Zavrieť

Porady

Pestovanie kiwi - problem

Pestujem 2. rokom drobnoplodé kiwi. Mám zatiaľ : - 2 kultivary arguty "Weiki", ktoré veľmi pekne rastú. - 1 kultivar arg."Piccolo" zasadený v tomto roku a prosperuje. - 1 kultivar "Keń s Red" samičí, tiež zasadený v tomto roku presadením z 1O cm kontajneru do 14 cm lebo nebol vhodný priamo do zeme iba s kontajnerom, zatial tenkými výhonkami vegetuje a javí sa, že sa ujal. Samčí druh vobec nevyrašil a bola daná reklamácia pre pestovatelskú zanedbanosť. Kontajner bol s úplne malým množstvom zeminy a koreň bol zasušený.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A posledný - 1 kultivar arg. "Issai", z ktorého som doslova nešťastný, lebo som sa mu tešil nakoľko už dosť aj zakvitol a preto hľadám pomoc, ak by niekto vedel predpokladať príčínu skrútenia listov, čo trvá už asi 2 až 3 týždne. Listy zatiaľ nevyschli neviem s čím im pomocť /hnojivom na list?/ Keď som zistil skrúcanie listov odstránil som kvety so založeným už plodom, nechal som tam ešte 5, ktoré plody aj napriek skrúteným listom rastú, zistil som na 1 vetvičke, že tam rašia aj 2 očká. Listy chránim pred slnečnými lúčmi, ktoré začnú na ňu dopadať, čo je vidieť aj na obr.
Rastlinku som zasadil podľa návodov tak, že som vykopal jamu 5Ox5Ox5O cm vymenil som všetkú ílovú podu za kvalitnú, na spodu som dal pre hnojenie do rezervy - drobnú pokosenú trávu asi 4 lopaty, dobytčí maštalný hnoj už prehnilý dve lopaty,
potom asi 25 cm vrstvu zeminy, vo vrchnej časti výkopu zeminu zmiešanú s rašelinou do ktorej som osadil obsah kontajneru
s rastlinou, jej výška bola asi 45 cm a pozostávala z rozdvojeného výhonu s 5 mm hrubým na oboch.
Príčina?
Kultivar som aj asi neprimerane prihnojil "Krištalonom", taktiež som moc asi polieval. Ospravedlňujem sa za dlhý popis, pokladal som potrebné uviesˇčo najviac informácii. Prosím kto predpokladá príčťinu nech poradí či sa dá rastlinka zachrániť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Všetky actinidie rastú v tieni v podraste lesa odkiaľ sa potom šplhajú hore za svetlom do korún. Sú teda chránené lesom vo vlhku a v závetrí a v tieni pred jarnými lúčami, ktoré sa im v našich podmienkach môžu stať osudné...
Tisíce rokov takto rástli treba to jednoducho rešpektovať...
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

pmajap Pozri príspevok
Toto ma zaujalo.Prvý krát keď som prechádzala arguty, len pri odrode Jumbo bolo uvedené, že je náchylná na namŕzanie. Postupne som si prešla všetky dostupné odrody a u každej je upozornenie na namŕzanie. Všetky potrebujú v našich podmienkach chránené stanovište pred jarným mrazom.
Rozhodla som sa preto pre odrodu JUMBO, lebo je podobná klasickej actinidii, plody rovnakej veľkosti, ale hladké a sladšie.
Jediný problém ktorý som na nete našla bol so samcom tejto rastliny, jeho prebujnený rast ,alebo opačne nedostatočný rast.
Čo myslíš pod pojmom klasická actinidia? Až čínsku,tak Jumbo nie je rovnakej veľkosti ...iba o trošku vačší ako ostatné arguty. Videl som to v Nitrianskej Blatnici.Ono to na fotke vyzerá všetko bombovo,ale realita je iná ..Odporúčam aj Geneva .
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Takto to vyzerá u mňa..vraj Weiky...Kensa som nestihol nafotiť,skôr som to požral...mladí neverili,že to je kivi,tak som musel dokazovať..



1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Tak ako píšeš, z obrázkov a popisov odrôd, kde uvádzajú, že veľkosť plodov Jumba je ako u Actinidia chinensis-čínska chlpatá kráska. Takže realita je iná. Milas a odroda Mafil u tejto arguty tiež udávajú plody veľké 5 cm. Ty ju určite poznáš aká je pravda?

K odrode Jumbo som chcela 74-49 (ale na slovenskom trhu som ho nenašla) na tvoj typ Genevu a ako opeľovač Gibrida M.
Môže byť, alebo urobím v niečom chybu.
Naposledy upravil pmajap : 16.10.11 at 21:50 Dôvod: doplnenie
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

pmajap Pozri príspevok
Tak ako píšeš, z obrázkov a popisov odrôd, kde uvádzajú, že veľkosť plodov Jumba je ako u Actinidia chinensis-čínska chlpatá kráska. Takže realita je iná. Milas a odroda Mafil u tejto arguty tiež udávajú plody veľké 5 cm. Ty ju určite poznáš aká je pravda?
K odrode Jumbo som chcela
(ale na slovenskom trhu som ho nenašla) na tvoj typ Genevu a ako opeľovač Gibrida M.
Môže byť, alebo urobím v niečom chybu.
Pozrihttp://www.kiwiforum.cz/forum/galler..._id=5&start=20
Jumbo=Ambrozia,Mafil atď...
74-49 mám velkú,starú aj namnoženú no má do mojich podmienok malú mrazuvzdornosť a pre teba aj maličké plody
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Veľkosť plodov u nešľachtenej planej chinenzis alebo pri maloplodých semenáčoch skutočne môže byť aj menšia ako u jumbo, ale pri veľkoplodých odrodách chinenzis je Jumbo naozaj menšie, výhoda však že nemá chlpy a nemusíš šúpať a plodov bývba primerane viac než u chinenzisky o mrazuodolnosti nehovoriac...
Nevýhoda nedajú sa skladovať...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

74-49 mám velkú,starú aj namnoženú no má do mojich podmienok malú mrazuvzdornosť a pre teba aj maličké plody[/QUOTE]

Ako som videla úrodu Juraja Brindzára, stále oči víťazia nad rozumom.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

pmajap Pozri príspevok
74-49 mám velkú,starú aj namnoženú no má do mojich podmienok malú mrazuvzdornosť a pre teba aj maličké plody
Ako som videla úrodu Juraja Brindzára, stále oči víťazia nad rozumom.[/QUOTE] Tak že veĺkoplodé kiwi budeš mať iba keď si ma vezmeš.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Juraj Bindzár Pozri príspevok
Ako som videla úrodu Juraja Brindzára, stále oči víťazia nad rozumom.
Tak že veĺkoplodé kiwi budeš mať iba keď si ma vezmeš.[/QUOTE]
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Tak že veĺkoplodé kiwi budeš mať iba keď si ma vezmeš
0035.gif  
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

aha aký som pekný rozmysli si to.
258px-Chimpanzee-Head.jpg  
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Šarmantný intelektuál,tušila som to.Ale ako ma požiadať o ruku ti radšej pošlem na ss.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Ach, Juraj Bindzár teba asi Dunaj vyvrhol. Pekne sa ti to podario zaklincovať. Keď idem do obchodu a majú kiwi, vybaví sa mi tá tvoja maturitná fotka .........a mám nakúpené
Ale...... radil si, akú pôdu pre kiwi, ja mám ten problém, že predtým tam bol sklad stavebného materiálu, konkrétne kremičitý piesok s vysokým obsahom kaolínu. Ostala po ňom škrupina asi 10 cm hrubá, zavozila som to zeminou a zasiala trávu. Ako široko korení kiwi, koľko zeme budem musieť vymeniť?
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Asi takto...trochu som opísal z netu a trochu som vložil...
Najvhodnejším obdobím na sadenie je jar.
Postup:
1. Pred sadením sa rastliny dôkladne polejú
2. Vykope sa jama
3. Prekypriť na výšku rýľa
4. Dať na dno kyslú rašelinu
5. Koreňové baly narezať do hĺbky 1 cm
6. Rastlinu vložiť tak hlboko, aby bol koreňový bal spojený s vrchnou vrstvou substrátu
7. Zvyšnú zeminu premiešať s rašelinou a vyplniť oblasť okolo koreňov
Počas roka pridávam kompost a zalievam kristalonom+ mulčujem...korení plytko...Nerob z toho hlavne "vedu"je to obyčajná nenáročná drevina bez škodcov...skoč to toho po hlave a za tri roky oberáš úrodu ako ja...
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Kiwi nekorení hlboko , mala by si vybrať zeminu 1x1 meter a hlbka asi 50 až 70 cm pre jednu rastlinu a hlavne aby tam nebolo vápno lebo ti kiwi skape. Zožeň si mierne kyslú zeminu a primiešaj tam aj piesok.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Minulý týždeň som objavil prastarú kiwi, asi najstaršiu aktinidiu chinenzis na Slovensku.
Nadšenec ju vysádzal v dobe, keď ešte na Slovensku nikto nevedel že vôbec nejaké kiwi existuje. V roku 1974, si nechal poslať na letisko nehorázne drahé 2 plody. Vybral z nich semienka a vysadil. Nechal si len jednu najlepšiu rastlinu nevediac, že potrebuje aj samca!
Kiwu má rozrastenú po celom dome - obrovský krík, nikdy nevymrzla. Každoročne neuveriteľne zarodená obsypaná stovkami veľkých podlhovastých plodov...
Je samoopelivá a pritom má aj bez samca obrovské úrody!
Je to úžasné každú chvílu objavujem neuveriteľné veci ale toto som fakt nečakal - máme našu Slovenskú odrodu ktorá nemá páru!
Asi pred 15 rokmi majiteľ dal svojmu priaeľovi prútik aby si skúsil vysadiť. Údajne mu rodil heď od prvého roku po zakorenení a potom každý rok pravideľne...
Znie to až neuveriteľne treba to otestovať...
0 0
peterslovak peterslovak

peterslovak je offline (nepripojený) peterslovak

To znie fantasticky, vedel by si ešte doplniť v akých podmienkach rastie - poloha, nadmorská výška, chránené stanovište? Alebo poslať kontakt na pestovateľa? Ďakujem
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Rastie v teplých podmienkach pri pratislave v intraviláne medzi domami, na chránenom mieste z južnej strany domu, po ktorom sa šplhá - fakt dobré podmienky, ktoré nevie poskytnúť každý. Iste veď napokon Actinidia Chinenzis nie je pre každého. Jedine že by si si vzal Juraja. Neboj sa nie je tak chlpatý ako na fotke. Len teda ak by sme aj pominuli že si Slovák a on je pri Dunaji obklopený maďarskou komunitou, nie som si istý či máš správne pohlavie?
Nič v zlom dúfam že som sa ťa nedotkol. Ak máš dobré podmienky vyskúšaj chinenzis ak nie... tak by som na tvojom mieste zostal radšej pri argutách... ja neverím že existujú odolné chinenzis ktoré sa dajú celoplošne na Slovensku bez problémov pestovať. Naozaj bez ochrany je to vždy riziko, veď to poznáš a mráz si nevyberá...
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

wabi Pozri príspevok
Rastie v teplých podmienkach pri pratislave v intraviláne medzi domami, na chránenom mieste z južnej strany domu, po ktorom sa šplhá - fakt dobré podmienky, ktoré nevie poskytnúť každý. Iste veď napokon Actinidia Chinenzis nie je pre každého. Jedine že by si si vzal Juraja. Neboj sa nie je tak chlpatý ako na fotke. Len teda ak by sme aj pominuli že si Slovák a on je pri Dunaji obklopený maďarskou komunitou, nie som si istý či máš správne pohlavie?
Nič v zlom dúfam že som sa ťa nedotkol. Ak máš dobré podmienky vyskúšaj chinenzis ak nie... tak by som na tvojom mieste zostal radšej pri argutách... ja neverím že existujú odolné chinenzis ktoré sa dajú celoplošne na Slovensku bez problémov pestovať. Naozaj bez ochrany je to vždy riziko, veď to poznáš a mráz si nevyberá...
....... To že ti už ani vlastná žena neverí, to neznamená že zo mňa môžeš robiť buzíka
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Juraj Bindzár Pozri príspevok
....... To že ti už ani vlastná žena neverí, to neznamená že zo mňa môžeš robiť buzíka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať