Zavrieť

Porady

Pestovanie kiwi - problem

Pestujem 2. rokom drobnoplodé kiwi. Mám zatiaľ : - 2 kultivary arguty "Weiki", ktoré veľmi pekne rastú. - 1 kultivar arg."Piccolo" zasadený v tomto roku a prosperuje. - 1 kultivar "Keń s Red" samičí, tiež zasadený v tomto roku presadením z 1O cm kontajneru do 14 cm lebo nebol vhodný priamo do zeme iba s kontajnerom, zatial tenkými výhonkami vegetuje a javí sa, že sa ujal. Samčí druh vobec nevyrašil a bola daná reklamácia pre pestovatelskú zanedbanosť. Kontajner bol s úplne malým množstvom zeminy a koreň bol zasušený.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A posledný - 1 kultivar arg. "Issai", z ktorého som doslova nešťastný, lebo som sa mu tešil nakoľko už dosť aj zakvitol a preto hľadám pomoc, ak by niekto vedel predpokladať príčínu skrútenia listov, čo trvá už asi 2 až 3 týždne. Listy zatiaľ nevyschli neviem s čím im pomocť /hnojivom na list?/ Keď som zistil skrúcanie listov odstránil som kvety so založeným už plodom, nechal som tam ešte 5, ktoré plody aj napriek skrúteným listom rastú, zistil som na 1 vetvičke, že tam rašia aj 2 očká. Listy chránim pred slnečnými lúčmi, ktoré začnú na ňu dopadať, čo je vidieť aj na obr.
Rastlinku som zasadil podľa návodov tak, že som vykopal jamu 5Ox5Ox5O cm vymenil som všetkú ílovú podu za kvalitnú, na spodu som dal pre hnojenie do rezervy - drobnú pokosenú trávu asi 4 lopaty, dobytčí maštalný hnoj už prehnilý dve lopaty,
potom asi 25 cm vrstvu zeminy, vo vrchnej časti výkopu zeminu zmiešanú s rašelinou do ktorej som osadil obsah kontajneru
s rastlinou, jej výška bola asi 45 cm a pozostávala z rozdvojeného výhonu s 5 mm hrubým na oboch.
Príčina?
Kultivar som aj asi neprimerane prihnojil "Krištalonom", taktiež som moc asi polieval. Ospravedlňujem sa za dlhý popis, pokladal som potrebné uviesˇčo najviac informácii. Prosím kto predpokladá príčťinu nech poradí či sa dá rastlinka zachrániť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Raz som býval v Zadare - Borik a takto mi rástli nad hlavou.
Chorvatsko M + S 2007 045.jpg  
2 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

To nieje treba ísť ani do Zadaru. Stačí pozrieť fotky niektorých členov na tomto fóre. Ich výpestky a dopestované plody sú naozaj úchvatné. Tiež ich zatiaľ len obdivujem. Ale niekedy možno, možno aj u mňa budú také. Uvidíme. Ešte je pre moje dvojročné rastlinky skoro ale čas postupuje a ide stále ďalej. Preto držte palce.

Jano
Naposledy upravil J500j : 29.01.13 at 11:31 Dôvod: doplnok
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

By ma zaujímalo prečo sa téma volá Pestovanie kiwi - problem.
Aký problém? Však je to ako burina. Rastie ako divé.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuz ale zrejme je to priznacne. Neuveritelne casto s tym maju ludia problem…
Nie tak s rastom, ak s kvor s urodou…
Klasicke kiwi actinidia chinensis u nas vymrza na velkej vecsine uzemia.
Do toho problemy s opelenim, vetrom, zavlahou, je toho dost aj v tejto teme a ked nic ine tak alergia na ploy...
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

deane7 Pozri príspevok
By ma zaujímalo prečo sa téma volá Pestovanie kiwi - problem.
Aký problém? Však je to ako burina. Rastie ako divé.

Netreba čítať len nadpis ale hlavne príspevky..... Jarné vymŕzanie a následné práskanie kôry kmeňov, Vhodná poloha rastlín, primeraný rez a správny čas kedy rezať............Úhlavný nepriateľ MAČKA.......... To nie sú problémy? Čítate len nadpis alebo aj príspevky. Načo kladiete otázku ktorá je v tomto fore dostatočne vysvetlená. Prečítajte si obsah tohto fóra a hneď budete vedieť odpoveď na to prečo sa toto fórum volá tak ako sa volá. Som toho názoru že názov fóra vystihuje úplne jeho obsah a ozrejmuje ostatným problémy s ktorými sa stretli pestovatelia dávno predtým ako som si prvé kiwi zasadil napríklad ja. Toto fórum navštevujem veľmi rád pretože sa tu dozvedám veci o ktorých sa napríklad v múdrych knihách ani nechyruje. Pri jeho opätovnom čítaní nachádzam tu napriek tomu že je to tu všetko už pomerne dlho vždy aj niečo nové. Ďakujem súčasne za príspevky všetkým prispievateľom v tomto fóre. Keby nemalo taký kladný ohlas medzi priaznivcami asi by sa nerozrástlo do toľkých príspevkov a neobsahovalo by toľko kvalitných rád a zdokumentovaných poznatkov.

Už vieš prečo??????????????????
????????????????????


Jano
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

U argut konkretne ja problem nemam, skor Kolomikty u nas v ilovitej zemi nechcu "ist" ale snad casom sa rozrastu...
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Na každom fóre býva v pravidlách pre založenie témy napísané že sa v názve nemá písať "Pomóc" a podobné nezmysly. Stačí napísať "pestovanie kiwi" a pod. Pozri, vedľa je téma o Pepino Gold, tiež tak múdro pomenovaná. A neviem čo vlastne chce zakladateľ tejto témy povedať, napíše že je začiatočník, pýta sa a pritom radí a radí. Ak by som sa tu chcel niečo dozvedieť tak sa na to vykašlem a nájdem si iné fórum a nie samé nakopírované rozumy.
0 0
automat automat

automat je offline (nepripojený) automat

no predsa automat
deane7 Pozri príspevok
Na každom fóre býva v pravidlách pre založenie témy napísané že sa v názve nemá písať "Pomóc" a podobné nezmysly. Stačí napísať "pestovanie kiwi" a pod. Pozri, vedľa je téma o Pepino Gold, tiež tak múdro pomenovaná. A neviem čo vlastne chce zakladateľ tejto témy povedať, napíše že je začiatočník, pýta sa a pritom radí a radí. Ak by som sa tu chcel niečo dozvedieť tak sa na to vykašlem a nájdem si iné fórum a nie samé nakopírované rozumy.
Mám moju prvú a jedinú, na jeseň v roku 2012 posadenú mladú actinídiu argutu WEIKI, a Obdivujem takýchto umelcov. Ale, veď, on za to chudák predsa nemôže.

Ďalej je to priamo pre deane7

Niektorí ľudia dospievajú skôr, niektorí v 18, ďalší v 21, iní v 30, tí slabší v 60rokoch a zostatok bohužiaľ nikdy.

Kedy vznikla táto téma?....................................... .........2008
Kedy si sem prišiel?......................................... ...............2009
Bolo slovo problém v tom čase nepovolené?.................?????????????
Čo si tu s tým tvojim problémom robil doteraz?.... .......??????????????
Za čo máš vlastne PORAĎÁKA?...................................???? ??????????
Kedy si sa zobudil?.......................................... .............. 2013 alebo ??????????????
dosť dlhá doba nie?.............................................. ...........5 rokov alebo hádam ešte nie?

Nechápem čo tu vlastne robíš, načo tu strácaš čas keď sa nechceš nič dozvedieť.
Aký prínos okrem svojvoľnej kritiky a výsmechu ktorý srší z tvojich príspevkov na celom fóre, si preň doteraz priniesol? Spýtal si sa niekedy keď si boj triezvy toho v zrkadle či vie kto vlastne je?

Načo sa snažíš znevažovať to čo sa tebe v živote nepodarilo, prácu, dosiahnuté výsledky a záznamy zdokumentované skutočnými pestovateľmi, to čo sa podarilo mnohým a to podeliť sa s radosťou z dosiahnutých výsledkov v rámci pestovania rastlín, so snahou pomôcť len a len v dobrom ostatným. Ty však také niečo nepoznáš, preto ťa veľmi ľutujem. Určite sa nájdu aj tu, tak ako všade, na všetkých fórach, výnimky. Hoci tieto príspevky (výnimky) nie sú v červenom rámčeku, väčšina o nich vie a podľa rôznych vyjadrení k nim sú autori pre väčšinu zúčastnených veľmi dobre známi.
Buď preto tak dobrý a ak chceš priniesť nejaký prínos pre toto fórum, Tak sa v rámci svojich príspevkov venuj nastolenej problematike uvedenej v názve a to tak ako to chápe väčšina z nás, to jest,

akýmkoľvek otázkam spojeným s pestovaním aktinídií, všeobecne problémom, s ktorými sme sa stretli a stále stretávame, poznatkom ku ktorým sme sa dopracovali a získané výsledky preverili v rámci pestovania na vlastných záhradkách chalupách, záhradach práve my drobní pestovatelia actinídií.

Ver tomu, že keď sa v rámci tejto témy už aj náhodou neozveš, téma nebude o hodnotné príspevky určite chudobnejšia.

No pravdu povediac po zhliadnutí tvojho životopisu na tomto fóre je asi všetko jasné, musím uznať že v nasledujúcom tvojom vlastnom texte si sa možno nechtiac málo ale 100% presne opísal
tak čítaj jeden zo svojich vlastných príspevkov a posúď jeho váhu medzi tebe rovnými poraďákmi:

Autor: deane7
Poraďák
Členom od
25.10.09
Miesto
NMnV
Počet doterajších príspevkov:...650...žiaden nič moc - samé tliachanie.



http://www.porada.sk/t207319-elektro...ml#post2223293

Text prevzatý z tvojej vlastnej témy.:
„No vieš ten môj kamarát - mudrlant je vlastne chudák, mal ťažký úraz v práci keď mu poriadne rozmačklo hlavu tak ho nejak v Prahe v nemocnici dávali hodiny dohromady. Neskôr mal nejaký záchvat tak mu diagnostikovali epilepsiu, neskôr ho poslali na invalidný, býval niekedy taký že s ním bolo ťažko komunikovať. Raz ho vzala sanitka lebo ho zase nejaký záchvat chytil a oni mu zistili nejaké zrazeniny kdesi na hlave, odviezli ho do Bratislavy kde mu to odstránili a odvtedy je v pohode. On by bol najradšej vždy robil, závidel každému kto môže chodiť do práce. No a má takú záľubu, viem že to čo chce ani nevyužije, je mi to ale jedno. On mne pomôže keď potrebujem tak chcem aj ja jemu urobiť radosť. Keby som vedel kde je v Rakúsku taká predajňa (nie ďaleko) tak by som mu to buď kúpil alebo by som ho tam vzal keď budem mať cestu nech sa poteší. To čo on v živote prežil zanechalo samozrejme nejaké následky. Takže sa mu tú tvrdohlavosť nesnažím vytĺkať z hlavy.“


Byť adminom tak ťa mimoriadne povýšim.

Budem rád keď nám, drobným pestovateľom aktinídií táto téma prinesie i naďalej nové a nové príspevky a hlavne abý boli zamerané na danú teraz už dúfam že i moju problematiku.


Janko z húščá
Naposledy upravil automat : 05.02.13 at 10:22 Dôvod: Pravda
1 1
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

jedna mala poznamocka ... urcite nezostan len u jednej Weiky aj ked ti nahovorili o jej samoopelivosti a podobnych tlachaninach... urcite potrebujes aj samca pokial chces mat aj urodu a nie zopar plodov a pri nom sa zvezie uz aj jedna popripade dve ine samice :-)
0 0
automat automat

automat je offline (nepripojený) automat

no predsa automat
Pepe.d Pozri príspevok
jedna mala poznamocka ... urcite nezostan len u jednej Weiky aj ked ti nahovorili o jej samoopelivosti a podobnych tlachaninach... urcite potrebujes aj samca pokial chces mat aj urodu a nie zopar plodov a pri nom sa zvezie uz aj jedna popripade dve ine samice :-)
No veď hej. S tým samcom som si to uvedomil aj ja, problém je len v tom, že už bolo neskoro a teraz ho v obchode nezoženiem lebo majú zimu takže až keď vyhlásia že je jar.
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Ja ich mam este nejakych desat zazimovanych v sklenniku tak na jar budem vediet co prezilo... ak pojdes cez BA mozem venovat...
0 0
automat automat

automat je offline (nepripojený) automat

no predsa automat
Pepe.d Pozri príspevok
Ja ich mam este nejakych desat zazimovanych v sklenniku tak na jar budem vediet co prezilo... ak pojdes cez BA mozem venovat...
Keď moja prežije a začne rašiť sa rád ozvem. Dúfam že to nieje semenáč ale z odrezku. Podľa toho čo som si prečítal tak tie začínaju so svojimi schopnosťami, neviem síce či je to tak aj s kvitnutím samcov ale u samíc vraj moc moc neskoro. A ak mám naozaj sadenicu z odrezku, čo tiež nie je 100%tné, tak to by som sa nemusel jej prípadného opelania možno ani dožiť,
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Deane 7 bohuzial mal som podobny problem s tym ze som si kupil od znameho odbornika v TT samoopelive minikiwi, tak prezieravo som kupil hned dve rastliny co kamarat urobil chybu a kupil len jednu (je to samec). Presviedcal nas o bohatej plodnosti a podobne obchodnicke keci. Po siedmich rokoch som sa konecne dockal cca desiatich plodov (nastastie jedna bola samica) aj ked predchadzajuci rok boli pekne zakvitnute co som ale ja netusil ze mi to kvitne iba samec (mam ich blizko seba zasadene) a nie samica ktora zacala plodit az nasledujuce roky. Vdaka foram som sa dostal k ludom ktori mi to vysvetlili a vdaka Vaskovi B mam viacej odrod ktore mi venoval pri jeho navsteve u neho doma. Pri semenacoch byva percentualne vacsie mnozstvo samcov a semenace plodia neskor ako rastliny ziskane z odrezkov tak sa obavam ze "odbornik" z TT predaval semenace...
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Však ja som kúpil k dvom samiciam jedného samca a toho som zasadil medzi samice. A tie čo majú byť akože samoopelivé Issai vraj ľahko vymŕzajú a nestoja za nič. Mne tie tiež vymrzli. Ananasaya a arguta pekne rastú. Ešte mám pripravené na vysadenie actinidiu kolomiktu samca a dve samice.
Pepe.d
Uznaj že netreba hneď všetko nazývať problémom. Problémy si často narobíme my sami. Keby bol Mičurin hneď povedal že vypestovať na Sibíri hrušku je problém tak kam by to dotiahol? Ja som optimista a to slovo beriem tak vo vtipoch.
Naposledy upravil deane7 : 05.02.13 at 21:18
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Optimista ci pesimista, fakt je, ze samec ma v prirode stale svoj vyznam to pepe napial dobre. A dobremu samcovi actinidie - kiwi treba dopriat viacej samic rovnakeho druhu.
S nazvom temi teraz uz asi nic nenarobime.
Nemyslim, ze by tu vsetci len kopirovali rozumy. Naopak vidim tu prakticke rady priamo od pestovatelov.
Stretavam vela ludi zahradkarov a pestovatelov a mozem len potvrdit, ze prave s tymito druhmi - actinidie - kiwi maju problem castejsie nez s cimkolvek inym.
Otazka a povedzte mi preco mi kiwi nerodi je castejsia nez ktorakolvek ina. Takze problem tu je a je uplne jedno ci budeme optimisti alebo pesimisti. Dvolezite ci sa chceme poucit a pestovat dalej, alebo nie a vystacime si s tym, ze u mna sa tomu nedari...

Neuspech je len nedostatok vytrvalosti...
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Deane 7, napisal si "Problémy si často narobíme my sami" nie je to az taka pravda co sa tyka minikiwi... Ako som uz pisal problem by nevznikol pokial by mi "obchodnik" vysvetlil vsetko ako ma byt a nekecal blbosti... Myslim si ze "minikivi" nerozumel lebo mal zasadenych dvoch samcov vedla seba pri terase cize tiez nemal z nich plody.
Odporucam vsetkym ktorí maju seriozny zaujem o pestovanie aby si urobili vylet k Vaskovi B aj ked je to az pri Liberci.
Ta navsteva s vysvetlenim co a ako stoji za to a ak ma Vasek namnozene nejake arguty popripade kolomikty urcite aj nejake venuje.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ja som ale kúpil od obchodníka ktorý mal jasne napísané že k takému kiwi je treba takého samca atď. Takže asi preto sme mali odlišný názor na ten problém. Ak kúpi človek od niekoho kto chce iba predať a nezáleží mu na tom, či Ti to aj bude rodiť, tak to je zle. Ja si obvykle pred objednáním pohľadám viac predávajúcich, keď si porovnávam ponuky tak získam aj nejaké informácie. Preto ma nejaká potreba samca nezaskočí. Jasne že sa môžem aj ja ošáliť ale straty sú predsa všade povolené.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Teraz zas musim dat za pravdu aj deane7.
A s tymi stratami je to tiez naozaj tak. Zial vela zahradkarov uz zabudlo na to generalovo vyhlasenie o povolenych stratach.
Nastastie v tomto kontexte nehovorime o ludskych zivotoch...
Veru ani clovek nezije na veky, co potom mozno ocakavat od kiwi. Na druhej strane na slovensku som videl asi 40 rocnu actinidu chinensis kazdorocne bohato zarodenu samosprasnu aj som s nou bol v TV.
Tiez actinidiu argutu som videl takmer 100 rocnu v botanickej Brno v plnom zdravi, zatial co ten co ju sadil uz peknych par rokov kostuje akurat tak jej korene spod zeme. Je to ale samec... Po I.svetovej ju tam priniesol niekto z Ruska...
Veru uz je to skoro 100 rokov co od tial prisli aj moji pradedovia. Za tych poslednych 100 rokov sa to tu v tej starej Europe pekne skurvilo... Pardon za vyraz, ale nic vystiznejsie ma nenapada, a pouzit este vecsie vulgarizmy sa nepatri...
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

dnes 8.4.2013 som neodolala už bolo pekné slnečné počasie, tak som kiwi odbalila. Doteraz boli celú zimu zabalené v netkanej textilii a prihnuté k zemi. Vidno na nich pekné puky, takže nevymrzli. Sú teraz tretí rok v zemi. Vlani omrzli. Neviem či je to skoro na voľné nechanie. Popriväzovala som výhonky znovu k podperiam, ale rozmýšľam či ich ešte predsa nie je treba ochrániť pred počasím, ktoré je túto jar nevyspytateľné. Sú v záhrade otočenej severozápadne a za záhradou je voľné pole, takže sú dosť vystavené nečasu. Žiaľ lepšie miesto pre ne nenajdem.
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

ela77 Pozri príspevok
dnes 8.4.2013 som neodolala už bolo pekné slnečné počasie, tak som kiwi odbalila. Doteraz boli celú zimu zabalené v netkanej textilii a prihnuté k zemi. Vidno na nich pekné puky, takže nevymrzli. Sú teraz tretí rok v zemi. Vlani omrzli. Neviem či je to skoro na voľné nechanie. Popriväzovala som výhonky znovu k podperiam, ale rozmýšľam či ich ešte predsa nie je treba ochrániť pred počasím, ktoré je túto jar nevyspytateľné. Sú v záhrade otočenej severozápadne a za záhradou je voľné pole, takže sú dosť vystavené nečasu. Žiaľ lepšie miesto pre ne nenajdem.

Môj názor je,

asi, tak sa mi zdá že ich veľmi híčkaš. No ale záleží to aj od nadmorskej výšky – teplotnej oblasti. Nepíšeš v ktorej časti Slovenska. Ja mám záhradu tak isto položenú mam arguty len druhý rok ale vôbec som ich cez zimu nechránil. Jedna je síce od klesajúceho snehu nalomená ale inak v poriadku takže to určite prežije a rozchodí. Možno jej to aj pomôže a pri novom odrazení lepšie spevnie. Pretože neboli zabalené ich puky odrážaju ešte len pomaly. Tvoje zabalené boli moc v teple. Ja by som už nezabaľoval. Nechal by som tak. Oni možno odbalené trocha pribrzdia ale nemalo by to byť na škodu. Ak nepomrznú neskôr, keď budú mať už nové výhonky, a nastúpia zmrzláci, tak teraz ešte pri malých pukoch nie.

Jano
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať