Zavrieť

Porady

Ako zvýšiť materské?

Dobrý deň!
Prosím o radu so zvýšením materskej. Ako dobrovoľne poistená osoba som od 16.9.2007 - až do konca roku z maxima. Od 1.1.2008 znížené na minimum. Teraz som tehotná, termín pôrodu asi 3/2009.
V tomto roku pravdepodobne pôjdem na PN a potom plynule na materskú.
Z akého obdobia sa mi bude vypočítavať PN a z akého materská? (z 2007 ? )
Ďakujem Vám pekne za odpoveď, prípadne za radu, ako materskú zvýšiť.
Usporiadat
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Xanti Pozri príspevok
Vždy tak aby mala v posledných 24 mesiacoch zaplatených 9 mesiacov ( 270 dní ).
Teraz je to zložitejšie , lebo ak zrušila DNP a hrozila by jej napr. hospit. stačí sa jej prihlásiť na SP ako DPO z minima. Z vyššej čiastky by to bola zbytočnosť, lebo by nestíhala platiť 26 týždňov.
A DNP môže zrušiť a znova založiť koľko krát chce.
Takže ak by náhodou ostala tehotná v novembri 2010 , prihlásila by sa na DNP s max. VZ v decembri, rátala by sa jej materská s max . VZ ?
0 0
DDBB DDBB

DDBB je offline (nepripojený) DDBB

Zdravim ludi ktoru sa tomuto to rozumeju a uprimne im zavidim, hadam som precitala vsetky prispevky a mam teraz dilemu a zaroven prosim ak mi vie niekdo s nou poradit, kedze planujem coskoro otehotniet, CI SA MI OPLATI VOBEC PRIPOISTIT DO SP? Takze v skratke:
- som zamestnana 4 roky (zamestnavatel za mna riadne odvadza odvody),
- nedá sa mi zrusit o znova obnovit pred porodom pracovny pomer (ako bolo uvedene predtym),
- podľa pokynov z SP som si vypočítala, že podľa vzorcu 1116,76 minus moj hruby plat = 319,58 a z toho 4,4% je 14 EUR, co by som mala platit so SP,
- a ževraj možem dostať najviac 620 EUR matersku,
Aku by som mala matersku, pri plate cca 800 EUR brutto a keby som si platila 14 EUR/mes. DNP.
Oplati sa mi platit viac DNP ako tych 14 EUR, aby som mala co najvyssiu matersku???

Dakujem, dakujem, dakujem....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
DDBB Pozri príspevok
Zdravim ludi ktoru sa tomuto to rozumeju a uprimne im zavidim, hadam som precitala vsetky prispevky a mam teraz dilemu a zaroven prosim ak mi vie niekdo s nou poradit, kedze planujem coskoro otehotniet, CI SA MI OPLATI VOBEC PRIPOISTIT DO SP? Takze v skratke:
- som zamestnana 4 roky (zamestnavatel za mna riadne odvadza odvody),
- nedá sa mi zrusit o znova obnovit pred porodom pracovny pomer (ako bolo uvedene predtym),
- podľa pokynov z SP som si vypočítala, že podľa vzorcu 1116,76 minus moj hruby plat = 319,58 a z toho 4,4% je 14 EUR, co by som mala platit so SP, Áno, tento výpočet je správny a z tohto VZ sa treba prihlásiť.
- a ževraj možem dostať najviac 620 EUR matersku, Áno, pri súčasnom maximálnom VZ je materské niekde okolo tejto sumy.
Aku by som mala matersku, pri plate cca 800 EUR brutto a keby som si platila 14 EUR/mes. DNP. Viď vyššie.
Oplati sa mi platit viac DNP ako tych 14 EUR, aby som mala co najvyssiu matersku??? Nie, neoplatí, pretože by si prekročila maximálny VZ a preto by materské nemohlo byť vyššie ako už si aj ty napísala.

Dakujem, dakujem, dakujem....

Odpovede v texte. Aby som nepísal ďalší príspevok, tak odpoviem tu: nie je začo, rád som pomohol.
Naposledy upravil ajobs : 27.09.10 at 12:19 Dôvod: doplnenie.
0 0
DDBB DDBB

DDBB je offline (nepripojený) DDBB

Dakujem
0 0
dombyova dombyova

dombyova je offline (nepripojený) dombyova

Ahojte, ja by som sa len chcela spýtať, či tých 270 dní nemusí byt v jednom kalendárnom roku ? Napr. ja si to môžem začať platiť aj v júli 2011, platila by som si to bez prerušenia a v júli 2012 by som napríklad rodila? Stále sa tu uvádza že materská sa počíta z predchádzajúceho roku teda v tomto prípade z roku 2011 a ale ja som si v daný rok platila len 6 mesiacov nemocenské z maxima? Nevadí, aj tak dostanem maximálnu materskú ? Dakujem za odpoveď.
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Poprosila by som Vás o radu, v tomto konkrétnom prípade.
Švagriná je u súčasného zamestnávateľa od roku 2002, momentálne je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 18. 4. 2011 , to znamená, že na materskú by mala nastúpiť okolo 7. 3. 2011. Zamestnávateľ by jej umožnil, aby ku dňu 31. 12. 2010 rozviazali PP dohodou a opätovne by ju prijal do nového PP, na novú funkciu od cca 15. 1. 2011 tentoraz už s max. VZ - aby tým docielili čo najvyššiu sumu materského.

1. Bude sa materské vypočítavať z nového PP uzatvoreného v r. 2011,
čiže z max. VZ 1116,76 /momentálne/?

2. Je potrebné si za obdobie 1.1. - 14. 1. 2011 dobrovoľne platiť na NP,
aby bolo pokrytých 270 dní potrebných na poberanie materského? Ak
áno, stačí minimálny VZ alebo je potrebný maximálny VZ?

Vopred ďakujem za všetky rady.
0 0
fedroc fedroc

fedroc je offline (nepripojený) fedroc

ano
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Stitch Pozri príspevok
Poprosila by som Vás o radu, v tomto konkrétnom prípade.
Švagriná je u súčasného zamestnávateľa od roku 2002, momentálne je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 18. 4. 2011 , to znamená, že na materskú by mala nastúpiť okolo 7. 3. 2011. Zamestnávateľ by jej umožnil, aby ku dňu 31. 12. 2010 rozviazali PP dohodou a opätovne by ju prijal do nového PP, na novú funkciu od cca 15. 1. 2011 tentoraz už s max. VZ - aby tým docielili čo najvyššiu sumu materského.

1. Bude sa materské vypočítavať z nového PP uzatvoreného v r. 2011,
čiže z max. VZ 1116,76 /momentálne/?

2. Je potrebné si za obdobie 1.1. - 14. 1. 2011 dobrovoľne platiť na NP,
aby bolo pokrytých 270 dní potrebných na poberanie materského? Ak
áno, stačí minimálny VZ alebo je potrebný maximálny VZ?

Vopred ďakujem za všetky rady.
Dnes médiá priniesli aj túto správu:
Kým dnes trvá materská dávka pol roka od narodenia dieťaťa a jej výška je 55 percent z hrubej mzdy, po novom by to malo byť 60 percent počas 34 týždňov. "Postupné predlžovanie materskej dovolenky a postupné zvyšovanie dávky v materstve predložia koaliční poslanci vo svojom pozmeňovacom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne v Národnej rade.
0 0
rast0 rast0

rast0 je offline (nepripojený) rast0

Zdravím Vás ľudia. Prosím o radu:

Manželka je zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2010. V prípade, že by bola tehotná a napr. 28.12.2010 nastúpi na rizikové tehotenstvo, mala by nárok na materskú dávku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rast0 Pozri príspevok
Zdravím Vás ľudia. Prosím o radu:

Manželka je zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2010. V prípade, že by bola tehotná a napr. 28.12.2010 nastúpi na rizikové tehotenstvo, mala by nárok na materskú dávku?
Ochranná lehota tehotnej pracovníčky je 6 mesiacov. Ak od skončenia prac.pomeru do pôrodu uplynie viac, nemá nárok na materské z prac. pomeru.

Môže sa však prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v soc. poisťovni, podmienku 270 dní poistenia bude mať splnenú, avšak materské bude len z min. vymer.základu (ak do pôrodu neuplynie viac ako 26 týždňov).
1 0
rast0 rast0

rast0 je offline (nepripojený) rast0

veronikasad Pozri príspevok
Ochranná lehota tehotnej pracovníčky je 6 mesiacov. Ak od skončenia prac.pomeru do pôrodu uplynie viac, nemá nárok na materské z prac. pomeru.

Môže sa však prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v soc. poisťovni, podmienku 270 dní poistenia bude mať splnenú, avšak materské bude len z min. vymer.základu (ak do pôrodu neuplynie viac ako 26 týždňov).
Do pôrodu, alebo nástupu na riadnu materskú?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rast0 Pozri príspevok
Do pôrodu, alebo nástupu na riadnu materskú?
do pôrodu. Ak však podmienka nie je splnená do nástupu na materskú, výplatu materského "podržia" a vyplatia až po pôrode ...
1 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Kvaka Pozri príspevok
Dnes médiá priniesli aj túto správu:
Kým dnes trvá materská dávka pol roka od narodenia dieťaťa a jej výška je 55 percent z hrubej mzdy, po novom by to malo byť 60 percent počas 34 týždňov. "Postupné predlžovanie materskej dovolenky a postupné zvyšovanie dávky v materstve predložia koaliční poslanci vo svojom pozmeňovacom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne v Národnej rade.

Myslím, že médiami ešte prejde /tak ako vždy/ veľa takýchto správ, kým sa dočkáme toho tradičného "čierne na bielom" čo bude pre všetkých sväté .
Radšej by som však poprosila o vyriešenie tohto konkrétneho dotazu, hoc i podľa teraz platného zákona.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Stitch Pozri príspevok
Poprosila by som Vás o radu, v tomto konkrétnom prípade.
Švagriná je u súčasného zamestnávateľa od roku 2002, momentálne je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 18. 4. 2011 , to znamená, že na materskú by mala nastúpiť okolo 7. 3. 2011. Zamestnávateľ by jej umožnil, aby ku dňu 31. 12. 2010 rozviazali PP dohodou a opätovne by ju prijal do nového PP, na novú funkciu od cca 15. 1. 2011 tentoraz už s max. VZ - aby tým docielili čo najvyššiu sumu materského.

1. Bude sa materské vypočítavať z nového PP uzatvoreného v r. 2011,
čiže z max. VZ 1116,76 /momentálne/? Áno materské vypočítajú z maxim.VZ t.j. 1116,75 €

2. Je potrebné si za obdobie 1.1. - 14. 1. 2011 dobrovoľne platiť na NP,
aby bolo pokrytých 270 dní potrebných na poberanie materského? Ak
áno, stačí minimálny VZ alebo je potrebný maximálny VZ?
Netreba uzavrieť DNP.
Vopred ďakujem za všetky rady.
Odpovede červeným.
1 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Andyke Pozri príspevok
Odpovede červeným.

Veľmi pekne ĎAKUJEM
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať