohe veci, ktore dnes bezne uzivame neboli este ani v sci-fi filmoch.

Na stranke nemeckeho vyrobcu TC som sa docital, ze oni na jednej strane odoberaju teplo zo zemneho kolektoru (zahrada), na druhej strane popri tomto "hade" vedu v zemi aj dalsi okruh, ktorym tuto zem zasa ohrievaju zo slnecnych kolektorov. Zamedzi sa tym tomu, ze TC prestane poriadne fungovat po 3 . 4 rokoch, kedy sa napr. okolie vrtu intenzivne podchaldi prave prevadzkou TC.

No ja mam napr. na pozemku napr. dost intenzivne prudenie spodnej vody, tu energiu zo slnecnych kolektorov by mi zo zeme asi aj tak odplavovala voda. Ale preco to neakumulovat napr. do 100 alebo 15 tom strku alebo kamena?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

markus_p Pozri príspevok
Skúste pozrieť na tento link a povedzte svoj nazor: octopusenergi.sk/?technika
Už ste sa stretli s takým to niečím?
Ale ved to je iba popisany zakladny princip TC, o ktorom sa tu uz niekolko mesiacov vo viacerych temach bavime.
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

misomiso

ENERGIA SA NEDA SKLADOVAT !!!!

Nie je možné skladovať ako energiu ako zemiaky !!! Alebo dnes si uložím do šuplíka 100 GJ tepla alebo 100 kWh elektriny a o 3-4 mesiace, keď ich budem potrebovať tak si ich vytiahnem a použijem. PRETO.

Tak isto teplá voda ti v zásobníku nebude teplá od jesene do jari. Keď na jeseň ju ohreješ a zasobník vypneš.

Preto tu nepíš také bludy.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

fefe30 Pozri príspevok
misomiso

ENERGIA SA NEDA SKLADOVAT !!!!

Nie je možné skladovať ako energiu ako zemiaky !!! Alebo dnes si uložím do šuplíka 100 GJ tepla alebo 100 kWh elektriny a o 3-4 mesiace, keď ich budem potrebovať tak si ich vytiahnem a použijem. PRETO.

Tak isto teplá voda ti v zásobníku nebude teplá od jesene do jari. Keď na jeseň ju ohreješ a zasobník vypneš.

Preto tu nepíš také bludy.
Ale ved prave preto som sa pytal na straty, ak by to bolo zateplene napr. 30 cm polystyren, da sa aj 40.

Ved system by nefungoval tak, ze by si mal napr. 15 septembra kvader nahriety na 80 st. a potom uz z neho iba cerpal energiu. Slnecne kolektory by ho stale dohrievali, hoci ich zisk by smerom ku stredu zimy (cca 15 januar) stale klesal. Navyse pouzitie TC by ku koncu zimy dokzalo vytiahnut z kvadra aj energiu na dlh, teda taku, ktora mu bude opat dodana povedzme v marci a aprili.

Podla toho, co som cital o TC, ich ucinnost je priamo umerna teplote media primarneho okruhu. Je teda poriadny rozdiel, ci cez TC ziskavame energiu z hmoty, ktora ma (na zaciatku) teplotu +30, alebo zo zeme, ktora ma +10, alebo dokonca zo vzduchu, ktory ma casto uz v decembri aj -10.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

fefe30 Pozri príspevok
misomiso
ENERGIA SA NEDA SKLADOVAT !!!!
Energia sa da skladovat, hoci iba na obmedzenu dobu. Aj akumulatory maju samovybijanie a predsa ich pouzivame.

Plocha slnecnych kolektorov by musela byt pomerne velka, ale to by nemusel byt problem. Pri vhodnej orientacii a velkosti pozeku a stavby by kolektory mohli byt na celej strecha domu + na streche toho kvadra, dnes sa da z kolektorov dostat vela energie, su uz vakuove, vedia sa natacat za slnkom a pod.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Pozri si tentoprispevok. http://www.porada.sk/921373-post72.html

No tak vidis - architekt navrhol do pasivneho domu nadobu 615 l ako akumulator tepla a ty mas obavy, ze by sa v 100 - 150 tonach zatepleneho kamena nedala akumulovat energia. Otazka je iba kolko a na ako dlho - tu je zamozrejme priestor na exaktny vypocet a nie na take reci, ake tu predvadzas.
Naposledy upravil misomiso : 19.01.09 at 21:16
0 0
marko111 marko111

marko111 je offline (nepripojený) marko111

Ferdo. Tak to skusim znova. Plocha prizemia 51 m2. tepelna izolacia nad sadrokartonom cca 60 m2, budeme mat podlahove vykurovanie s asi 3 cm polyst., podorys domu 7.75 m * 9.5 m. Jedna sa o Kompakt 401 od euroline. Rozmyslame o ytongu 37.5 alebo o 30. V stavebninach nas nahovaraju na ytong lambda, ze vraj to netreba zateplovat. Tak porad
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať