Zavrieť

Porady

tepelne cerpadlo

caute vsetci!
doporucte mi prosim,niekto kvalitnu firmu na dodavku tepelneho cerpadla.zatial mam ponuky len okolo 420 tis. a to sa mi zda prehnane a navratnost v nedohladne.diky
Usporiadat
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Ferdosondo, ďakujem. Okná máme vymenené plastové, máme podkrovie obývané, dom je suchý. Plávajúce podlahy. Riešime zateplenie a vykurovanie, ktoré máme plynové, doplniť na tuhé palivo - drevo. Múry sú plná tehla, 45 cm.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Ahojte všetci. Momentálne som zaneprázdnený, ale ako to bude možné tak sa Vám ozvem. Takže len taká rýchla odpoveď-Marko z tých údajov sa už bude dať vychádzať. Sarasara, takže tam riešiť naozaj iba obvodové múry, predpokladám, že podkrovie je zateplené a s podlahami nemienite nič robiť. Misomiso, myslím že je to nie zlý nápad (už som o tom počul). Treba to však zrátať, je to trochu zložitejšie, ale dá sa to.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Marko z tých údajov, ktoré si dal vychádza tepelná strata domu na 2,2kW ( múry 592W, okná 799W, podlaha 570W, strecha 237W), pri izbovej teplote +21 C a vonkajšej -12 C. Ročná spotreba na vykurovanie je pri priemernej teplote +2,5 C a vykurovacom období 210 dní (záleží od lokality) 7 500 kWh. Tieto údaje sú však bez tepelných strát vetraním a netesností konštrukcie, polohy( napr. samostatne stojaci dom vo voľnej krajine) a ziskami zo slnečného žiarenia. Dá sa povedať, že ak k tomu pridáš cca 40%, tak sa dostaneš na reálne hodnoty. Najväčšia strata sú okná, ale tam asi veľa nenarobíš. Problém však vidím v podlahe tam je toho EPS veľmi málo, dal by som 10 cm- strata 183W . Ďalší problém vidím v obvodovom múri, kde vychádza rosný bod do muriva. Je tam riziko tvorenia plesní. Dá sa to vyriešiť tenším murivom napr.25cm +25 cm EPS(ak sa nemýlim, tak aj lacnejšie). Tepelná strata by bola 1,77 kW/-12C, spotreba 5350 kWh/210dní/+2,5C a rosný bod v EPS.
Ak by som bol predajcom, tak by som Ti tiež ponúkal Ytong lambda 375
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Sarasara plná tehla 45cm má žalostne malý tepelný odpor R=0,7(pre porovnanie Ytong375 má R=3,2). Ale aby ste tomu rozumeli skúsim príklad. Obvodový múr 200 m2 z plnej tehly hrúbky 45cm má tepelnú stratu 9,1 kW/-12C. Ak by ste ho zateplili 5cm EPS, tak by bola strata 3,1 Kwh, 10cm EPS-1,88kWh, 15cm EPS-1,35kWh. No a k tomu výberu materiálu - jednoznačne EPS.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Misosmiso si mi dal. Ale spočítal som to aspoň nahrubo. Ak by sme chceli vykurovať Markov dom 7500 kWh, tak by sme potrebovali nádobu s 323 000 litrami vody (kocka so stranou 6,8m) , ktorá by bola zateplená 40 cm EPS od zeme. K tomu by bolo treba asi 44m2 slnečných kolektorov.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ferdosondo Pozri príspevok
Misosmiso si mi dal. Ale spočítal som to aspoň nahrubo. Ak by sme chceli vykurovať Markov dom 7500 kWh, tak by sme potrebovali nádobu s 323 000 litrami vody (kocka so stranou 6,8m) , ktorá by bola zateplená 40 cm EPS od zeme. K tomu by bolo treba asi 44m2 slnečných kolektorov.
Diky, nejako podobne som to odhadoval "od oka".


Len chcem upozornit, ze 323 "kubikov" vody vojde do kocky so stranou 4,24, a nie 6,8m. Navyse predpokladam, ze na akumulacou tep. energie je urcujuca hmotnost hmoty, a nie objem. Ake je to tak, potom ak pouzijeme kamen (kamen/strk) malo by nam stacit iba 130 m2, co by bola kocka zo stranou 3,7m, resp. kvader 6,6 x 6,6 vysoky 3m (cast moze byt pod zemou) co je presne rozmer beznej dvojgaraze. V tych 44 m2 kolektorov nevidim problem, prave strecha takejto "garaze" ma presne 44.

Ina vec je, ze straty, ktore si vyratal Markovi sa mi zdaju az nejako podozrivo nerealne nizke, vzhladom na to, ze nejde o pasivny dom.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Počítal som tretia odmocnina z 323000 = zaokrúhlene 68 dm = 6,8m. Samozrejme chcelo by to upraviť v praxi, aby tie rozmery boli realizovateľné, ale pre jednoduchšie počty som to nechal tak.Tento objem, zakopaný v zemi bol potrebný, aby sa dalo naakumulovať teplo pre 7500 Kwh stratu, aby teplota v nádrži nebola vyššia ako 50 C( čím vyššia teplota, väčšie straty do okolia). Využiteľná teplota je od +27 do +50C. Pod 27C by v podlahovke už veľa asi nekúrilo. Merná teplota vody je 4180 J/kg.K = 1,161Wh/kg.K. Čadičový štrk 920 J/kg.K-čiže na akumuláciu málo. Kolektory som počítal, aby stihli nazbierať energiu na zohriatie celého objemu vody z 10C ktorá je v zemi až na 50C. Soft ktorý používam na výpočet strát je na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=6...07&h=38&obor=1 . Markov dom je dosť malý, a hrúbky zateplenia dosť veľké, tak z toho vyplýva aj tá strata- skús prepočítať
0 0
marko111 marko111

marko111 je offline (nepripojený) marko111

Ferdo. Dakujem za vypocet, este musime porozmyslat nad hrubkou steny. Ty hovoris ze by si dal ytong lambdu 375 a treba to zateplovat EPS a ak ano v akej hrubke? Bola by tepelna strata mensia ako pri obycajnom ytongu 375 a ytongu 25+EPS?
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Marko niéééé. Písal som, ak by som predával stavebniny, tak by som Ti odporučil Lambdu. Ja som sa dal takto "namotať" pred tým ako som začal stavať a mám 375-ku. Ytong Lambda je dobrý materiál, ale skutočne, iba bez zateplenia. Ak ho chceš zatepliť už sa dostávaš do problému, ktorým je rosný bod v Ytongu. To isté ťa čaká aj pri pri obyčajnej 375-ke. Najideálnejšie riešenie je Ytong 250 + 20 až 25 cm EPS prípadne Ytong 300 + 20 až 25 EPS. Je to lacnejšie a tepelný odpor ďaleko vyšší ako u samotnej lambdy. Takže za menej peňazí viac muziky. Okrem toho získaš niekoľko m2 plochy naviac tenšou stenou. Menej peňazí murárovi (berú za m3 ), menej lepidla, slabšie základy po dohode so statikom.
0 0
marko111 marko111

marko111 je offline (nepripojený) marko111

Ferdo. Uz mi je to jasne. Pravdepodobne to bude 30-ka ytong + 20 EPS. Zateplovanie mi bude robit kamarat spolu so mnou. Kolko stoji taka 20-ka EPS ? Pocul som, ze od baumitu je dobry a radia s nim zateplovat. Ale asi bude dost drahy. Na vykurovanie pravdepodobne pouzijeme klasiku- kondenzacny kotol na plyn a kozub s prieduchmy do vsetkych izieb.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Mám podobný dom, ako budeš mať Ty. Diamant 78/96 od Erlisu. Katalógové domy sú predimenzované čo sa týka statiky. Dnes by som už určite staval z Ytong25 + 20cm EPS. Zvlášť, keď sa jedná o dom menších rozmerov, kde je dobrý každý m2 získaný tenšou stenou. Dal by som si to zrátať statikovi. Úspora na materiáli je vyššia ako cena za statický výpočet. Samozrejme sprav ako uznáš za najlepšie. Cenu EPS nájdeš na nete, ale treba vyjednávať aj zľavy, nielen na EPS ale na všetko. Pri cene za stavebný materiál okolo 50 000 Eur je zľava 15-20% zaujímavá.
Dom by som už staval spolu aj s garážou. Kosačku, bycikle a kadejaké cárachy potrebuješ niekde skladovať ( v hosťovskej izbe to blbo vyzerá)
0 0
peterrr66 peterrr66

peterrr66 je offline (nepripojený) peterrr66

andreaS Pozri príspevok
este cakam na dake 3-4 ponuky...

Ono ide skor o to, ze jedine na tepelnom cerpadle sme sa s manzelom zhodli... nemame take ostre vymeny nazorov ale zaroven si chceme dat urobit cenove ponuky aj na iny druh vykurovania... pretoze dolezite pre nas (a isto pre kazdeho jedneho cloveka) je cena zriadenia a zaroven mesacne naklady... pretoze berieme pomerne vysoku hypoteku, tak aby sme si vedeli vypocitat kolko mesacne pojde len do domu...

co ma skor zaraza je to, ze vacsina debat o akomkolvek vykurovani mi skor pride, ze nadavaju nato ti, ktori to nemaju a chvalia to firmy, kt. to ponukaju... je velmi malo uzivatelov, kt. napisu svoj skutocny nazor a pripadne priznaju chybu vyberu kurenia ...
ja by som mohol o tc
vlastnim tc 12kw(prikon 2,7kw) typu vzduch-voda(pracuje do -15)a mam ho 1.sezonu ra zvazujem predaj (5000e)a dovod?
zle nadimenzovane kurenie,takze ak mas zaujem tak sa ozvi)
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Ferdosondo Pozri príspevok
Sarasara plná tehla 45cm má žalostne malý tepelný odpor R=0,7(pre porovnanie Ytong375 má R=3,2). Ale aby ste tomu rozumeli skúsim príklad. Obvodový múr 200 m2 z plnej tehly hrúbky 45cm má tepelnú stratu 9,1 kW/-12C. Ak by ste ho zateplili 5cm EPS, tak by bola strata 3,1 Kwh, 10cm EPS-1,88kWh, 15cm EPS-1,35kWh. No a k tomu výberu materiálu - jednoznačne EPS.

Ďakujem za radu.
0 0
mariasz mariasz

mariasz je offline (nepripojený) mariasz

Ahoj.Mna by to mozno zaujimalo.potreboval by som ale presnejsie udaje. Od koho ste to cerpadlo kupili, znacku a vykon. A ako myslis to predimenzovanie?Nie je schopne vas dom vykurit?
0 0
prekladateľ prekladateľ

prekladateľ je offline (nepripojený) prekladateľ

Aj ja mám TČ vzduch-voda, už dva roky, a som plne spokojný. Tiež som sa spočiatku bál, čo bude v zime. Ale vyzerá to tak, že v pohode zvláda aj mrazy, zatiaľ boli do -15 stupňov.
0 0
peterrr66 peterrr66

peterrr66 je offline (nepripojený) peterrr66

prekladateľ Pozri príspevok
Aj ja mám TČ vzduch-voda, už dva roky, a som plne spokojný. Tiež som sa spočiatku bál, čo bude v zime. Ale vyzerá to tak, že v pohode zvláda aj mrazy, zatiaľ boli do -15 stupňov.
ano,dom je plna palena tehla,v dome radiatory,a nejde na priamo ale je zapojene na zasobnik (nadoba v nadobe)380/120l az tak ide voda do kurenia,vyhreje radiatory na cca.40stupnov...ak mas zaujem sa ozvi psevcov(zavinac)seznam.cz
0 0
peterrr66 peterrr66

peterrr66 je offline (nepripojený) peterrr66

mariasz Pozri príspevok
Ahoj.Mna by to mozno zaujimalo.potreboval by som ale presnejsie udaje. Od koho ste to cerpadlo kupili, znacku a vykon. A ako myslis to predimenzovanie?Nie je schopne vas dom vykurit?
ano,dom je plna palena tehla,v dome radiatory,a nejde na priamo ale je zapojene na zasobnik (nadoba v nadobe)380/120l az tak ide voda do kurenia,vyhreje radiatory na cca.40stupnov...ak mas zaujem sa ozvi psevcov(zavinac)seznam.cz
0 0
joo_sk joo_sk

joo_sk je offline (nepripojený) joo_sk

andreaS Pozri príspevok
teraz mi zacali chodit ponuky na tepelne cerpadlo, vacsinou zem-voda ale skoro ma vykotilo.... bez podlahoveho kurenia ci radiatorov, su ceny priam astronomicke.... cca 700tis s dph... a to este nemam predstavu kolko stoji podlahovka, ale odhadujem, ze ten milion spolu to bude... a kde je potom ta slubovana navratnost?

vsade kde som hladala citala rozdiely oproti plynovemu kureniu, tak deklarovali rozdiel cca 200tis, co by bolo s tepelnym cerpadlom vyrovnanie za cca 4 roky... ale toto je priserny rozdiel...
vzhladom na datum povodneho textu, sa ceny TC asi trochu zmenili ale asi su stale dost vysoke, ale chcem len povedat ze znamy tiez zhanal TC a nakoniec si ho kupil v madarsku, system vzduch voda a stalo ho to 6000 €, a mal k tomu aj zasobnik 200 l na teplu vodu
0 0
tiger111 tiger111

tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

Milas265 Pozri príspevok
Zdravím,
možno to sem nepatrí,ale vedel by mi niekto "zdatný" poradiť?
Mám dom zo 60-tych rokov,klasický štvorec 11x11m + pristavený vchod,aby som nemusel chodiť do pivnice vonkom.Stavebný materiál je škvárobetonový dvojderový kváder,šírka múra s omietkou+ brizolit je 45 cm,t.j. kváder má 40 cm.Aký polystyrén-hrúbku použiť na zateplenie? Dík.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Milas265 Pozri príspevok
Zdravím,
možno to sem nepatrí,ale vedel by mi niekto "zdatný" poradiť?
Mám dom zo 60-tych rokov,klasický štvorec 11x11m + pristavený vchod,aby som nemusel chodiť do pivnice vonkom.Stavebný materiál je škvárobetonový dvojderový kváder,šírka múra s omietkou+ brizolit je 45 cm,t.j. kváder má 40 cm.Aký polystyrén-hrúbku použiť na zateplenie? Dík.
100-120mm
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať